ჩვენი ქვეყანა არაერთგზის აღმოჩნდა საფრთხეებისა თუ გამოწვევების წინაშე პირისპირ. საქართველოს ისტორია ხომ თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობისათვის ბრძოლის მრავალ ეპიზოდს მოიცავს. ჩვენ, ქართველები მუდამ ვიბრძოდით ჩვენი ტერიტორიების, პოლიტიკური დამოუკიდებლობისა და რასაკვირველია, თავისუფლების დასაცავად. სხვადასხვა ძალისხმევის შედეგად ვცდილობდით საერთაშორისო არენაზე ღირსეული, კუთვნილი ადგილის დამკვიდრებას. ასევე, ისტორიულად მივისწრაფოდით ევროპისკენ. თუმცა ისტორიის უკუღმართობამ და მტერმა ევროპას ჩამოგვაშორა და ტოტალიტარული სისტემის ნაწილი გაგვხადა, სადაც ადამიანს არანაირი ღირებულება არ ჰქონდა.
დღეს ჩვენი ვალია წინაპრების გზას გავყვეთ და დასავლურ სამყაროსთან სრული ინტეგრაციისათვის მეტ ხელშესახებ შედეგებს მივაღწიოთ. ეს ჩვენი ეროვნული, კულტურული იდენტობის განუყოფელი ნაწილია და ისტორიული სამართლიანობა უკვე ჩვენგან მოითხოვს დიდი წინაპრების გზის პატივისცემას და ამ ცივილიზაციური არჩევანის უზრუნველყოფას სახელმწიფოებრივი მიზნების განსახორციელებლად. საქართველოს მომავალი ევროკავშირშია, რასაც ალტერნატივა არ აქვს. სწორედ ამ სისტემის ქვაკუთხედია ადამიანი და მისი განვითარებისათვის, მისი უფლებების, თავისუფლებების დაცვისათვის სათანადო გარემოს შექმნა. ეს, უპირველეს ყოვლისა, ჩვენი შვილების უკეთესი მომავლის შესაქმნელად არის აუცილებელი.
მშვიდობის დაცვის გზა
საქართველოს სახელმწიფოებრივ მიზნებს შორის, გეოგრაფიული მდებარეობის გათვალისწინებით, მშვიდობის დაცვა განსაკუთრებულ ყურადღებას საჭიროებს. თუმცა, ამავდროულად აღსანიშნავია, რომ მშვიდობის, განსაკუთრებით პოზიტიური მშვიდობის უზრუნველყოფა პარტნიორების მხარდაჭერისა და რეფორმების განხორციელების გაგრძელების გარეშე წარმოუდგენელია. საერთაშორისო პოლიტიკის წესები და დღევანდელი გეოპოლიტიკური მოცემულობა გვკარნახობს, რომ არაორდინალურ ვითარებაში მყოფ სახელმწიფოს, ოკუპაციისა და ანექსიის პირობებში, სჭირდება სტრატეგიული მოკავშირეების მკაფიოდ განსაზღვრა და მათთან თანამშრომლობის გაღრმავება, განსაკუთრებით თავდაცვისა და უსაფრთხოების სფეროში ახალი შესაძლებლობებისა და ფორმატების შექმნა. სწორედ მსგავსი მიდგომები ქმნიან მყარ გარანტიებს ბალანსის შესანარჩუნებლად და საფრთხეების შესაკავებლად. მეტიც, მშვიდობის აუცილებელი პირობაა მდგრადი განვითარება. ამიტომაცაა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი საქართველოს ევროპული მიზნებისა და ამოცანების განხორციელება. დღეს ევროკავშირი, მისი მრავალგანზომილებიანი ბუნებიდან გამომდინარე, წარმოადგენს ევროპული სახელმწიფოების ერთობას. მათი დახმარებით ხვალ შეგვიძლია გვქონდეს მაღალგანვითარებული განათლების, ჯანდაცვის, აგრარული, ფინანსური, უსაფრთხოების სისტემები, რომლებიც უზრუნველყოფენ საქართველოს მოქალაქეებისათვის განვითარების დემოკრატიული, სტაბილური გარემოს შექმნას მთელი რიგი შესაძლებლობებით. პრაქტიკულად, ეს გულისხმობს დასაქმებულის (ჯერ კიდევ 1957 წელს ევროპული გაერთიანებების ერთ-ერთ მთავარ ღირებულებად იქცა პრინციპი - თანაბარი ანაზღაურება თანაბარი სამუშაოსთვის), სტუდენტის, მოსწავლის, მასწავლებლის, პროფესორის, ექიმის, მოხელის, ფერმერის, პენსიონერისა და სხვათა უფლებების დაცვას, მათ პატივისცემას, დაფასებას. ასევე, ევროპული სტანდარტების დანერგვა ნიშნავს ნეპოტიზმზე უარის თქმას და დამსახურებაზე დაფუძნებული ინსტიტუციების განვითარებას, რომლებიც ქმნიან შესაბამის მოტივაციას პროგრესისათვის, წინსვლისათვის, ინოვაციებისათვის 21-ე საუკუნეში, კერძოდ ციფრული ტექნოლოგიების ერაში.
მიუხედავად იმისა, რომ გასულ წელს საქართველოს ევროკავშირში წევრობის კანდიდატის სტატუსი მიენიჭა, 2024 წელს საქართველოს პარლამენტის მიერ მიღებულმა „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონმა (რომელიც თავისი შინაარსით რუსული კანონია) განაპირობა გეოპოლიტიკური მნიშვნელობის პროცესის შეჩერება. აღნიშნული საკანონმდებლო აქტი ევროპულ ღირებულებებს ეწინააღმდეგება. მისი პრაქტიკაში დანერგვა ნიშნავს განსხვავებული, კრიტიკული მოსაზრებების მქონე სამოქალაქო და მედია ორგანიზაციების სტიგმატიზაციას და მიუხედავად მათი საქმიანობისა, აგენტებად გამოცხადებას. ეს იწვევს უკიდურეს პოლარიზაციას, საზოგადოების გახლეჩას და ქვეყნის ეროვნულ ინტერესებს არსებითად აზიანებს. დაყოფის, დაქსაქსულობის, ფუნდამენტური თავისუფლებების შეზღუდვის შემთხვევებში ქვეყანა ვერ შეძლებს ევროპულ დემოკრატიულ სისტემად, საბოლოოდ, ფორმირებას. ევროინტეგრაციის პროცესი მოითხოვს არა ისეთი ინიციატივების შემუშავებას, რომლებიც დააზიანებენ სამოქალაქო გარემოს, არამედ ხელს შეუწყობენ თავისუფალი გარემოს არსებობას. სახელმწიფოს დემოკრატიზაციის პროცესი ურთიერთშეკავებისა და ურთიერთკონტროლის მექანიზმების განვითარებას გულისხმობს, რომლის მიღწევა თავისუფალი საზოგადოების, მედიის გარეშე შეუძლებელია. დასავლური, ევროპული ღირებულებების საყრდენი ფუნდამენტური უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვაა, რასაც ეფუძნება დემოკრატიული სისტემები. აღნიშნულმა და სხვა მცდარმა, არასტრატეგიულმა გადაწყვეტილებებმა არ მოგვცა ევროინტეგრაციის გზაზე მეტი ხელშესახები შედეგის მიღწევის საშუალება. მეტიც, კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენა აქამდე მოპოვებული წარმატება, მათ შორის შენგენის ზონის ქვეყნებში უვიზო მიმოსვლის შესახებ მიღებული გადაწყვეტილება, რომლის შენარჩუნება აუცილებელია საქართველოს მოსახლეობის კანონიერი ინტერესების დასაცავად. წესით ჩვენ გაწევრიანების თაობაზე ევროკავშირთან მოლაპარაკებები უკვე დაწყებული უნდა გვქონდეს, რაც განსხვავებულ იმპულსს შესძენდა ევროინტეგრაციის პროცესს. კერძოდ, ევროკავშირმა უკრაინასა და მოლდოვასთან მიმართებით მიიღო გადაწყვეტილება გაწევრიანების თაობაზე მოლაპარაკებების დაწყების შესახებ. აღნიშნულის საფუძველზე ევროკომისიამ მოლდოვისთვის 1.8 მილიარდი ევროს ოდენობის დახმარების პაკეტი მიიღო. ევროკომისიის ფინანსური დახმარების პაკეტი სამ კომპონენტს მოიცავს. პირველი ფინანსური დახმარების გაზრდას ეხება, რაც გულისხმობს ახალი გზების, ხიდებისა და სარკინიგზო ინფრასტრუქტურის მშენებლობას, ენერგეტიკულ უსაფრთხოებას, ახალი საავადმყოფოების აშენებას, ქვეყანაში ინტერნეტზე ხელმისაწვდომობის გაზრდასა და ბიზნესისთვის დაფინანსებაზე წვდომის უზრუნველყოფას. მეორე კომპონენტია მოლდოვისთვის ევროკავშირის საერთო ბაზარზე წვდომის გაზრდა, რაც ნიშნავს: საქონლის თავისუფალ მიმოსვლას და მიწოდების ჯაჭვში ინტეგრაციას, სავაჭრო და სატრანსპორტო კავშირების გამარტივებას, ევროკავშირის ენერგეტიკულ ბაზართან ინტეგრაციასა და ციფრულ ბაზარზე ხელმისაწვდომობას. მესამე კომპონენტი აერთიანებს მოლდოვის ეკონომიკური და ფუნდამენტური რეფორმების მხარდაჭერას. ეს პაკეტი ცხადყოფს, თუ როგორ მიიღწევა ევროინტეგრაციის გზით ქვეყნის მდგრადი განვითარება, რაც საქართველოსათვის ქმნის მყარ საფუძველს პროცესის განახლებისათვის.
სამწუხაროდ, არასწორი, არამართებული, არასტრატეგიული გადაწყვეტილებებით არსებითი ზიანი მიადგა მთლიანად საქართველოს საგარეო პოლიტიკურ კურსს, რომელიც ქვეყნის კონსტიტუციითა განმტკიცებული. ჩვენ გავხდით მოწმენი იმისა, რომ საქართველოს მთავარმა სტრატეგიულმა პარტნიორმა და მოკავშირემ უსაფრთხოებისა და თავდაცვის სფეროში, ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა, საქართველოსთან ერთად დაგეგმილი სამხედრო წვრთნები, „ღირსეული პარტნიორი“ (Noble Partner), განუსაზღვრელი დროით გადადო. შეჩერებულია ევროკავშირის მიერ საქართველოს თავდაცვის გასაძლიერებლად გამოყოფილი 30 მილიონი ევროს ოდენობის დახმარება. დანიამ საქართველოს სამხედრო დახმარების ოთხწლიანი პროგრამა შეუჩერა. დანიასთან სამხედრო დახმარების პროგრამა გასულ წელს დაიწყო. მისი მოცულობა 71,5 მილიონი დანიური კრონი გახლდათ, რაც 28 მილიონ ლარზე მეტია. გაერთიანებულმა სამეფომ მიიღო გადაწყვეტილება საქართველოსთან „უორდროპის დიალოგის“ და კიბერუსაფრთხოების ახალი პროგრამის შეჩერების შესახებ, ეს უკანასკნელი პირდაპირ დაკავშირებულია იმ თანამედროვე შესაძლებლობების შექმნასთან, რაც აუცილებელია ქვეყნის კრიტიკული ინფორმაციული სისტემების დასაცავად. სწორედ მათი უწყვეტი ფუნქციონირება საჭიროა ქვეყნის თავდაცვისათვის, ეკონომიკური უსაფრთხოებისათვის, სახელმწიფო ხელისუფლებისა და საზოგადოების ნორმალური საქმიანობისათვის. ასევე, ბრიტანეთის საელჩოს განცხადებით, გაუქმდა თავდაცვის შტაბებს შორის დაგეგმილი მაღალი დონის მოლაპარაკებები. გარდა ამისა, საქართველოს „ღია მმართველობის პარტნიორობაში“ (OGP) წევრობა შეუჩერდა. აღნიშნული ფორმატის ფარგლებში ლიდერ სახელმწიფოდ ვითვლებოდით. Global Finance-მა კი დაბალი შეფასება მოგვცა და მონეტარული პოლიტიკა ნეგატიურად შეაფასა. ხოლო 2024 წლის 17 ოქტომბერს ევროპულმა საბჭომ, ევროკავშირის 27 წევრი ქვეყნის გადაწყვეტილების საფუძველზე, ოფიციალურად განაცხადა საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის დე ფაქტო შეჩერების თაობაზე. ამ მძიმე გადაწყვეტილებების ანალიზის შედეგად, ყოველდღიურად იკვეთება კომპლექსური პრობლემები როგორც საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის კონტექსტში, ასევე ქვეყნის ეკონომიკური მდგრადობის თვალსაზრისით. ეს კი საფრთხეს უქმნის ჩვენს ევროპულ, უსაფრთხო, დემოკრატიულ მომავალს, რომელიც აუცილებელი წინაპირობაა მშვიდობის შესანარჩუნებლად და დასაცავად. იზოლირებული ქვეყანა ვერ გაუმკლავდება ურთულეს საფრთხეებსა და გამოწვევებს.
ზემოაღნიშნული მოცემულობა ჩვენგან მოითხოვს სწორი არჩევანის გაკეთებას. 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნები უნდა იქცეს ძალაუფლების გაზიარების ლეგიტიმურ საფუძვლად, რაც საქართველოს საპარლამენტო დემოკრატიისათვის შექმნის ახალ პრაქტიკას კოალიციური მთავრობის ფორმირების თვალსაზრისით. სხვაგვარად პარტნიორებთან, განსაკუთრებით სტრატეგიულ პარტნიორებთან ურთიერთობების გადატვირთვას ვერ შევძლებთ და ევროპული ინტეგრაციის მიმართულებით შედეგებს ვერ მივაღწევთ. მეტიც, შესაძლოა მეტი გამოწვევის წინაშე აღმოვჩნდეთ პირისპირ. შესაბამისად, მშვიდობიანი, ევროპული, გამთლიანებული საქართველოს გასაღები მისი დემოკრატიული ინსტიტუტების განმტკიცებაშია, რაც თავისუფალი, სამართლიანი არჩევნების გზით მიიღწევა და ამ პროცესში თითოეულ ჩვენგანს ჩვენი წილი პასუხისმგებლობა გვაკისრია საკუთარი ქვეყნის წინაშე.

Dr. Khatuna Burkadze – The 2024 parliamentary elections will define our European future, which requires power-sharing and coalition government
The history of Georgia includes many episodes of the struggle for freedom and independence. We Georgians had to fight for the protection of our territories, political independence, and, of course, freedom. As a result of various efforts, we tried to obtain an appropriate place in the international arena. Historically, we aspired to be a part of our family—Europe. However, the enemy has taken us away from Europe and made us part of a totalitarian system by using force and infringing our freedom and political independence.
Today, it is our duty to follow the path of our ancestors and achieve more tangible results for full integration into the European structures. We should respect the path of our great ancestors and ensure our civilizational choice – the European choice for realizing state goals. The future of Georgia is in the European Union, which has no alternative. The cornerstone of this system is the human being and the creation of an appropriate environment for individuals' development, and protection of fundamental rights and freedoms. It is necessary to create a better future for our children, the young generation.
The way to maintain peace
Because of the geographical location and geopolitical context, maintaining peace is a significant task for the Georgian statehood. However, at the same time, ensuring peace, especially positive peace, without the support of partners and performing reforms is not achievable. The rules of international politics and today's geopolitical circumstances indicate that Georgia, under the occupation and annexation conditions, needs to clearly define strategic allies and deepen cooperation with them, especially in defense and security, creating new opportunities and formats. Furthermore, sustainable development is a necessary condition for peace. That is why it is vitally important to implement Georgia's European goals and objectives.
Today, the European Union has a multidimensional nature. It is a unity of important European states. With their support, tomorrow, we can have highly developed education, healthcare, agriculture, financial, and security systems, which will ensure the creation of a democratic, stable environment for the citizens of Georgia and give them many opportunities. Practically, this means safeguarding the rights of the employees (The principle of equal pay for equal work became part of the Treaty of Rome in 1957), students, teachers, professors, doctors, public servants, farmers, pensioners and others. Also, the introduction of European standards means the rejection of nepotism and the development of institutions based on merit, which creates the appropriate motivation for progress, advancement, and innovation in the 21st century, in the era of digital technologies.
In 2023, the European Council granted EU candidate status to Georgia. However, in 2024, the law "On Transparency of Foreign Influence" adopted by the Parliament of Georgia (which is a Russian law due to its content) led to the suspension of the process of geopolitical importance. This legislative act is incompatible with European values. It causes stigmatizing civil and media organizations. It leads to the division of society and significantly damages the country's national interests. Because of restrictions on fundamental freedoms, the state cannot form a European democratic system and use a vital geopolitical opportunity. European integration requires the implementation of initiatives that will not harm the civil environment but will contribute to its improvement. For democratization, ensuring a system of checks and balances is essential. The functioning of this is impossible without a free society and the media.
The unjustified and non-strategic decisions did not allow us to achieve more tangible results on the path of European integration. Furthermore, they have impeded this significant process. The European Union has already opened accession negotiations with Ukraine and Moldova.  We should also start negotiations with the European Union, which will give different impetus to the European integration process. For example, the EU Commission has adopted a €1.8 billion support package to underpin Moldova's economic growth plan on its path to the EU. The plan, which is the largest EU financial support package since Moldova's independence, will boost Moldova's economy, bring the country closer to EU membership by accelerating reforms, and provide significant financial assistance. The Moldova Growth Plan is based on three pillars, aimed at increasing financial aid over the next three years through a dedicated Reform and Growth Facility for Moldova, based on the upcoming Reform Agenda and of discussed priority investment needs with Moldova; enhancing access to the European Union's single market; supporting Moldova's socio-economic and fundamental reforms. This package illustrates how sustainable development of the country can be achieved through European integration, which creates a solid foundation for Georgia to renew the process.
Unfortunately, we have witnessed how false and non-strategic decisions have seriously damaged the Georgian foreign policy priorities enshrined in the Constitution of Georgia. Our significant strategic partner, the United States has indefinitely postponed the exercise – Noble Partner in Georgia. According to the statement of the U.S. Department of Defense, “The decision to postpone this exercise is due to the Georgian government's false accusations against the United States and other Western entities of pressuring Georgia to open a second front against Russia to alleviate pressure on Ukraine and of participating in two coup attempts against the ruling party”.
Denmark has reviewed aid to Georgia and suspended some planned activities and new programming support. The UK has decided to freeze Wardrop Dialogue and pause a new cyber security program.
According to the decision of the European Council, ''It reiterates its serious concern regarding the course of action taken by the Georgian government, which runs counter to the values and principles upon which the European Union is founded. The European Council recalls that such a course of action jeopardizes Georgia’s European path, and de facto halts the accession process''. These decisions clearly illustrate that we face serious challenges in foreign, security, economic and other fields.  This situation threatens our European, secure, democratic, peaceful future.
We should make the right choice and return to the Euro-Atlantic track to implement the Georgian foreign policy priorities enshrined in the Constitution of our country. The parliamentary elections should become a legitimate basis for power sharing, which will create a new practice for the parliamentary democracy of Georgia to form a coalition government. Otherwise, we cannot restart relations with partners, especially strategic partners, and we cannot achieve results on the European path. Furthermore, we may face more challenges. Therefore, the key to a peaceful, European, unified Georgia is to strengthen its democratic institutions. Through free and fair elections, we can achieve this strategic goal, and in this process, each of us has own responsibility before our country.
Prof. Dr. Khatuna Burkadze is a Director of foreign policy studies at Geocase. She has experience in the legislative, executive, and judicial branches. Prof. Dr. Khatuna Burkadze has been employed by the Parliament, Ministry of Foreign Affairs, Office of the Prime Minister, and Supreme Court of Georgia.
Prof. Dr. Khatuna Burkadze has graduated from The Fletcher School of Law and Diplomacy, Tufts University. She has been a Fulbright scholar at the MIT Center for International Studies, and a visiting professor at Columbia University, Bard College, and The Fletcher School of Law and Diplomacy. Prof. Dr. Khatuna Burkadze has successfully completed programs on negotiations and security studies at Harvard University and George C. Marshall European Center for Security Studies. She is an alumna of the U.S. Department of State’s Program on American Foreign Policy.