ვიქტორ ყიფიანი ირლანდიაში დაგეგმილ ენისკორტის 2024 წლის ფორუმზე სიტყვით გამოვა
ენისკორტის ფორუმი ირლანდიის მთავრობის მხარდაჭერით, გაეროს მდგრადი განვითარების დღისწესრიგის ხელშესაწყობად დაარსდა. ფორუმი ოფიციალურად თანამშრომლობს გაეროს გარემოს დაცვის პროგრამასთან, რომელიც ფოკუსირებულია ინფრასტრუქტურულ გარემოზე და ტრანსფორმაციის ტემპის გლობალური მასშტაბით გაზრდაზე. ფორუმი, Buildings Action Coalition (BAC)-ის მეშვეობით, თანამშრომლობს წამყვან უნივერსიტეტებთან და საზოგადოებაზე ორიენტირებულ ცენტრებთან სამუშაო ძალის განათლებისა და განვითარების, ასევე მიდგომების არჩევანისა და ინდუსტრიის საუკეთესო პრაქტიკების გასაზიარების მიზნით.
BAC-ის 2024 წლის სამიტი 8-10 აპრილს, ირლანდიაში, უექსფორდის საგრაფოს ქალაქ ენისკორტიში გაიმართება. სამიტის მომხსენებლებს შორის იქნებიან ვიქტორ ყიფიანი, საქართველოს წამყვანი გეოპოლიტიკური კვლევითი ინსტიტუტის „ჯეოქესის“ თავმჯდომარე და დავით ჩიკვაიძე, „ჯეოქეისის“ მრჩეველთა საბჭოს წევრი და გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის ჟენევის ოფისის გენერალური დირექტორის კაბინეტის ყოფილი უფროსი.
ორშაბათს, 8 აპრილს, თბილისის დროით 17:00 საათზე, ვიქტორ ყიფიანი ისაუბრებს თემაზე „სამხრეთ კავკასიის მდგრადი განვითარების შემაფერხებელი ფაქტორები“ და განიხილავს საქართველოსა და სამხრეთ კავკასიის რეგიონის მდგრადობის პოლიტიკის წინაშე არსებულ გამოწვევებს გეოპოლიტიკური, ეკონომიკური და სოციალური მიმართულებით. ბ-ნი ყიფიანის მოხსენება შეეხება გლობალური მდგრადობის დამაბრკოლებელი ფაქტორების ანალიზს რეგიონების მიხედვით.
მასთან ერთად, Alliance to Save Energy-ის პრეზიდენტი ლიზა გლოვერ, პენსილვანიის უნივერსიტეტის არქიტექტურული ინჟინერიის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, ჯეიმს ფრეიჰაუტი, Passive House Institute-ის სასწავლო დეპარტამენტის ხელმძღვანელი სიუზან უინკელი, ირლანდიური არქიტექტურული ფირმის - MosArt მმართველი დირექტორი, ტომას ო'ლირი და ენისკორტის ფორუმის უფროსი მრჩეველი, გაერთიანებული ერების ევროპის ეკონომიკის კომისიის მდგრადი ენერგეტიკის  მიმართულების ყოფილი დირექტორი, სკოტ ფოსტერი ისაუბრებენ აშშ-ისა და ევროკავშირის ინფრასტრუქტურული გარემოს პოლიტიკისა და პრაქტიკის დინამიკის, ასევე, ინფრასტრუქტურის მოდერნიზაციის სერტიფიცირების საკითხებთან დაკავშირებით.

Victor Kipiani will be speaking at Ireland’s 2024 Buildings Action Coalition Summit
The Enniscorthy Forum was established with the support of the Irish government to advance the UN’s sustainable development agenda.  It has a formal collaborative relationship with the UN Environment Programme focusing especially on buildings and the built environment to drive transformation to high performance at a global scale.  Through the Forum’s Buildings Action Coalition (BAC), the Forum works with partners in leading universities and community-focused centers of excellence to educate, develop the workforce, and share policy options and best industry practices.
The BAC’s 2024 Summit is being held in Enniscorthy, County Wexford, Ireland, 8 - 10 April.  Speakers at the Summit will include Victor Kipiani, Chair of Geocase, a leading geopolitical research institution in Tbilisi, Georgia, and Dr. David Chikvaidze, a Geocase board member and former Chef de Cabinet in the Office of the Director-General at the United Nations Office at Geneva.
On Monday, April 8, at 2 PM, Mr. Kipiani will speak on Headwinds to Sustainability in the South Caucasus, providing a status report on the challenges to sustainability policy facing Georgia and the South Caucasus region – geopolitical, economic, and social.  Mr. Kapiani’s address will shed light on the region-by-region diversity of obstacles to achieving global sustainability.
He is joining Alliance to Save Energy President Lisa Glover, Penn State’s Architectural Engineering Department Head James Freihaut, the head of the Passive House Institute training department Susanne Winkel, Irish architectural firm MosArt’s managing director Tomas O’Leary, and  Enniscorthy Forum Senior Advisor Scott Foster, former Director of Sustainable Energy at the United Nations Economic Commission for Europe, to explore developments in US and EU built environment policy and the practice and certification of building retrofit for high performance.