კოვიდ 19-ის მიერ შეცვლილ გლობალურ წესრიგსა და ზოგადად, სამყაროზე ბევრი იწერება და ბევრსაც საუბრობენ, თუმცა რუსეთის ფედერაციის იმპერიალისტური პოლიტიკა და მესამე რომის ამპლუა, ჯერჯერობით, მსოფლიოს პოლიტიკური ტექტონიკისადმი მყარად რეზისტენტულია. გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის შექმნიდან 75 წელი სრულდება და ძალის გამოუყენებლობის ფუნდამენტური პრინციპი, სახელმწიფოთა სუვერენული თანასწორობის იდეა და საერთაშორისო მშვიდობის უზრუნველყოფის დიადი მისია ფურცელზე დაწერილ ფიქციად რჩება დიდი ხუთეულის ცალკეული წევრებისთვის. ამის ერთ-ერთი მაგალითია რეგიონში გავლენების გაფართოვებისთვის რუსეთის ფედერაციის მიერ საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის დარღვევა, კერძოდ, 2 რეგიონის სამხედრო ოკუპაცია. ამ კონტექსტში, არსებობს თემები, რომლებზეც ქართულ საზოგადოებას არ აქვს ერთგვაროვანი პოზიცია, ამდენად, მნიშვნელოვანია ოკუპაციის საკითხის საერთაშორისო სამართლებრივი და პოლიტიკური ასპექტების ანალიზი, იმისთვის, რომ სწორი აქცენტები დავსვათ და შევთანხმდეთ გამოწვევების გადაჭრის საერთო ხედვაზე.
რატომ არის რუსეთი ოკუპანტი ძალა?
საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაციაზე მსჯელობისას აუცილებელია ვიცოდეთ, თუ რატომ ვიყენებთ ცალკეულ ტერმინს და რა შინაარსი იკითხება კონკრეტული შეფასებების მიღმა. ეროვნული შეუთანხმებლობის პრობლემებსა და ფუნდამენტურ საკითხებთან დაკავშირებული კონსენსუსის მიღწევის ბარიერებზე მრავალჯერ გვისაუბრია, თუმცა, არსებობს გამონაკლისებიც.  ის ფაქტი, რომ რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული ძალები განლაგებულები არიან საქართველოს ორ რეგიონში, საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების ნება-სურვილის საწინააღმდეგოდ, ალბათ ჩვენი ქვეყნის მოსახლეობის უდიდესი ნაწილის მიერ ადექვატურად აღიქმება. ნებისმიერ სხვა შეფასებას ძალიან სახიფათო დასკვნებამდე მივყავართ, კერძოდ, აღნიშნული ფაქტის უარყოფა გულისხმობს სამი შესაძლო დაშვებიდან ერთ-ერთს: აფხაზეთი და ცხინვალის რეგიონი საქართველოს შემადგენლობაში არ უნდა განიხილებოდეს; რუსეთის ფედერაციას აქვს სრული ლეგიტიმაცია განალაგოს თავისი სამხედრო ძალები აღნიშნულ ტერიტორიებზე;  აფხაზეთი და ცხინვალის რეგიონი საქართველოს შემადგენლობაში არ უნდა განიხილებოდეს და რუსეთის ფედერაციას აქვს სრული უფლება განალაგოს თავისი სამხედრო ძალები აღნიშნულ ტერიტორიებზე. თუკი საქართველოში მოქმედი პოლიტიკური პარტიების განცხადებებს შევისწავლით, აღმოვაჩენთ, რომ მკვეთრად გამოხატული ანტი დასავლური იდეოლოგიისა და მისწრაფებების პოლიტიკოსებიც კი, საჯარო სივრცეში, ამ ფაქტების განსხვავებული კონსტატირებისგან თავს იკავებენ.  თუმცა, რუსეთის ფედერაციის ოკუპანტ ძალად მოხსენიებას საქართველოში მოწინააღმდეგეებიც ჰყავს. რუსეთის ,,არ გაღიზიანებისა“, თუ პრაგმატული პოლიტიკის წარმოების მიზანშეწონილობის არგუმენტით, არაერთგზის გამოთქმულა მოსაზრება, რომ ,,საქართველო რუსეთისთვის ოკუპანტის ძახილით ვერაფერს მოიგებს“. ასეთი პოზიცია საერთაშორისო სამართალსა და პოლიტიკაზე არაჯეროვან ინფორმირებულობას უფრო წარმოაჩენს, ვიდრე ამ შეხედულების ავტორის არასახელმწიფოებრივ აზროვნებას. სიტყვათშეთანხმება ,,ოკუპანტი ძალა“ რომელიმე პოლიტიკოსის, ან პოლიტიკური პარტიის არც პრეფერენციული ლექსიკის და არც კომუნიკაციის ენის ნაწილია, არამედ, საერთაშორისო ჰუმანიტარულ სამართალში (ომის სამართალი) ფართოდ დამკვიდრებული იურიდიული ტერმინია, რომელსაც ძალიან კონკრეტული უფლებები და ვალდებულებები უკავშირდება. რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული ძალების მიერ საქართველოს რეგიონებში ბაზების განთავსება და ამ რეგიონების ადმინისტრირება სწორედ სამხედრო ოკუპაციის მაგალითია. ის გარემოება, რომ ოკუპაცია გაეროს მანდატის ფარგლებში არ ხორციელდება, ასევე, ის არ არის რუსეთის ფედერაციის თავდაცვის უფლების განხორციელება და სხვა მრავალი ფაქტორი ხაზს უსვამს ოკუპაციის უკანონობას(1),  თუმცა, ამ საკითხებზე დეტალური მსჯელობა საერთაშორისო სამართლის დისკუსიის ნაწილია და არა იურისტი მკითხველისთვის შეიძლება ნაკლებად საინტერესოც იყოს. მთავარი ერთია, ოკუპაცია დროებით მოვლენაა და ის აუცილებლად დეოკუპაციით უნდა დასრულდეს. ასევე, თანამედროვე საერთაშორისო სამართალი კრძალავს ოკუპაციის გზით ტერიტორიათა ანექსიას. შედეგად, რუსეთისთვის ოკუპანტი ძალის სტატუსის ქონა კრიტიკულად მნიშვნელოვანია საქართველოსთვის, რათა შეიქმნას ყველა სამართლებრივი საფუძველი ტერიტორიების ანექსიის პრევენციისა და დეოკუპაციისთვის, ასევე, განსაზღვრული იყოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ მდგომარეობასთან დაკავშირებით რუსეთის ფედერაციის ვალდებულებები.
ვინ დაიწყო ომი?
აგვისტოს ომის შესახებ შეფასებების გაკეთებისას კუმულატიურად გასათვალისწინებელია ისტორიული, სამართლებრივი და პოლიტიკური ფაქტორები. პოლიტიკური კონტექსტის მხედველობაში მიღებით, 2008 წლის მოვლენის შიდა დისკუსიის საგნად ქცევა გარდაუვალია, თუმცა, მნიშვნელოვანია გვახსოვდეს, რომ საკითხთან დაკავშირებით გაკეთებული დასკვნები მხოლოდ შიდა მოხმარების პროდუქტი არ არის და მას გავლენა შეიძლება ჰქონდეს საქართველოს საერთაშორისო ვალდებულებებსა და ზოგადად ურთიერთობებზე. შეკითხვა, ვინ დაიწყო ომი არ არის ის კრიტიკული მნიშვნელობის საკითხი, რომელიც არსებითად შეცვლის 2008 წლის მოვლენებთან დაკავშირებით საერთაშორისო შეფასებებსა და რუსეთის ფედერაციის  სამართლებრივი პასუხისმგებლობის საფუძვლებს. მიუხედავად ამისა, რამდენიმე ასპექტია, რომელთა გააზრებაც დაგვეხმარება სწორი ვექტორით მოძრაობასა და გადაწყვეტილებების თანამიმდევრულობაში. 2008 წლის შეიარაღებული კონფლიქტი საქართველოსა და რუსეთს შორის, აღიარებულია საერთაშორისო ხასიათის შეიარაღებულ კონფლიქტად, მათ შორის, მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლოს შეფასებით, ასევე, ჰეიდი ტალიავინის ხელმძღვანელობით მოქმედი ევროკავშირის ფაქტების დამდგენი კომისიის ანგარიშითაც კი, რომელიც 2008 წლის ომთან დაკავშირებით არაერთგვაროვანი ინტერპრეტაციების საფუძველი ხდება ხოლმე. თუკი სადავოდ არ ვხდით იმ გარემოებას, რომ საქართველოს შეიარაღებული თავდასხმა არ განუხორციელებია რუსეთის ფედერაციაზე, ამ შემთხვევაში, დასმულ შეკითხვაზე პასუხი ერთმნიშვნელოვანი იქნება. ისტორიული პრიზმიდან საკითხის ანალიზი კონფლიქტის დაწყების რეალურ თარიღებს მარტივად დაგვანახებს, რომელიც დროში გაცილებით უსწრებს 2008 წლის აგვისტოს და ჯერ კიდევ საქართველოს დამოუკიდებლობის მოპოვების პერიოდს უკავშირდება. შესაბამისად, თუ 2008 წლის შეიარაღებულ კონფლიქტს ფრაგმენტულად არ განვიხილავთ და სართო კონტექსტში შევეცდებით სურათის დანახვას, ამ შემთხვევაში, ომის დაწყების პერიპეტიები მეტად თვალნათელი გახდება. საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მხრიდან 2008 წლის შეიარაღებული კონფლიქტის დროს ძალის გამოყენების შიდა პოლიტიკურ და სამხედრო მიზანშეწონილობაზე (სამხედრო-ტაქტიკურ ასპექტში) მსჯელობა სრულიად ლეგიტიმურია, თუმცა, არა ომის დაწყების კონტექსტში. აუცილებელია იმის ანალიზი, თუ რა ნაბიჯების გადადგმა შეიძლებოდა ზიანის შესამცირებლად, ან რა გზები არსებობდა რუსეთის  სამხედრო შეტევის თავიდან ასარიდებლად. საგულისხმოა, რომ ამ დისკუსიიდანაც ვერ აღმოცენდება ვერც ერთი მიზეზი, რომელიც რუსეთის ფედერაციის მიერ საქართველოს წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულებს შეამსუბუქებს, მის მიმართ დასაკისრებელი საერთაშორისო პასუხისმგებლობის საფუძვლებს შეარყევს, ან რუსეთის, როგორც ოკუპანტი ძალის სტატუსს კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენებს.
არაღიარება - ერთერთი, თუ ერთადერთი გზა?
საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების დამოუკიდებლობის არაღიარების პოლიტიკა, 90-იანი წლებიდან მოყოლებული, საკმაოდ აქტიურად ვითარდება.  გაეროს უშიშროების საბჭოში, გენერალურ ასამბლეასა და ადამიანის უფლებათა საბჭოში მიღებულია მრავალი რეზოლუცია, რომლებიც საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობას განამტკიცებს. ხსენებულ რეზოლუციებში არაერთგზის გვხვდება საქართველოს სუვერენიტეტის მხარდამჭერი ჩანაწერი და მეორე მხრივ, არ არსებობს საერთაშორისო მნიშვნელობის დოკუმენტი, რომელიც აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთს დამოუკიდებელ სახელმწიფოებად განიხილავს. არაღიარების პოლიტიკას ძალიან კონკრეტული პრაქტიკული დანიშნულება გააჩნია, ერთი მხრივ მან უნდა უზრუნველყოს რუსეთის ფედერაციის მიერ რეგიონების ანექსიის პრევენცია, უნდა განამტკიცოს რუსეთის ოკუპანტ ძალად კვალიფიცირებისათვის საჭირო საერთაშორისო სამართლებრივი საფუძვლები და გამორიცხოს აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებელ ქვეყნებად აღიარების ყველა პერსპექტივა. ამ კუთხით, ძალიან დიდი სამუშაო გასწია საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრომ ყველა ხელისუფლების დროს. არაღიარების პოლიტიკის წარმატებაში ასევე ლომის წვლილი მიუძღვით ჩვენს საერთაშორისო მეგობრებსა და სტრატეგიულ პარტნიორებს, რომელთა დახმარებითაც პლანეტის ქვეყნების აბსოლუტური უმეტესობა საქართველოს აღიარებს მის საერთაშორისოდ დადგენილ საზღვრებში.
არაღიარების  პოლიტიკის ერთ-ერთი საკვანძო კომპონენტია საქართველოს პოზიციების განმტკიცება საერთაშორისო სასამართლოებში. მნიშვნელოვანია, რომ ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში, რუსეთის წინააღმდეგ მიმდინარე სახელმწიფოთაშორის დავაში, საქართველომ ეფექტურად შეძლოს საკუთარი პოზიციების დაცვა. ასევე, აუცილებელია, რომ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლომ 2008 წლის შეიარაღებული კონფლიქტის დროს საქართველოს მოქალაქეების მიმართ ჩადენილი საერთაშორისო დანაშაულები ეფექტურად გამოიძიოს და დამნაშავე პირები პასუხისგებაში მისცეს. ასევე, დროა, რომ საქართველომ დაიწყოს ფიქრი მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლოში დავის განახლებაზე, რომლის სამართლებრივმა პერსპექტივამაც ახალი იმპულსი შეიძინა უკრაინისა და რუსეთის საქმეზე მიღებული გადაწყვეტილების შემდეგ. ყოველივე ზემოთქმულის მიზანი არა რუსეთის ,,გაღიზიანება“, არამედ, საქართველოს ტერიტორიების ანექსიის პრევენცია და ქვეყნის სუვერენიტეტის დაცვისთვის აუცილებელი ყველა სამართლებრივი მექანიზმის შექმნაზე სისტემური მუშაობაა.
საქართველოს მოქმედი ხელისუფლების მიერ გაცხადებული პოზიცია კონფლიქტების მშვიდობიანი გზით გადაწყვეტის შესახებ ერთადერთი სწორი გამოსავალია არსებული ჩიხური მდგომარეობიდან გამოსასვლელად. უმნიშვნელოვანესია საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების არაღიარებაზე მუშაობა, მაგრამ ეს მხოლოდ პრობლემის გადაჭრისთვის აუცილებელი ერთი კომპონენტია. ეთნიკურ აფხაზებსა და ქართველებს, ასევე, ოსებსა და ქართველებს შორის ამ დრომდე ჩატეხილია თანამშრომლობის ხიდები, შეიარაღებული დაპირისპირების შედეგად დარჩენილი ჭრილობები ჯერ კიდევ არ არის მოშუშებული. მოლაპარაკების არსებულ ფორმატებთან ერთად აუცილებელია ფიქრი პირდაპირი დიალოგის ახალ ფორმაზე, რომელიც ერთიან სახელმწიფოში თანაცხოვრებისთვის აუცილებელ ფონს შექმნის. იქიდან გამომდინარე, რომ აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში არსებული დემოგრაფიული სტრუქტურა და პოლიტიკური ვითარება განსხვავებულია, აუცილებელია მოლაპარაკეების ფორმატებში რეგიონის სპეციფიკის გათვალისწინება. ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის კუთხით არსებული სტატუს კვოს შესაცვლელად, საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლება და საზოგადოება უნდა ჩამოყალიბდეს თუ რა ნაბიჯების გადასადგმელად არის ქვეყანა მზად. აუცილებელია ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები ხალხისთვის თამამი შეთავაზებების გაკეთება და ურთიერთნდობის აღდგენისთვის ფუნდამენტური მნიშვნელობის ნაბიჯების გადადგმა, რომლებიც, თავისთავად ცხადია, არ იქნება მარტივი. თუმცა, თუ ურთიერთობებში პოზიტიური დინამიკის აქტიურად შექმნა გვინდა, არ არსებობს სხვა მშვიდობიანი გზა, გარდა გახსნილი საუბრისა და პოზიციების ურთიერთშეჯერებისა. პერიოდულად გაჟღერებულა მოსაზრება, რომ პირდაპირმა საუბარმა შეიძლება საფრთხე შეუქმნას არაღიარების პოლიტიკასა და შესაბამისად ქვეყნის სუვერენიტეტს. როგორც ზემოთ აღინიშნა, ეს ორი პროცესი ერთმანეთის პარალელურად უნდა წარიმართოს, რათა ერთი მხრივ საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის ეფექტური დაცვისთვის საჭირო სამართლებრივი საფუძვლები გამყარდეს და რუსეთს მაქსიმალურად შეეზღუდოს მოქმედების არეალები, ხოლო მეორე მხრივ, შეიქმნას ერთ სახელმწიფოში კომფორტულად თანაცხოვრებისთვის აუცილებელი გარემო. ეს არის ის გზა, რომელიც საქართველოს გაერთიანებისთვის უკეთეს პერსპექტივას შექმნის და ქვეყანას გამოიყვანს იმ ჩაკეტილი წრიდან, რომელზეც ის არა ერთი წელია ტრიალებს.
(1) ვრცლად ამასთან დაკავშირებით იხილეთ: საბა ფიფია, ,,სამხედრო ოკუპაციის საერთაშორისო სამართალი“, ლევან ალექსიძის საერთაშორისო სამართლის პუბლიკაციათა სერია, იურისტების სამყარო 2020.

Much has already been written about how COVID-19 has changed the world—though the imperialist policies of the Russian Federation and its self-perceived role as the Third Rome are, so far, firmly resistant to global political tectonics. 75 years have passed since the United Nations was established, yet the fundamental principle of non-use of force, the idea of sovereign equality, and the grand mission of maintaining international peace remain a paper-thin fiction, at least for the Big Five. One example is the repeated violation of Georgia's territorial integrity by the Russian Federation in an attempt to expand its regional influence, in particular, the military occupation of two regions of the country. In the context of Russia’s political aims, there are issues on which the Georgian society does not have a uniform position, so it is crucial to analyze the international legal and political aspects of the occupation, to stress the core aspects and consolidate a common vision to solve the challenges.
How is Russia an Occupation Force?
When discussing the occupation of Georgian territories, it is necessary to know why we use a particular term and what specific meaning it holds beyond the colloquial usage. I have written before on the problems surrounding the national disagreement and barriers to reaching a consensus on fundamental issues. One significant exception is a generally shared understanding among Georgians in Tbilisi-administered-territory that the Armed Forces of the Russian Federation are deployed in two regions of Georgia, against the will of the central government. Any other assessment would lead to very dangerous conclusions. In particular, the denial of this fact implies one of three possible assumptions: Abkhazia and the Tskhinvali region should not be considered part of Georgia; the Russian Federation has full legitimacy to deploy its military forces in these territories; Abkhazia and the Tskhinvali region should not be considered part of Georgia, and the Russian Federation has every right to deploy its military forces in these territories. Official statements of Georgian political parties show that even politicians with strong anti-Western ideology and aspirations, in public, refrain from making specific statements on the fact of Russia’s illegitimate deployment of troops on Georgian territory. There are people in Georgia, however, reluctant to call the Russian Federation an occupying power. The common arguments of not irritating Russia, or that labeling Russia an occupier is not pragmatic, espouse the view that Georgia will not gain anything by calling Russia an occupier. Such a position reveals a lack of awareness of international law and politics rather than the anti-statehood thinking of the author of this view. The term occupying power is not just part of a politician or political party's particular vocabulary or language of communication but is a legal term widely established in international humanitarian law—the law of war—that carries very specific rights and obligations. The deployment of bases on the territory of Georgia by the Armed Forces of the Russian Federation and the administration of these regions is an example of military occupation. The fact that the occupation is not carried out under a UN mandate proves that it is not an exercise of the Russian Federation's right to self-defense, along with many other factors that underscore the illegality of the occupation.¹ Also important to understand is that, in international law, an occupation is a temporary event, which inevitably ends with de-occupation. Modern international law prohibits the annexation of territories through occupation. As a result, officially recognizing Russia’s status as an occupying force is critically important for Georgia to create the comprehensive legal grounds to prevent the annexation and to allow for the de-occupation of the territories, as well as to define the obligations of the Russian Federation regarding the situation in the occupied territories.
Who started the war?
Historical, legal, and political factors must be taken into account when making assessments about the August war. Given the political context, it is inevitable that 2008 will be a continued subject of discussion, however, it is important to remember that opinions on this issue are not just a product of domestic consumption and may affect Georgia's international obligations and relations in general. The question of who started the war is not a critical issue that would fundamentally change international assessments of the events of 2008 and the foundations of the legal liability of the Russian Federation. Nevertheless, there are several aspects that will help us understand the correct vector motion and sequence of decisions. The 2008 August War between Georgia and Russia has been recognized as an international armed conflict by the International Court of Justice, as well as in a report by the EU-founded Independent International Fact-Finding Mission on the Conflict in Georgia headed by Heidi Tagliavini, which has led to mixed interpretations of the war. Without disputing the fact that Georgia did not carry out an armed attack on the Russian Federation, the answer to the question will be unequivocal. Analyzing the issue from a historical perspective easily reveals the real start of the conflict, which is much earlier than August 2008, and goes back, in fact, to the period of Georgia's independence. Examining the 2008 August War not in fragments, but as a whole image in context, then the vicissitudes of the start of the war become even more apparent. Discussions on the internal political and military expediency, in military-tactical terms, of the use of force by the Georgian central government in August 2008 are perfectly legitimate, but not in the context of the immediate instigation of the outbreak of war. It is necessary to analyze what steps could have been taken to reduce the damage, or what actions could have prevented a Russian military attack. In fact, no conclusion can emerge from this discussion that would alleviate the crimes committed by the Russian Federation against Georgia, shake the foundations of international responsibility for it, or question Russia's status as an occupying power.
Non-Recognition – An Option or the Only Way?
The policy of non-recognition of the independence of the occupied territories of Georgia has developed quite actively since the 90s. The UN Security Council, the General Assembly and the Human Rights Council have adopted a number of resolutions that strengthen Georgia's territorial integrity. These resolutions repeatedly mention support for Georgia’s sovereignty, while there is no document of international importance that considers Abkhazia and South Ossetia as independent states. The policy of non-recognition has a very specific practical purpose: to prevent the annexation of the regions by the Russian Federation, to strengthen the international legal basis for qualifying Russia as an occupier, and to rule out all prospects of recognizing Abkhazia and South Ossetia as independent states. In this regard, the Ministry of Foreign Affairs of Georgia has done a commendable job under all the governments that have led the country since 2008. Georgia’s international friends and strategic partners have also made significant contributions to the success of the policy of non-recognition, which has led to the vast majority of countries continuing to recognize Georgia within its internationally defined borders.
One of the key goals of the non-recognition policy is to strengthen Georgia's position in international courts. It is important that Georgia be able to effectively defend its position in the ongoing inter-state dispute against Russia in the European Court of Human Rights. It is also essential that the International Criminal Court effectively investigate international crimes committed against Georgian citizens during the 2008 armed conflict and bring the perpetrators to justice. It is time for Georgia to start thinking about resuming the dispute in the International Court of Justice, the legal perspective of which gained new impetus after the decision on the case of Ukraine v Russia. The purpose of all the above is not to irritate Russia, but to prevent the annexation of Georgian territories and to systematically work to create all legal mechanisms necessary to protect the country's sovereignty.
The sole path out of the current stalemate is the position taken by the current government of Georgia that pledges only a peaceful settlement of the conflicts. Continued work to advance the policy of non-recognition of the occupied territories of Georgia is a necessary but not sufficient condition of the conflicts’ solution. Bridges of cooperation between ethnic Abkhaz and Georgians, and Ossetians and Georgians, have been broken, and the wounds left by the conflict have not yet healed. Along with the existing formats of negotiations, it is necessary to think about a new form of direct dialogue, which will create the necessary framework for coexistence in a unified state. Due to the different demographic structures and political situations in Abkhazia and South Ossetia, it is necessary to consider the specifics of each region in the negotiation formats. In order to change the status quo in terms of restoring territorial integrity, the central government and Georgian society must establish what steps the country is ready to take. It will require bold offers to the people living in the occupied territories and taking fundamental steps to restore mutual trust, which, of course, will not be easy. However, if actively creating positive dynamics in the relationship is the goal, there is no peaceful way other than open conversation, reconciliation, and compromise. A concern is periodically raised that direct negotiations could jeopardize the policy of non-recognition and, consequently, the sovereignty of the country, however, as mentioned above, these two processes, in fact, complement each other and must be conducted in parallel to establish, on the one hand, the legal basis necessary for the effective protection of Georgia's territorial integrity and to limit Russia as much as possible, and, on the other hand, to create the necessary environment for peaceful coexistence in one state. This is the way to create better perspectives for the unification of Georgia and to take the country out of the closed circle in which it has been running for more than a year.
¹ For more information: Saba Pipia, The International Law of Belligerent Occupation, Levan Aleksidze’s Series of International Law Publications, World of Lawyers, 2020.