„ჯეოქეისის“ ვებინარების სერიის ფარგლებში, ონლაინ დისკუსია „რას ნიშნავს უსაფრთხოება დღეს საქართველოსთვის“ გაიმართა
ანალიტიკური ორგანიზაცია „ჯეოქეისის“ ვებინარების სერიის ფარგლებში, ონლაინ დისკუსია „რას ნიშნავს უსაფრთხოება დღეს საქართველოსთვის“ გაიმართა. „ჯეოქეისის“ ორგანიზებით დაიწყო ვებინარების სერია თავდაცვისა და უსაფრთხოების თემაზე, რომლის მიზანია, საქართველოს უსაფრთხოების გარემოს, მისი თავდაცვის მოწყობის პრინციპებისა და სისტემების განვითარების საკითხების ფართოდ განხილვა.
სერიის ფარგლებში გამართულ პირველ ონლაინ დისკუსიას მოდერატორობას უწევდა „ჯეოქეისის“ თავდაცვის მიმართულების დირექტორი, გიორგი ანთაძე, რომელმაც ყურადღება გაამახვილა ეროვნული უსაფრთხოების ფუნდამენტურ პარადიგმებსა და თეორიულ მეთოდოლოგიებში ღირებულებების მნიშვნელობაზე.
„თითქოს მარტივია პასუხის გაცემა კითხვაზე რას ვიცავთ, ვისგან ვიცავთ და როგორ ვიცავთ, -სინამდვილეში ეს საკმაოდ რთული შეკითხვაა და სწორედ ამ კითხვებზე პასუხი უდევს საფუძვლად სახელმწიფოების ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკისა და სტრატეგიის დოკუმენტებს, რომელთა გააზრება და იმპლემენტაცია წარმოადგენს სახელმწიფოების ამოცანას თავდაცვისა და უსაფრთხოების მიმართულებით“,- აღნიშნა გიორგი ანთაძემ.
ვებინარზე მოწვეულმა სპიკერებმა, გენერალ-ლეიტენანტმა, ფილოსოფიის დოქტორმა, დავით თევზაძემ და საქართველოს უნივერსიტეტის პროფესორმა, შალვა ძებისაშვილმა განიხილეს თუ რას ნიშნავს უსაფრთხოება თანამედროვე ტენდენციების გათვალისწინებით დღეს საქართველოსთვის.
პროფესორმა შალვა ძებისაშვილმა დისკუსიისას ისაუბრა თავდაცვისა და უსაფრთხოების მიმართულების განვითარებისას საყოველთაო საზოგადოებრივი- პოლიტიკური კონსესუსის მნიშვნელობაზე, სამოქალაქო საზოგადოების განათლებასა და აქტიურ ჩართულობაზე. მან ასევე თავდაცვისა და ეროვნული უსაფრთხოების სტრატეგიული დოკუმენტის პრინციპები მიმოიხილა.
„ჩვენ უნდა ვიცოდეთ რა გვინდა და მოქალაქეობრივი პასუხისმგებლობის გააზრებით, ვიღებდეთ პროცესებში მონაწილეობას. ეროვნული უსაფრთხოების სტრატეგიული დოკუმენტი საყოველთაო კონსესუსის საფუძველზე იქმნებოდეს და გამორიცხავს პოლიტიკურ მონოპოლიზებას, რაც ჩვენს პოლიტიკურ რეალობაში დიდი გამოწვევაა და აგდებს ჯანსაღი კალაპოტიდან“-განაცხადა შალვა ძებისაშვილმა.
გენერალ-ლეიტენანტმა, ფილოსოფიის დოქტორმა, დავით თევზაძემ ხაზი გაუსვა თავდაცვისა და ეროვნული უსაფრთხოების და სხვ მიმართულებით სახელმწიფო პოლიტიკის განსაზღვრისას ღირებულებებისა და გარემოს სტრატეგიული შეფასების მნიშვნელობაზე.
„ყველაფრის დასაწყისი ღირებულებებია და ეს პასუხობს კითხვას- რა მიზნის განსახორციელებლად არსებობს სახელმწიფო? მოცემულ საზოგადოებაში სწორედ სახელმწიფოს მიზნებში ხდება ღირებულებების რეალიზაცია, რის შემდგომაც, გარემოს სტრატეგიული შეფასების საფუძველზე, ლოგიკურად ეწყობა ზოგადი პოლიტიკისა თუ კონკრეტულად სამხედრო პოლიტიკის თანმიმდევრული ჯაჭვი იმისთვის, რომ სახელმწიფომ ამოცანის შესრულება საკუთარი მოქალაქეებისთვის შეძლოს,“- განაცხადა დავით თევზაძემ.
დისკუსიის ბოლოს მისმა მოდერატორმა, გიორგი ანთაძემ შეაჯამა მსჯელობების სერიის პირველი ნაწილი, რომელიც სტრატეგიული აზროვნების თეორიული საფუძვლებისთვის უმნიშვნელოვანესი გასააზრებელი სამი კითხვიდან - რას ვიცავთ, ვისგან ვიცავთ და რითი ვიცავთ, პირველი შეკითხვას ეძღვნებოდა და დაინტერესებულ საზოგადოებას თავდაცვისა და უსაფრთხოების ვებინარების სერიის ფარგლებში აღნიშნული მიმართულებით მორიგ საინტერესო დისკუსიებს დაჰპირდა.

Online discussion "What does security mean for Georgia today" held as part of Geocase webinar series
An online discussion, "What does security mean for Georgia today", was held as part of a series of webinars of the Georgian thinktank Geocase. A series of webinars on defense and security organized by Geocase has been launched with the aim of increasing discussion on the security environment of Georgia, the principles of its defense arrangements, and the system’s development.
The first online discussion of the series was moderated by Giorgi Antadze, Director of Defense at Geocase, who focused on the importance of values in fundamental national security paradigms and theoretical methodologies.
"It seems easy to answer the question on what we protect, from whom we protect, and how we protect it. In fact, this is a very difficult question and the answer to these questions is based on the national security policy and strategy documents, understanding, and implementation of which are the goals of states in defense and security," Antadze said.
The speakers invited to the webinar, Lieutenant General Davit Tevzadze, Ph.D. and Professor of University of Georgia, Shalva Dzebisashvili discussed what security means for Georgia today, taking into account modern trends.
During the discussion, Professor Dzebisashvili spoke about the importance of universal socio-political consensus in the development of defense and security, education and active involvement of civil society. He also reviewed the principles of the strategic document on defense and national security.
"We need to know what we want and participate in the processes with a sense of civic responsibility. The strategic document of national security should be created on the basis of universal consensus and exclude political monopolization, which is a great challenge in our political reality and throws us off a healthy path," Dzebisashvili said.
Lieutenant General Davit Tevzadze, Ph.D. stressed the importance of the strategic assessment of values and the environment in determining state and national security and other policies. "Values are the beginning of everything and this answers the question – what goals should the state implement? In a given society, values are realized in the goals of the state, after which, based on the strategic assessment of the environment, a consistent chain of general policy or military policy is logically formed so that the state can fulfill its task for its citizens," he said.
At the end of the discussion, the moderator, Giorgi Antadze, summarized the first part of a series of discussions, which focused on the three most important questions for the theoretical foundations of strategic thinking – what we protect and from whom and what do we protect. He also promised to those interested another interesting discussion in this area as part of a series of defense and security webinars.