„ევროპა გამოდის ინიციატივით და აშშ-ს სთავაზობს ახალ დადებით დღის წესრიგს - ჯანდაცვა, კლიმატი, დიჯიტალიზაცია, წესებზე დაფუძნებული მულტილატერალური სისტემის რეფორმირება. ჩვენ ერთობლივი „ლიდერშიფით“ უნდა ვუპასუხოთ დღევანდელ გლობალურ გამოწვევებს“ - მიიჩნევს ევროპული კომისიის პრეზიდენტი, ურსულა ვონ დერ ლაიენი.
2020 წლის აშშ-ს საპრეზიდენტო არჩევნებში ამერიკელი ხალხის უმრავლესობამ მხარი დემოკრატების კანდიდატ ჯო ბაიდენს დაუჭირა. არჩევნების ასეთი შედეგი კითხვის ნიშნის ქვეშ აღარ აყენებს საერთაშორისო ლიბერალურ წესრიგს და იგი მეტწილად წესებზე დაფუძნებული საერთაშორისო სისტემის ნორმალიზაციის ხელშემწყობ ფაქტორად შეგვიძლია განვიხილოთ.
არჩევნებში დემოკრატი კანდიდატის გამარჯვებას ატლანტის ოკეანის მეორე მხარეს - ევროპელები, პირველ რიგში, საერთო დასავლური ღირებულებების გამარჯვებად აფასებენ, რაც ფუნდამენტური გახლავთ ევროპულ-ამერიკულ ურთიერთობებში. აღნიშნულს თან ერთვის ის იდეურ-პოლიტიკური თანხვედრა, რაც ისტორიულად ევროპელებს და ამერიკელებს ორმხრივი თუ მრავალმხრივი ურთიერთობების წარმართვის პროცესში დემოკრატი პრეზიდენტების მმართველობის დროს უფრო ჰქონდათ, ვიდრე რესპუბლიკელი პრეზიდენტების.
ჯო ბაიდენის გამარჯვება, გარკვეულწილად, ევროპის ერთიანობის გამყარებასაც ნიშნავს, ვინაიდან დონალდ ტრამპის სახით, დღეს, ევროპულმა პოპულისტურმა მოძრაობებმა ერთგვარი მოკავშირე დაკარგეს და ტრამპის მარცხი იდეურად, თავისთავად, ნიშნავს ყველა იმ ნაციონალისტურ-პოპულისტური განწყობის დასუსტებას, რომელიც ევროპის კონტინენტზე ბოლო წლებია სულ უფრო მეტად იკიდებს ფეხს, განსაკუთრებით უნგრეთსა და პოლონეთში. აღსანიშნავია, რომ დასავლური ღირებულებებისა და ზოგადად, დემოკრატიული პრინციპების უზენაესობის ხაზგასასმელად, აშშ-ს არჩეული პრეზიდენტი ბაიდენი, საპრეზიდენტო მანდატის პირველ წელს, დემოკრატიის გლობალური სამიტის მოწვევასაც კი გეგმავს, სადაც მის ბუნებრივ მოკავშირედ იდეურად, უწინარესად, მრავალფეროვნებაში გაერთიანებული ევროპის კავშირი წარმოჩინდება, მათ შორის, სხვა ისეთი პოლიტიკური რეჟიმების მქონე სახელმწიფოების საპირწონედ, როგორიცაა რუსეთის ფედერაცია და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკა.
დემოკრატი ჯო ბაიდენის წესებზე დაფუძნებული საერთაშორისო სისტემისადმი მხარდაჭერამ კი, ასევე, ხელი უნდა შეუწყოს „ბრექსითის“ პროცესის ევროკავშირისთვის სასარგებლოდ დასრულებას, განსაკუთრებით სავაჭრო-ეკონომიკური მიმართულებით. მაგალითად, ნაკლებად მოსალოდნელია, ახლო მომავალში, აშშ-სა და გაერთიანებულ სამეფოს შორის თავისუფალი სავაჭრო ხელშეკრულების გაფორმება იმ შემთხვევაში, თუ დიდი ბრიტანეთი ევროკავშირიდან გასვლის პროცესში დაარღვევს ჩრდილოეთ ირლანდიის სამშვიდობო შეთანხმებას (იგულისხმება 1998 წლით დათარიღებული „წითელი პარასკევის შეთანხმება“, რომელმაც დაასრულა 30-წლიანი შეიარაღებული კონფლიქტი და ჩრდილოეთ ირლანდიასა და ირლანდიას შორის საფუძველი დაუდო ღია სასაზღვრო თანამშრომლობას). ბაიდენმა წინასაარჩევნო კამპანიის დროს მკაფიოდ განაცხადა აღნიშნული შეთანხმების პატივისცემის აუცილებლობაზე დიდი ბრიტანეთის მხრიდან „ბრექსითის“ პროცესში და ხაზი გაუსვა, მშვიდობის უზრუნველყოფის მოტივით, ჩრდილოეთ ირლანდიასა და ირლანდიას შორის ღია საზღვრის შენარჩუნების მნიშვნელობას.
ამასთან, ნიშანდობლივია, რომ აშშ-ს ახლად არჩეული პრეზიდენტის პოლიტიკა, როგორც ევროკავშირის იდეის მხარდამჭერისა, ევროპის კონტინენტზე, პირველ რიგში, ევროპის კავშირის წევრი ქვეყნების მიმართ იქნება პრიორიტეტული და ევროკავშირთან ურთიერთობების გაუმჯობესებაზე ფოკუსირებული, რითაც გაერთიანებული სამეფო ნაკლებად სასარგებლო პოზიციაში რჩება. შესაბამისად, პოსტ-ბრექსითულ პერიოდში, მსოფლიოში ბრიტანული ინტერესების ფართოდ გატარებისა და მოკავშირეების შეძენის კონტექსტში, ზემოაღნიშნული ფაქტორების ერთობლიობა გაერთიანებულ სამეფოს ევროკავშირიდან გასვლის პროცესში შესაბამისი შეთანხმებებისა და ვალდებულებების პატივისცემაზე მეტ პასუხისმგებლობას აკისრებს.
მსოფლიო დონეზე დასავლური ღირებულებების განმტკიცების მიღმა, აშშ-ს საპრეზიდენტო არჩევნებში ჯო ბაიდენის გამარჯვება მულტილატერალური ურთიერთობების ნორმალიზებასაც ნიშნავს. ტრამპის ე.წ. იზოლაციონისტური საგარეო პოლიტიკის შედეგად, ბოლო წლებში ქვეყანამ დატოვა რიგი საერთაშორისო ინსტიტუციები თუ შეთანხმებები, რამაც მეტად ბრუტალური გახადა ტრანსატლანტიკური ურთიერთობები. ბაიდენის საპრეზიდენტო მანდატის პერიოდში კი ამერიკის შეერთებული შტატები მულტილატერალური თანამშრომლობის კვლავ ერთ-ერთ მთავარ აქტორად უნდა განვიხილოთ. „როდესაც მე ვესაუბრები უცხოელ ლიდერებს, მე მათ ვეუბნები: ამერიკა ბრუნდება, ჩვენ თამაშში ვბრუნდებით“ - აცხადებს აშშ-ს არჩეული პრეზიდენტი.
ფოტო: https://twitter.com/JoeBiden
საერთაშორისო დონეზე ამერიკულ-ევროპული ურთიერთობები მეტად კონსტრუქციული ხდება, მაგალითად, ისეთი გლობალური გამოწვევის წინააღმდეგ ბრძოლაში, როგორიც გახლავთ ახალი კორონავირუსის პანდემია. ჯო ბაიდენი პანდემიასთან გამკლავების ეფექტურ გზად საერთაშორისო კოორდინირებულ ქმედებას ხედავს და აშშ-ს ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციაში დაბრუნებას გეგმავს. Covid-19-ის პანდემიის საბოლოოდ დამარცხების მიზნით, ერთიანი ევროპულ-ამერიკული ქმედება დღევანდელი მსოფლიოსთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია.
აქვე აღსანიშნავია დემოკრატი ბაიდენის პოზიცია კლიმატის ცვლილებებთან დაკავშირებულ საკითხებზე, რომელსაც იგი „კაცობრიობისთვის ეგზისტენციალურ საფრთხედ“ მიიჩნევს. აშშ-ს არჩეული პრეზიდენტი განსაკუთრებული ყურადღების გამახვილებას აპირებს აღნიშნული მიმართულებით, მათ შორის, განიხილება, უახლოეს პერიოდში, აშშ-ს დაბრუნება „კლიმატის ცვლილების შესახებ პარიზის შეთანხმების“ ხელმომწერთა რიგებში. ტრანსატლანტიკური ერთიანობა კი გლობალური დათბობის წინააღმდეგ, რომელიც სულ უფრო გარდაუვალს ხდის ჩვენი საზოგადოებრივ-პოლიტიკური ცხოვრების ყველა ასპექტის ეკოლოგიზაციას, არსებით მნიშვნელობას იძენს დღეს ისე, როგორც არასდროს.
ბაიდენის საპრეზიდენტო მანდატის პერიოდში ევროპულ-ამერიკული ურთიერთობები უფრო მჭიდრო უნდა იყოს, ასევე, ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციის ფარგლებში. მიუხედავად ევროკავშირში ბოლო წლებში აქტუალიზებული საკითხისა ევროპის საერთო თავდაცვის თაობაზე - ევროპული გაერთიანება ნაკლებად იყოს დამოკიდებული აშშ-ს სამხედრო სიძლიერეზე და თავად აიღოს პასუხისმგებლობა კონტინენტის უსაფრთხოებაზე, აღნიშნული, ჯერჯერობით, ისევ მხოლოდ დისკუსიის საგნად რჩება. ერთი მხრივ, რუსეთის ფედერაციიდან მომავალი საფრთხეების გათვალისწინებით, განსაკუთრებით აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებში, მეორე მხრივ კი, ევროკავშირის გეოპოლიტიკურ ხედვასთან დაკავშირებით გაერთიანებაში არსებული აზრთა სხვადასხვაობიდან გამომდინარე, ევროკავშირის თავდაცვითი და უსაფრთხოების ინტეგრაციის იდეა ევროპის კავშირში ფართო კონსესუსს ვერ აღწევს. აქედან გამომდინარე, ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაცია ევროპაში დღემდე რჩება ევროპელი ხალხების უსაფრთხოების ძირითად საყრდენად, აშშ კი - მთავარ მოკავშირედ. უფრო მეტიც, ტრანსატლანტიკურ ურთიერთობებს შეუცვლელად განიხილავს ევროკავშირის ერთ-ერთი მთავარი ლიდერი სახელმწიფო - გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკა. „ჩვენი ტრანსატლანტიკური მეგობრობა შეუცვლელია, თუ ჩვენი დროის დიდ გამოწვევებთან გამკლავებაში წარმატება გვსურს", - განაცხადა გერმანიის კანცლერმა ანგელა მერკელმა ჯო ბაიდენის საპრეზიდენტო არჩევნებში გამარჯვებასთან დაკავშირებით გავრცელებულ მიმართვაში.
დიახ, არ იცვლება ევროკავშირი-აშშ-ს სტრატეგიული მოკავშირეობა ტრანსატლანტიკურ ურთიერთობებში, მაგრამ 21-ე საუკუნის გამოწვევების პარალელურად იცვლება, მაგალითად, თავად ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციის მისიის არეალი და შესაბამისად, აშშ-სა და ევროკავშირის ჩართულობა ორგანიზაციის მოდერნიზებაში. დღეს, ევროპულ-ამერიკული ერთიანობა ნატო-ში მეტად მყარდება ისეთი გლობალური გამოწვევების წინააღმდეგ ბრძოლაში, როგორიცაა ტერორიზმი და ჰიბრიდული საფრთხეები. ამასთან, აღსანიშნავია, რომ აშშ-ს საპრეზიდენტო არჩევნებში ბაიდენის გამარჯვებით, ნატო-ში მეტად იზრდება იმ საფრთხეების შეფასების მნიშვნელობა, რაც რუსეთის ფედერაციას უკავშირდება და რასაც დაეფუძნა, სხვათაშორის, თავად ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციის შექმნის თავდაპირველი იდეა. აშშ-ს არჩეული პრეზიდენტი ბაიდენი ნატო-ს თანამედროვე ისტორიაში ყველაზე ეფექტიან სამხედრო-პოლიტიკურ ალიანსად განიხილავს და აღნიშნავს: „რუსული აგრესიის წინააღმდეგ, ჩვენ უნდა შევინარჩუნოთ ალიანსის ძლიერი სამხედრო შესაძლებლობები. [...] ჩვენ რუსეთის ფედერაციას უნდა გადავახდევინოთ შესაბამისი საფასური საერთაშორისო ნორმების დარღვევისთვის და მხარში დავუდგეთ რუსეთის სამოქალაქო საზოგადოებას, რომელიც მამაცურად იბრძვის პუტინის კრეპტოკრატიული ავტორიტარული სისტემის წინააღმდეგ“.
ზემოაღნიშნულის მიღმა, ასევე, არსებითია შევნიშნოთ, რომ გლობალურ დონეზე ამერიკის შეერთებული შტატებისთვის, დღეს, რუსეთი უკვე მეორეხარისხოვან საკითხად განიხილება, ვინაიდან ამჟამად, მისთვის ნომერ 1-ელ პრობლემას მსოფლიოში ჩინური ჰეგემონიის წინააღმდეგ ბრძოლა და ჩინეთთან კონკურენტული სახის ურთიერთობების წარმართვა წარმოადგენს. აშშ-ს ეროვნული ინტერესებიდან გამომდინარე, ამერიკულ-ჩინური მეტოქეობა უცვლელი უნდა დარჩეს ბაიდენის საპრეზიდენტო მანდატის პერიოდშიც. აშშ-სა და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკას შორის არსებული კონკურენციის ბუნებიდან გამომდინარე, ჩინეთის წინააღმდეგ აშშ-სთვის ევროპა, რიგ საკითხებზე ღირებულებითი თანხვედრით, მართალია ერთგვარ მოკავშირედ წარმოჩინდება, თუმცა თავად ევროკავშირს კომპლექსური პოზიცია აქვს ჩინეთთან მიმართებით. „ჩვენ, ევროპელები, ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკას განვიხილავთ, ერთსა და იმავე დროს, როგორც პარტნიორს, როგორც კონკურენტს და როგორც სისტემურ მეტოქეს“ - აღნიშნულია საფრანგეთისა და გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრების ერთობლივ ღია წერილში ჯო ბაიდენისადმი, რომელიც ტრანსატლანტიკური ურთიერთობების მომავალს ეხება. ევროკავშირის ასეთი დამოკიდებულება ჩინეთის მიმართ, უმთავრესად, ევროპული ინტერესებიდან არის ნაკარნახევი - მეტად განავითაროს ერთიანი ევროპული ბაზარი და ციფრული ტექნოლოგიები ევროკაშირმა, რითაც იგი ერთგვარი კონკურენტი ხდება, როგორც აშშ-ს, ისე ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკისთვის. მაგალითად, ევროპული ციფრული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების დამოუკიდებლად განვითარებას ევროპის კავშირისთვის პოლიტიკური დატვირთვა აქვს და უწინარესად, იგი შიდა ევროპული უსაფრთხოების გარანტად განიხილება.
დაბოლოს, ბაიდენის წინასაარჩევნო კამპანიის გათვალისწინებით, პირველ რიგში, აშშ-სა და ევროკავშირს შორის ურთიერთობების ნორმალიზებას უნდა ველოდოთ, თუმც, ნაკლებ სავარაუდოა რადიკალური ცვლილებები მათ ურთიერთობებში, ვინაიდან, ამჟამად, აშშ-ს მკვეთრად პოლარიზებული მოსახლეობის გაერთიანება და ტრამპის მხარდამჭერი 74 მილიონამდე მოქალაქის გულის მოგება მეტად იქნება აშშ-ს ახალი პრეზიდენტის დღის წესრიგის უმთავრესი საკითხი. მართალია, დემოკრატების კანდიდატმა საპრეზიდენტო არჩევნებში დაამარცხა ტრამპი, მაგრამ არა ტრამპიზმი. არც მეტი, არც ნაკლები, დონალდ ტრამპის პოლიტიკას მხარი, 2016 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებთან შედარებით, 2020 წლის არჩევნებში 10 მილიონით მეტმა ამომრჩეველმა დაუჭირა.
შიდა მკვეთრი საზოგადოებრივი პოლარიზების მიღმა, აგრეთვე, საყურადღებოა საკანონმდებლო დონეზე ბაიდენის პოლიტიკისადმი მხარდაჭერის საკითხი. 2021 წლის 5 იანვარს ჯორჯიის შტატში დაგეგმილ მეორე ტურში გახდება ცნობილი, მოიპოვებს თუ არა ჯო ბაიდენი უმრავლესობას კონგრესის ზედა პალატაში. სენატში უმრავლესობის არქონის შემთხვევაში, ბუნდოვანია, თუ რამდენად სწრაფად მოახერხებს დემოკრატი ჯო ბაიდენი დაანონსებული პოლიტიკის გატარებას საშინაო თუ საგარეო დონეზე.
საერთო ჯამში, აშშ-სა და ევროპის მეტად მჭიდრო ურთიერთობების განვითარების მოცემული პერსპექტივა, განსაკუთრებით საერთო დასავლური ღირებულებების გაძლიერებისა თუ მულტილატერალიზმის განვითარების პროცესში, საქართველოს ევროპული და ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციის ეროვნული ინტერესებიდან გამომდინარე, ქვეყნის საგარეო პოლიტიკის მხოლოდ ხელშემწყობ ფაქტორად შეიძლება განვიხილოთ.
და ახლა, როდესაც ატლანტის ოკეანის ორივე მხარეს ტალღები ისევ ლურჯია, ევროპულ-ამერიკული ერთიანობა, მაგალითად, კლიმატის ცვლილებისა თუ ჰიბრიდული საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლაში, საქართველოსთვის ახალ შესაძლებლობას ქმნის, მთავარი სტრატეგიული პარტნიორების - აშშ-სა და ევროკავშირის - ჩართულობით, განავითაროს ისეთი საჯარო პოლიტიკა ეკოლოგიისა და ციფრული ტრანსფორმაციის - განსაკუთრებით კი თავდაცვისა და უსაფრთხოების მიმართულებით, რაც ქვეყნის მხოლოდ მოდერნიზებას განაპირობებს და დამდეგი ათწლეულების გამოწვევებთან უკეთ გამკლავების საშუალებას შექმნის.

"Health, climate change, digital, reform of the multilateral rules-based system - Europe takes the initiative and offers a new positive agenda with the US. We should provide a joint leadership and address today’s global challenges,” believes the European Commission President, Ursula Von Der Leyen.
In the 2020 Presidential elections of the United States, a majority of the American people voted for the Democratic candidate Joe Biden. Such results no longer put into question the international liberal order and it can be seen as a contributing factor to the normalization of the largely rules-based international system.
On the other side of the Atlantic, the Europeans, first and foremost, see the victory of the Democratic nominee in the US presidential elections as a victory of common western values which are fundamental in American-European relations. And We should add to the latter a coinciding of political ideology: Europeans and Americans have historically conducted more bilateral or multilateral agreements during the terms of Democratic Presidents rather than those of Republican Presidents.
Biden’s victory, in part, means the consolidation of European unity as the European populist movements have lost a kind of ally in the form of Donald Trump. Trump’s defeat ideologically refers to the natural weakening of all nationalist-populist sentiments, which have become more and more wide spread during the latter period across the European continent, especially in Hungary and Poland. In order to emphasize the supremacy of Western values and generally democratic principles, Democratic Joe Biden will even convene a Global Democratic Summit during the first year of his presidential mandate. The European Union, first and foremost, would be a natural ally, united in diversity, and among others serve as a counterweight to face such political regimes as those of the Russian Federation or the People’s Republic of China.
Support from Biden of the rules-based international system should also contribute to the end of the “Brexit” process in favor of the European Union, especially in trade and economics. For example, it is unlikely that a free trade agreement will enter into force in the nearest future between the United States and the United Kingdom if the latter breaches the Northern Ireland Peace Agreement – the Good Friday Agreement – during the process of leaving the EU (the Good Friday Agreement of 1998 ended 30-years of armed conflict and built the foundation of a cooperation with open borders between Northern Ireland and Ireland). Joe Biden clearly made a statement during his pre-election campaign on the necessity of respecting this Agreement by the UK during the “Brexit” process and he stressed the importance of keeping open borders between Northern Ireland and Ireland in order to ensure the peace.
In addition, it is noteworthy that Biden, as a firm supporter of the European idea, will be more focused on the EU member states across the Continent and on improving relations with the European Union, which puts the UK in a less useful position. Consequently, to widely promote British interests and to seek allies around the world in a post-Brexit period, the combination of the above-mentioned factors gives to the United Kingdom more responsibility to respect the relevant agreements and commitments in the process of leaving the EU.
Beyond strengthening western values at the global level, the victory of Joe Biden in the US presidential elections also means the normalization of multilateral relations. As a result of the so-called isolationist foreign policy of Trump, the United States left numerous important international agreements or institutions, which made transatlantic relations more brutal. During the presidential mandate of Joe Biden, we should again consider the US as a leading actor of multilateral cooperation. “When I am speaking to foreign leaders, I am telling them: America is going to be back. We are going to be back in the game,” states President-Elect Joe Biden.
Image: https://twitter.com/JoeBiden
We should expect that American-European relations will become more constructive at the international level, for example, in facing such global challenges as the new coronavirus pandemic. Joe Biden believes that the only effective way to face COVID-19 is global cooperation and coordination and plans to bring the US back into the World Health Organization in the nearest future. Indeed, to totally defeat the pandemic, the united action of the European Union and the United States is vital for today’s world.
In the context of global challenges, Joe Biden considers climate change to be “an existential threat to humanity”. The President-elect intends to pay very special attention to the issue and among other things, he plans to bring the US back into the Paris Agreement on Climate Change in the near future. The transatlantic unity against Global warming, which makes increasingly inevitable to ecologize all aspects of our socio-political life and is gaining more importance today than ever before, has a crucial importance.
During the presidential mandate of Joe Biden, transatlantic relations should be closer within the North Atlantic Treaty Organization (NATO). Despite having debates on the common European defense in the recent period, whether the EU to being less dependent on American defense and to taking it responsibility for ensuring the security of the continent, this remains, so far, just the subject of discussion. Taking into account the threats from the Russian Federation, especially in Eastern European countries, on the one hand, and on the other hand, divergent viewpoints among European leaders on a common geopolitical vision of the European Union, the idea of EU defense and security fails to reach a broad consensus. Therefore, today, the North Atlantic Treaty Organization remains again the main pillar to the security of the European peoples and the US is considered as the main ally. Furthermore, transatlantic relations are seen as irreplaceable, for example, by the Federal Republic of Germany, the leading country within the EU. “Our trans-Atlantic friendship is indispensable if we are to deal with the major challenges of our time,” said German Chancellor Angela Merkel in a statement released on the occasion of Joe Biden’s victory in the US presidential elections.
Yes, the EU-US strategic alliance is irreplaceable in the frame of transatlantic relations, but in parallel to the 21st century’s challenges, NATO’s mission itself is changing more and more, and consequently, the involvement of the EU and US in modernizing the Organization. Today, we see that the unity of the EU-US is becoming increasingly entrenched within NATO fighting against the global challenges of terrorism and hybrid threats. At the same time, to note that Joe Biden’s victory in the US presidential elections would be a contributing factor to take into account more seriously in assessing the importance of threats related to the Russian Federation, and otherwise, on which was based the foundation of the Organization. The President-elect Joe Biden considers NATO as the most effective political-military alliance in modern history and states: “To counter Russian aggression, we must keep the alliance’s military capabilities sharp […] We must impose real costs on Russia for its violations of international norms and stand with Russian civil society, which has bravely stood up time and again against President Vladimir Putin’s kleptocratic authoritarian system.”
However, beyond the aforementioned, it should also be noted that today the Russian Federation is considered as a secondary issue for the United States at the international level. The number one problem for the US is fighting against China’s hegemony in the world and conducting a truly competitive relationship. Taking into consideration American national interests, the American-Chinese rivalry will remain unchanged during Joe Biden’s presidential mandate. Due to the nature of the existing concurrence between the United States and the People’s Republic of China, the European Union seems to be as a kind of ally for the US, especially with its sharing of common western values, facing China on a number of issues – though the EU has a complex attitude as regards China.
“We (Europeans) see China as a partner, competitor and systemic rival at the same time,” mentioned the German and French Foreign Ministers in a joint open letter to address Joe Biden regarding the future of transatlantic relations. Such an attitude of the EU towards China is first and foremost driven by European interests – to further develop the Single European Market and Digital Technologies at the European level which makes it as a kind of competitor for both China as well as the US. Moreover, the development of digital and communication technologies within the EU has a political implication for European Sovereignty and above all, it is seen as a guarantor of European internal security.
To sum up, given Biden’s pre-election campaign, we should primarily expect the normalization of relations between the United States and the European Union. Radical changes in their relations are unlikely, as the current polarization of the US population and the gaining of hearts of more than 74 million Trump’s supporters will largely be a major issue on the new US President’s agenda. It is true that Democratic candidate Joe Biden defeated Trump in the US presidential elections, but he did not defeat Trumpism. Trump’s socio-political vision was supported by 10 million more American voters in the 2020 US presidential elections compared to the previous 2016 elections.
Beyond the sharp polarization within American society, the question of the support of Biden’s policies at the legislative level is also noteworthy. The results of the 2nd round scheduled for January 5th, 2021 in the US state of Georgia will determine whether Joe Biden has a majority in the Senate. In the case of the absence of a majority in the upper house, it is unclear how quickly Biden will be able to implement his policies at national and international levels.
As a whole, the prospect of a closer development of relations between the US and the EU, especially in the process of strengthening common western values or developing multilateralism, should be considered only as a contributing factor to Georgia’s foreign policy and further develop its national interests regarding Georgia’s full European (EU) and Euro-Atlantic (NATO) integration.
And now, when waves on both sides of the Atlantic are still blue and American-European unity is stronger in facing global challenges, for example, in fighting against climate changes or hybrid threats, Georgia is provided with a new opportunity to develop, with the engagement of its strategic American and European partners, a green public policy or a policy on digital transformation especially in the defense and security fields. This will not only modernize the Georgian State, but will enable it to better cope with the numerous challenges of our upcoming decades.