მოკლედ - შექმნილი გარემოს შესახებ... რომელიც მეტად წინააღმდეგობრივი და არასტანდარტულია. ბოლო ხნის რამდენიმე მასშტაბური გამოწვევა - პანდემია, ომი, კლიმატი - სერიოზულად ცდის გლობალურ საერთაშორისო-სამართლებრივ და ეკონომიკურ ურთიერთობათა უკვე დაუძლურებულ სისტემას, მოითხოვს მის ჩანაცვლებას ახლითა და უფრო ქმედითით.
ასეთი ჩანაცვლების აუცილებლობა ჯერ კიდევ პანდემიამდე გამოიკვეთა, თუმცაღა დაავადების გავრცელების სისწრაფე და არეალი მსოფლიო ეკონომიკისთვის აბსოლუტურად განსხვავებული სტრეს-ტესტი იყო. წარმოების დიდწილად შეფერხებამ, ბიზნესის პარალიზებამ, საზღვრების ჩაკეტვამ და მიწოდება-მომარაგების არტერიების რღვევამ, შემდგომ ეტაპზე კი მწვავე ინფლაციური პროცესის განვითარებამ ეკონომიკურ-სოციალური უთანაბრობა კიდევ უფრო გააღრმავა. თავი იჩინა როგორც გლობალურად არსებული ქცევის წესების უხეშად გადახედვის, ისე შიდა სტაბილურობის რყევის სახიფათო წინაპირობებმა.
პოსტ ცივი ომის დროინდელმა ავად თუ კარგად მოქმედმა სისტემამ უკრაინაში ომის შედეგად კიდევ უფრო მძაფრი დარტყმა მიიღო: საბოლოოდ მოიშალა ევროპაში არათუ უსაფრთხოების სისტემა, არამედ თვით უსაფრთხოების განცდაც კი. საომარი მოქმედებების სწრაფად დასრულების მოლოდინი, რომელიც თავდაპირველად გაჩნდა, თანდათანობით ტრანსფორმირდა და უკრაინაში რუსეთის ხელახალმა აგრესიამ ახლა „გამოფიტვაზე ომის“ ხასიათი შეიძინა.
ჯერ პანდემიამ, ხოლო შემდეგ უკვე ევროპის შუაგულში მიმდინარე პროცესებმა პირდაპირ იმოქმედა მსოფლიო ეკონომიკის საფასო სტრუქტურაზე: პიკს მიღწეული ინფლაციის, შეზღუდული დაკრედიტებისა და მკაცრი მონეტარული პოლიტიკის პირობებში ახალ წნეხად იქცა ენერგომატარებლებსა და სურსათზე მკვეთრად მომატებული ფასები. შედეგად, თვით უსაფრთხოების ტრადიციულმა, ერთობ ვიწრო - მეტწილად სამხედრო პრიზმაში აღქმამ გადახალისება და გადააზრება მოითხოვა. თანამედროვე თვითკმარი და კონკურენტუნარიანი სახელმწიფოს შინაარსი, ენერგეტიკულ და სასურსათო თვითკმარობასთან ერთად, დღეს უკვე სრულად მოიცავს ტექნოლოგიურ მდგენელსა და მინერალებზე წვდომას.
არსებული ფონი კიდევ უფრო გაამძაფრა ჩინეთის ეკონომიკის სისტემურმა გამოწვევებმა. პანდემიამდე პერიოდში ეს, ძირითადად, ეკონომიკურ სტრუქტურაში ჭარბი წილის მქონე სახელმწიფო საწარმოთა ფინანსური გაუმჭვირვალობითა და მათი ფაქტობრივი ვალაუვალობით ხასიათდებოდა. პანდემიის პერიოდში კი „ნულოვანი კოვიდის“ პოლიტიკამ გლობალური მომარაგება-მიწოდება მძიმედ გამოცადა, შემცირდა ჩინეთის პორტებში ტვირთბრუნვის ნაკადი, შეიქმნა ლოგისტიკური სირთულეები, რასაც მოგვიანებით პეკინის მიერ კრიტიკულ პროდუქციაზე საექსპორტო შეზღუდვები დაემატა. ყოველივე ამან კი, ერთობლიობაში, მსოფლიო ეკონომიკაზე მავნე ეფექტი იქონია.
შედეგად, დიდი კითხვის ნიშნის ქვეშ დადგა მასშტაბურ კლიმატურ რისკებთან ეფექტიანად დაპირისპირების შესაძლებლობაც. ომსა და პანდემიასთან დაკავშირებულმა პროცესებმა შეაფერხა მწვანე ეკონომიკაზე გადასვლის წინათ დასახული ტემპი. მართალია, მწვანე ეკონომიკის სარგებელი უდავოა, მაგრამ მსოფლიოს ვრცელ გეოგრაფიულ არეალში ცხოვრების ხარისხის გაუარესებამ - რაც ისევ და ისევ ტრადიციული, ნახშირწყალბადზე დამყარებული ეკონომიკური ღონისძიებებით თუ მოითოკება - მწვანე ეკონომიკაზე გადაწყობას გეოპოლიტიკური საფასურიც გაუზარდა.
„მოკლე“ შესავლის მიზნით ამით შემოვიფარგლებით, რათა არსებული ფონის მონიშვნით - ქართული სახელმწიფოს პერსპექტივის ჭრილში - მცირე სახელმწიფოს წინაშე რამდენიმე კონკრეტულ და აქტუალურ საკითხზე შევაჩეროთ მკითხველის ყურადღება.
ახალი წესრიგი...
საერთაშორისო ურთიერთობაში წესრიგს არცთუ იშვიათად აღნიშნავდნენ ლათინური ტერმინით -Pax. თუმცა ეს სიტყვა სემანტიკურად მხოლოდ ერთი შინაარსის მქონე არაა: კონტექსტიდან გამომდინარე, იგი აღნიშნავს როგორც „მშვიდობას“, ისე გარკვეული დომინანტი ქვეყნის/ქვეყნების გაერთიანების ან ცივილიზაციის გავლენით, - რბილი თუ ხისტი ძალის ზემოქმედებით დამკვიდრებული - ქცევის გლობალური ან რეგიონალური წესების ერთობას, -„წესრიგს“.
ამ ორი შინაარსიდან მეორე - „წესრიგი“, პრაქტიკულად იმგვარ ვითარებას გულისხმობს, როდესაც დომინანტი სხვებს ქცევის წესების დაცვისათვის აუცილებელ სტაბილურობას სთავაზობს. მეტიც, მოიშველიებს რა გარკვეულ რესურსს, დაწერილი თუ დაუწერელი ლეგიტიმაციით აღჭურვილი დომინანტი ამავე წესების აღსრულებასაც უზრუნველყოფს.
შესავალში აღნიშნული პროცესების გათვალისწინებით, ვფიქრობთ, რომ დღეს ფორმირებულ წესრიგს წინამორბედისაგან ორი მთავარი განმასხვავებელი ექნება. ერთია, განჭვრეტად მომავალში, საშუალოვადიან მონაკვეთში მაინც, მსხვილი გეოპოლიტიკური კოალიციების - ნორმატივისტული ბანაკების - იმგვარი კონფრონტაცია, რომელიც მცირე სახელმწიფოებს თავისუფალი არჩევანისათვის უმნიშვნელო სივრცეს დაუტოვებს. „მიუმხრობლობის“ ან საკუთარი თვითმყოფადი ხაზის გასატარებლად მათ დიდი ძალისხმევა, ცოდნა, გაბედულება და ... იღბალი დასჭირდებათ.
მეორე ნიშან–თვისება, რომელზეც წინა პუბლიკაციებში ხშირად გვისაუბრია, არის ახალი ფორმაციის საერთაშორისო წესრიგის რეგიონალური ნიშნით უფრო მეტად დაქსელვა. ეს ის შემთხვევაა, როდესაც ძლიერი რეგიონალური მოთამაშეების გავლენით ავტონომიური რეგიონალური „წესრიგები“ ჩამოყალიბდება. რა თქმა უნდა, შეცდომა იქნება იმაზე საუბარი, რომ ამგვარი რეგიონალური ცენტრები საერთო გლობალური ფორმატიდან ამოგლეჯილი იქნება. არა. არც იმის მტკიცება იქნება სწორი, რომ ზერეგიონალიზაციით მსოფლიო წესრიგის ფრაგმენტაციას უნდა მოველოდეთ. არც ეს მოხდება. რეგიონალური დაქსელვის ტერმინით იმის აღნიშვნა გვინდა, რომ ძლიერი რეგიონალური მოთამაშეები კონკრეტული რეგიონის ფარგლებში იმგვარ გეოპოლიტიკურ და გეოეკონომიკურ გრავიტაციას განაპირობებენ, რომლის უგულებელყოფა რეგიონის დანარჩენი ქვეყნებისათვის პრაქტიკულად შეუძლებელი იქნება.
...და „მცირე სახელმწიფო“
მცირე სახელმწიფოზე საუბარი საკუთრივ „მცირე სახელმწიფოს“ განსაზღვრითაა დასაწყები. სტერეოტიპული და სიმართლეს აცდენილია იმგვარი გაგება, რომლის მიხედვითაც „სიმცირე“ პირდაპირ უკავშირდება რიცხობრივ პარამეტრებს, ვთქვათ, ტერიტორიის სიდიდეს თუ მოსახლეობის რაოდენობას. ზოგადად, რიცხვები მხედველობაშია მისაღები, თუმცა ეს მხოლოდ ზედაპირული და, მაშასადამე, მეტად სტერეოტიპული ინდიკატორებია, ის, რაც მცდარი წარმოდგენის შექმნას უწყობს ხელს. მეტიც, დღეს არაერთი ტერიტორიით თუ მოსახლეობით მცირე ქვეყანა ისეთ ფუნქციონალურ როლს ასრულებს, რომ კვადრატულ კილომეტრებს თუ მოსახლეობის სიდიდეს ვერანაირად ვერ დავუკავშირებთ.
ამდენად, გაცილებით მნიშვნელოვანია ე.წ. „ხარისხობრივი მაჩვენებლები“, როგორებიცაა ამა თუ იმ „მცირე ქვეყნის“ ხელთ არსებული ეკონომიკური, დიპლომატიური და უსაფრთხოების რესურსი. საგულისხმოა არაერთი ისეთი მაგალითი - ეს უკვე აღვნიშნეთ კიდეც - როდესაც რესურსი არა მარტო საკუთარი თვითკმარობის უზრუნველყოფის, არამედ ეროვნულ საზღვრებს შორის რბილი ძალის პროეცირების შესაძლებლობასაც კი იძლევა.
ვერცერთი თანამედროვე კვლევის საკითხი ხისტად დაყოფას ვერ იტანს და, ამ მხრივ, არც ამ სტატიაში განხილული თემა იქნება საგამონაკლისო. ასე მაგალითად, დასაშვებია ისეთი ვარიაციაც, როცა ესა თუ ის მცირე სახელმწიფო შიდაპოლიტიკური სიმტკიცით ხასიათდება, მაგრამ გარე ფაქტორების მიმართ მეტად მოწყვლადია. ასეთ შიდა სიმტკიცეს, უწინარესად, საზოგადოებრივი სოლიდარობა, კანონის უზენაესობა და გადაწყვეტილებათა კრეატიულობა („მოძრავი აზრი“, როგორც მას იურიდიულ მეცნიერებათა დოქტორი, აკადემიკოსი მინდია უგრეხელიძე მოიხსენიებს ხოლმე) განაპირობებს. იოლად დასაშვებია, თუმცა, რომ მიუხედავად შიდა სიმტკიცის დასახელებული კომპონენტების ერთობლიობისა, მცირე სახელმწიფო მაინც ვერ აბალანსებდეს გარე მოწყვლადობას. ამგვარ დისბალანსს კი მრავალი მიზეზი შეიძლება ჰქონდეს – სტრატეგიულ იმპორტზე მაღალი დამოკიდებულებით დაწყებული და რთული რეგიონალური უსაფრთხოების გარემოთი დასრულებული.
ამდენად, „სიმცირის“ ძირითად განმსაზღვრელად მაინც გარე სამყაროსთან ქვეყნის სრულფასოვანი ურთიერთობის - შემხვედრი ინტერესების, ვალდებულებებისა და მოლოდინების სწორი ბალანსისათვის საჭირო რესურსი უნდა მივიჩნიოთ. რესურსზე საუბრისას არ კმარა მხოლოდ ეკონომიკური, პოლიტიკურ-სამხედრო თუ დიპლომატიური პარამეტრებით ოპერირება: საკითხავია ასევე, თუ რამდენად აქვს ქვეყნის საზოგადოებას მატერიალურ-ფიზიკური რესურსის ათვისებისათვის საჭირო ნებელობითი, ცოდნისა და თავმოყვარეობის პოტენციალი. ასევე რაციონალური განსჯის საგნად უნდა იქცეს ის, მოეპოვება თუ არა ეს რესურსი ქვეყანას მხოლოდ საკუთარი შესაძლებლობების ამოქმედებით, თუ სრული შედეგის მისაღწევად მას სხვა ქვეყნებთან სწორი თანამშრომლობა, პარტნიორობა და მოკავშირეობა ესაჭიროება. ასევე გასათვალისწინებელია, თუ რა სახის ობიექტური შეზღუდვები არსებობს ხსენებული რესურსის სრულად გამოსაყენებლად. „სიმცირის“ შესახებ საბოლოო დასკვნის გამოტანა სწორედ ასეთი ანალიზის საფუძველზე უნდა გაკეთდეს.
ამდენად...
ქართული ქეისის ჭრილში მცირე სახელმწიფოს სიცოცხლისუნარიანობასა და ფუნქციონალურ სარგებელზე საუბრისას, აუცილებელია გვახსოვდეს, რომ პოლიტიკური გადაწყვეტილებების სწორი პროცესი შემდეგი საკვანძო საკითხების გააზრებას მოითხოვს:
არჩევანის თავისუფლების დიაპაზონი: რომელიც უშუალოდ უკავშირდება როგორც ჩვენ მიერ უკვე განხილული ეროვნული (შიდა) რესურსის თვითკმარობას, ისე საერთაშორისო ფორმატში წამყვან აქტორებთან უსაფრთხოების, ეკონომიკისა და სავაჭრო კონტაქტებში თვითმყოფადობის ბუნებრივ თუ ხელოვნურ ლიმიტებს. ამ მხრივ საჭირო წონასწორობა ისეთი გადაწყვეტილებების მიღებაში გვეხმარება, რომლებიც რისკების, შესაბამისად კი - ქვეყნის შიგნით სტაბილურობისა და გარე საფრთხეების ადეკვატურად მართვაში შეგვიწყობს ხელს.
მედეგობა: მიგვაჩნია, რომ ეროვნული მედეგობა არ არის ისტორიულად სამუდამოდ განპირობებული კონსტანტა. დრო გადის, მასთან ერთად იცვლება ურთიერთობათა საზოგადოებრივი და სოციალური სტრუქტურაც. ამიტომ, ეროვნულ მედეგობას, რომელიც ესოდენ კრიტიკული მცირე სახელმწიფოსათვის, განუწყვეტელი მოფრთხილება, ზრუნვა და შეშველება სჭირდება. თანამედროვე პირობებში თავისით არც არაფერი მოხდება და მითუმეტეს – მხოლოდ ისტორიულ-ეროვნული კოდის ხარჯზე. აღსანიშნავია, რომ მხოლოდ მიზანმიმართული, ზეპარტიული, არაკონიუნქტურული და სისტემური სახელმწიფო პოლიტიკა - ე.წ. „საყოველთაო-საერო“ (all-out nation) მიდგომა შეიძლება იქცეს სასურველი შედეგის მიღწევის საფუძვლად. ზოგადეროვნული მიდგომის ფარგლებში კი, მედეგობის საკვანძო ელემენტებად ღია და ინსტიტუციურ მმართველობას, საზოგადოების მიერ საკუთარი სახელმწიფოსადმი თანამესაკუთრისა და თანამონაწილის დამოკიდებულებას, მაკროეკონომიკურ სტაბილურობას, „ჭკვიანი“ რეგულირების ხარჯზე საბაზრო ეკონომიკას და სოციალური კეთილდღეობის სახელმწიფო პოლიტიკას (welfare state) დავასახელებდი.
ეკონომიკური ქმედუნარიანობა: ეს განსაკუთრებულად აქტუალურია მცირე სახელმწიფოსათვის, ხოლო ერთ-ერთ ეფექტიან ფორმად მისი ეკონომიკის რეგიონალურ ეკონომიკურ სისტემასთან ინტეგრირებაა. სწორედ რომ რეგიონალური ინტეგრაცია გვესახება როგორც მაკროეკონომიკური რისკების შთანთქმის, ისე გლობალურ ბაზრებზე რეგიონის ქვეყნების კოლექტიური ეკონომიკური ინტერესების ადვოკატირების ერთ-ერთ მექანიზმად. ამავდროულად, როგორც ნებისმიერი ინტეგრაციის შემთხვევაში, აქაც რეკომენდებულია, რომ ურთიერთდამოკიდებულება და ურთიერთდაკავშირება ზომიერი იყოს და ითვალისწინებდეს მცირე სახელმწიფოს ეროვნული ეკონომიკის სპეციფიკურ მოთხოვნილებებს.
მეტი უსაფრთხოება მეტი დიპლომატიით: უსაფრთხოების განსამტკიცებლად კოლექტიური, მრავალმხრივი და ორმხრივი ფორმატების მნიშვნელობაზე წარსულში ვრცლად ვისაუბრეთ. ამჯერად მცირე სახელმწიფოს ეროვნული უსაფრთხოების იმპერატიული ამოცანის გადმოსახედიდან პროაქტიულ–პრევენციული და არა ფორმალისტურ-პროტოკოლური დიპლომატიის როლის საგანგებოდ აღნიშვნა გვსურს. ზოგადად, დიპლომატიის როლი საყოველთაოდ ცნობილია და თანაბრად მნიშვნელოვანია როგორც მცირე, ისე საშუალო და დიდი ქვეყნისათვის. თუმცა შეზღუდული თავდაცვითი რესურსის პირობებში, კრეატიულ და კონკრეტულ შედეგზე მიმართულ დიპლომატიურ საქმიანობას განსაკუთრებული დატვირთვა აქვს - თუნდაც იმ ერთი შეცდომის თავიდან ასარიდებლად, რომელიც შესაძლოა ქვეყნისათვის საბედისწეროდ იქცეს და შედეგი დიდი ხნის განმავლობაში მისი ცხოვრების განმსაზღვრელი გახდეს.
ქართული ქეისი: ამოცანები, შესაძლებლობები
თანამედროვე კონტექსტში ქართული ქეისის ანალიზი ბოლო ათწლეულების საქართველოს საერთაშორისო პოლიტიკური ხაზის როგორც თეორიული საწყისების, ისე დაგროვებული პრაქტიკისა და გაკვეთილების გააზრებას მოითხოვს. ამ აუცილებელი სამუშაოს მთავარი მიზანი მიმდინარე პროცესების ფონზე ეროვნული ინტერესების, არსებული გამოცდილების ახლებურად შეფასება, შესაბამისი დასკვნების სახელმწიფოებრივი და საზოგადოებრივი განვითარების საჭიროებებთან მისადაგებაა. ეს დაგვეხმარება არა მხოლოდ მოწინააღმდეგესთან საუბარში, არამედ პარტნიორთან გაწონასწორებული, ორმხრივად გასაგები და მისაღები ურთიერთობის აწყობაში.
მტერთან თუ მოყვარესთან მიმართებით, ჩვენი გეოგანზომილების თუ საშინაო პოლიტიკის განმსაზღვრელი იმპერატივი ორ უმთავრეს მიზანს უნდა ემყარებოდეს: მეტი უსაფრთხოება და მეტი ეკონომიკური კეთილდღეობა.
ამ იმპერატივის უზრუნველსაყოფად, შესატყვისმა ქართულმა სტრატეგიამ ერთმანეთს ორგანულად უნდა დაუკავშიროს ზემოაღნიშნული მიზნები, მათი რეალიზების პრაქტიკული გზები და მათ მისაღწევად არსებული გონივრული რესურსები.
უსაფრთხოების ნაწილში ქართული იმპერატივი უნდა მიემართოს: (1) ქვეყნის თავდაცვას; (2) რეგიონალური უსაფრთხოების გარემოს გაუმჯობესებას; (3) ჩვენი ქვეყნის მონაწილეობით უსაფრთხოების მრავალმხრივ ფორმატებთან თავსებადობას, ისე როგორც (4) სავაჭრო და ეკონომიკური არხების შეუზღუდავ ფუნქციონირებას.
გვახსოვდეს ისიც, რომ ეროვნული უსაფრთხოების დაცვის საქმეში ჩვენს ხელთ არსებული რესურსი შეზღუდულია. ამიტომ ჩვენსავე ეროვნულ ინტერესშია ვიყოთ საერთაშორისო წესრიგის აქტიური მხარდამჭერი, მის განვითარებასა და სრულყოფაში აქტიური კონტრიბუტორი. საერთაშორისო ნორმების ურყეობა და საერთაშორისო ფორმატების მრავალმხრივობა ხომ მცირე სახელმწიფოს ინტერესების ერთ-ერთი დაცვითი ზღუდეა, ხოლო ამ ზღუდის მოშლა ან ძალისმიერი მეთოდების კარნახით გადაწერა – ფატალური.
მიგვაჩნია, რომ პრაქტიკულად, სხვა კომპონენტებთან ერთად, ქართული უსაფრთხოების სისტემის საერთაშორისოსთან კავშირი აუცილებლად უნდა მოიცავდეს: (1) საერთაშორისო მისიებში მონაწილეობას; (2) საკუთარი შეზღუდული თავდაცვითი რესურსის გათვალისწინებით, სამხედრო მოქმედებაში მარტო - პარტნიორების კოალიციისგან დამოუკიდებლად - ჩაბმის მაქსიმალურად თავის არიდებას; (3) საკუთარი უსაფრთხოების განმტკიცების თაობაზე ქართული და საერთაშორისო აზრის კონსოლიდირებასა და უწყვეტ მხარდაჭერას.
მხოლოდ დინამიკაში...
თანაც უწყვეტ დინამიკაში საქართველომ, როგორც მცირე სახელმწიფომ, ახალ გლობალურ წესრიგში (თუ უწესრიგობაში) შესაძლებელია თავისი ხმა და დანიშნულება პოვოს. ქართული ეგო–სტანდარტიც - მეტი უსაფრთხოება, მეტი ეკონომიკური კეთილდღეობა – ხომ აქეთ მიმავალი არასტანდარტული გზების თუ ორიგინალური გადაწყვეტების სამსახურშია. ჩვენს ქვეყანას უფლება არა აქვს გაჩერდეს, გაშეშდეს, გაირინდოს: ნებისმიერი მოდუნება მისი ხმის ჩაკარგვას ნიშნავს.
პოლიტიკურ-სამხედრო, ეკონომიკური და დიპლომატიური კავშირების სრულყოფა და განმტკიცება, საბოლოოდ, საქართველოს მოქალაქეთა ეკონომიკურ და სოციალურ სრულფასოვნებაში უნდა აისახოს. ქვეყნის პოლიტიკური კურსიც - დღეს, ხვალ თუ ზეგ - სწორედ ასეთ განცდას უნდა ქმნიდეს: მართვის სისტემა ადამიანის სამსახურში და არა პირიქით. სახელმწიფო ინსტიტუტები ბოლომდე უნდა გათავისუფლდეს წარსულის სტერეოტიპებისაგან და მოქალაქეების თვალში მომსახურების გამწევად - სერვისის პროვაიდერად უნდა იქცეს: სასამართლო – მართლმსაჯულების განმახორციელებლად, უსაფრთხოების სისტემა – სტაბილურობის უზრუნველმყოფად, საკანონმდებლო ორგანო – პოლიტიკურ პროცესში მოქალაქისადმი კუთვნილების შეგრძნების გამაღვივებლად და ა.შ.
და კიდევ ერთი: ახალი მსოფლიო, გარდა სხვა ნიშან–თვისებებისა, უფრო მეტად „სამომხმარებლო“ იქნება. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ დიდ გლობალურ სამომხმარებლო ფორმატში შენ, როგორც ქვეყანა, შენთვის გამორჩეული ფუნქციონალური სარგებლის მატარებელი უნდა იყო. საქართველოს არცთუ შორეულ წარსულს ახსოვს ამ ხაზის ჩამოყალიბება - მას შევარდნაძის დოქტრინას ვუწოდებდით - როდესაც ტრანსსასაზღვრო პროექტებში ჩაბმით ჩვენი ქვეყანა რეგიონალურ ურთიერთობათა სქემაში ჩაეწერა. თუმცა დრო და გარემოებები სწრაფად იცვლება და მასთან ერთად „ჩვენი“ და „მათი“ მოლოდინებიც: წარსულით დაკმაყოფილება ვერ ივარგებს, ხოლო ახალი ფუნქციონალის ძებნა და დამკვიდრება ქვეყნის სიცოცხლისუნარიანობის მუდმივი განახლების პირობაა.
ამ და მასთან დაკავშირებულ საკითხებზე მსჯელობა, საჭირო და შეუქცევადი ეროვნული დინამიკისათვის აუცილებელი ფონის გამოყენება ჩვენი დროის იმპერატივია.

Small State in the Context of “New Order:” Georgia
Briefly about the created environment which is rather controversial and nonstandard. Several large-scale challenges of late, the pandemic, the war, the climate, have put an already enfeebled global system of legal and economic relations to a serious test, requiring the replacement of it with a new and more effective system.
The need for such replacement emerged before the outbreak of the pandemic, but the speed and scale of spread of the virus proved to be a totally different stress-test for the world’s economy. Interrupted manufacturing, paralyzed business, closed borders, disrupted supply chains and the acute inflationary processes that ensured at the following stage further deepened economic and social inequality.
Dangerous prerequisites for a rough revision of globally practiced rules of the game, as well as for the undermining of internal stability, thus emerged.
A more or less effectively operating post-Cold War system suffered a severe blow as a result of the war in Ukraine, which impaired not only the security system but also the perception of security in Europe for good. Expectations for a quick end to the military actions that initially arouse have gradually transformed, and Russia’s renewed aggression in Ukraine has now taken on the form of attrition warfare.
The pandemic, first, and then the events unfolding in the center of Europe, directly affected the pricing structure: under the conditions of peaking inflation rates, limited crediting and strict monetary policy, a sharp rise in energy and food prices has become a new pressure. As a result, a traditional understanding of security, seen through a rather narrow, largely military prism, has shown the need to be revised and reconsidered. Today, the essence of self-sustained and competitive state already includes, along with energy and food self-sufficiency, a technological component and access to minerals.
The state of affairs has been further exacerbated by the challenges of Chinese economic system. Before the pandemic, it was mainly characterized by the lack of financial transparency and actual insolvency of state enterprises that comprised a substantial share of the economic structure. During the pandemic, a zero-Covid policy put a global supply chain to a severe test, when cargo turnover in Chinese seaports decreased, logistic difficulties emerged and, later, export restrictions were imposed on critical products by Beijing. All that combined had an adverse effect on the world economy.
That resulted in questioning a capacity to effectively counteract considerable climate risks. Processes related to the war and the pandemic have slowed down the rate that was set earlier for the transfer to a green economy. Although the benefit of the green economy is undisputable, a decline in living standards across the vast geographic area of the world, which can only be contained through traditional, hydrocarbon-based economic measures, has pushed up the geopolitical price of readjustment to the green economy.
In order to make the introduction “brief,” we will limit ourselves to the above said for outlining the existing state of affairs and, through the lens of prospects of the Georgian state, will draw readers’ attention to several specific and pressing issues faced by this small state.
New order…
Order in international relations was sometimes denoted by a Latin word Pax. This word, however, does not have one semantic meaning: depending on a context, it denotes “peace,” also, under the influence of a certain dominant country/alliance of countries or civilization, it denotes “order” – a set of global or regional rules of behavior established under the influence of soft or hard power.
From these two meanings, the “order” actually means a type of situation when the dominant one offers others the stability necessary for observing the rules of behavior. Even more, applying certain resources, the dominant one, that enjoys written or unwritten legitimacy, ensures the fulfillment of these rules.
Bearing in mind the processes mentioned in the introduction, we think that the order that has formed today will be different from the previous one in two main features. The first is a confrontation between large geopolitical coalitions – normativist camps – in the foreseeable future, or at least in the medium term, of such type that will leave little room for small states to have freedom of choice. To pursue “non-alignment” or their own original path, they will require great efforts, knowledge, courage and … luck.
The second characteristic feature, which we have repeatedly discussed in previous publications, is a more intensive formation of regional hub-and-spoke systems of the new international order, whereby autonomous regional “orders” will be formed under the influence of strong regional players. It would be a mistake, of course, to say that such regional hubs will be removed from the common global format. No, they won’t. Nor will it be correct to assert that super-regionalization is expected to fragment the world order. This won’t happen either. With the term “hub-and-spoke,” we want to indicate that strong regional players will create such a geopolitical and geo-economic gravitation within a particular region, that it is made virtually impossible for other countries in the regions to ignore.
…and “small state”
Talks about a small state should begin with the definition of “small state.” An understanding whereby “small” is directly linked to quantitative parameters, for example, the size of a territory or the number of population, is stereotypical and wide of the mark. Numbers, in general, need to be taken into account, but they are only superficial and, hence, rather stereotypical indicators which invite misperceptions. Even more, today, a number of countries that are small by territory or population play such a functional role that it cannot be linked to the amount of square kilometers or number of people.
Thus, “qualitative indicators,” such as the economic, diplomatic and security resources of this or that “small country” are far more important. There are a number of examples when resources ensure not only self-sufficiency but even allow the projection of soft power across national borders.
None of modern research topics tolerates rigid division, and the topic discussed in this article will not be an exception either. For example, one may also assume an option whereby a small state is marked with internal political firmness, but is extremely vulnerable to external factors. Such internal firmness is, first and foremost, ensured by the solidarity of society, rule of law and creative decision making (“shifting opinion” as PhD in Law, Academic Mindia Ugrekhelidze calls it). However, it is easy to assume that despite the named components of internal firmness, a small state still fails to counterbalance its external vulnerability. Such disbalance may be caused by many factors, from a heavy dependence on strategic imports down to a difficult regional security environment.
Thus, it must be considered that the main determinant of “smallness” is the availability of the resource for a full-fledged relationship of a country with the external world – a correct balance of reciprocal interests, obligations and expectations. When talking about the resource, it does not suffice to operate with only economic, political-military or diplomatic parameters: it needs to be asked whether the country’s society possess the potential of will, knowledge and dignity that is needed for utilizing material and physical resources. Yet another issue to become a subject of rational discussion is whether a country possesses such resources by enacting its own capacities alone or whether it needs correct cooperation, partnership and alliance with other countries to achieve a complete result. One should also consider what type of objective restrictions exist for full utilization of the aforementioned resources. A final conclusion about “smallness” should be drawn based on precisely such an analysis.
When talking about the vitality and functionality of a small state in the context of Georgia, we should bear in mind that a correct process of political decisions requires the consideration of the following key issues:
A range of freedom of choice: which directly relates to the above-discussed self-sufficiency of the national (domestic) resource, as well as to natural or artificial limits to originality in security, economic and trade contacts with leading actors in an international format. In this regard, the needed balance helps in the making of such decisions that facilitate the adequate management of risks and, consequently, stability inside the country and threats coming from the outside.
Resilience: We believe that national resilience is not a condition that has been historically formed forever. Time passes and with it the structure of societal and social relations changes. Therefore, national resilience, which is extremely critical for a small state, needs to be continuously protected, cared for and supported. In modern times, nothing will happen by itself and even more so, owing to a historic-national code. It should be noted that only a targeted, systemic state policy that is fere from partisanship and conjuncture – the so-called all-out nation approach, may become a foundation for achieving a desired result. As for key elements of resilience within the all-out nation approach, I would name the open and institutional governance, a society’s attitude of co-ownership and co-participation towards their state, macroeconomic stability, “smart” regulation-based market economy and welfare state policy as such.
Economic effectiveness: This is a particularly important issue for a small state while one of effective forms is the integration of its economy into regional economic system. It is precisely the regional integration that we regard as one of the mechanisms of neutralizing macroeconomic risks and advocating collective economic interests of regional countries on global markets. At the same time, much like in case of any integration, it is recommended here as well to stick to a moderate level of interdependence and interconnection that takes into account specific requirements of the national economy of a small state.
Higher security through more diplomacy: We have broadly discussed earlier the importance of collective, multilateral and bilateral formats for strengthening security. This time around we would like to underline the role of proactive-preventive, not formalistic-formulaic, diplomacy from the standpoint of imperative objective of national security of a small state. In general, the role of diplomacy is widely acknowledged and equally important for small as well as medium and large countries. However, in the conditions of limited defense resources, a creative and specific result-oriented diplomatic activity acquires a strong connotation – to avoid even a single mistake that may become fatal for a country and determine its life over a long period of time.
Georgian case: objectives, possibilities
Analysis of the Georgian case in the modern context requires the understanding of theoretical basics as well as experience gained and lessons learned of Georgia’s international politics of the past few decades.
The key aim of this necessary exercise is to evaluate the national interests and existing experience anew and to adjust them to the needs of social development. This will assist us not only in conversing with an adversary, but also in forming a balanced, mutually comprehensible and acceptable relationship with a partner.
The imperative of our geo-dimension or domestic politics in relation to foe or friend must rest on two key aims: a higher degree of security and a greater economic welfare.
To ensure this imperative, a corresponding Georgian strategy must organically link the above-mentioned aims, practical ways of realizing them and reasonable resources available to reach them to one another.
In terms of security, Georgian imperative must relate to (1) the country’s defense; (2) improvement of regional security environment; (3) compatibility of multilateral security formats with the participation of our country; (4) unlimited functioning of trade and economic channels.
We should also bear in mind that we have limited resources in the area of protection of national security. It is therefore in our national interest to be an active supporter of international order, an active contributor to the development and perfection thereof. Firm international norms and multilateral international formats are one of the defense shields for the interests of small states and the removal of this shield or revision thereof under the compulsion is fatal.
We believe that in practice, among other components, the linking of the Georgian security system to the international should include: (1) participation in international missions; (2) in light of own limited defense resources, maximum avoidance of engaging in military actions alone, independent of partners’ coalition; (3) consolidation and continuous support of Georgian and international opinion about strengthening own security.
Even more so, in an uninterrupted dynamic, Georgia, as a small state, may find its voice and purpose in the new global order (or disorder). Georgian ego-standard – a higher degree of security and a greater economic welfare – is in the service of nonstandard ways or original solutions heading towards that. Our country has no right to stop, to freeze, to stay silent: any relaxation is tantamount to losing its voice.
Improvement and enhancement of political-military, economic and diplomatic ties should, at the end, translate into economic and social welfare of Georgian citizens. The political course of the country – today, tomorrow and thereafter – should also create the perception that the system of governance is in the service of people, not vice versa. Public institutions must break fully free from past stereotypes and become a provider of services in the eyes of citizens, whereby court is administering justice, security system is ensuring stability, legislature is stirring up a sense of belonging to citizen in political process, etc.
And last but not least: the new world, apart from other characteristic, will be more “consumer” type. This means that in a large global consumer format you, as a country, must be a carrier of your own, country-specific functional benefit. Georgia remembers the formation of this line in not very distant past – I would call it Shevardnadze doctrine – when by engaging in transborder projects, our country became a part of the scheme of regional relationships. However, time and circumstances change fast and with them, “our” and “their” expectations too: complacency about the past would not be wise, while the search and adoption of a new function is a condition for continuous renewal of the country’s vitality.
Discussion of these and related issues, the use of necessary setting for needed and irreversible national dynamic is the imperative of our times.