ელჩი კარლო (კახა) სიხარულიძე „ჯეოქეისის“ მრჩეველთა საბჭოს წევრია
მოხარულები ვართ გაცნობოთ, რომ ელჩი კარლო (კახა) სიხარულიძე ანალიტიკური ცენტრი „ჯეოქეისის“ მრჩეველთა საბჭოს შეუერთდა.
მისი დიპლომატიური კარიერა 1993 წელს საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროში დაიწყო და იკავებდა ისეთ მნიშვნელოვან პოზიციებს, სადაც გამორჩეულად ღრმა ცოდნა და გამოცდილება მიიღო საერთაშორისო ურთიერთობებსა და პოლიტიკის საკითხებთან დაკავშირებით.
სხვადასხვა დროს კახა სიხარულიძე გახლდათ:
- საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს საერთაშორისო ორგანიზაციების დეპარტამენტის პირველი მდივანი;
- საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს საერთაშორისო ორგანიზაციების დეპარტამენტის ნატოს სამმართველოს უფროსის მოადგილე;
- კონსული თურქეთში საქართველოს საელჩოში (ანკარა);
- პოლიტიკური მრჩეველი საბერძნეთში საქართველოს საელჩოში (ათენი);
- ეუთოს სამმართველოს უფროსი საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს საერთაშორისო ორგანიზაციების დეპარტამენტში;
- საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს კულტურის დეპარტამენტის დირექტორი;
- საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციის და საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის დირექტორი;
- საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური წარმომადგენელი - სფოუქსმენი;
- საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე;
- საქართველოს უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილე;
- საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე;
- საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ახლო აღმოსავლეთის და აფრიკის ქვეყნების დეპარტამენტის დირექტორი.
კახა სიხარულიძეს ასევე იყო საქართველოს ელჩი ჩეხეთში, ჩინეთში, იტალიაში, მალტაში და სან მარინოში.
იგი გახლავთ იტალიის დიპლომატთა ასოციაციის საპატიო წევრი 2005 წლიდან.
2021-2023 წლებში იყო საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრის პირველი მოადგილე და დიდ ძალისხმევას ახმარდა საქართველოს კულტურისა და სპორტის ხელშეწყობასა და პოპულარიზაციას.
კახა სიხარულიძე გახლავთ ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი. არის ავტორი მონოგრაფიისა - „ვაჟა ფშაველას პუბლიცისტიკა“, რომელიც 1990 წელს თბილისში გამოიცა.
„ „ჯეოქეისისათვის“ დიდი პატივია, ბატონი კახას შემოერთება მრჩეველთა საბჭოში. მისი მიღწევები და დიპლომატიურ თუ აკადემიურ ასპარეზზე  მიღებული გამოცდილება დიდად დაეხმარება ჩვენს ანალიტიკურ ცენტრს ქვეყანაში პოზიტიური ცვლილებების განხორციელების ხელშეწყობაში, ასევე ძლიერი საერთაშორისო პარტნიორობისა და თანამშრომლობის განვითარებაში “, - აღნიშნა „ჯეოქეისის“ თავმჯდომარემ, ვიქტორ ყიფიანმა.

Geocase Welcomes Ambassador Karlo (Kaha) Sikharulidze to Its Board of Advisors
Geocase is delighted to announce the newest addition to its esteemed Advisory Board, Ambassador Karlo (Kaha) Sikharulidze.
Having embarked on his diplomatic career in 1993 at the Ministry of Foreign Affairs of Georgia, he has gained an extensive track record in diplomacy including several key positions that have shaped his impressive knowledge of international relations and policy.
Kaha Sikharulidze's distinguished experience includes serving as:
- First Secretary of the Department of International Organizations;
- Deputy Head of NATO Division of the Department of International Organizations;
- Consul of the Embassy of Georgia in Ankara;
- Political Counselor of the Embassy of Georgia in Athens;
- Head of the OSCE Division in the Department of International Organizations;
- Director of the Department of Culture;
- Director of the Department of Information and Public Relations;
- Official representative (Spokesperson) of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia;
- Deputy Minister of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia;
- Deputy Secretary of the Council of National Security of Georgia;
- First Deputy Minister of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia;
- Director of the Middle East and Africa department.
Moreover, Ambassador Sikharulidze served as an Ambassador of Georgia in Czech Republic, China, Italy, Malta, and San Marino.
His dedication and achievements have earned him the status of an honorary member of the Diplomats Association of Italy.
From March 24, 2021, to September 1, 2023, Ambassador Sikharulidze served as Georgia's First Deputy Minister of Culture, Sport, and Youth.
Ambassador Sikharulidze is also a highly accomplished scholar, holding a Doctor of Philology degree and authoring the book "Journalism of Vazha-Pshavela" published in 1990 in Tbilisi.
“Geocase is honored to have Ambassador Kaha Sikharulidze in its Advisory Board. His diplomatic background, academic achievements, and experience will undoubtedly contribute to Geocase's commitment to facilitate positive changes in our country and forging robust international partnerships and cooperation,” – noted Victor Kipiani, Chairman of Geocase.