2008 წლის გლობალური ეკონომიკური კრიზისიდან მოყოლებული, არაერთი კრიტიკული გამოწვევა დღემდე გადაუჭრელია. ამ მაკრო თუ მიკრო მასშტაბის პრობლემათა ნუსხა საკმაოდ ვრცელია. თუმცა, ასეთი სიმრავლის მიუხედავად, ყველა მათგანისათვის დამახასიათებელი რამდენიმე ზოგადი თეზის ფორმულირება მაინც შესაძლებელია: (1) სახელმწიფოს, - როგორც მიუკერძოებელი არბიტრის - როლის (ნებაყოფლობით) დაკნინების ხარჯზე საბაზრო ეკონომიკის ჯანსაღი პრინციპები თანდათანობით ატროფირდება; (2) ჭარბ მოგებაზე ორიენტირებული უკონტროლო ეგოიზმის გავლენით საზოგადოებრივ-სოციალური სინერგია ირღვევა; (3) წარმოქმნილი უთანაბრობის - ხოლო, ზოგან კი უპერსპექტივობის შედეგად იმგვარი მანკიერებები აღმოცენდება, რომლებიც საფრთხეს უქმნის არა მარტო სახელმწიფოს შიდა წესრიგს, არამედ საერთაშორისო ურთიერთობათა გლობალური სისტემისათვის აუცილებელ სტაბილურობასა და თანმიმდევრობას.
მიმდინარე წლის დასკვნით სტატიაში ჩვენც მიზნად დავისახეთ, საკუთარი დაკვირვებითა და შეფასებით რამდენიმე ისეთი ტენდენცია თუ მოვლენა აღგვენიშნა, რომლებიც არა მხოლოდ სტატიკაში არის ნიშანდობლივი ეკონომიკური წყობილებისათვის, არამედ არსებით გავლენას მოახდენს მის ფორმირებაზე განჭვრეტად მომავალში. ცხადია, რომ მკითხველის სამსჯავროზე აქ გამოტანილი ჩემი, როგორც არაეკონომისტის შეფასებები, ე.წ. „სამოყვარულო თვალთახედვით“ არის გაკეთებული, რომელსაც თემატიკისადმი პირადი ინტერესი და მრავალმხრივი იურიდიული პრაქტიკაა ამყარებს. შესაბამისად, ამ სტატიაშიც მკითხველთან საუბარი კატეგორიული დასკვნების თავიდან არიდებით, მოზომილი დაშვებებითა და შემდგომი მსჯელობის აქტივაციისათვის მოსაზრებების წარიმართება.
თუმცა, ვფიქრობთ, რაც ცხარე კამათს არ უნდა იწვევდეს, არის კონსტატირება იმისა, რომ თანამედროვეობა არა ერთი ან ორი, არამედ მრავალი სისტემური კრიზისის, ე.წ. „პოლიკრიზისის“ პირისპირ აღმოჩნდა. ამან კი ვითარების სწორად აღქმა, გაანალიზება და, რაც მთავარია, სირთულეთა გადაჭრა განსაკუთრებულად გაართულა.
ასევე საგულისხმოა მიმდინარე რეჟიმში სხვადასხვა ბუნებისა თუ შინაარსის კრიზისის (გლობალური პანდემია, მიწოდება-მომარაგების პანდემიამდელი ქსელის მნიშვნელოვანი დაზიანება, ძირითადი ეკონომიკური ცენტრების რეცესია, ომი უკრაინაში, ჩინური საექსპორტო პოტენციალის დაღმასვლა და ა.შ.) ერთგვარი სინქრონიზაცია: ანუ, ყველა თუ არა, რამდენიმე კრიზისის ერთ კონკრეტულ გეოგრაფიაში, ერთ კონკრეტულ დროში, ერთდროულად და ერთიანი სიმწვავით აფეთქება. ხოლო, გლობალური ეკონომიკის „ურთიერთდაკავშირებულობისა და ურთიერთდამოკიდებულების“ მაღალი ხარისხის გათვალისწინებით, კრიზისების გეოგრაფიიდან გეოგრაფიაში „ექსპორტი“ გაიოლდა, რამაც, საბოლოოდ, სისტემური კრიზისების სიმრავლე - მსოფლიო „პოლიკრიზისი“ განაპირობა.
ნიშანდობლივია, რომ შექმნილი მდგომარეობა იძლევა საკმარისად მკაფიო საფუძველს როგორც მიზეზშედეგობრივი კავშირების გამოსაკვლევად, ისე შესაძლო სამომავლო ტრენდების მოსანიშნად. ჩვენი განზრახვაც რამდენიმე მათგანის მოკლე ფორმატში აქცენტირება-ფორმულირებაა. მიმდინარე პროცესის გააზრება სასარგებლო იქნება არა მხოლოდ გლობალური მოვლენების ზედხედით დასანახად, არამედ დაგვეხმარება განვსაზღვროთ, თუ სად და როგორ შეიძლება მოაქციოს ამ მოვლენებმა ჩვენი ქვეყანა; ვივარაუდოთ, დავგეგმოთ და უკეთ მოვემზადოთ, რათა არ ვიქცეთ გლობალური გარდაქმნის პასიურ დამკვირვებლად; ვიზრუნოთ და ვიმოქმედოთ იმგვარად, რომ მართებული და დროული დასკვნების გამოტანით საკუთარი საზოგადოებრივ-სოციალური რეზისტენტულობა, ქართული სახელმწიფოს კონკურენტუნარიანობა და ადაპტირების უნარი გავზარდოთ.
ამდენად, მინიშნებით ხსენებული ძირითადი ტენდენციები და სისტემის წარმომქმნელი მოვლენები ახლა უკვე კონკრეტული სახელებით აღვნიშნოთ.
პოლიკრიზისის (უნებლიე) შედეგები?
ზოგადი აქსიომაა, რომ ნებისმიერი კრიზისი მისასალმებელია იმდენად, რამდენადაც იგი სწორი დასკვნებისა და გადაწყვეტილებების მიღების საშუალებას იძლევა. მიუხედავად დღეს შექმნილი ვითარების დრამატულობისა, ამ შემთხვევაშიც შეინიშნება ისეთი ტენდენციები, რომლებიც პროცესებში გამართლებული ჩარევის შესაძლებლობას ქმნის. ამავდროულად, იკვეთება ისეთი ტენდენციებიც, რომლებიც, მიუხედავად მავანთა მიერ მათი მოწონებისა თუ დაწუნებისა, არსებული გამოწვევების ობიექტური შედეგობრივი გამოვლინებაა.
ახლა კი უშუალოდ რამდენიმე მათგანზე, მათ მოკლე აღწერასა და აქტუალურობის შეფასებაზე გადავიდეთ.
ლიბერალური ეკონომიკური წესრიგის რევიზია: ერთ-ერთი იმ ფუნდამენტურ საჭირბოროტო საკითხთა შორისაა, რომლებიც თავისუფალი საბაზრო ურთიერთობების გადაფასებას უკავშირდება. აქ საუბარი როდია არსებული საბაზრო სისტემის სრულად უარყოფაზე. რა თქმა უნდა, არა. რეალურად, აკადემიური წრეები (ისე როგორც პრაქტიკოსები) დღეს უკვე ღიად მსჯელობენ საბაზრო ინსტინქტებისადმი უკონტროლო მინდობის ავკარგიანობაზე, როდესაც ასეთი უკონტროლობა - გნებავთ, კორპორაციული აქტორების მხრიდან „თვითრეგულირების კულტურა“ - საზიანოდ შემოუტრიალდა არამარტო საშუალოსტატისტიკურ მოქალაქეს, არამედ სახელმწიფო და საზოგადოებრივ სტაბილურობას, გლობალურ ეკონომიკურ მდგრადობასა და მის სისტემურ განვითარებას.
სახელმწიფოს მობრუნება ეკონომიკაში: ამჯერადაც უნდა ითქვას, რომ დოვლათის შექმნასა და განაწილებას მიუკერძოებელი არბიტრი ესაჭიროება. ასეთი კი შეიძლება იყოს მხოლოდ უსაფრთხო და ინკლუზიურ განვითარებაზე, რეალიზაციის საშუალებებზე თანაბარი წვდომის უზრუნველყოფასა და სოციალური სოლიდარობის შენარჩუნებაზე ორიენტირებული სუბიექტი - სახელმწიფო. ამასთანავე, მისი უპირობო როლი სწორედ რომ გონივრული ბალანსის შექმნაა საბაზრო ეკონომიკის ჯანსაღი ძალების მოთხოვნებსა და ადეკვატურ საზოგადოებრივ მოლოდინებს შორის. ასეთი ზომიერი და გონივრული ბალანსის გარეშე შესაძლებელი ვერ იქნება ვერც ქვეყნის შიგნით გრძელვადიანი მშვიდობის მიღწევა და ვერც საგარეო-ეკონომიკურ ასპარეზზე ეროვნული ეკონომიკური რესურსის სრულად და კონკურენტუნარიანად ამოქმედება. აშკარაა, რომ მომდევნო რამდენიმე წელი მეტ საფუძველს მოგვცემს შედარებით უკეთ ვიმსჯელოთ სახელმწიფოს ეკონომიკაში ნეოკეინზიანიზმის თანამედროვე გამოვლინებაზე.
სოციალური კეთილდღეობის სისტემა: ეროვნულ-სახელმწიფოებრივი სიმტკიცისა და სტაბილურობის შენარჩუნების ერთ-ერთი მთავარი პირობაა, რომ საზოგადოების არცერთი წევრი არა თუ გარიყულად არ გრძნობდეს თავს, არამედ საზოგადოების სრულფასოვან მონაწილედ აღიქმებოდეს. ასეთი თანამონაწილეობისაკენ მიმავალი გზა კი ეკონომიკურ პოლიტიკასა და საკანონმდებლო ღონისძიებებზე გადის, რომლებიც მოქალაქეს, საზოგადოების წევრს (ცხადია, მისი ნებისა და შესატყვისი უნარების გათვალისწინებით) საერო-სახელმწიფოებრივი განვითარების პროცესში საკუთარი ადგილის პოვნის შესაძლებლობას აძლევს. დიდი პოლიტიკის ამოცანებისა და კონკრეტული ადამიანის საჭიროებების თანხვედრა უნიკალურია, ვინაიდან ისეთი ფართო სპექტრის მიზნების ხორცშესხმას გულისხმობს, რომლებიც ეროვნული უსაფრთხოების დონის ამაღლებას, საზოგადოებრივი მედეგობის სტრუქტურის განმტკიცებას და პიროვნების თვითრეალიზებისათვის სათანადო გარემოს შექმნას განაპირობებს.
ახალი სოციალური კონტრაქტი: რომლის აუცილებლობაზე საუბრის აქტუალობამაც იმატა და რომლის როლი ისევ და ისევ ზემოაღნიშნულ თემებთან ერთად უნდა განვიხილოთ. მისი არსი ეროვნული მშენებლობის დღის წესრიგში ბიზნესის მეტ თანამონაწილეობაში, საზოგადოებისადმი მის მეტ სოციალურ თანადგომასა და საერო განვითარების მიმართ მეტ პასუხისმგებლობაში გამოიხატება. ერთი სიტყვით, საუბარია იმაზე, რასაც ბიზნესი და საქმიანი წრეები (მათ შორის, საქართველოში) ყოველთვის მეტ-ნაკლებად აკეთებდნენ და თავს ართმევდნენ. ოღონდ, ჩვენი დროისა და რეალიების გათვალისწინებით, ამის კეთება „მეტობითაა“ საჭირო: უფრო სისტემურად, ღრმად, გააზრებულად, გეგმაზომიერად. უდავოა, რომ სახელმწიფოს, ბიზნესსა და საზოგადოებას შორის ახალ სოციალურ კონტრაქტზე („კონტრაქტი“ აქ პირობითი სიტყვაა და ურთიერთდამოკიდებულების ახალ სტანდარტს, ქცევის დაუწერელ ნორმებს გულისხმობს) აღმოცენებული ახალი ეკონომიკური კულტურა საზოგადოებრივი ნაპრალების ამოვსებას, ეროვნული საფრთხეების შემცირებას, სახელმწიფოებრივი განვითარების საწინააღმდეგო რისკების მართვადობას შეუწყობს ხელს. ამით ხომ ახალი სოციალური კონტრაქტის სამივე „ხელმომწერი“ მხარე თანაბრად და თანაზომიერად მოგებული დარჩება.
„ეკონომიკური ნაციონალიზმის“ აღზევება?.. რომლის მყარად დამკვიდრებაზე საუბარი ოდნავ ნაადრევია, თუმცა, ამ მხრივ, გარკვეული ტრენდი თვალშისაცემია. ახალ სოციალურ კონტრაქტზე საუბრისას უკვე აღვნიშნეთ, რომ საერთაშორისო ეკონომიკურ „ფაზლში“, რომელიც ახლა ფორმირდება, ყველა ელემენტი თავისებურ ურთიერთკავშირსა და ურთიერთქმედებაშია. ცხადია, რომ განყენებულ ფენომენად ვერც ეკონომიკური ნაციონალიზმი მოიაზრება. მეტიც: იგი გადახალისების რეჟიმში მყოფი გეოპოლიტიკურ-გეოეკონომიკური (უ)წესრიგ(ობ)ის ერთ-ერთი მომოძრავებელია.
ექსპერიმენტული თუ ომის ეკონომიკა?
ალბათ ეს სახელები ურთიერთჩანაცვლებადია, ვინაიდან: (1) თანამედროვე ეკონომიკური ურთიერთობები ძველი წესების რღვევითა და ახალი წესების ბუნდოვანი შინაარსით ხასიათდება, ხოლო (2) ომი და მისგან გამომდინარე გლობალური კონკურენცია, ისევ და ისევ ექსპერიმენტის მდგომარეობაში მყოფი კრიზისული ეკონომიკის განმაპირობებელია.
ამ ჭრილშიც საჭიროდ და შესაძლებლად მიგვაჩნია რამდენიმე სხვადასხვა პოლიტიკურ და ეკონომიკურ სისტემას შორის დაპირისპირებით გამოწვეული რამდენიმე თავისებურების დასახელება.
გადახალისებული ეკონომიკური დაქსელვა: მსგავსად გლობალური უსაფრთხოებისა და საერთაშორისო ურთიერთობათა „რეგიონალური დაქსელვის“ (hub-and-spoke) ახალი სისტემისა, გლობალური ეკონომიკური სურათიც ძირეულ ცვლილებებს განიცდის. უწინარესად, აქ ვგულისხმობთ მსოფლიო სამრეწველო პოტენციალის ვექტორის დასავლეთიდან აღმოსავლეთით გადანაცვლებას. მართალია, ეს პროცესი შედარებით ადრე დაიწყო - ჯერ კიდევ პანდემიასა და უკრაინაში რუსეთის შეჭრის შედეგად დიდ სახელმწიფოთა ახალ დაპირისპირებამდე - დღესდღეობით, რეალურად, აღმოსავლეთისაკენ საწარმო-სამრეწველო და სავაჭრო გრავიტაცია უფრო აშკარა გახდა. ამდენად, შემთხვევითი როდია, რომ დასავლური სამყაროშიც ამ ფუნდამენტური პროცესის თაობაზე არა მარტო მსჯელობენ, არამედ პრაქტიკულ და პოლიტიკის განმსაზღვრელ დოკუმენტებშიც ე.წ. „კონტრზომებზე“ საგანგებოდ ამახვილებენ ყურადღებას. ასე მაგალითად, აშშ-ს ეროვნული უსაფრთხოების ახალი სტრატეგია არასაკმარისად მიიჩნევს აშშ-ს გლობალური ეკონომიკური გავლენის არსებითი ინსტრუმენტების - ამერიკული დოლარისა და სავაჭრო შეთანხმებების - იმედად ყოფნას. აღნიშნული დოკუმენტი საგანგებოდ აღნიშნავს აღმოსავლეთიდან, მეტწილად კი ჩინეთიდან მომდინარე ეკონომიკური რისკების განეიტრალების საჭიროებას საკუთრივ აშშ-ს ეროვნულ ეკონომიკაში საგრძნობი ინვესტირებითა და სხვადასხვა მასტიმულირებელი პროექტის ამოქმედებით. ეს ხაზი საკმაოდ ახლოსაა ტრამპის პრეზიდენტობისას დეკლარირებულ პოლიტიკასთან და, თუკი გავიხსენებთ ამ სტატიაში გაკეთებულ დაკვირვებებს, ერთგვარი ამერიკული „ეკონომიკური ნაციონალიზმის“ ტოლფასია „უკიდეგანო“ გლობალური ლიბერალური წესრიგის საპირწონედ.
სათქმელი სხვაგვარადაც შეიძლება ჩამოყალიბდეს: ეს და სხვა მაგალითები ხომ არ მიუთითებს ეკონომიკური წესრიგის ახალ მახასიათებელზე - ლიბერალურ ეკონომიკაზე, ოღონდ ნაციონალური ნიშნით? ხსენებული ტრენდი (თუ ტენდენცია არა) განსაკუთრებით საყურადღებოა ჩვენი, ქართული ეკონომიკური სისტემის გადმოსახედიდან და არაერთ პრაქტიკულ რეკომენდაციას გვთავაზობს სამომავლოდ.
საწვავის „იარაღად“ გადაქცევა: მოვლენა, რომელიც ჩვენთვის weaponisation-ს სახელითაა ცნობილი. მის რეალურ არსზე და დაკავშირებულ შედეგებზე საკმაოდ ვრცლად იწერება. ამიტომ, ვეცდებით უკვე ნაცნობი შეფასებების გამეორებისაგან მკითხველი დავზოგოთ და მხოლოდ რამდენიმე პრაქტიკულ ასპექტზე შევაჩეროთ ყურადღება.
კერძოდ, დასავლურ წრეებში აქტიურად მსჯელობენ აგრესიის ამ ახალი ფორმის - ე.წ. „პეტროლ-აგრესიის“ - მავნე ეფექტის გამანეიტრალებელ ღონისძიებებზე. საკითხი განსაკუთრებით აქტუალური გახდა ევროპული ბიზნესისათვის. სოციალური ფონის გამწვავების გზადაგზა, ენერგორესურსებზე ორმხრივმა (როგორც ევროკავშირის, ისე რუსეთის მხრიდან) შეზღუდვამ ევროკავშირი რეალური საფრთხეების წინაშე დააყენა: (1) ამოქმედებული ნებაყოფლობითი ემბარგოს შედეგად გაძვირებულმა ენერგომატარებლებმა ევროპულ სივრცეში საჭირო ტემპით ინდუსტრიულ განვითარებას დაემუქრა (ზოგან ამ პროცესს დეინდუსტრიალიზაციაც კი ეწოდა, რაც, ვფიქრობთ, გადაჭარბებულია); (2) ალტერნატიული წყაროებიდან ენერგორესურსის ტრანსპორტირების მიზნით ახლად შესაქმნელ ინფრასტრუქტურაში მნიშვნელოვანი ინვესტირების აუცილებლობა წარმოქმნა, რამაც, - თავის მხრივ - სოციალური პროგრამების დაფინანსების შეკვეცა გამოიწვია; (3) შესაძლოა შემცირდეს ევროპული ბიზნესის კონკურენტუნარიანობა: როგორც აშშ-სთან, ისე აზიასთან მიმართებით.
ამ ეტაპზე აღნიშნული ეკონომიკური ზეწოლის საწინააღმდეგოდ რამდენიმე ძირითადი კონტრზომა სახელდება, კერძოდ: (1) ენერგომოხმარების „რაციონალიზაცია“ - იმპორტირებული ენერგორესურსის გამოზოგვით მოხმარება; (2) ფასების კონტროლი - შემოსავალზე გონივრულად დასაშვები „კეპის“/მაქსიმალური ზღუდის შემოღება და (3) ე.წ. სოლიდარობის შენატანი - ენერგოკომპანიების ჭარბი მოგებიდან სოციალური მიზნებისათვის გადასახადის დაწესება.
ეს ყოველივე კიდევ ერთხელ გადაგვამისამართებს ამ სტატიაში აღნიშნულ იმ ტენდენციებთან, რომლებიც ეკონომიკურ პროცესებში სახელმწიფოს გონივრულ მობრუნებას და, სოციალური სამართლიანობის აუცილებელ ბალანსთან ერთად, შიდა და გარე უსაფრთხოების რისკების მართვისას სახელმწიფოს გააქტიურებულ როლს უკავშირდება. ნებისმიერი ამგვარი ტენდენცია კი განსაკუთრებით საყურადღებოა ჩვენი ქვეყნისათვის, მისი კონკურენტული განვითარებისათვის. ეს კი, პრაქტიკულად, წარმოუდგენელია ენერგეტიკული თვითკმარობის მიუღწევლად, ხოლო საამისოდ საჭირო (ზოგჯერ კი არაპოპულარულ და პოლიტიკურ-პარტიულად არამომგებიან) ღონისძიებათა მიზნობრიობაზე კი პრაგმატულად უნდა შევთანხმდეთ.
ფაქტი ერთია: მსოფლიო ე.წ. „ომის ეკონომიკის“ ფაზაშია, ხოლო განვითარებული პროცესებისა და ეკონომიკური ზეწოლის საშუალებათა (რაც ენერგორესურსთან ერთად, აგრეთვე ეხება საკვებს, მედიკამენტებს, ა.შ.) ფართომასშტაბიანი გამოყენების შემყურე, შეიძლება ისიც ითქვას, რომ, პრაქტიკულად, პირველი მსოფლიო ეკონომიკური ომის მოწმენი ვართ.
„ბევრი“ თუ „ცოტა“ საკრედიტო რესურსის რებუსი: რაც არანაკლებ აქტუალურია თანამედროვე ომის ეკონომიკის პირობებში. პოლიკრიზისის დროს, ერთის მხრივ, აუცილებელი შეიქმნა სოციალურ და სხვა ხელშემწყობ/მასტიმულირებელ პროგრამებში მნიშვნელოვანი ფინანსების შედინება, რამაც, მეორე მხრივ, ინფლაციის ესკალაცია განაპირობა. შედეგად, რებუსის არსი ასე ჩამოყალიბდა: გაგრძელდეს თუ არა სოციალური საჭიროებებში გულუხვი ინვესტირება - მათ შორის, რეალური ეკონომიკის დაკრედიტების ხარჯზე - თუ ინფლაციის მოსათოკად მეტი სიფრთხილე (ზოგან კი, მკაფიო შეზღუდვები) დაწესდეს?
კრიზისის ეკონომიკაში სწორი მართვის, ისე როგორც საკრედიტო რესურსის რაციონალური დოზირების პრობლემატიკამ ფისკალურთან ერთად, გააზრებული მონეტარული პოლიტიკის როლი წამოწია; რამაც - თავის მხრივ - ცენტრალური ბანკის მნიშვნელობის გადაფასებამდე მიიყვანა როგორც აკადემიური წრეები, ისე პრაქტიკოსები. შედეგად, ბოლო რამდენიმე ათწლეულში ამ ინსტიტუტმა ორგანზომილებიანი ფუნქცია „იძულებით“ მოირგო: ინფლაციური პროცესების და ფასების მართვის პარალელურად, სტაგნაციის არიდებისა და რეალური ეკონომიკის ასამოძრავებლად აუცილებელი „საწვავის“ - ფულის ადეკვატური მასით მომარაგება. ამ არაორდინარულ ვითარებაში სახელმწიფოს, როგორც „ჭკვიანი მარეგულირებლის“, დანიშნულებაც სწორედ რომ რაციონალური ბალანსის უზრუნველყოფაა საფინანსო რესურსზე დაუოკებელ მადასა და ეკონომიკის თანაბარი და პროგნოზირებადი განვითარების გრძელვადიან პრიორიტეტებს შორის. ზუსტად ამ გამოწვევას აწყდებიან დღეს მოწინავე ქვეყნები; ხოლო ზრდის ტემპის აჩქარების კვალდაკვალ, შესაძლოა განვითარებადი (ქართული) ეკონომიკაც უფრო გამოკვეთილად წააწყდეს.
საბოლოოდ, საფინანსო და სხვა, განსაკუთრებით - ტექნოლოგიებთან დაკავშირებულ კრიტიკულ ინდუსტრიებში პოსტ-საფინანსო კაპიტალიზმზე გადაწყობის პროცესებმა გაააქტუალურა ცივი ომის შემდგომ პერიოდში „თაროზე დასაწყობებული“ ის საკითხები, რომლებიც ამ სტატიაშია ნახსენები: (ა) რეგულაციების სწორი მორგება განვითარების თანაზომიერი ტემპის შენარჩუნების პირობით; (ბ) საფინანსო აქციონირებიდან (ე.ი.ზემოგებაზე კონცენტრაცით) ფართო გაგებით აქციონირებაზე (ქვეყნის განვითარების მიზნით ინკლუზიური საზოგადოებრივ-სოციალური დღის წესრიგის იმპერატივი) გადასვლა; (გ) ბიზნესსაქმიანობაში წარმატების საზომად ახალი, გამორჩეულად მერიტოკრატიული კრიტერიუმების დანერგვა და სხვა.
დასკვნა გაგრძელებისათვის
ნებისმიერ რეცესიასა თუ კრიზისს, შედეგად, ახალი წონასწორობისაკენ მივყავართ. ეს ერთგვარი აქსიომაა: მათ შორის, ეკონომიკაშიც. სამომავლო წონასწორობა უნიკალური იქნება იმითაც, რომ იგი არა მარტო გეოპოლიტიკურ ცენტრებს შორის დაპირისპირებით, არამედ ეკონომიკურ გლობალურ ჩრდილოეთსა და გლობალურ სამხრეთს შორის ჭიდილითაც გამოვლინდება. პროცესის ამგვარი „მრავალშრიანი“ (რ)ევოლუციონირება ქართული მხარისაგან მუდმივ დაკვირვებასა და სათანადო გაანალიზებას მოითხოვს.
როგორიც არ უნდა იყოს ძველი წესების ახლით ჩანაცვლების ტემპი და თვისობრიობა, მომდევნო ეტაპის წონასწორობის მახასიათებლებად ვივარაუდებდით: (1) გარე საფრთხეებისა და შიდა ექსტრემისტული რისკების სამართავად სხვადასხვა საზოგადოებრივ ფენას შორის დაუშვებელი ხასიათის უთანასწორობის აღმოფხვრას; რაც, სხვა საკითხთა შორის, მიიღწევა - (2) სახელმწიფოს მიერ ეკონომიკაში გააზრებული ინტერვენციის მცდელობით, მის ხელთ არსებული პოლიტიკურ-ინტელექტუალური და მატერიალური რესურსის თანაზომიერად; და რასაც, მაღალი დაშვებით, მივყავართ - (3) ე.წ. „მცირე მთავრობის“ ეტაპის დასრულებასა და საერთოეროვნული ეკონომიკური მოდელის კეინზიანიზმთან (სახელმწიფო, როგორც ეკონომიკური ზრდის აქტიური დამკვეთი და განმსაზღვრელი) მიახლოებით, - ბუნებრივია - თანამედროვე რეალიებისა და მოთხოვნების შესაბამისად.
ცხადია, ვარაუდების დეფიციტს ჩვენს დროში არცერთი დისკუსია არ განიცდის. ზოგიერთი შედარებით მეტი დამაჯერებლობით გამოირჩევა, ზოგი კი ნაკლებით. ასეთ დროს მთავარია გვახსოვდეს, რომ ეკონომიკური წესწყობილების „ახალი სტანდარტებისაკენ“ (new normals) მიმავალი გზა მრავალი მოულოდნელობითაა აღსავსე. მართებულად შენიშნა ამერიკელმა მაკროეკონომისტმა ბენ ბერნანკემ საკუთარ პროფესიულ კარიერიაზე, რომ „ჩემი ცხოვრების ერთ-ერთი გაკვეთილი ის არის, რომ რა მოხდება არავინ იცის“.
ჩვენი დროის გამოწვევათა გათვალისწინებით, ეს შენიშვნა კრიტიკულია არა მარტო ეკონომიკასთან, არამედ სხვა სფეროებთან მიმართებითაც. ამიტომ, საქართველო - თავისი საზოგადოების, აკადემიური და კვლევითი წრეების, ისე როგორც პოლიტიკური ხელმძღვანელობის სახით, - თანამედროვე მსოფლიოს არაპროგნოზირებადობით გამოწვეული არასწორხაზოვანი გზის გადასალახად უნდა მოემზადოს. ეს ის გზაა, რომელზეც სვლა სტრატეგიული შეუპოვრობისა და ტაქტიკური იმპროვიზაციის ხელოვნების ერთობლიობას ითხოვს.

From the ordinary to the extraordinary
After the global economic crisis of 2008, a number of critical problems remain unresolved. The list of these macro- and microscale problems is quite extensive. However, despite this abundance, it is still possible to formulate several general theses characteristic of all of them: (1) due to the (voluntary) reduction of the role of the state - as an impartial arbiter - the healthy principles of market economy gradually atrophy; (2) under the influence of uncontrolled egoism, oriented to super-profit, social synergy is broken; (3) due to the resulting inequality and, in some places, lack of perspective, vices appear that threaten not only the order within the state, but also the stability and order necessary for the global system of international relations.
In this year's final article, we sought to point out, through our own observations and assessments, several trends and events which are not only statically significant for the economic structure, but which will also have a significant impact on its formation in the foreseeable future. It is clear that my assessments made here to the judgment of the reader, as a non-economist, are done from an "amateur point of view," which is supported by a personal interest in the subject and a multifaceted legal practice. Accordingly, this article, too, speaks to the reader by avoiding categorical conclusions, using balanced assumptions, and making judgments to activate further reasoning.
However, it seems to us that the fact that modernity has faced not one or two, but many systemic crises, the so-called "poly-crisis," should not cause heated debate. And this makes it extremely difficult to correctly perceive, analyze and, most importantly, resolve the difficulties.
The peculiar synchronization of crises of different nature or content in the current regime (the global pandemic, significant damage to the pre-pandemic supply network, the recession of major economic centers, the war in Ukraine, the decline of China's export potential, etc.) draws attention: that is, if not all, then several crises explode in one particular geography, in one particular time, simultaneously and with equal force. And, given the high degree of "interconnectedness and interdependence" of the world economy, the "export" of crises from one geography to another became widespread, eventually leading to a multiplicity of systemic crises - the world "poly-crisis".
Importantly, the current situation provides a sufficiently clear basis for investigating cause-and-effect relationships, as well as for identifying possible future trends. Our intention is to highlight and articulate some of these in a concise format. Understanding the current process will be useful not only to have insight into global events, but also to determine where and how these events can lead our country; to anticipate, plan and prepare better so that we do not become passive observers of global transformation; to take care and act so that, by drawing sound and timely conclusions, we can increase our own social and public resilience, the competitiveness of the Georgian state and our ability to adapt.
So, let's give specific names to the main trends and systemic events that have only been mentioned.
The (unintended) consequences of poly-crisis?
It is a generally accepted axiom that any crisis is welcome as long as it allows us to draw the right conclusions and make decisions. In spite of the dramatic nature of the situation today, even so, there are trends that create opportunities for justifiable intervention in processes. At the same time, there are also trends that, whether or not the different people approve or disapprove of them, are the objective consequential manifestation of existing challenges.
Let us now turn directly to some of them, provide their brief description and assess their relevance.
Reconsidering the liberal economic order: It is one of the fundamental pressing issues involved in reassessing free market relations. This is not a question of a complete rejection of the existing market system. Of course not. In fact, academic circles (as well as practitioners) are now openly discussing the dangers of uncontrolled reliance on market instincts, when such lack of control - or "culture of self-regulation" by corporate actors - is detrimental not only to ordinary citizens, but also to the stability of state and society, the stability of the world economy and its systemic development.
The return of the state to the economy: Once again, it must be said that the creation and distribution of the wealth requires an impartial arbiter. And only an actor-oriented toward secure and inclusive development, providing equal access to the means of realization and supporting social solidarity can be such an arbiter - the state. In doing so, its unconditional role is to create a reasonable balance between the demands of the healthy forces of the market economy and adequate public expectations. Without such a moderate and reasonable balance, it is impossible to achieve long-term peace in the country, nor to fully and competitively activate national economic resources in the foreign economic arena. Obviously, the next few years will give us more reason to better judge the modern manifestation of Neo-Keynesianism in the state economy.
Social welfare system: One of the main conditions for preserving national-state strength and stability is that not only should no member of society feel excluded, but he/she should be perceived as a full participant in society. And the way to such participation is through economic policy and legislative measures that enable a citizen, a member of society (obviously, subject to his/her will and appropriate skills) to find his/her place in the process of nationwide development. The convergence of grand political objectives and specific human needs is unique in that it involves the realization of such a wide range of goals that lead to increased national security, the strengthening of the structure of social resilience, and the creation of an appropriate environment for personal fulfillment.
A new social contract: The relevance of talking about the need for a new social contract has increased, and we must consider its role again and again along with the above-mentioned topics. Its essence is expressed in the greater involvement of business in the nation-building agenda, its greater social support for society, and its greater responsibility for nationwide development. In short, it is about what business and the business community (including in Georgia) have always more or less done and managed. However, given our times and realities, this needs to be done "in excess": more systematically, deeply, thoughtfully, consistently. There is no doubt that a new economic culture formed on the basis of a new social contract between the state, business and society ("contract" here is a conditional word and refers to a new norm of interdependence, unwritten norms of behavior) will help fill the public gaps, reduce national threats and manage risks to the development of the state. Thus, all three "signatories" to the new social contract will benefit equally and proportionately.
The rise of "economic nationalism"?.. It is somewhat premature to speak of its firm establishment, but there is a definite trend in this respect. Speaking of the new social contract, we have already noted that in the international economic "puzzle" now taking shape, all the elements are in their interconnection and interaction. It is clear that economic nationalism cannot be seen as a separate phenomenon either. Moreover, it is one of the driving forces of the geopolitical-geo-economic (dis)order, which is in the mode of renewal.
Experimental or war economy?
Perhaps these titles are interchangeable because: (1) contemporary economic relations are characterized by the breaking of old rules and the vague content of new rules, and (2) war and the global competition caused by it define again and again a crisis economy in a state of experimentation.
In this context, we consider it necessary and possible to name several features caused by the confrontation of several different political and economic systems.
A renewed economic networking. Like the new hub-and-spoke system of global security and international relations, the global economic picture is undergoing fundamental changes. First of all, we are talking about a shift in the vector of global industrial potential from the West to the East. Although this process began relatively early - even before the pandemic and the new confrontation between the great powers as a result of the Russian invasion of Ukraine - today, in fact, the industrial and commercial pull to the East has become more evident. Thus, it is no coincidence that in the Western world, too, this fundamental process is not only discussed, but that so-called "countermeasures" are given special attention in practical and policy-defining documents. For example, the new U.S. national security strategy considers it insufficient to rely on the most important instruments of U.S. global economic influence - the U.S. dollar and trade agreements. The mentioned document emphasizes the need to neutralize the economic risks coming from the East, primarily from China, by making significant investments in the U.S. national economy and launching various stimulus projects. This course is very close to the stated policy of the Trump presidency and, if we recall the observations made in this article, boils down to a kind of American "economic nationalism" as a counterbalance to the "extreme" global liberal order.
The statement can also be phrased differently: do these and other examples not point to a new feature of the economic order - a liberal economy, but with a national sign? This tendency (if not a trend) is particularly noteworthy from the perspective of our Georgian economic system and offers us a number of practical recommendations for the future.
Turning fuel into a "weapon": the phenomenon we know as "weaponization". Much has been written about its real nature and the consequences associated with it. Therefore, we will try to spare the reader from repeating already familiar assessments and focus only on some practical aspects.
In particular, Western circles are actively discussing measures to neutralize the detrimental consequences of this new form of aggression - the so-called "petrol aggression". This issue has become particularly urgent for European business. Along with the deterioration of the social background, bilateral restrictions on energy resources (both by the EU and by Russia) have put the EU before the real threats: (1) as a result of the voluntary embargo, rising energy prices have threatened the development of industry at the necessary pace in Europe (in some places this process was even called deindustrialization, which, in our opinion, is excessive); (2) caused the need for significant investments in the infrastructure of transportation of energy resources from alternative sources, which in turn led to a reduction in funding for social programs; (3) the competitiveness of European businesses may decrease: both in relation to the U.S. and in relation to Asia.
At this stage several basic measures are mentioned to counteract the economic pressure that was discussed, namely: (1) "rationalization" of energy consumption - lean consumption of imported energy resources; (2) price control - introduction of a reasonable "ceiling"/maximum limit on income and (3) the so-called Solidarity Contribution - introduction of a tax for social purposes on excess profits of energy companies.
All this once again redirects us to the trends mentioned in this article related to a reasonable return of the state to economic processes and, along with the necessary balance of social justice, an intensification of the state's role in managing internal and external security risks. Any such trend is especially important for our country, for its competitive development. And it is practically impossible without achieving energy self-sufficiency, and for this we must pragmatically agree on the goals of necessary (and sometimes unpopular and disadvantageous for political parties) measures.
The fact is that the world is in the phase of the so-called "war economy," and looking at the large-scale use of developed processes and means of economic pressure (which, along with energy resources, also applies to food, medicines, etc.), we can say that we are practically witnessing the first world economic war.
The conundrum of "much" or "little" credit resources: which is no less relevant in today's war economy. During the poly-crisis, on the one hand, a large infusion of funds into social and other supportive/stimulus programs was required, which, on the other hand, led to an escalation of inflation. As a result, the crux of the conundrum is the following: should generous investments in social needs - including through lending to the real economy - continue, or should greater caution (and in some cases clear limits) be exercised to contain inflation?
In an economy of crisis, the problem of proper management as well as the rational dosage of credit resources has increased the role of sound monetary policy together with the fiscal one; That, in turn, has made both academics and practitioners reassess the importance of the central bank. As a result, over the last few decades, this institution has had a 'forced' two-dimensional function: in parallel with managing inflation processes and prices, to avoid stagnation and to supply the necessary 'fuel' for the movement of the real economy - an adequate supply of money. In this extraordinary situation, the task of the state as a "smart regulator" is to strike a rational balance between the insatiable appetite for financial resources and the long-term priorities of equitable and predictable economic development. This is precisely the task faced by developed countries today, and with the acceleration of growth, the developing (Georgian) economy may also face it more tangibly.
Finally, the processes of adjustment to post-financial capitalism in financial and other, especially technology-related, critical industries have actualized the postponed problems of the post-Cold War period mentioned in this article: (a) adjusting regulations while maintaining a commensurate pace of development; (b) transition from financial corporatization (i.e., with a focus on super-profits) to corporatization in a broad sense (the imperative of an inclusive public and social agenda for the development of the country); (c) the introduction of new, exclusively meritocratic criteria for measuring success in economic activity, etc.
Conclusion to continue
Any recession or crisis leads to a new equilibrium. This is a kind of axiom: also in economics. The future equilibrium will be unique in that it will be characterized not only by the confrontation of geopolitical centers, but also by the struggle between the economic global North and the global South. This "multilayered" (r)evolution of the process requires constant observation and proper analysis on the Georgian side.
Regardless of the pace and quality of replacing old rules with new ones, we would suggest the following characteristics of the next stage equilibrium: (1) the elimination of unacceptable inequalities between different social strata to manage external threats and internal extremist risks; Which, among other things, can be achieved by (2) the state's attempt to intervene in the economy in proportion to the political-intellectual and material resources available to it; And that, under a large assumption, leads to - (3) the end of the stage of the so-called "small government" and closer to the Keynesianism of national economic model (the state as an active client and determinant of economic growth) - naturally - in accordance with modern realities and requirements.
Obviously, no discussion these days suffers from a lack of assumptions. Some are relatively more convincing, others less so. In times like these, it is important to remember that the road to "new normals" of economic system is full of many surprises. The American macroeconomist Ben Bernanke rightly noted about his professional career that "one of the lessons of my life is that nobody knows what will happen."
Given the challenges of our time, this observation is critical not only for the economy, but also for other areas. Therefore, Georgia - represented by its society, academic and research communities, as well as its political leadership - must prepare itself to overcome the bumpy road caused by the unpredictability of the modern world. It is a path that requires a combination of strategic persistence and the art of tactical improvisation.