სრულიად არაორდინალური მოვლენებით დახუნძლული 2020 წლის პოლიტიკური ნაწილი საქართველოში კულმინაციას უახლოვდება. ქვეყნის პრეზიდენტის მიერ 31 აგვისტოს გამოცემული განკარგულებით განისაზღვრა მორიგი საპარლამენტო არჩევნების თარიღი - 31 ოქტომბერი და ოფიციალურად დაიწყო წინასაარჩევნო კამპანია. საქართველოში საარჩევნო პროცესები ყოველთვის დრამატულობით გამოირჩევა, საარჩევნო რიტორიკა უმეტესწილად კონკურენტის კრიტიკაზეა აგებული რეალური გამოსავლის შეთავაზების გარეშე, ხოლო, კეთილისა და ბოროტის შერკინების ნარატივი, სულაც ქართული წინასაარჩევნო კამპანიების მთავარ ლეიტმოტივად ჩამოყალიბდა. მოახლოებული საპარლამენტო არჩევნები გამორჩეული იქნება რამდენიმე ფაქტორის გათვალისწინებით: დამოუკიდებლობის აღდგენის შემდეგ, პირველად, საქართველოს მოქალაქეები პარლამენტის 120 წევრს პროპორციული წესით აირჩევენ; უმრავლესობის დასაკომპლექტებლად საჭირო იქნება პოლიტიკური ძალის მიერ ხმების 40%-ზე მეტის მიღება; საარჩევნო სიები უნდა შედგეს გენდერული კვოტის გათვალისწინებით; წინასაარჩევნო კამპანია და კენჭისყრა ჩატარდება პანდემიის პერიოდში. აღსანიშნავია, ასევე, რუსეთის ფედერაციიდან მომდინარე ჰიბრიდული საფრთხეები, რეგიონში მიმდინარე გეოპოლიტიკური პროცესები და საპრეზიდენტო არჩევნები შეერთებულ შტატებში, რომლებსაც მნიშვნელოვანი გავლენა შეიძლება ჰქონდეთ, როგორც წინასაარჩევნო გარემოზე საქართველოში, ასევე, არჩევნების შემდგომ შექმნილ პოლიტიკურ ამინდზე.
საარჩევნო სუბიექტები
საარჩევნო პროცესებში მოქალაქეთა აქტიური ჩართულობა სრულიად ბუნებრივია განვითარებადი დემოკრატიის ქვეყნისთვის. აბსოლუტურად საწინააღმდეგო გამოწვევის წინაშე დგას დასავლური ცივილიზაციის არაერთი სახელმწიფო, რომლებშიც პოლიტიკისა და პარტიული საქმიანობისადმი, განსაკუთრებით ახალგაზრდების, დაბალი ინტერესი მნიშვნელოვანი გამოწვევაა. ასეთი ქვეყნები სხვადასხვა წამახალისებელ ინსტრუმენტებს ნერგავენ, მაგალითად, ამცირებენ პასიური საარჩევნო ხმის უფლებისთვის განსაზღვრულ ასაკობრივ ცენზს. საქართველოშიც 2012-2018 წლებში საპარლამენტო მანდატის მოპოვება შეეძლოთ საქართველოს მოქალაქეებს 21 წლიდან, თუმცა ამ ცვლილებას დრამატული გარღვევა არ მოუხდენია პარტიულ სისტემაში ახალგაზრდების ჩართულობის თვალსაზრისით. მიუხედავად ამისა, ქართული პოლიტიკური პალიტრა ფერთა სიჭრელეს არ უჩივის, რაც საბჭოთა პარტიული წარსულითაც შეიძლება აიხსნას. პარტიის წევრობა ის ერთადერთი პოლიტიკური ტრამპლინი იყო, რომელიც კარიერული დაწინაურების გარდა მმართველობით პროცესებზე რეალური გავლენის მოხდენის საშუალებას იძლეოდა. დამოუკიდებელ საქართველოში ერთპარტიული სისტემა მცირე ზომის მრავალმა პარტიამ ჩაანაცვლა და საბოლოოდ რეგისტრირებული მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების რაოდენობამ შთამბეჭდავ ნიშნულს მიაღწია. 2020 წლის მონაცემებით, საჯარო რეესტრში აღრიცხულია 263 პოლიტიკური გაერთიანება, ხოლო, მორიგი საპარლამენტო არჩევნებისათვის ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში რეგისტრაცია გაიარა 66-მა პოლიტიკურმა პარტიამ. თუ საქართველოს პოლიტიკურ ელიტას მიზნად დასახული აქვს, კლასიკური საპარლამენტო სისტემის აკვანში, 67 მილიონიან დიდ ბრიტანეთში, არსებული პოლიტიკური პარტიების რაოდენობისთვის (349) გადასწრება, ამ შემთხვევაში სწორი ტემპით მივიწევთ წინ, ხოლო, თუ  პარტიის შექმნა გადაწყვეტილების მიღების პროცესებზე გავლენის მოპოვების იდეით არის ნაკარნახევი, მაშინ შესაძლოა ალტერნატიულ მექანიზმებზე დაფიქრებაც.  რა საკვირველია, პარტიის შექმნაში დასაძრახი არაფერია, თუმცა, როდესაც პოლიტიკური გაერთიანება საზოგადოების მხარდაჭერით წლებია არ სარგებლობს, ალბათ საზოგადოებრივი აქტივიზმის ან მესამე სექტორის საშუალებით იდეების ადვოკატირება გაცილებით პრაგმატული იქნება. არასამთავრობო სექტორის მცირე პოპულარობა საზოგადოებაში და მიუკერძოებლობასთან დაკავშირებული შეკითხვები ის ძირითადი ფაქტორები შეიძლება იყოს, რომლებიც აქტიურ მოქალაქეებს  სხვადასხვა პოლიტიკაზე სამუშაოდ პარტიული სისტემის არჩევისკენ უბიძგებს. საკითხის დადებითი მხარე კი ის გახლავთ, რომ 66 პოლიტიკური ორგანიზაციისგან შემდგარი საარჩევნო ბიულეტენი საქართველოს მოქალაქეებს არჩევნის ფართო დიაპაზონს აძლევს და ინფორმირებული გადაწყვეტილების მიღების მნიშვნელობას კიდევ უფრო მეტად წარმოაჩენს.
საარჩევნო კამპანიის მთავარი აქცენტები
პოლიტიკური სუბიექტების დიდმა ნაწილმა აქტიურად დაიწყო საარჩევნო კამპანია, მცირე ბიუჯეტისა და ზომის პოლიტიკური პარტიები სავარაუდოდ ოქტომბერში, კამპანიის დასკვნით ფაზაში, მეტად გააქტიურდებიან, რათა შეზღუდული რესურსები მაქსიმალურად ეფექტიანად გამოიყენონ.  მიუხედავად საქართველოში ციფრული ტექნოლოგიებისა და ზოგადად, მასობრივი მედიის პოპულარობისა, ცალკეული ქართული პოლიტიკური ტრადიციები ჯერ კიდევ აგიტაციის  მნიშვნელოვან ინსტრუმენტად რჩება. ასეთია, მაგალითად, ე.წ. კედლებისთვის ომი, რომელიც საარჩევნო პლაკატების გამოსაკრავად საუკეთესო სივრცის მოძიებასა და სტრატეგიულ ადგილას მის გამოკვრას გულისხმობს. კვლავ გამოიყენება ელექტორატთან საჯარო  სადილის მანკიერი პრაქტიკა, რომელიც პანდემიის პერიოდში საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის რისკებთან ერთად, ამომრჩევლის მოსყიდვის ნიშნებს შეიცავს.  ამომრჩევლის მოსყიდვა ის ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევაა, რომელიც ქართულ პოლიტიკურ სინამდვილეში მყარად ფესვგადგმულია. ეკონომიკურად შეჭირვებული მოსახლეობისთვის, რომელიც საკუთარი სოციალური პრობლემის მოკლევადიან გადაჭრაზეა ორიენტირებული, პირველადი საჭიროების პროდუქტების შეთავაზება პრაგმატული თვალსაზრისით ეფექტურია, თუმცა ფუნდამენტურად ანგრევს პოლიტიკურ სისტემას, რომ არაფერი ვთქვათ იმაზე, რომ ეწინააღმდეგება კანონმდებლობას. განსაკუთრებულ ყურადღებას საჭიროებს ასევე სოციალური ხასიათის რეფორმები, რომელთა გაცხადება ან განხორციელების დაწყება დროში ემთხვევა საარჩევნო პროცესს და ლეგიტიმურად აჩენს კითხვის ნიშნებს ამომრჩევლის არაპირდაპირი მოსყიდვის, ან ადმინისტრაციული რესურსის არამართლზომიერად გამოყენების მიმართულებით. საჯარო მოხელეების წინასაარჩევნო კამპანიაში მონაწილეობასთან დაკავშირებით, გამკაცრებული კანონმდებლობის ფონზე, საინტერესო იქნება  რამდენად ეფექტურად აღსრულდება რეგულაციები. საჯარო მოხელეების სახით ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება ცდუნება იყო საქართველოს ყველა ხელისუფლებისთვის და ვიმედოვნოთ, რომ შეცვლილი ნორმების ფონზე, პოლიტიკური სუბიექტების არათანაზომიერ მდგომარეობაში ჩაყენების ეს მანკიერი პრაქტიკა საზოგადოებრივად მეტად გასაკიცხი გახდება.
რამდენიმე პარტიამ უკვე წარადგინა პოლიტიკური პროგრამის ნაწილი და საინტერესო სიახლეა, რომ წინა არჩევნებისგან განსხვავებით, სუბიექტების დიდი ნაწილი მეტად ორიენტირებულია საარჩევნო დაპირებებსა და შინაარსობრივ ნაწილზე და ნაკლებად ჩამოდის მთავარ ფსონს პოლიტიკურ ლიდერებზე. პარტიების საარჩევნო პროგრამები, ამ ეტაპზე, ძირითადად ლოზუნგებით არის გაჯერებული და პრაქტიკულად არ გვხვდება კონკრეტიკა, რაც ამომრჩეველს ინფორმირებული არჩევნის გაკეთებას მნიშვნელოვნად უზღუდავს. მაღალი პოლიტიკური სტანდარტი მოითხოვს, რომ საარჩევნო სუბიექტმა დაასაბუთოს მის მიერ გაცხადებული ყოველი დაპირების განხორციელების ფინანსური თუ ტექნიკური ასპექტები. კიდევ ერთი პრობლემა, რომელიც პარტიულ შეხვედრებზე ხშირად თავს იჩენს, საპარლამენტო მანდატისთვის არარელევანტური პოლიტიკური დაპირებების გაცემაა. პრაქტიკა გვაჩვენებს, რომ კანდიდატები, ძირითადად, მუნიციპალური ხასიათის, ადგილობრივი თვითმმართველობის კომპეტენციას მიკუთვნებული, სამუშაოების შესრულების შესახებ გასცემენ პირობას. ასევე, გამოიკვეთა შემთხვევები, როდესაც დაპირებების შინაარსი უკავშირდებოდა აღმასრულებელი ხელისუფლების ექსკლუზიურ კომპეტენციას მიკუთვნებულ თემებს. საპარლამენტო საქმიანობის ძირითადი ფუნქციების შესახებ საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლებისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის გაძლიერების პარალელურად, ამომრჩევლის მხარდაჭერის მოპოვება საპარლამენტო მანდატისთვის არარელევანტური შეთავაზებებით უფრო და უფრო გართულდება.
სამწუხაროდ, გამოიკვეთა შემთხვევა, როდესაც პოლიტიკური სუბიექტი ისტორიული სენტიმენტების გამოყენებით, ხელოვნურად შექმნილ საფრთხეზე მითითებით, შეეცადა ამომრჩევლის ნაციონალისტური გრძნობების გაღვიძებას და შექმნა ეროვნული შუღლის გაღვივების საფრთხე. საბედნიეროდ, საზოგადოების დროული, ნეგატიური რეაგირების გამო საფრთხის შემქმნელი ბანერები ჩამოიხსნა. ამ კუთხით, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური მნიშვნელოვანი გამოწვევის წინაშე დგას, რომ ერთი მხრივ, ეფექტურად აღკვეთოს ეროვნული შუღლის ნებსითი თუ უნებლიე მცდელობა და მეორე მხრივ, შეინარჩუნოს პოლიტიკური ნეიტრალიტეტი. აღწერილი ინციდენტი, მხოლოდ შიდა კონტექსტთან არ არის დაკავშირებული და მოიცავს საგარეო საფრთხეების რისკებს, რომლებთან დაკავშირებითაც სტატიის მეორე ნაწილში დეტალურად ვისაუბრებ.
მორიგი საპარლამენტო არჩევნები განსაკუთრებულია იმ კუთხითაც, რომ ახალი საარჩევნო სისტემა ამცირებს ერთპარტიული მმართველობის შანსებს და პოლიტიკურ სუბიექტებს უბიძგებს ერთმანეთთან თანამშრომლობისკენ. კოოპერაციის ნაკლებობა პარტიებს შორის, კომპრომისზე წასვლის მზაობის დეფიციტი და გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მონაწილეობის არ მიღებით პასუხისმგებლობისგან თავის არიდება ის მიმართულებებია, რომლებიც აფერხებს ქართული პოლიტიკური სისტემის ძირეულ გარდაქმნასა და განვითარებას. დებატების დეპერსონალიზაცია და თემატური არგუმენტები ის ორი კატეგორიაა, რომლებიც ქართულ პოლიტიკას სასიცოცხლოდ სჭირდება. საინტერესო იქნება, კენჭისყრის დღემდე დარჩენილ პერიოდში, თუ რამდენად შეძლებენ პოლიტიკური პარტიები კონსტრუქციული ფორმის შენარჩუნებას და თემატურ ოპონირებას. მშვიდი საარჩევნო გარემო და სუბიექტებისთვის თანაბარი შესაძლებლობები არის ის აუცილებელი წინაპირობა, რომელმაც უნდა უზრუნველყოს მაღალი ხარისხის დემოკრატიული არჩევნების ჩატარება.

Overwhelmed by completely extraordinary events, Georgia’s primary political drama of 2020 is approaching its culmination. The decree issued by President Zurabishvili on August 31 set the date of the next parliamentary elections for October 31 and officially kicked off the pre-election campaign period. Electoral processes in Georgia are always dramatic, with election rhetoric mostly based on criticism of competitors without offering real solutions, and the narrative of a clash between good and evil having become a leitmotif of Georgian election campaigns. The upcoming parliamentary elections will be marked by several factors: for the first time since the restoration of independence, the citizens of Georgia will elect 120 members of parliament in a proportional manner; more than 40% of the vote will be required to form a majority; candidate lists require a gender quota; the election campaign and voting are taking place during a pandemic. Also noteworthy are the hybrid threats from the Russian Federation, the ongoing geopolitical processes in the region, and the US presidential election, all of which could have a significant impact on both the pre-election environment in Georgia and the post-election political climate.
Candidates
The active involvement of citizens in the electoral process is more common for a developing democracy than in established democracies, many of which are facing now the opposite challenge of low interest in politics and party activities, especially among young people. Such countries are introducing various incentives, for example, lowering the minimum age of candidacy. In Georgia, too, citizens over the age of 21 could win parliamentary seats in 2012-2018, although this change did not result in a dramatic breakthrough in youth involvement in the party system. Nevertheless, the Georgian political palette cannot complain about its diversity of colors, likely a defiant, oppositional reaction to the Soviet one-party past. Party membership was the only springboard to having a real impact on governance processes, as well as to career advancement. In independent Georgia, the one-party system has been replaced by a number of small parties, and the number of registered political unions has reached an impressive level. According to 2020 data, 263 political unions are officially registered, while 50 political parties are registered with the Central Election Commission for the 2020 parliamentary elections. If the Georgian political elite aims to overtake the number of existing political parties (349) in the cradle of the classical parliamentary system – the 67 million-strong United Kingdom – then it is moving forward at the right pace, however, if party formation is not a numbers game, but instead driven by the hope of influencing decision-making, alternative mechanisms may also be considered. Of course, there is nothing wrong with establishing new parties, however, when a political union has not enjoyed public support for years, perhaps advocating for ideas through public activism or the third sector would be more pragmatic. The low popularity of the non-governmental sector in society and questions about impartiality may be the main factors that push active citizens to look towards politics to promote their ideas. On the positive side, a ballot listing 66 political organizations gives Georgian citizens a wide range of choices and further highlights the importance of comprehensive voter information.
The Election Campaign
Most political entities have actively started their election campaign, with small-budget political parties expected to become more active in the final stretch of the campaign to make the most of limited resources. Despite the popularity of digital technologies and mass media in general in Georgia, certain political traditions still remain an important tool of engagement. For example, the so-called war for the walls, competing for the most strategic public spaces to hang election posters. The practice of public dinners with the electorate is still used, which, along with public health risks during the pandemic period, hints at voter bribery. Voter bribery is one of the main challenges firmly rooted in Georgia’s political reality. For an economically disadvantaged population focused on the short-term solution to their own social problems, offering basic necessities is pragmatically effective, but it fundamentally destroys the democratic system, not to mention that it is against the law. Particular attention should also be paid to social reforms, the announcement or implementation of which coincides with the electoral process and legitimately raises questions about indirect bribery of voters and the misuse of administrative resources. With regard to tightening legislation regarding the participation of public servants in the election campaign, it will be interesting to see how effectively the regulations are enforced. The use of administrative resources in the form of public officials has been a temptation for all Georgian authorities, and we hope this habit of the ruling party taking advantage of its unequal position of power will be actively condemned by the public.
Several parties have already announced parts of their political platform and interestingly, unlike previous elections, many are more focused on election promises and policy-specific content and less on individual political leaders. At this stage, the parties’ election programs are mostly saturated with short slogans and there is next to no specificity, which significantly hinders voters from making informed choices. A high political standard requires a party or candidate to substantiate the financial and technical aspects of the implementation of each promise made. Another problem that often arises at party meetings is irrelevant and unachievable political promises made while reaching for a parliamentary mandate. Practice shows that candidates often promise to perform tasks that are in fact within the competence of the local self-government rather than a parliamentarian, or even within the exclusive competence of the executive branch. As public awareness of the key functions of parliamentary activity rise and local self-government is strengthened, gaining votes through irrelevant promises will become increasingly difficult.
Unfortunately, there was a case when a political actor, using historical sentiments, with reference to an artificially created threat, tried to awaken nationalist feelings among voters and risked provoking national hatred. Fortunately, due to the timely, appropriately negative response from the public, provocative billboards were removed. In this regard, the State Security Service faces a significant challenge, on the one hand it must effectively thwart any willful or unintentional attempt at national strife and, on the other hand, it must maintain political neutrality. The aforementioned incident is not only related to the internal context, but also includes the risk of external threats, which I will discuss in detail in the second article in this series.
The 2020 parliamentary elections are also special in that the new electoral system reduces the chances of one-party rule and pushes political entities to cooperate with each other. Lack of cooperation between the parties, an unwillingness to compromise, and frequent refusals to participate in collaborative decision-making all hinder the fundamental transformation and development of the Georgian political system. Georgian politics desperately needs to depersonalize campaign battles and instead focus on introducing educated, evidence-based policies as the basis of arguments. It will be interesting to watch whether political parties are able to maintain a constructive form of debate while opposing each other’s policies in the remaining period before election day. A calm electoral environment and equal opportunities for all parties and candidates are a prerequisite for ensuring high-quality democratic elections.