ანალიტიკურმა ცენტრმა „ჯეოქეისი“ საქართველო - გერმანიის ორმხრივ ურთიერთობებზე ვებინარი გამართა
ანალიტიკურმა ცენტრმა „ჯეოქეისი“ საქართველო-გერმანიის ორმხრივ ურთიერთობებზე ვებინარი გამართა. ღონისძიება საქართველოში გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრის, ანალენა ბერბოკის ვიზიტს, მის მნიშვნელობასა და შედეგების განხილვას მიეძღვნა.
ვებინარის სპეციალური სტუმარი და მომხსენებელი იყო ერნსტ პეტერ ფიშერი, გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში. განხილვას მოდერატორობას „ჯეოქეისის“ თავმჯდომარე, ვიქტორ ყიფიანი უწევდა.
ელჩმა ფიშერმა გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრის საქართველოში ოფიციალური ვიზიტი და ის გზავნილები მიმოიხილა, რომელიც ანალენა ბერბოკმა ვიზიტისას მთავრობის წევრებთან და ქართული საზოგადოების წარმომადგენლებთან შეხვედრისას გაახმოვანა.
ელჩმა აღნიშნა, რომ გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრის ვიზიტი საქართველოში მნიშვნელოვანი შესაძლებლობებისა და გამოწვევების არსებობის დროს განხორციელდა - ახლა ყველა 2023 წლის დეკემბერის მოლოდინშია, როდესაც ევროკავშირის კომისიამ საქართველოსთვის ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებასთან დაკავშირებით გადაწყვეტილება უნდა მიიღოს. მისი თქმით, მინისტრმა ბერბოკმა ნათლად აღნიშნა, რომ საქართველოსთვის ევროკავშირის წევრის კანდიდატის სტატუსის მიღება გერმანიის ინტერესებშია, თუმცა, საქართველოს გადასაწყვეტია, დააკმაყოფილებს თუ არა იმ სტანდარტებს, რომლებიც აღნიშნული სტატუსის მისაღებად და შემდგომ ევროკავშირში გასაწევრიანებლადაა საჭირო.
„ჩვენ მივესალმებით საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანებას, თუმცა, ასევე, აუცილებლად უნდა მივაქციოთ ყურადღება კანონის უზენაესობის, მედიის თავისუფლების, ადამიანის უფლებების, ანუ სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, მდგრადი, პლურალისტური დემოკრატიის ძირითადი ღირებულებების სტანდარტების დაცვას“, - აღნიშნა ელჩმა ფიშერმა.
მისი თქმით, ევროკავშირის წევრებმა, ისევე როგორც აღმოსავლეთ ევროპის იმ ქვეყნებმა, რომლებიც გაერთიანებას მოგვიანებით შეუერთდნენ, დიდი სარგებელი მიიღეს სტაბილურობის, ეკონომიკური განვითარების, კეთილდღეობისა და მშვიდობის სახით. ეს არის ის, რითაც საქართველოსაც შეუძლია ისარგებლოს და მნიშვნელოვანია, რომ ეს შანსი ხელიდან არ გაუშვათ“.
პეტერ ფიშერმა ასევე აღნიშნა: „ევროკავშირში გაწევრიანება  ერთის მხრივ ჩვენს წესებსა და კრიტერიუმებს, ხოლო, მეორე მხრივ, პრაგმატიზმსა და გეოპოლიტიკურ შეხედულებებს შორის ბალანსის დაცვის საკითხია. ჩვენ არ გვსურს, აქ ვაკუუმის დატოვებით ისარგებლოს რუსეთმა“.
ელჩმა ყურადღება გაამახვილა ქართული საზოგადოების დეპოლარიზაციის მნიშვნელობაზე, ასევე, მან ქართულ მხარეს ევროპის დედაქალაქებთან კომუნიკაციის გაუმჯობესება და გაძლიერება ურჩია.
დისკუსიის დროს ვიქტორ ყიფიანმა ხაზი გაუსვა საქართველოსა და გერმანიას შორის მტკიცე პარტნიორულ ურთიერთობებს და გერმანიის მნიშვნელოვან წვლილს საქართველოს განვითარების ხელშეწყობაში.
„გადაწყვეტილებას, რასაც ჩვენ ველით, საქართველოსთვის მხოლოდ კანდიდატის სტატუსის მინიჭების დატვირთვა არ გააჩნია. თუკი ჩვენი მცდელობა უშედეგო აღმოჩნდება, ეს იქნება არა მხოლოდ საქართველოს, რამედ ევროკავშირის მარცხიც. საქართველოს გამარჯვება ევროკავშირის გამარჯვებაცაა. საქართველოს მარცხი კი ევროკავშირის პოლიტიკის წარუმატებლობა იქნება როგორც საქართველოში, ასევე მთელს რეგიონში.“ - დასძინა მან.
ვებინარზე, შუა დერეფნის კონცეფციისა და შავი ზღვის ენერგო-კაბელის პროექტის კონტექსტში, საქართველოს ახალი ეკონომიკური შესაძლებლობების პერსპექტივებზეც ისაუბრეს. როგორც აღინიშნა, თუ საქართველო ევროკავშირში გაწევრიანდება, შესაძლოა, ის გახდეს სტაბილურობისა და განვითარების ცენტრი სამხრეთ კავკასიის დანარჩენი ქვეყნებისთვისაც.

Geocase has held a webinar on Georgia-Germany bilateral relations
Geocase has held a webinar on Georgia-Germany bilateral relations in the aftermath of German Foreign Minister Annalena Baerbock’s visit to Georgia.
H.E. Ernst Peter Fischer, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to Georgia, was a special guest and a webinar speaker. Victor Kipiani, the Chairman of Geocase moderated the discussions.
Ambassador Fischer briefly overviewed the German Foreign Minister’s official visit to Georgia and the massage that she delivered to the government officials and the Georgian society.
The Ambassador mentioned that the German Foreign Minister's visit was conducted at a time of great opportunities but also risks and challenges, particularly with the focus on December 2023 when the EU council will decide on Georgia’s candidacy status. According to him, Minister Baerbock made it very clear that it is in German interests if Georgia receives the EU candidacy status, however, it’s up to Georgia to meet the standard that’s required to receive the mentioned status and then to join the EU.
“We welcome Georgia to the EU, at the same time, we must ensure that our own standards of the rule of law, freedom of media, and human rights, in other words, the core values of a sustainable, pluralistic democracy are met.” - noted Ambassador Fischer.
According to him, the EU member states as well as the Eastern European counties which joined the EU later, have benefited immensely from stability, economic development and prosperity and peace. That’s what’s on the table for Georgia and it’s important not to miss the opportunity.
Ambassador Fischer also noted: “Accession to the EU is about a balance between our rules and criteria on the one hand and pragmatism and the geopolitical view on the other. We don’t want to leave a vacuum here for Russia to benefit or to try to benefit from.”
He stressed the significance of depolarization of the Georgian society and recommended that the Georgian side improve and intensify communication with European capitals.
During the discussions, Victor Kipiani emphasized strong partnership and solid bilateral relations between Georgia and Germany, as well as Germany’s significant contribution to facilitating Georgia’s development. He also stressed: “The decision that we are waiting for, it’s not just about Georgia’s getting a candidacy status, if our trying is unsuccessful, it would not be just Georgia’s failure but it will be the EU’s failure as well. Winning by Georgia is also winning by the European Union and, at the same time, losing by Georgia would be a failure of the EU policies in Georgia and in the region.”
The speakers also touched on Georgia’s prospects of new economic opportunities in terms of the middle corridor concept and the Black Sea submarine cable project. As it was mentioned, if Georgia becomes a member of the EU, it can be an anchor of stability and growth for the rest of South Caucasus.