ანალიტიკური ცენტრი „ჯეოქეისი“ მოხარულია, გაცნობოთ, რომ მის მკვლევართა გუნდს აკადემიკოსი ნიკოლოზ (ნიკო) ჯავახიშვილი შემოუერთდა. მისი კვლევითი საქმიანობა ცენტრში ფოკუსირებული იქნება კავკასიისა და ბალტიის ქვეყნების საკითხებზე. მისი საფუძვლიანი ცოდნა ხსენებული ქვეყნების წარსულისა და თანამედროვეობის შესახებ ხელს შეუწყობს ანალიტიკური ცენტრის ექსპერტიზის გაძლიერებას აღნიშნული მიმართულებით.
ნიკო ჯავახიშვილი 1997 წლიდან დღემდე კითხულობს ლექციებს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში. იგი არის ამავე უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტთან არსებული საქართველოს ისტორიის ინსტიტუტის ასოცირებული პროფესორი (2009 წლიდან) და საუნივერსიტეტო სენატის წევრი (2022 წლიდან). ხოლო პარალელურად - ივანე ჯავახიშვილის სახელობის ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინსტიტუტის ახალი და უახლესი ისტორიის განყოფილების მთავარი მეცნიერ-თანამშრომელი და იმავე ინსტიტუტის სამეცნიერო საბჭოს წევრი. გარდა ამისა, იგი არის (ან წარსულში იყო): საქართველოს პარლამენტთან არსებული ჰერალდიკის სახელმწიფო საბჭოს ჰერალდიკის საკითხების განმხილველი მუდმივმოქმედი კომისიის წევრი (2008-2021); საქართველოს ეროვნულ ბანკთან არსებული ფულის ნიშნებისა და საიუბილეო მონეტების გარეგნული სახის შემრჩევი კომისიის წევრი (2005-2009); საქართველოს უმაღლესი და საშუალო საგანმანათლებლო დაწესებულებების საგანმანათლებლო პროგრამების აკრედიტაციის საბჭოს წევრი (2018-2019); ლიეტუვის დიდი სამთავროს ინსტიტუტის (ქ. კაუნასი) სამეცნიერო საბჭოს წევრი (2012 წლიდან); საქართველოს ლატვიელთა საზოგადოება "Ave Sol!" საპატიო წევრი (2015); საქართველოსა და საზღვარგარეთის ქვეყნებში გამომავალი რამდენიმე სამეცნიერო კრებულის სარედაქციო კოლეგიისა და სამეცნიერო საბჭოს წევრი. როგორც საისტორიო მეცნიერების დამხმარე დარგების (ფალერისტიკა, ბონისტიკა, ნუმიზმატიკა, გენეალოგია, ჰერალდიკა, ვექსილოლოგია და სხვ.) სპეციალისტი, უშუალოდ მონაწილეობს საქართველოს სახელმწიფო სიმბოლიკის შემუშავებაში.
იკვლევს საქართველოს და კავკასიის ისტორიის, ასევე მსოფლიოს ცალკეულ ქვეყნებთან საქართველოს ურთიერთობის საკითხებს; გახლავთ ავტორი 264 სამეცნიერო ნაშრომისა, მათ შორის 22 წიგნისა და 242 სტატიისა, რომლებიც გამოცემულია: ქართულ, ინგლისურ, გერმანულ, რუსულ, პოლონურ, ლატვიურ, ლიტვურ, სომხურ, თურქულ და არაბულ ენებზე.
საქართველოსა და ბალტიის ქვეყნების აკადემიურ და სამეცნიერო-პედაგოგიურ ცენტრებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავების საქმეში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისათვის ბალტიის ქვეყნების არაერთი აკადემიური ინსტიტუციის მიერ დაჯილდოებულია საპატიო სიგელებით და წოდებებით. მათ შორის, მინიჭებული აქვს ლატვიის მეცნიერებათა აკადემიის საპატიო დოქტორის წოდება (2014) და არჩეულია იმავე აკადემიის უცხოელ წევრად - აკადემიკოსად (2022).
„გვახარებს აკადემიკოს ნიკო ჯავახიშვილის გაერთიანება ჩვენს გუნდში. დარწმუნებულნი ვართ, რომ მისი ცოდნა და გამოცდილება მნიშვნელოვნად გაზრდის ჩვენს შესაძლებლობებს და კიდევ უფრო გააძლიერებს ცენტრის მაღალპროფესიონალურ ანალიტიკურ საქმიანობას“ - აღნიშნა „ჯეოქეისის“ თავმჯდომარე ვიქტორ ყიფიანმა.

We are pleased to announce that Dr. Hab. Niko Javakhishvili has joined our esteemed team of experts at Geocase.
Dr. hab. Javakhishvili's expertise will be concentrated on the Caucasus and Baltic studies. With extensive knowledge of the past and contemporary history of the abovementioned countries, Dr. hab. Javakhishvili brings a wealth of knowledge and insights that will greatly contribute to our think tank's work in this area.
Dr. Hab. Javakhishvili has been delivering lectures at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University since 1997. Currently, he is an Associate Professor at the Institute of History of Georgia at the Faculty of Humanities of the same university (since 2009) and a member of the University Senate (since 2022), also, a Chief Research Fellow at the Department of Modern and Contemporary History at the Ivane Javakhishvili Institute of History and Ethnology (since 2006), and the Member of the Council of Scholars at the same university; Besides, he was a Member of the Permanent Commission on Heraldry at the State Heraldic Council under the Parliament of Georgia (2008-2021), Member of the commission of the National Bank of Georgia to develop the appearance of the modern Georgian national currency (both banknotes and coins), as well as commemorative coins (2005-2009); Member of the Council for Accreditation of Educational Programs of Higher and Secondary Educational Institutions of Georgia (2018-2019), Member of the Academic Council of the Institute of the Grand Duchy of Lithuania (Kaunas) (since 2012), Honorary Member of the Latvian Society of Georgia "Ave Sol!" (since 2015), Member of the editorial board and the Academic Council of some scientific collections published in Georgia and abroad. As a specialist in the field of auxiliary historical disciplines (including phaleristics, bonistics, numismatics, genealogy, heraldry, vexillology, etc.), he is directly involved in the development of the state symbols of Georgia.
Dr. Hab. Niko Javakhishvili studies the issues of the history of Georgia, Caucasus, as well as the relationship of Ge¬orgia with different countries. He is the author of 264 scientific papers, including 22 books and 242 articles published in Georgian, English, German, Russian, Polish, Latvian, Lithuanian, Armenian, Turkish and Arabic languages.
For his outstanding contribution to the deepening of cooperation between research and higher pedagogical centers of Georgia and the Baltic countries, he has been awarded by numerous academic institutions of the Baltic States with the Certificates of Honor and honorific titles. The Latvian Academy of Sciences awarded him the title of Honorary Doctor (2014), and he was elected as a Foreign Member (academician) by the same Academy (2022).
“We are delighted to have Dr. hab. Javakhishvili on board and are confident that his ample experience and knowledge will greatly enhance our team's capabilities and further bolster our commitment to delivering top-notch expertise” – noted Mr. Victor Kipiani, the Chairman of Geocase.