ჯეოქეისის თავმჯდომარემ, ვიქტორ ყიფიანმა, თავდაცვის ინსტიტუციური აღმშენებლობის სკოლის (DIBS) მიწვევით, სამხრეთ კავკასიისა და ფართო შავი ზღვის რეგიონული უსაფრთხოების თემაზე ორგანიზებული საერთაშორისო კურსის ფარგლებში, ლექცია წაიკითხა.
კურსის მიზანს წარმოადგენდა სამხრეთ კავკასიისა და ფართო შავი ზღვის რეგიონის უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული ისეთ თემების განხილვა როგორიცაა: რეგიონში არსებული ძალთა ბალანსი, კონფლიქტები, შიდა და გარე აქტორების როლი და მნიშვნელობა გეოპოლიტიკურ კონტექსტში, ნატოსა და ევროკავშირის სტრატეგიული მიზნები, ჰიბრიდული საფრთხეები, ენერგო და ეკონომიკური უსაფრთხოება, რეგიონის ქვეყნების იდენტობის, კულტურისა და რელიგიასთან დაკავშირებული საკითხები.
კურსს წამყვანი ქართველი და საერთაშორისო ექსპერტები, ასევე დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები უძღვებოდნენ.
ლექციის დროს ვიქტორ ყიფიანმა მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტი განიხილა და რეგიონალურ კონტექსტში მის შედეგებზე ისაუბრა.
აღნიშნული კურსი უკვე მეორედ ჩატარდა და მას საქართველოს, საფრანგეთის, პოლონეთის, უკრაინის, თურქეთისა და ბულგარეთის თავდაცვისა და უსაფრთხოების სექტორის წარმომადგენელები ესწრებოდნენ.

The Geocase Chairman Victor Kipiani was invited to deliver a lecture during the international course entitled “The South Caucasus in a Wider Black Sea Regional Security Context” coordinated and organized by Defence Institution Building School (DIBS).
The aim of the course was to discuss the topics related to the South Caucasus and the wider Black Sea region security topics including balance of power in the region, conflicts, role and importance of internal and external actors in the geopolitical context, NATO and EU strategic objectives, hybrid threats, energy, and economic security as well as issues of the identity, culture, and religion of the countries.
The course was led by leading Georgian and international experts in the field and representatives of the diplomatic corps.
During his presentation, Victor Kipiani reviewed the aftermath of the Nagorno-Karabakh conflict and discussed its impact in light of the regional context.
It was the second time that the course was conducted. The course was attended by the defense and security sectors representatives of Georgia, France, Poland, Ukraine, Turkey, and Bulgaria.