იტალიაში საქართველოს ახალგაზრდა ელჩის, მარიამ ბოჭორიშვილის ინიციატივითა და ანალიტიკურ ორგანიზაცია „ჯეოქეისთან” პარტნიორობით, ონლაინ დისკუსია „სახალხო დიპლომატიის როლი ევროკავშირის გზაზე” გაიმართა.
ღონისძიების მონაწილეებმა, საპატიო სტუმრებმა: საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ვლადიმერ კონსტანტინიდმა, „ჯეოქეისის” თავმჯდომარემ, ვიქტორ ყიფიანმა, დიპლომატიური ინსტიტუტის მკვლევარმა, ელჩმა, მიხეილ უკლებამ, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის, პოლიტიკისა და პრესის განყოფილების თანამშრომელმა, თამრიკო მიქაძემ, საქართველოს ახალგაზრდა ელჩმა შვედეთში, ივერი კეკენაძემ, საქართველოს ახალგაზრდა ელჩმა ირლანდიაში, ნინო წერეთელმა, „ჯეოქეისის” ალუმნებმა, სოფიო ბაქრაძემ და გული ბეკურიშვილმა სახალხო დიპლომატიის როლსა და მნიშვნელობაზე ისაუბრეს.
ღონისძიების მოდერატორმა, მარიამ ბოჭორიშვილმა საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს პროგრამის „საქართველოს ახალგაზრდა ელჩების“ შესახებ საუბრისას აღნიშნა: „ახალგაზრდა ელჩების“ მთავარი ამოცანა კულტურული, საგანმანათლებლო და სპორტული ღონისძიებების განხორციელების მეშვეობით, ქართველი და უცხოელი ახალგაზრდების ინფორმირება საქართველოს ეკონომიკის, განათლების, კულტურის, სპორტის, ახალგაზრდული პოლიტიკისა და ისტორიის შესახებ და საქართველოს უცხოელ ახალგაზრდა მეგობართა ქსელის გაფართოებაა. ყველა კონკრეტულ ქვეყანაში არსებული მოცემულობისა და ვითარების, ქვეყნის სპეციფიკის მიხედვით იგეგმება ის ამოცანები და აქტივობები, რაც ახალგაზრდა ელჩის მიერ უშუალოდ არის დასაძლევი და შესასრულებელი. “
მისასალმებელ სიტყვაში საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ვლადიმერ კონსტანტინიდმა ახალგაზრდა ელჩების ძალისხმევა და სახალხო დიპლომატიის წარმოებისას მათი მხარდამჭერი აქტივობები მიმოიხილა. მისი თქმით, სახალხო დიპლომატია საგარეო ურთიერთობების ერთ-ერთი ფასეული ბერკეტია, ადამიანური კაპიტალის პოტენციალის გამოყენება, როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე ქვეყნის გარეთ, უმნიშვნელოვანესია. როგორც მან აღნიშნა, სწორედ სახალხო დიპლომატიის ხელშეწყობის მიზნით, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო სხვადასხვა საგრანტო პროგრამას ახორციელებს.
„საქართველოს დიასპორა შედარებით ახალგაზრდაა, დაახლოებით 25 წელს ითვლის და დღეს უკვე 200-ზე მეტი დიასპორული ორგანიზაცია გვაქვს. მნიშველოვანია დიასპორის როლი და უკუკავშირი იმ საერთო მიზნის მისაღწევად, რომელიც საგარეო პოლიტიკის სტრატეგიით არის განსაზღვრული. ეს კი უპირველესად არის ქვეყნის დეოკუპაცია, სუვერენიტეტის აღდგენა, ევროატლანტიკური მისწრაფებები, კულტურული დიპლომატია და სხვა,“- განაცხადა ვლადიმერ კონსტანტინიდმა.
„ჯეოქეისის“ თავმჯდომარემ, ვიქტორ ყიფიანმა სახალხო დიპლომატიის მნიშვნელობაზე მსოფლიოში არსებული გამოწვევებისა და ჩვენი ქვეყნის რეალობის გათვალისწინებით ისაუბრა.
„სახალხო დიპლომატიაზე საუბრისას ჩვენ ფაქტორივად ვსაუბრობთ არსებით ქართულ აქტივზე, რაც არის „რბილი ძალა“: ეს არის ჩვენი ინტელექტი, ჩვენი ნიჭი, რაც ამოუწურავი რესურსია. თანამედროვე დიპლომატია არ არის მხოლოდ დიპლომატების ასპარეზი. თუ არ იქნება საერთო ეროვნული ძალისხმევა ყველა მიმართულებით, დინამიურ სამყაროში ასეთი მცირერიცხვოვანი ერის ინტერესების განმტკიცება შეუძლებელი იქნება სახალხო დიპლომატიის, ქართული რბილი ძალის აქტიური გამოყენების გარეშე,“- განაცხადა ვიქტორ ყიფიანმა.
საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის თანამშრომელმა, დისკუსიაში მონაწილეობისას ყურადღება გაამახვილა ევროკავშირის პოლიტიკის აქცენტებზე საქართველოსთან მიმართებაში. თამარ მიქაძემ ისაუბრა იმ მხარდამჭერი აქტივობების შესახებ, რომელსაც ევროკავშირის წარმომადგენლობა ყოველწლიურად ახორციელებს.
„საქართველოსა და ევროკავშირის თანამშრომლობა ზიარ ღირებულებებზეა დაფუძნებული, რაც არაერთი გამოსვლისას თავად აღუნიშნავს ევროკავშირის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს, კარლ ჰარცელს. ევროპული და ქართული ღირებულებების ერთმანეთისგან გამორჩევა არამართებულია, რადგან აქ განსხვავებებზე ვერც ვისაუბრებთ, რადგან ქართული კულტურა ევროპული კულტურის ნაწილია. დღეს გვაქვს შესაძლებლობა დავეყრდნოთ ახალ თაობას. ჩვენ გვყავს ევროკავშირის ახალგაზრდა ელჩები ქვეყნის შიგნით, რომელებიც ყოველ წელს მონაწილეობენ რეგიონულ პროგრამაში,“- განაცხადა თამარ მიქაძემ.
დიპლომატიური ინსტიტუტის მკვლევარმა, ელჩმა, მიხეილ უკლებამ 1993 წლიდან ევროკავშირთან დიპლომატიური ურთიერთობების კონტექსტსა და მნიშვნელოვან დეტალებზე ისაუბრა. მისი განცხადებით განსაკუთრებული როლი სწორედ ახალგაზრდა ელჩებს ენიჭება, რომ მათ ხელი შეუწყონ საქართველოს პოპულარიზაციას ადგილსამყოფელ ქვეყნებში.
„საქართველოს აქვს მდიდარი ისტორია, კულტურა და ამას სჭირდება სწორი კომუნიკაცია, რაც საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და ახალგაზრდა ელჩების ერთობლივი მუშაობის მთავარი გამოწვევაა“, -განაცხადა მიხეილ უკლებამ.
ახალგაზრდა მონაწილეებმა ერთხმად აღნიშნეს, რომ ევროკავშირის წევრობის მნიშვნელოვანი ნაწილი თავად მენტალური ევროპეიზაციის პროცესია, რომელიც საქართველოს მოქალაქეების კეთილდღეობაზე უნდა აისახოს. აქ მთავარია ფასეულობები, რომლებიც ადამიანის უფლებებისა და კანონის უზენაესობის დაცვასა და აღსრულებას გულისხმობს. მონაწილეებმა ევროკავშირისა და მისი ფასეულობების, ევროპული ღირებულებების შესახებ საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლების მიმართულებით საკუთარ გამოცდილებაზე ისაუბრეს.

An online discussion on 'The Role of Public Diplomacy on the Way Towards the EU' was held at the initiative of the Young Ambassador of Georgia to Italy, Mariam Botchorishvili, and in partnership with Geocase.
Honorary guests and participants of the event: Mr Vladimer Konstantinidi, Deputy Minister of Foreign Affairs of Georgia, Mr Victor Kipiani, the Chairman of Geocase, Ambassador Mikhail Ukleba, Research Fellow at the Diplomatic Institute, Ms Tamriko Mikadze, the representative of the Policy and Press Department of the EU Delegation to Georgia, Mr Iveri Kekenadze, Georgia's Young Ambassador to Sweden, Ms Nino Tsereteli, Georgia's Young Ambassador to Ireland, Ms Sofio Bakradze and Ms Guli Bekurishvili, the Geocase alumni, spoke about the role and importance of public diplomacy.
The moderator of the event, Ms Mariam Botchorishvili, spoke about the Young Ambassadors program of the Ministry of Foreign Affairs of Georgian and noted: ‘The main objective of young ambassadors is to inform Georgian and foreign youth about the economy, education, culture, sports, youth policy and history of Georgia through cultural, educational and sports activities, as well as to expand the network of young foreign friends of Georgia. All the tasks and activities the young ambassador has to carry out are planned according to the existing reality and circumstances of the specific country.’
During his welcoming remarks, Georgian Deputy Foreign Minister Mr Vladimer Konstantinidi spoke about the efforts of young ambassadors and their support activities in conducting public diplomacy. According to him, public diplomacy is one of the valuable levers of foreign relations and it is crucial to use the human resources potential both inside and outside the country. As he noted, the Ministry of Foreign Affairs of Georgia implements various grant programs in order to support public diplomacy development.
‘The Georgian diaspora is relatively young, it is about 25 years old. Currently, we have more than 200 diaspora organizations worldwide. The role and feedback from the diaspora are important to achieve the common goal set by the foreign policy strategy, first of all, it is de-occupation of the country, restoration of sovereignty, Euro-Atlantic aspirations, cultural diplomacy, and etc.,’ - remarked Mr Vladimer Konstantinidi.
The Chairman of Geocase, Mr Victor Kipiani emphasized the importance of public diplomacy, providing the challenges in the world and the realities of our country.
‘When we talk about public diplomacy, we mean an important Georgian asset - 'soft power': our intellect, our talent, which is an inexhaustible resource. Modern diplomacy is not just an arena for diplomats, unless there is a common national effort in all domains, it will be impossible to strengthen the interests of such a small nation in a dynamic world without the active use of public diplomacy - Georgia's soft power,’ – noted Mr Kipiani.
During the discussion, the EU Delegation representative focused on the EU policy towards Georgia. Ms Tamriko Mikadze spoke about the support activities carried out by the EU Delegation every year.
"Cooperation between Georgia and the European Union is based on common values, as His Excellency, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the European Union, Mr Karl Hartzel, has stated. It is wrong to make a distinction between European and Georgian values because we cannot even talk about differences in this case because Georgian culture is part of European culture. Today we possess the opportunity to rely on a new generation. There are the young EU ambassadors in Georgia who participate in the regional programs every year," said Ms Mikadze.
Ambassador Michael Ukleba, the Research Fellow at the Diplomatic Institute, described the context and important details of diplomatic relations with the EU since 1993. According to him, young ambassadors have a special role to play in promoting Georgia in their host countries.
"Georgia has a rich history and culture, however, it needs proper communication, which is a major challenge for the Foreign Ministry and young ambassadors collaboration," Michael Ukleba stressed.
The young participants unanimously noted that the very process of mental Europeanization is an important part of EU membership, this should be reflected in the well-being of Georgian citizens, values that protect and ensure respect for human rights, and the rule of law are of key importance in this respect.
The event participants also talked about their experiences in raising public awareness about the EU and European values.