ვიქტორ ყიფიანმა რიგით მე–5 ყოველწლიურ ტრანსკასპიურ ფორუმში მიიღო მონაწილეობა
„ჯეოქეისის“ თავმჯდომარემ, ვიქტორ ყიფიანმა მონაწილეობა მიიღო რიგით მე–5 ყოველწლიური ტრანსკასპიური ფორუმის ფარგლებში გამართულ პანელურ დისკუსიაში - „ტრანსკასპიური კავშირი და ინფრასტრუქტურული განვითარება”, რომელიც ვაშინგტონში მოქმედი კასპიის პოლიტიკის ცენტრის (CPC) ორგანიზებით ჩატარდა.
ღონისძიება ავღანეთის, აზერბაიჯანის, საქართველოს, ყაზახეთის, ყირგიზეთის, ტაჯიკეთის, თურქეთისა და უზბეკეთის საელჩოების თანაორგანიზებითა და აშშ-ის სავაჭრო დეპარტამენტისა და აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს, აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტისა და აშშ-ის ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს მხარდაჭერით გაიმართა.
ფორუმის მიზანი იყო ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და ტრანსკასპიის დერეფნის ქვეყნებს შორის არსებული ბიზნესის, ვაჭრობისა და ინვესტიციების შესაძლებლობების შესწავლა.
ფორუმს მოდერაციას უწევდა აშშ-ის კომერციის დეპარტამენტის, საერთაშორისო სავაჭრო ადმინისტრაციის რუსეთის, უკრაინის და ევრაზიის ოფისის დირექტორი და უსაფრთხოებისა და კასპიის პოლიტიკის ცენტრის პოლიტიკის პროგრამის ხელმძღვანელი, მეთ ედვარდსი.
ფორუმის მონაწილეებმა: უზბეკეთის ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ, ოდილბეკ ისაკოვმა, აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ტრანსპორტის, კომუნიკაციების და ტექნოლოგიების სამინისტროს სატრანსპორტო პოლიტიკის დეპარტამენტის უფროსმა, არიფ მამედოვმა, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ტრანსპორტისა და ლოგისტიკის განვითარების პოლიტიკის დეპარტამენტის უფროსმა ქეთევან სალუქვაძემ, ბაქოს საერთაშორისო საზღვაო პორტის გენერალურმა დირექტორმა, ტალე ზიადოვმა, აკტაუს საერთაშორისო საზღვაო სავაჭრო პორტის პრეზიდენტმა, აბაი ტურიკპენბაევმა, იაპონიის საერთაშორისო თანამშრომლობის ბანკის წარმომადგენელმა ვაშინგტონში, ჰიროიუკი სუზუკმა, აზერბაიჯანის კასპიის საზღვაო გადაზიდვების კომპანიის თავმჯდომარის მოადგილემ, ფარჰად გულიევმა და „ჯეოქეისის“ თავმჯდომარემ, ვიქტორ ყიფიანმა განიხილეს ახალი ინფრასტრუქტურული პროექტების მიზანშეწონილობა და უცხოელი ინვესტორების მიერ ამ საქმიანობის სათანადო დაფინანსების მექანიზმები.
„ჩვენ ყველამ უნდა გავაერთიანოთ ჩვენი ძალისხმევა - სწორედ ეს იქნება წარმატების მომტანი. მე არ მჯერა, რომ რომელიმე ქვეყანას შეუძლია მაქსიმალურად მიიღოს ყველა ის სარგებელი, რასაც რეგიონი სთავაზობს, თუ არ იქნება ერთიანობა ძალისხმევაში, პოლიტიკურ ნებასა თუ შესაძლებლობებში. ნდობა და სანდოობა, განსაკუთრებით ამ უკიდურესად კონკურენტულ გლობალურ ბიზნესგარემოში, არის ის, რამაც ყველა უნდა გააერთიანოს განურჩევლად პოლიტიკური რეჟიმისა და საგარეო პოლიტიკის ტრაექტორიების განსხვავებისა - სწორედ ეს არის ყველაზე დიდი გამაერთიანებელი და მამოძრავებელი ძალა”- განაცხადა ვიქტორ ყიფიანმა სიტყვით გამოსვლისას.
„ჯეოქეისის“ თავმჯდომარემ ყურადღება გაამახვილა იმ შესაძლებლობებზე, რაც შეიძლება გაჩნდეს რეგიონში გლობალური მიწოდების ჯაჭვის რეკონსტრუქციის შედეგად და აღნიშნა იმ პოტენციური შესაძლებლობების არსებობაც, რომლებიც საქართველოს შეუძლია შესთავაზოს რეგიონს „C5+1” ფორმატის კონტექსტში, ევროკავშირთან არსებული განსაკუთრებული სავაჭრო რეჟიმის გათვალისწინებით.
ვიქტორ ყიფიანმა, ასევე, ისაუბრა რეგიონის წინაშე მდგარ გამოწვევებზე და რამდენიმე მთავარ პრობლემას გაუსვა ხაზი: „პირველი გამოწვევა არის ის, რომ რეგიონი კვლავ გარდამავალი პოლიტიკური გარემოს პირობებშია, რაც, ასევე, ეხება მისი ინსტიტუციების სისუსტეს. ე.წ. გაყინული კონფლიქტები ან, თუ გნებავთ, ფსევდო-ეთნიკური კონფლიქტები, რომლებიც, არსებითად, გეოპოლიტიკური კონფლიქტებია, ხელს აძლევს ამა თუ იმ ძალადობრივ რეჟიმს ან რევიზიონისტულ სახელმწიფოს, რომ რეგიონს კანონზე დამყარებული წესრიგის გზიდან  გადახვევისაკენ უბიძგოს და სუვერენულ ერს თავისუფალი არჩევანი შეუზღუდოს, ”- დასძინა მან.
ვიქტორ ყიფიანის თქმით, ძალზე მნიშვნელოვანია რეგიონში დასავლეთის გავლენის გაზრდა, რათა შეიცვალოს ბოლო დროს მომძლავრებული არასწორი აღქმა, თითქოსდა, რეგიონში შემცირდა დასავლური მზარდი ინვესტიციები და პოლიტიკური მხარდაჭერა.
„ბიზნესის კეთება რეგიონში - ეს არაა მხოლოდ აწარმოო ბიზნესი როგორც ასეთი, ამავდროულად აუცილებელია, მკაფიო მესიჯის გაგზავნაც რეგიონისათვის, სადაც სხვადასხვა რეგიონალური მოთამაშე მუდმივად ეჯიბრება ერთმანეთს თავისი რბილი ძალის დომინირებისთვის. მეტი ურთიერთკავშირი, მეტი ურთიერთდამოკიდებულება, დასავლეთის მეტი ინტერესი რეგიონის მიმართ  მაქსიმალურად უზრუნველყოფს რეგიონის ყველა ქვეყნის ჯანსაღ ბიზნესგარემოს, უსაფრთხოებასა და კეთილდღეობას ,” - აღნიშნა ვიქტორ ყიფიანმა.
განხილვის დასასრულს, მომხსენებლებმა ხაზი გაუსვეს ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელების სარგებელს კასპიის რეგიონის გეოგრაფიული პოტენციალის ასამაღლებლად, რისთვისაც სხვადასხვა სატრანსპორტო დერეფნის იდენტიფიცირება და დამაკავშირებელი სტრატეგიის შემუშავებაა საჭირო. დისკუსიის მონაწილეებმა წარმატებული კომერციული პროექტების მაგალითებად რამდენიმე ძირითადი ინფრასტრუქტურული პროექტი მოიყვანეს, მათ შორის: ბაქო-თბილისი-ყარსის (BTK) რკინიგზა, ლაპის ლაზულის საერთაშორისო სატრანზიტო დერეფანი და აქტაუს ახალი ტერმინალი.

Victor Kipiani spoke at the 5th Annual Trans-Caspian Forum 2021
Victor Kipiani, Chairman of Geocase was invited to speak at the panel discussion - 'Trans-Caspian Connectivity and Infrastructure Development' - held on June 9, 2021, in the framework of the 5th Annual Trans-Caspian Forum 2021 which was co-organized by the Embassies of Afghanistan, Azerbaijan, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkey, and Uzbekistan, and supported by the U.S. Department of Commerce and U.S. Agency for International Development, with the participation of the U.S. Department of State and U.S. National Security Council.
The Caspian Policy Center (CPC), an independent, nonprofit research think tank based in Washington D.C., hosted the event.
The aim of the forum was to explore the business, trade, and investment opportunities between the United States and the Trans-Caspian corridor countries.
Matt Edwards, Director of the Office of Russia, Ukraine and Eurasia, Global Market-U.S. and Foreign Commercial Service, International Trade Administration, U.S. Department of Commerce, Security and Politics Program Chair at the Caspian Policy Center, moderated an insightful conversation among the Forum participants on the connectivity and infrastructure development in the Caspian region.
The panelists, Odilbek Isakov, Deputy Minister of Finance of the Republic of Uzbekistan; Arif Mammadov, Head of Transport Policy Department, Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan; Ketevan Salukvadze, Head of Transport and Logistics Development Policy Department, Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia; Taleh Ziyadov, General Director of Baku International Sea Trade Port; Abay Turikpenbayev, President of the Aktau International Sea Trade Port; Hiroyuki Suzuki, Chief Representative in Washington, D.C., Japan Bank of International Cooperation; Farhad Guliyev, Deputy Chairman, Azerbaijan Caspian Shipping Company; and Victor Kipiani, Chair of Geocase discussed the feasibility of new infrastructure projects and the mechanisms to appropriately finance these endeavors by foreign investors.
“we all should unite and combine our efforts - this is a win-win game. I don't believe that any single country could accomplish, to the largest extent, all the benefits which the region provides if it is not united in its efforts, political will, capacity et cetera. The trust and credibility, especially in this extremely competitive global business environment, is something which brings us all on the same page, regardless of differences in political regimes or in foreign policy trajectories - this is the most unifying driving force”- noted Victor Kipiani in his speech.
He highlighted the opportunities which could fall onto the region as a result of redesigning the global supply chain and underlined potential Georgia could offer in the context of “C5+1” due to its special trade regime with the European Union.
Victor Kipiani, also, touched upon the challenges the region is facing and emphasized some of the major ones: “The first challenge is that the region is still in the conditions of the transitional political environment, which also relates to the fragility of its institutions. So-called frozen conflicts or pseudo-ethnic conflicts, which are essentially geopolitical conflicts, are very handy leverage in the hands of various rogue regimes or revisionist states to instigate, manipulate and force the region to depart from the rule-based order, as well as limiting the free choice of a sovereign nation,”- he mentioned.
According to Victor Kipiani, it is very important to beef up the region with a Western presence in order to change the resent misperceptions regarding the region’s slight devoid of the Western robust business and political support.
“Doing business in the region, it's not just about businesses per se, it's about sending a clear message to the region where various regional powers are tackling with each other for a soft power dominance... More interconnectedness, more interdependency yet more presence of the Western interest in the region ensures, to the largest extent possible, healthy business environment, safety, security, and prosperity for all the countries in the region,”- remarked Kipiani in conclusion.
At the end of the panel, the speakers have recognized the benefits of implementing infrastructure projects to achieve the Caspian region’s geographical potential by designing numerous transportation corridors and connectivity strategies. The panelists identified several key infrastructure projects, including the Baku-Tbilisi-Kars (BTK) Railway, the Lapis Lazuli international transit corridor, and the new Aktau terminal as successful commercial project examples.