საქართველო-ამერიკის შეერთებული შტატების სტრატეგიული თანამშრომლობის საკითხებზე „ინტერპრესნიუსი“ „ჯეოქეისის“ მკვლევარს, საერთაშორისო სამართლის დოქტორს, პროფესორს, ფლეტჩერის სამართლისა და დიპლომატიის სკოლის კურსდამთავრებულს, ჰარვარდის მოლაპარაკებების პროგრამის მონაწილეს ხათუნა ბურკაძეს ესაუბრა.
- ქალბატონო ხათუნა დასრულდა აშშ-ს სახელმწიფო მდივნის მაიკლ პომპეოს ვიზიტი საქართველოში. მიუხედავად იმისა, რომ ტრამპის ადმინისტრაცია აშშ-ს წარმავალი ხელისუფლებაა, პომპეოს თბილისში ვიზიტის მნიშვნელობასა და მოლოდინებზე, განსაკუთრებით კავკასიაში შეცვლილი რეალობის ფონზე საკმაოდ ბევრი ითქვა, მაგრამ, ახლა როცა ვიზიტი დასრულებულია, მის შედეგებზე საუბარი უფრო საგნობრივად შეიძლება.
ზოგადი შეფასებით დავიწყოთ. თქვენ როგორ შეაფასებდით პომპეოს თბილისში გამართული შეხვედრების შედეგებს?
- პანდემიის ფონზე, რეგიონსა და ქვეყანაში არსებული ვითარების გათვალისწინებით აშშ-ს სახელმწიფო მდივნის ვიზიტი ცალსახად მიანიშნებს, რომ ორ ქვეყანას შორის სტრატეგიული თანამშრომლობა მტკიცეა და საქართველო სტრატეგიული პარტნიორის მხარდაჭერით შეძლებს გამოწვევებთან გამკლავებას.
ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივანთან შეხვედრების ფარგლებში მხარეებმა განიხილეს არაერთი პრიორიტეტული საკითხი, განსაკუთრებით უნდა გამოვყოთ საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული უმძიმესი ვითარების განხილვა. ამერიკის შეერთებული შტატები საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობას მტკიცედ უჭერს მხარს.
ასევე, მხარეებმა ისაუბრეს ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების პროცესში ამერიკის როლის მნიშვნელობაზე. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა ევროატლანტიკური ინტეგრაციის მიმართულებით საქართველოს მხარდაჭერის გაძლიერებაზე. პრაქტიკულად ვიზიტის შედეგად ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა და საქართველომ განიხილეს სტრატეგიული პარტნიორობის ქარტიით გათვალისწინებული ყველა პრიორიტეტული მიმართულება.
ქვეყანაში მიმდინარე პროცესებიდან გამომდინარე, გამოიკვეთა დემოკრატიული ინსტიტუტების გაძლიერების მნიშვნელობა, მათ შორის საარჩევნო და სასამართლო რეფორმის გაგრძელების აუცილებლობა.
საბოლოო ჯამში, პომპეოს ვიზიტი არის გზავნილი რუსეთისთვის, რომ ამერიკის შეერთებული შტატებისთვის საქართველო სტრატეგიული პარტნიორია.
ამერიკის შეერთებულ შტატებთან მრავალგანზომილებიანი სტრატეგიული თანამშრომლობა საქართველოს აძლევს შესაძლებლობას მიაღწიოს მის მიზნებს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის გზაზე, რაც კიდევ უფრო მეტად გააძლიერებს ჩვენს სტრატეგიულ კავშირებს.
- აღარავინ დავობს, რომ ყარაბაღში დასრულებული ომის შემდეგ რეგიონში ვითარება შეცვლილია. მეტიც, საქართველოს საფრთხეეები მნიშვნელოვნად გაზრდილია და შესაბამისად ქვეყნისთვის ახლა ერთ-ერთი აქტუალური თემაა ის, თუ რამდენად სტაბილური ვითარება იქნება საქართველოში.
31 ოქტომბერს ჩატარებული არჩევნების შემდეგ ქვეყანაში პოლიტიკური პროცესების მდგრადი პერსპექტივის თვალსაზრისით მაინცადამაინც კარგი ვითარება არ გვაქვს, მაგრამ ბევრს არ გაკვირვებია ის, რომ თბილისში ყოფნისას პომპეო ოპოზიციის ლიდერებს არ შეხვედრია.
ოპოზიცია რუსთაველის პროსპექტზე გამართული აქციით შეეცადა აშშ-ს სახელმწიფო მდივნის ყურადღების მიპყრობას, მაგრამ ფაქტია, იგი მათ არ შეხვედრია. თუმცა მოგვიანებით მიღებული გადაწყვეტილების საფუძველზე ოპოზიცია სახელმწიფო მდივნის მოადგილეს შეხვდა. ვხედავთ, რომ არჩევნების შემდეგ ქვეყანაში თუ პოლიტიკური კრიზისი არაა, ქვეყნის თანმიმდევრულად და ეფექტურად განვითარებისთვის აშკარად არამდგრადი ვითარება გვაქვს.
თქვენი დაკვირვებით საშინაო პოლიტიკაში შექმნილი ვითარებიდან ოპტიმალური გამოსავალი სავარაუდოდ რა, ან როგორი შეიძლება იყოს?
- თქვენ მართებულად აღნიშნეთ, რომ რეგიონში არსებული ვითარებიდან გამომდინარე ქვეყნის შიგნით სტაბილურობის შენარჩუნება უმნიშვნელოვანესია. ასევე, არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ ეპიდვითარება საკმაოდ დამძიმებულია, რაც მოითხოვს ერთობლივი ძალისხმევით ურთულეს გამოწვევასთან გამკლავებას. ამ ვითარებაში შესაბამისი ინსტიტუციების სტაბილურ ფუნქციონირებას გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს.
შესაბამისად, საშინაო პოლიტიკაში შექმნილი ვითარების გადაწყვეტის ოპტიმალური გამოსავალი გულისხმობს მოლაპარაკებების გზით ისეთი კომპრომისული გადაწყვეტილების მიღებას, რომელიც ყველა მხარის კანონიერ ინტერესს გაითვალისწინებს.
ასევე, უნდა აღინიშნოს, რომ ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივნის ვიზიტის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი გზავნილი გახლავთ დემოკრატიული ინსტიტუტების სტაბილურ გარემოში განვითარება, რაც გულისხმობს სამართლებრივი და საპარლამენტო მექანიზმების გამოყენებას, განსაკუთრებით საპარლამენტო ინსტრუმენტები იძლევა საკანონმდებლო დონეზე ისეთი ცვლილებების განხორციელების შესაძლებლობას, რომლითაც შეიძლება არსებული ხარვეზების მომავალში აღმოფხვრა.
- თქვენ აღნიშნეთ, რომ საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივნის ვიზიტის ფარგლებში გამართული შეხვედრებისას მხარეებმა განიხილეს ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს შორის სტრატეგიული პარტნიორობის ქარტიით გათვალისწინებული პრიორიტეტული მიმართულებები.
როგორია ამ დოკუმენტის მნიშვნელობა ორ ქვეყანას შორის სტრატეგიული თანამშრომლობის გაღრმავების თვალსაზრისით და რა პრიორიტეტულ მიმართულებებს ეხება ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს შორის სტრატეგიული პარტნიორობის ქარტია?
- 2009 წლის 9 იანვარს საქართველოსა და ამერიკის შეერთებული შტატების მიერ ხელმოწერილი სტრატეგიული პარტნიორობის ქარტია წარმოადგენს ჩვენი თანამშრომლობის მტიცე პოლიტიკურ საფუძველს. აღნიშნული დოკუმენტის მიზანია მხარეებს შორის გააღრმავოს თანამშრომლობა ყველა საკვანძო მიმართულებით. იგი ეფუძნება საქართველოს სუვერენიტეტის, დამოუკიდებლობის, ტერიტორიული მთლიანობის ხელშეუხებლობის, საზღვრების ურღვევობის მხარდაჭერის პრინციპებს, დემოკრატიისა და სტაბილურობის განმტკიცებას.
რაც შეეხება პრიორიტეტულ მიმართულებებს, საქართველოსა და ამერიკის შეერთებული შტატების სტრატეგიული პარტნიორობის ქარტია ორიენტირებულია ოთხ საკვანძო სფეროზე: თავდაცვა და უსაფრთხოება, ეკონომიკა, ვაჭრობა და ენერგეტიკა, დემოკრატიის გაძლიერება, ხალხთაშორისი ურთიერთობები და კულტურული პროგრამები.
სტრატეგიული პარტნიორობის ქარტიის თანახმად, ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში საქართველოს ინტეგრაციის გაღრმავება წარმოადგენს როგორც საქართველოს, ასევე ამერიკის შეერთებული შტატების ინტერესს.
ამ მიზნის მისაღწევად ამერიკის შეერთებული შტატები ეხმარება საქართველოს განახორციელოს მთელი რიგი რეფორმები, მათ შორის თავდაცვისა და უსაფრთხოების სფეროში, რაც გულისხმობს საქართველოს ნატოს წევრობისთვის მომზადებას.
ასევე, აღნიშნული დოკუმენტი ხაზს უსვამს ბუქარესტის სამიტზე მიღებული გადაწყვეტილების მნიშვნელობას, რომლის თანახმად საქართველომ ალიანსისგან პოლიტიკური დაპირება მიიღო, რომ გახდება ნატოს წევრი ქვეყანა.
ეკონომიკისა და ვაჭრობის სფეროებში ქარტია ითვალისწინებს ეკონომიკური რეფორმების ხელშეწყობას. ენერგეტიკის სფეროში თანამშრომლობის განვითარებისთვის მხარეები სწავლობენ საქართველოს ენერგეტიკული პროდუქციის ზრდის შესაძლებლობებს და საქართველოდან ევროპული ბაზრებისკენ ენერგომატარებლების ტრანზიტის ფიზიკურ უსაფრთხოებას განამტკიცებენ.
სტრატეგიული პარტნიორობის ქარტია განსაკუთრებულ ყურადღებას უთმობს დემოკრატიული ინსტიტუტების გაძლიერებას, მათ შორის სამართლის უზენაესობას, ანტიკორუფციულ ღონისძიებებს, ადამიანის უფლებებსა და ძირითად თავისუფლებებს.
დოკუმენტი განათლებისა და სამეცნიერო კვლევების სფეროებში ითვალისწინებს გაცვლითი პროგრამების განვითარებას, რაც ქართველ სტუდენტებს, მკლევარებს აძლევს წვდომას განათლებისა და მეცნიერების თანამედროვე რესურსებზე.
2019 წლის 11 ივნისს აღინიშნა აშშ-საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორობის ქარტიის 10 წლის იუბილე, აშშ-მა და საქართველომ კიდევ ერთხელ დაადასტურეს ორი ქვეყნის სტრატეგიული პარტნიორობისადმი ერთგულება და მეგობრობის მთავარი პრინციპები. ასევე, მიღებულ იქნა აშშ-საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორობის ერთობლივი დეკლარაცია.
კერძოდ, დეკლარაციის თანახმად, გაგრძელდება საქართველოს თავდაცვისუნარიანობის გაძლიერება, რათა საქართველოს ჰყავდეს ნატოსთან თავსებადი შეიარაღებული ძალები.
დოკუმენტის მიხედვით, ამერიკის შეერთებული შტატები და საქართველო მიიჩნევენ, რომ ძლიერ და მდგრად საქართველოს ყველაზე უკეთ შეუძლია რუსეთის აგრესიული ქმედებებისთვის წინააღმდეგობის გაწევა და საკუთარი სუვერენიტეტის, დამოუკიდებლობისა და ტერიტორიული მთლიანობის დაცვა.
მხარეები თანხმდებიან, რომ მდგრადი და პლურალისტული დემოკრატია, კანონის უზენაესობა, გამჭვირვალე და ანგარიშვალდებული მმართველობა აუცილებელია საქართველოს განვითარებისა და გამოწვევებთან გასამკლავებლად. ასევე, აშშ მხარს უჭერს საქართველოს ინტეგრაციას გლობალურ ეკონომიკაში.
- როგორც უკვე აღინიშნა, რეგიონში უსაფრთხოების გარემო შეცვლილია.
2020 წლის 9 ნოემბერს გაფორმებული ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ ხელშეკრულებით მთიანი ყარაბაღის მხარეთა დაშორიშორების ხაზზე და ლაჩინის კორიდორში განლაგდება 1960 რუსი სამხედრო მოსამსახურე, რაც რეგიონში ცვლის ძალთა ბალანსს.
აღნიშნულის ფონზე აშშ-ის ევროპული ჯარების ყოფილმა მეთაურმა, ბენ ჰოჯესმა განაცხადა, რომ ისურვებდა საქართველოში აშშ-ის გაზრდილი ინფრასტრუქტურის ნახვას, განსაკუთრებით როტაციული ძალებისა და სტრატეგიული ავიაგადაზიდვების მხარდასაჭერად.
როგორ ფიქრობთ, რეგიონში ბოლო დროს განვითარებული მოვლენებიდან გამომდინარე, როგორ უნდა განვითარდეს ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს შორის თავდაცვისა და უსაფრთხოების სფეროში თანამშრომლობა?
- ბოლო ექვსი წლის განმავლობაში ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა დაახლოებით 100 მილიონი დოლარი გამოყო საქართველოს უსაფრთხოების სფეროს რეფორმირების მხარდასაჭერად.
ამ ეტაპზე საქართველოსა და ამერიკის შეერთებულ შტატებს შორის უსაფრთხოების სფეროში თანამშრომლობის ჩარჩო ხელშეკრულება მოქმედებს, რომელსაც 2016 წლის 6 დეკემბერს ხელი მოეწერა და 2019 წლის 21 ნოემბერს განახლდა.
ორმხრივი თანამშრომლობის მთავარ მიმართულებებად ჩამოყალიბდა საქართველოს თავდაცვის მზადყოფნის პროგრამა, საბრძოლო მომზადების ცენტრის განვითარება და საქართველოს გადასროლის პროგრამა (მტკიცე მხარდაჭერის მისია).
აღნიშნული პროგრამები და ხელშეკრულებაში მოცემული სხვა აქტივობები მხარს უჭერენ თავდაცვის შესაძლებლობების განვითარებას, ინსტიტუციური რეფორმების განხორციელებასა და საქართველოს თავდაცვის ძალების მზადყოფნის დონის გაუმჯობესებას.
მიუხედავად ამისა, დღეს რეგიონში შექმნილი ვითარება მოითხოვს საქართველოს თავდაცვითი შესაძლებლობების მეტად განვითარებას, მათ შორის კიბერთავდაცვის მიმართულებით. ამ პროცესში ამერიკის შეერთებული შტატები საქართველოს მთავარი სტრატეგიული პარტნიორია, რომლის მხარდაჭერით, არსებული რეალობის გათვალისწინებით, აუცილებელია ახალი ინიციატივების შემუშავება თავდაცვისა და უსაფრთხოების მიმართულებით.
შესაძლოა დაიწყოს დისკუსია ერთობლივი ამერიკულ-ქართული ცენტრის შექმნაზე, რომლის მიზანი იქნება ჰიბრიდულ საფრთხეებთან ბრძოლის შესაძლებლობების განვითარება და სიტუაციურ სცენარებზე მორგებული აქტივობების განხორციელება.
შესაბამისი რეფორმების გაგრძელებისა და ასევე, ახალი პროექტების განვითარების შედეგად, ჩვენ უნდა შევძლოთ, თანამედროვე მიდგომების გამოყენებით, საფრთხეების შეკავება და გამოწვევებზე მყისიერი რეაგირება.
- მიუხედავად იმისა, რომ ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტი არჩევნების შედეგების გასაჩივრებას აგრძელებს, ამ ეტაპზე გამოქვეყნებული მონაცემების თანახმად, ამერიკის შეერთებული შტატების არჩეული პრეზიდენტია ჯოზეფ ბაიდენი.
როგორ ფიქრობთ, როგორ განვითარდება ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს შორის სტრატეგიული თანამშრომლობა დემოკრატი პრეზიდენტის, ჯოზეფ ბაიდენის ადმინისტრაციის პირობებში?
- საქართველოს აქვს მტკიცე ორპარტიული მხარდაჭერა. აშშ-ს სტრატეგიული ინტერესები რეგიონში არ იცვლება იმის მიხედვით, თუ რომელი პარტიის კანდიდატი იქნება თეთრ სახლში. ორპარტიული კონსენსუსის საფუძველზე ჩვენ გვაქვს შესაძლებლობა გავაღრმავოთ ამერიკის შეერთებულ შტატებთან თანამშრომლობა როგორც რესპუბლიკური, ასევე დემოკრატიული პარტიის ადმინისტრაციის პირობებში.
ამასთანავე, უდავოდ, დასაფასებელია ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში საქართველო-ამერიკის შეერთებული შტატების სტრატეგიული თანამშრომლობის მიმართულებით განხორციელებული ინიციატივები.
ამ თვალსაზრისით განსაკუთრებით აღსანიშნავია, რომ აშშ-ის 2020 ფისკალური წლის ბიუჯეტში, იგივე კონსოლიდირებული ასიგნებების აქტში (Consolidated Appropriations Act), 2017-18-19 ფისკალური წლების მსგავსად, კვლავ შენარჩუნებულია საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ ჩანაწერი.
დოკუმენტის მიხედვით, აშშ-ის დაფინანსებით ვერ ისარგებლებს ვერცერთი ქვეყნის ცენტრალური მთავრობა, რომელმაც აღიარა რუსეთის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის/სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობა, დაამყარა მათთან დიპლომატიური ურთიერთობები, ან რამე სახით მოახდინა ჩვენი ქვეყნის სუვერენიტეტის ხელყოფა.
ამასთანავე, 2019 წლის 22 ოქტომბერს აშშ-ის წარმომადგენელთა პალატამ მიიღო საქართველოს მხარდამჭერი ორპარტიული კანონპროექტი (Georgia Support Act). ასევე, მოქმედი ადმინისტრაციის პირობებში ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს შორის გაღრმავდა ურთიერთობები სტრატეგიული პარტნიორობის ქარტიის ოთხივე მიმართულებით.
რაც შეეხება ჯოზეფ ბაიდენის ადმინისტრაციის პირობებში ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს შორის თანამშრომლობის გაღრმავებას, არჩეულ პრეზიდენტს ჯოზეფ ბაიდენს მდიდარი პოლიტიკური გამოცდილება აქვს, რომელიც თითქმის ნახევარსაუკუნეს ითვლის. ჯოზეფ ბაიდენი საქართველოს კარგად იცნობს. ის ჩვენს ქვეყანაში ორჯერ არის ნამყოფი, 2008 და 2009 წლებში. მეტიც, ბაიდენი გახდა საქართველოსთვის ერთმილიარდიანი დახმარების გამოყოფის ინიციატორი.
2009 წელს ჯოზეფ ბაიდენმა ვიცე-პრეზიდენტის რანგში სიტყვით მიმართა საქართველოს პარლამენტს და ხაზი გაუსვა იმ ფაქტს, რომ ხალხებმა თვითონ უნდა აირჩიონ პარტნიორები, თვითონ უნდა გადაწყვიტონ თავიანთი ბედი. მან აღნიშნა, რომ ამერიკის შეერთებული შტატები წინააღმდეგია მეცხრამეტე საუკუნის ცნებების, გავლენის სფეროების ადგილი არ არის 21-ე საუკუნეში. ასევე, მან გამოხატა მტკიცე მხარდაჭერა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის ხელშეუხებლობასთან დაკავშირებით.
ამასთანავე, თუ გავაანალიზებთ 2020 წლის გაზაფხულის პერიოდში ჯოზეფ ბაიდენის მიერ გამოქვეყნებულ სტატიას, რომელშიც ასახულია მისი ხედვა ამერიკის საგარეო პოლიტიკასთან მიმართებით, მკაფიოდ დავინახავთ, რომ ის მხარს უჭერს პარტნიორებთან მჭიდრო თანამშრომლობის გზით ერთიანი კოლექტიური აქტივობების განხორციელებას და გლობალური გამოწვევების დაძლევას.
ბაიდენი განსაკუთრებულ ყურადღებას უთმობს ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და ევროპას შორის თანამშრომლობის მეტად გაღრმავებას. ის ხაზს უსვამს იმ ფაქტს, რომ ნატო ამერიკის ეროვნული უსაფრთხოების მნიშვნელოვანი ქვაკუთხედია.
ყოველივე ეს გვაძლევს იმის თქმის შესაძლებლობას, რომ საქართველოსა და ამერიკის შეერთებულ შტატებს შორის თანამშრომლობა კიდევ უფრო მეტად უნდა გაღრმავდეს.
მით უფრო, რომ გეოპოლიტიკური ვითარება რეგიონში ბოლო პერიოდში საგრძნობლად შეიცვალა და შესაბამისად არსებული მდგომარეობა მოითხოვს გარდამტეხ ცვლილებებს, განსაკუთრებით ევროატლანტიკური ინტეგრაციის მიმართულებით. სამხრეთ კავკასიაში არსებული დღევანდელი ვითარება საჭიროებს უსაფრთხოების მტკიცე გარანტიების შექმნას და მისი გასაღები ნატოს „ღია კარის“ პოლიტიკაშია.
ამერიკის შეერთებული შტატების მტკიცე მხარდაჭერით საქართველოს ნატოში წევრობა დასაჩქარებელია, რაც ხელს შეუწყობს ძალთა ბალანსის უზრუნველყოფას არა მხოლოდ სამხრეთ კავკასიის რეგიონის, არამედ შავი ზღვის რეგიონის კონტექსტში.
ამ პროცესის გარეშე კი წარმოუდგენელია ვისაუბროთ თავისუფალი, უსაფრთხო და მშვიდობიანი ევროპული უსაფრთხოების არქიტექტურის ფორმირების ეფექტიან დასრულებაზე.
რეგიონში არსებული გამოწვევები ცალსახად მიანიშნებს იმაზე, რომ საქართველო ამერიკის შეერთებული შტატებისთვის არა მხოლოდ სანდო პარტნიორია, არამედ მოკავშირეა. ამასთანავე, მნიშვნელოვანია, ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს შორის თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმების დასადებად მოლაპარაკებების დაწყება.
საქართველო დასავლეთისა და აღმოსავლეთის გზაგასაყარზე მდებარეობს, რაც ქვეყნის სტრატეგიულ მდებარეობაზე მიანიშნებს. თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმება ხელს შეუწყობს საქართველოში როგორც ამერიკული ინვესტიციების, ასევე ამერიკელი ტურისტების ზრდას.
ეს პროცესი კი კიდევ უფრო გააძლიერებს საქართველოსა და ამერიკის შეერთებულ შტატებს შორის უსაფრთხოების სფეროში თანამშრომლობას. ასევე, ეკონომიკური და ხალხთაშორისი ურთიერთობების გასავითარებლად აუცილებელია პირდაპირი ავიამიმოსვლის უზრუნველყოფა. გარდა ამისა, სასურველია სავიზო პროცედურების გამარტივება.
ცხადია, დემოკრატიული ინსტიტუტების გაძლიერება კვლავაც დარჩება სტრატეგიული თანამშრომლობის დღის წესრიგის საკვანძო თემად, რადგან ჯერჯერობით საქართველოს დემოკრატია რეფორმების გაგრძელებას საჭიროებს. ყოველივე ეს საქართველოს მისცემს ევროპულ სახელმწიფოდ ჩამოყალიბების რეალურ შესაძლებლობებს, რომლის წარმატებით დასრულება ქვეყნის უკეთესი მომავლისთვის მყარ, ღირებულებით ფუნდამენტს შექმნის.

- As it is known on November 17 the US Secretary of State Michael Pompeo visited Georgia. How do you evaluate the visit of the US Secretary of State?
- In the very turbulent time in the region, the visit of the US Secretary of State has illustrated that the US strongly supports Georgia. Strategic partnership with the US will assist Georgia to overcome existing challenges.
The parties had many important topics to discuss. They spoke about the difficult humanitarian situation in the occupied regions. The Secretary of State reaffirmed the unwavering support of the United States for Georgia's territorial integrity in the face of Russian occupation.
They discussed the important role of the US in the Geneva International Discussions. The parties paid special attention to strengthening Georgia's Euro-Atlantic aspirations. They talked about all key priorities of the US-Georgia Strategic Partnership Charter.
Due to the recent developments in Georgia, the US Secretary of State and Prime Minister of Georgia discussed the importance of free and fair elections and the essential role of an independent judiciary for the Georgian democracy.
Overall, the US Secretary of State's visit is a clear signal to the Russian Federation that Georgia represents a strategic partner for the US in the region.
Multi-dimensional co-operation with the United States will assist Georgia to achieve its greater goals on its Euro-Atlantic path and enhance our strategic ties.
- Because of the recent developments in the region Georgia faces threats. Stability is important for Georgia. However, after the 2020 parliamentary elections, disagreement between the ruling and opposition parties impedes Georgia's development effectively and consistently.
In your opinion how should the parties find a solution and reach a consensus?
- Due to the recent changes in the region Georgia faces serious threats. Simultaneously, in the time of coronavirus, it is essential to overcome health, economic, social and other challenges through joint engagement and efforts. Also, a stable environment is an important precondition for the state institutions to effectively implement their objectives in the global crisis.
Therefore, I think that negotiation is a pragmatic way to solve existing problems and reach a consensus between the ruling and opposition parties. At the same time, it is important to take into consideration the legitimate interests of all parties.
- You mentioned that the parties discussed all key priorities of the US-Georgia Strategic Partnership Charter.
Could you talk about the importance of the US-Georgia Strategic Partnership Charter? What are the priorities of this document?
- On January 9, 2009, in Washington D.C. the Charter on Strategic Partnership between Georgia and the United States was signed. This Charter represents the central framework of bilateral strategic relations between Georgia and the United States. It supports Georgia's territorial integrity, political independence, strengthening democracy and stability.
The Charter clarifies the four fields of bilateral cooperation: defense and security cooperation; economic, trade and energy cooperation; strengthening democracy; increasing people-to-people and cultural exchanges.
According to the Charter deepening Georgia's integration into Euro-Atlantic institutions is a mutual priority, and they plan to undertake a program of enhanced security cooperation intended to increase Georgian capabilities and to strengthen Georgia's candidacy for NATO membership. The United States and Georgia intend to pursue a structured plan to increase interoperability and coordination of capabilities between NATO and Georgia, including via enhanced training and equipment for Georgian forces.
In terms of economic and trade relations, the United States and Georgia intend to expand cooperation to support economic reforms. The United States endeavours to facilitate the integration of Georgia into the global economy and appropriate international economic organizations.
The Charter underlines: 'Recognizing the importance of a well-functioning, market-oriented energy sector, the United States and Georgia intend to explore opportunities for increasing Georgia's energy production, enhance the energy efficiency, and increase the physical security of energy transit through Georgia to European markets'.
The Charter pays special attention to strengthening democratic institutions including media freedom, the rule of law, civil society, respect for human rights and fundamental freedoms, and anti-corruption efforts.
According to the Charter, the United States and Georgia share a desire to increase people-to-people contacts and enhance cultural, educational and professional exchange programs that promote democracy and democratic values and increase mutual understanding.
The content of the Charter demonstrates that strategic relations between the United-States-Georgia firstly give the Georgian government real opportunities to make reforms in different spheres for finalizing successfully institutional building process through the support of a strategic ally. As for the United States, Georgia represents a reliable partner for the US in this region and at the same time, Georgia's integration into Euro-Atlantic and European institutions will serve as a model for former Soviet states. An independent, sovereign and democratic Georgia can respond to security challenges and continue to make a valuable contribution in the process of maintaining international peace.
- As we mentioned the security environment has been changed in the region. More precisely, the 2020 Nagorno-Karabakh ceasefire agreement was signed on 9 November by the President of Azerbaijan, the Prime Minister of Armenia and the President of Russian Federation. According to the agreement, 1960 Russian military forces should be deployed to the region. It will change the balance of power.
In light of the foregoing considerations, how should we strengthen defense and security co-operation with the US?
Georgia-U.S. defense and security co-operation highlights. More precisely, the U.S.-Georgia Security Co-operation Framework aims to develop readiness and sustainable capabilities as well as modernization of the Georgian Defense Forces. Over the last six years, the United States has provided close to $100 million in security assistance to Georgia.
The main areas of this bilateral military cooperation are Georgia Defense Readiness Program (GDRP), Combat Training Center (CTC) and Resolute Support Mission (RSM). These programmes and activities support the development of Georgia's defensive capabilities.
However, because of the changing security environment, we need to strengthen defense and security co-operation with our strategic partner including in the field of cyber defense. Unfortunately, Georgia is a target of cyberattacks in the cyber era. Nowadays, ensuring secure cyberspace is one of the key priorities of national security policies.
In light of the foregoing considerations, it is essential to develop new initiatives for enhancing defense and security capabilities. One of the new initiatives could be the establishment of joint the US-Georgia Center to counter hybrid threats. Also, the expansion of joint-exercises and continuation of the development of appropriate infrastructure will enhance our security in the region and increase abilities to overcome challenges effectively.
- Electoral college confirmed Joseph R. Biden's victory in the presidential election. In your opinion how will the US-Georgia strategic partnership be deepened under the administration of President Joseph R. Biden? What kind of priorities would be essential for our strategic relations in the next four years?
- Georgia has bipartisan support. One of the examples of this support is a bipartisan bill – 'Georgia Support Act' that was passed by the House of Representatives on October 22, 2019. Also, in recent years, Consolidated Appropriations Acts include important provisions that guarantee effective implementation of non-recognition policy, and it is therefore further proof of steady US support for Georgia's sovereignty and territorial integrity. More precisely, 'none of the funds appropriated by this Act may be made available for assistance for the central government of a country that the Secretary of State determines and reports to the Committees on Appropriations has recognized the independence of, or has established diplomatic relations with the Russian Federation occupied Georgian territories of Abkhazia and Tskhinvali Region/South Ossetia'
As for priorities of future strategic co-operation between Georgia and America under the administration of President Joseph R. Biden, President-elect Joseph R. Biden is a strong supporter of Georgia's territorial integrity and political independence. He visited Georgia in 2008 and 2009. In 2009 Joseph Biden, as the US Vice President addressed to all Georgian people at the Georgian Parliament. He underlined: 'We stand by the principle that sovereign democracies have the right to make their own decisions, and choose their own partnerships and their own alliances. We stand against the 19th-century notion of spheres of influence. It has no place in the 21st century'.
During election campaign President-elect Joseph R. Biden in his article 'Why America Must Lead Again' emphasized importance of NATO. President-elect Joseph R. Biden highlighted: 'NATO is at the very heart of the United States' national security, and it is the bulwark of the liberal democratic ideal—an alliance of values'. Nowadays, it is essential to accelerate Georgia's membership in NATO through the strong support of the US and other members of the Alliance.
Under the administration of President Joseph R. Biden, I believe that our relations will deepen and bring new initiatives in terms of enhancing strategic partnership in the fields of democracy, defense and security, economy and people-to-people relations. More precisely, it would be essential to focus on the following 7 key priorities: 1) Continuing support of Georgia's sovereignty, independence, and territorial integrity within its internationally recognized borders; 2) Continuing support of Georgia's Euro-Atlantic and European integration; 3) Support continued development of democratic values and institutions in Georgia, including free and fair elections, judicial reform, the rule of law, public sector transparency and accountability, and anti-corruption efforts; 4) Deepening bilateral defense and security cooperation aimed at the enhancement of Georgia's deterrence, resilience, and self-defense, especially assisting Georgia in defense against Russia's cyber-enabled warfare by increasing the US cybersecurity cooperation with Georgia; 5) Continuing assisting Georgia to improve its capabilities to combat Russian disinformation and propaganda campaigns; 6) Launching the negotiations on a free-trade agreement between Georgia and the US. In this regard, it is essential to highlight Georgia's strategic location, located at the critical crossroads. A free-trade agreement would encourage greater American investment in Georgia as well as increase the number of American tourists and strengthen cooperation between Georgia and America in the security sphere; 7) Continuation of increasing People-to-People, educational and cultural exchanges. In this context, it would be beneficial to create opportunities for direct flights to the United States in the future.
I think that this strategic agenda will assist Georgia to successfully finalize institutional reforms in different fields and establish a strong basis for being a European democratic state in the region.