რა მიზნები ამოძრავებდა რუსეთს 2014 და 2015 წელს უკრაინაში კონფლიქტის ესკალაციისა და მიმდინარეობის დროს?
ამ სტატიაში საუბარი იქნება რუსეთის მიზნებზე 2014 და 2015 წლებში, იგი გაანალიზებული იქნება დიპლომატიის, ეკონომიკისა და სამხედრო მიმართულებების კატეგორიებიდან.
ისტორიის სხვა და სხვა ეტაპზე რუსეთის სახელმწიფოს ლიდერები ყოველთვის დიდი ინტერესით გამოირჩეოდნენ შავი ზღვის რეგიონის , უფრო კონკრეტულად კი ყირიმის ნახევარკუნძულის და მასზე მდებარე სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი სევასტოპოლის პორტის მიმართ. ჯერ კიდევ 1856 წლიდან, რუსეთი, ყირიმის ომში დამარცხების შემდგომ და იძულებით თანხმობისა პირობებზე, რომელიც დადებული იყო საფრანგეთ- ინგლისის მიერ და ითვალისწინებდა რუსეთის სამხედრო ბაზის გაუქმებას სევასტოპოლში, ყოველთვის ისწრაფოდა და ისწრაფვის ყირიმზე კონტროლს და მისი გამოყენებით შავი ზღვის რეგიონში დომინანტობისკენ.
ეს სტრატეგიული მნიშვნელობის მქონე ტერიტორია, რუსეთმა ჯერ კიდევ ეკატერინე დიდის დროს დაიპყრო, თუმცა მოგვიანებით საბჭოთა სოციალური რესპუბლიკის ლიდერმა, ნიკიტა ხრუშოვმა, ეს ტერიტორიული ერთეული უკრაინის სოციალისტურ რესპუბლიკას გადსამომავალოდაულოცა და უკრაინის კონტროლქვეშვე დარჩა საბჭოთა კავშირის დანგრევის შემდგომაც. თუმცა აქ არის ერთი დეტალი:  ოფიციალური მოსკოვისთვის სევასტოპოლში არსებული პორტი კვლავ რჩებოდა უდიდესი მნიშვნელობის მატარებლად მისი გეოპოლიტიკური ინტერესებისთვის, რომელსაც იგი აკონტროლებდა 1997 წელს უკრაინასთან გაფორმებული შეთანხმების საფუძველზე. წარმოდგენილი პორტი არის რუსეთის შავი ზღვის ფლოტისთვის კრიტიკულად მნიშვნელოვანი, რომელსაც იგი იყენებდა და დღემდე იყენებს თავისი ძალაუფლების გასავრცელებლად რეგიონში. მისი მნიშვნელობა ჯერ კიდევ 2008 წლის რუსეთ საქართველოს ომის დროსაც გამოიკვეთა, იქამდე კი აფხაზეთის ომის დროსაც, როდესაც რუსეთმა თავისი შეიარაღებული ძალების დესანტირება სწორედ სევასტოპოლის პორტიდან განახორციელა.
ყირიმის ნახევარკუნძულზე, ანექსიამდე, იმყოფებოდა 2 სხვა და სხვა ქვეყნის ჯარი, უკრაინული და რუსული. ორივეს იქ ყოფნას მოსახლეობა გამართლებულად მიიჩნევდა და არ უჩნდებოდათ ეჭვია არცერთი მხარის ლეგიტიმურობაში. როგორც ზემოთ იყო ნახსენები, მე-20 საუკუნეში ხრუშოვმა ყირიმის ნახევარკუნძული უკრაინის სოციალისტურ რესპუბლიკას გადასცა, თუმცა იქიდან გამომდინარე, რომ ორივე სახელმწიფო საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის განუყოფელ ნაწილს წარმოადგენდა, ტერიტორიის გადაცემა უფრო სიმბოლური ხასიათის იყო, ვიდრე სტრატეგიული, ამასთან არც არავის ეგონა მაშინ, რომ სოციალისტური რესპუბლიკა ოდესმე დაიშლებოდა და დაიწყებოდა ახალი ძალთა ბალანსის გადანაწილება რეგიონში. იქიდან გამომდინარე, რომ ყირიმში რუსული მოსახლეობის დიდი დიასპორა იყო, საკმაოდ დიდი მნიშვნელობა ენიჭებოდა რუსეთის ფედერაციასთან აქტიურ თანამშრომლობას. ამ სიტუაციით კი რუსეთმა კარგად ისარგებლა და წამოიწყო ფარული ოპერაციები, რაც მდგომარეობდა იმაში, რომ კრემლის სპეციალური დანიშნულების წარმომადგენლების ინფილტრაცია ხდებოდა ყირიმში და ისინი თავს ასაღებდნენ ადგილობრივი მილიციის თანამშრომლებად, საიდანაც იღებდნენ ინფორმაციას და ქმნიდნენ გარკვეულ კლიმატს ადგილობრივ დონეზე, ამას ემატებოდა უშუალოდ კრემლიდან წამოსული პროპაგანდისტული კამპანია, რაც კიდევ უფრო აღვივებდა ადგილობრივი და ცენტრალური ხელისუფლების მიმართ სკეპტიციზმს და მოსახლეობას კრემლის პოლიტიკისადმი უფრო მიდრეკილს ხდიდა.
ცალსახაა რუსეთის ძალოვან დანაყოფებს მნიშვნელოვნად  მიუძღვით წვლილი ყირიმის ანექსიაში, თუმცა ნიშანდობლივია აწ უკვე ზემოთ ხსენებული რუსული პროპაგანდა და აგიტაცია. 2014 წლის მოვლენებით ცხადი გახდა, რომ რუსეთის ურთიერთობები და დამოკიდებულებები დასავლურ სამყაროსთან, აგრეთვე პოსტსაბჭოურ ქვეყნებთან, არ წარმოადგენს ცალკე დამოუკიდებელ საკითხს. ამასთან, ევროკავშირისა და ნატო-ს გაფართოებას აღმოსავლეთით, რუსეთის საზღვრებთან ახლოს, კრემლში აღიქვამდნენ როგორც გამოწვევას და საფრთხეს, რუსეთის ინტერესების ხელყოფად.
რუსეთში ისტორიულად მუდამ სწამდათ, რომ უკრაინა სლავური, კონკრეტულად რუსული სამყაროს განუყოფელი ნაწილი იყო და იქნებოდა, ხოლო მის პერსპექტივას განიხილავდა, როგორც ბუფერული სახელმწიფო ევროპასა და რუსეთს შორის. იმისათვის, რომ უკრაინის სწრაფვა დასავლეთისაკენ მაქსიმალურად აღეკვეთა, რუსეთი მაქსიმალურად შეეცადა ჯერ ვიქტორ იანუკოვიჩის გამოყენებით, შეეცვლევინებინა გეზი ევროკავშირისკენ უკრაინას, ხოლო ცნობილი მოვლენების შემდგომ( მაიდნის რევოლუციაა მხედველობაში), 2014 წელს წამოიწყო აქტიური სამხედრო კამპანია. ყველა ეს ქმედება კი მიუთითებს იმაზე, რომ უკრაინა კრემლის ინტერესების განუყოფელი ნაწილია.
კიევის ცენტრში, 2013 წელს დაწყებული მოვლენები და საპროტესტო ტალღა, რომელსაც წინ უძღოდა იმჟამინდელი პრორუსი ლიდერის, ვიქტორ იანუკოვიჩის ქმედებას, უარი განეცხადებინა უკრაინის ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებაზე, რასაც შემდგომ მოჰყვა ძალადობრივი დაპირისპირება მომიტინგეებსა და სახელმწიფო ძალოვან სტრუქტურებს შორის, კიდევ ერთხელ ცხადჰყო რუსეთის დაუცხრომელი სურვილი, მოეხდინა გავლენა სახელმწიფოზე, ხოლო მისი გადმობირებით კი კონტროლი დაემყარებინა, როგორც მთლიანად სახელმწიფოზე, ასევე შავი ზღვის რეგიონზე, რადგან ფაქტია, მოცემულ წყლებში რუსეთისა და მის ორბიტაზე გადასული უკრაინის სახელმწიფო შექმნიდა აბსოლუტურ ძალის ღერძს, სადაც ლიდერი იქნებოდა რუსეთი. თუმცა, როგორც ჩვენთვის არის ცნობილი, მოვლენები ასე არ განვითარდა და, მეტ-ნაკლებად, რუსეთმა პირველი გეოპოლიტიკური მარცხი იწვნია. მიუხედავად ამისა, ამ მარცხს რუსეთის მიზნებისთვის დაბრკოლება არ შეუქმნია, მან გეგმაზომიერად გააჩაღა ორი კამპანია_  ერთი შეეხებოდა ყირიმის ანექსიას, ხოლო მეორე საპროტესტო ტალღის აგორებაა აღმოსავლეთ უკრაინაში, რომელიც მოგვიანებით ამბოხად გადაიქცა.
ეს ყველაფერი რუსეთს ძალიან უადვილდებოდა და პრაქტიკულად წინააღმდეგობების გარეშე აღწევდა მიზნებს, რადგან ლოკალურ დონეზე ადგილობრივი მოსახლეობა რუსულ სამხედრო ძალებს მეგობრულად იღებდა და მხსნელებად მიიჩნევდა.
ცალსახაა, რომ პუტინის მთავარი მიზანი არ არის საბჭოთა კავშირის აღდგენა, მიუხედავად იმისა, რომ მისი ყველანაირი მოქმედება ეწინააღმდეგება ამ მოცემულობას. უკრაინაში მიმდინარე მოვლენები იმის დემონსტრირებაა, რომ რუსულენოვანმა ხალხმა გაიგოს თუ რამდენად მნიშვნელოვანია შინაგანი სტაბილურობა. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, პუტინს სურს შეინარჩუნოს დღევანდელი პოლიტიკური სისტემა თავის ლიდერობით,  რუსეთისთვის მისივე მიდგომა ძალაუფლების შესანარჩუნებლად არის მისთვის სასიცოცხლოდ საჭირო. რუსეთის ეკონომიკა დეგრადირებული იყო ბოლო წლებში, განსაკუთრებით 2008 წლის ფინანსური კრიზისის შემდეგ. წინა წლებში პუტინს 80 პროცენტიანი რეიტინგი ჰქონდა პოპულარობის კუთხით ქვეყანაში და ეკონომიკური ზრდაც წელიწადში შვიდი პროცენტს შეადგენდა. არსებულ ვითარებაში პუტინი კვლავ მაღალი პოპულარობით სარგებლობდა, მიუხედავად იმისა, რომ ის 60 პროცენტამდე შემცირდა. თუმცა, ამან ეკონომიკურ ზრდაზე უარყოფითად იმოქმედა და 2013 წელს ეკონომიკა წელიწადში 1,4 პროცენტზე ჩამოვიდა. ამიტომ რუსეთს და განსაკუთრებით პუტინს იმის ეშინოდა, რომ ეკონომიკური სტაგნაცია აღმოჩნდებოდა არა დროებითი, არამედ სისტემური და შეუქცევადი.
რუსეთი დასავლეთის მხრიდან საფრთხეს გრძნობს. მისთვის განსაკუთრებით მიუღებელია ევროკავშირის, განსაკუთრებით კი ნატო-ს, გაფართოება მის საზღვრებთან მიახლოებით. უკრაინის კრიზისი გადაიქცა ნულოვანი ჯამის თამაშად (Zero-sum game)  სადაც მოგებულს რჩება ყველაფერი, ხოლო დამარცხებულს არაფერი.
2010 წელს უკრაინის პრეზიდენტმა იანუკოვიჩმა და მაშინდელი რუსეთის პრეზიდენტმა დიმიტრი მედვედევმა ხელი მოაწერეს ხარკოვის შეთანხმებას, რომელიც შედგებოდა რუსეთის შავი ზღვის ფლოტის იჯარის ხელშეკრულებისგან, რომელიც გულისხმობდა 2017 წლიდან 2042 წლამდე გახანგრძლივებას. სანაცვლოდ, უკრაინამ მიიღო ფასდაკლება რუსული გაზის იმპორტზე, რომელმაც შეადგინა 40 მილიარდი დოლარი. ეს სტრატეგიული ნაბიჯი იყო უპირატესად რუსეთის ფლოტის სუვერენიტეტის შესანარჩუნებლად რეგიონში, თუკი უკრაინა გახდებოდა დასავლური სამყაროს ნაწილი. მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთის ფარული ზრახვა უკრაინაში  და კონკრეტულად ყირიმის კონფლიქტში, სულაც არ ყოფილა სტაბილიზაციის და არეულობის შემცირების მოტივით გამოწვეული, მისი მიზანი იყო შავი ზღვის რეგიონში საზღვაო ძალაუფლების უზრუნველყოფა და ასევე მისი დომინირება შავი ზღვის ფლოტზე სევასტოპოლში, რათა მომხდარიყო პრევენცია პოტენციური საფრთხეებისა, რასაც შესაძლოა საფრთხე შეექმნა რუსეთის გავლენისთვის რეგიონში.
რუსეთს აქვს დიდი ეკონომიკური გავლენა შავი ზღვის რეგიონში, რადგან მას გააჩნია  ევროპაში ენერგიის ექსპორტისთვის მნიშვნელოვანი სატრანზიტო გზა. 2022 წლის ომამდე ევროპის მთლიანი ნავთობის 25 პროცენტზე მეტის ექსპორტს რუსეთი უზრუნველყოფდა და დაახლოებით ერთი მესამედი ნავთობის ტანკერებით ტრანსპორტირდებოდა შავი ზღვიდან. აგრეთვე რეგიონი არის გზა ახლო აღმოსავლეთისთვის, რომლის დახმარებითაც რუსეთი პარტნიორობს მრავალ ქვეყანასთან. აქედან გამომდინარე, შავი ზღვის რეგიონი განიხილება, როგორც ძალიან მნიშვნელოვანი ეკონომიკური აქტივი რუსეთისთვის. რუსეთმა შეძლო უზრუნველეყო თავისი საზღვაო ძალა და დომინირება ყირიმის ანექსიით. რუსეთის შემდგომი საზღვაო გეგმები იყო განავითარებინა მისი ერთ-ერთ ყველაზე დიდი და მნიშვნელოვანი სატრანსპორტო ნავსადგური, ნოვოროსიისკი. კიდევ ერთი დამატებით ამბიციური გეგმა იყო რუსული საზღვაო ფლოტის განახლება, რომელიც სამომავლოდ ჩაითვლებოდა ერთ-ერთ ყველაზე ამბიციურ განვითარებად. როდესაც ეს გეგმები განხორციელდებოდა, რუსეთი გააძლიერებდა ნავიგაციისა და საზღვაო ხაზების უზრუნველყოფასა და კომუნიკაციას შავ ზღვაში. გარდა ამისა, ის გაზრდიდა სამხედრო და პოლიტიკურ წვრთნებს, რათა გაეკონტროლებინა და ამით ხელი შეეშალა პოტენციური შიდა კონფლიქტების წარმოქმნისათვის, რასაც შეიძლებოდა საფრთხე შეექმნა რუსეთისათვის. რუსეთი ხელს შეუწყობდა და დაიცავდა თავის ეკონომიკას, აგრეთვე მის უსაფრთხოების ინტერესებს ხმელთაშუა ზღვაში და ამით გააუმჯობესებდა ეკონომიკურ დინამიკას.
რუსეთს თავისი ახალი ტერიტორიით, ანუ ყირიმით, შეუძლია ააშენოს ან/და განაახლოს თავისი ბაზები შავი ზღვის რეგიონში და გააძლიეროს  სამხედრო ძალა დასავლეთის ან უკრაინის გავლენის გარეშე. შავი ზღვის ფლოტის რეკონსტრუქცია შესაძლებლობას მისცემს შენარჩუნდეს როგორც სევასტოპოლის, ასევე შავი ზღვის რეგიონში სუვერენიტეტი, რაც გაუხსნის რუსეთს შესაძლებლობების ფანჯარას გააუმჯობესოს და განაახლოს სამხედრო ტექნიკა, სანაპირო რაკეტები, სახმელეთო ძალები, თვითმფრინავები და სატრანზიტო მარშრუტები. მიუხედავად იმისა, რომ ყირიმის ანექსია რუსეთს უპირატესობას ანიჭებდა, შავი ზღვის რეგიონში შეიქმნა  ახალი დაძაბულობისა და კონფრონტაციების რისკები, როგორც რეგიონული, ისე გარე აქტორების გააქტიურებით რუსეთის წინააღმდეგ რეგიონში.
ყირიმის ანექსია რუსეთის სუვერენიტეტის უზრუნველსაყოფად და შავი ზღვის ფლოტის განმტკიცების მიზნით (ხარკოვის შეთანხმება) სევასტოპოლში და მისი სატრანზიტო მარშრუტების ენერგიის ექსპორტისთვის ევროპასა და აზიაში საკმაოდ მომგებიანი იყო. შესაბამისად, ყირიმს, როგორც რუსეთის ფედერაციის შემადგენლობას, შეუმცირდა გარე აქტორების ზეწოლა და გავლენა, როგორიცაა აშშ და ნატო-ს გავლენა.
შესაბამისად შეიძლება ითქვას, რომ რუსეთის ჩართულობა და მიზანი არ ყოფილა შეემცირებინა არეულობა ან თუნდაც პრორუსი მოსახლეობის დაცვა შიდა დონეზე, არამედ პირიქით, პრორუსებთან დაკავშირებით შექმნილი ვითარება პუტინს საქმეს ადგებოდა, რადგან მას ჩარევის საფუძველი მიეცა.  საბოლოოდ კი პუტინის რუსეთი იჭერდა ორ კურდღელს, ერთით იზრდიდა პოპულარობას საკუთარ მოსახლეობაში, რადგან დასავლური ძალებისგან იცავდა უკრაინაში პრორუს მოსახლეობას, მეორეს მხრივ კი დიპლომატიურ ასპარეზზე იმყარებდა პოზიციებს როგორც დომინანტი სახელმწიფო.
დიდი სახელმწიფოები ცდილობენ მიაღწიონ მსოფლიო სიმდიდრეს, რადგან ეს სიმდიდრე ქმნის ძლიერ ეკონომიკას, ხოლო ძლიერი ეკონომიკა ძლიერ სამხედროს ძალასა და თავდაცვას. პრაქტიკაში, ეს ნიშნავს, რომ ძალაუფლება მიზნად ისახავს კარგი ეკონომიკისკენ  სწრაფვას. აქედან გამომდინარე თუ რუსეთი დაკარგავს თავის გავლენას უკრაინაში ამან შეიძლება შეაფერხოს მისი უკვე დეგრადირებული ეკონომიკა იმის გათვალისიწინებით, რომ ისედაც რუსეთის ეკონომიკური ზრდა წელიწადში 7 პროცენტიდან 1,4 პროცენტამდე შემცირდა 2008 წლის ფინანსური კრიზისის შემდეგ. აქედან გამომდინარე, შეიძლება ითქვას, რომ საფუძვლიანი მიზეზი რუსეთის შავი ზღვის რეგიონთან დაახლოებისა იყოს მდიდარი ბუნებრივი რესურსები და, შესაბამისად, ხელსაყრელი სტრატეგიული ტერიტორია დომინირებისთვის, მომგებიანი სატრანზიტო გზები ევროპისა და ცენტრალური აზიისკენ. ყირიმის ანექსია რუსეთს უქმნიდა ეკონომიკის კიდევ უფრო გაძლიერების შესაძლებლობებს, და პერსპექტივას გაეზარდა თავისი გავლენა რეგიონში. რუსეთის მთავარი ეკონომიკური მიზანი შავი ზღვის რეგიონში განპირობებულია მისთვის მნიშვნელოვანი სატრანზიტო მარშრუტების დაუფლებაში და ენერგიის ექსპორტისთვის ევროპაში, რადგან ჩვენთვის ცნობილია, რომ იგი 2022 წლის ომამდე ევროპის ნავთობის მოხმარების 25 პროცენტზე მეტს უზრუნველყოფდა. ამასთან აუცილებლად უნდა ვახსენოთ უკრაინის მარცვლეულის ექსპორტის წილი მსოფლიო ბაზარზე, 2014-2015 წლებში მსოფლიოში მარცვლეულის ექსპორტის კუთხით, ეს ქვეყანა მეშვიდე ადგილს იკავებდა რაც 37.9 მილიონ ტონა ხორბალს შეადგენდა. მასზე კონტროლის მოპოვებით, რუსეთს შეეძლებოდა როგორც მსოფლიო ბაზარზე ხორბლის ვაჭრობით დიდი მოგება ენახა, აგრეთვე ფასებით ევაჭრა და გამოეყენებინა ეს რესურსი, როგორც გავლენის მოხდენის მექანიზმი სხვა სახელმწიფოებზე.
იმის გათვალისწინებით, რომ ყირიმი ახლა რუსეთს ეკუთვნის, ცალსახა ხდება, რომ ერთ-ერთი მიზეზი რატომაც განხორციელდა ნახევარკუნძულის ანექსია, იყო ეკონომიკური სარგებელი და შესაძლებლობების ფანჯარა, რომელიც გულისხმობს შავი ზღვის რეგიონში მთავარი მოთამაშის როლის მორგებას და დასავლური გავლენების გამორიცხვას.
დიდი სახელმწიფოები ასევე ცდილობენ მიწის ძალაუფლების მოპოვებას სამხედრო გზით, რადგან ეს არის რეგიონის მაქსიმალური კონტროლის საუკეთესო შესაძლო გზა. ეს იმას ნიშნავს, რომ სახელმწიფოებისთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი სამხედრო აქტივია სახმელეთო ჯარები, რომლებიც გაძლიერებულია საჰაერო და საზღვაო ძალების მეშვეობით. სხვა სიტყვებით, სახელმწიფოები ცდილობენ გააძლიერონ თავიანთი სამხედრო პოტენციალი, რათა კონკურენცია გაუწიონ დანარჩენ სამყაროს, რომელიც შედგება ტერიტორიული ჰეგემონებისგან. ცივი ომის ეპოქამდე და მის დროს შავი ზღვის რეგიონი პრაქტიკულად რუსეთს ეკუთვნოდა, მაგრამ სსრკ-ს დაშლის შემდეგ იგი გახდა მეტ-ნაკლებად დაუცველი რეგიონი. თუმცა ბოლო წლებში შეერთებული შტატებისა და დასავლეთის ქმედებებმა აიძულა რუსეთი გაეძლიერებინა თავისი ძალა რეგიონში რათა არ დაეკარგა კონტროლი და გავლენა. გარდა ამისა, კიდევ ერთ უპირატესობას შავი ზღვის რეგიონი რუსული პერსპექტივისთვის არის ის, რომ ეს არეალი არის გზა ახლო აღმოსავლეთისკენ, სადაც რუსეთს აქვს პარტნიორული ურთიერთობა მრავალ ქვეყანასთან. აქედან გამომდინარე, შავი ზღვა ძალიან მნიშვნელოვანი ეკონომიკური აქტივია რუსეთისთვის. ყირიმი, განსაკუთრებით სევასტოპოლი, რუსეთისთვის ძალიან მნიშვნელოვან როლს თამაშობს მას შემდეგ რაც იქ რუსეთის შავი ზღვის ფლოტია განთავსებული. უკრაინის დამოუკიდებლობის შემდეგ რუსეთის მიზანი გახდა შეენარჩუნებინა თავისი საზღვაო ფლოტი და ბაზები ყირიმში. თუმცა, პრობლემა უკრაინის კრიზისის კონტექსტში წარმოქმნილი შიში იყო, რომ თუ უკრაინას მიიღებდნენ ევროკავშირში, 2013 წლის შეთანხმებით, ეს გრძელვადიან პერსპექტივაში იმოქმედებდა რუსეთის გავლენაზე შავ ზღვაში და მის იქ დომინირებაზე.
ხარკოვის შეთანხმებამ 2042 წლამდე შესაძლებლობა მისცა რუსეთს შავი ზღვის ფლოტის მოდერნიზაციისა და გაფართოებისთვის. ყირიმის ანექსიამ და ასევე ხარკოვის ხელმოწერილმა შეთანხმებამ გაზარდა რუსეთის ფლოტის  წარმომადგენლობა რეგიონში და მისცა მას შესაძლებლობა დაეწყო შავი ზღვის ფლოტის განვითარება, რომელიც შეფასებულია, როგორც ერთ-ერთი ყველაზე ამბიციური სამხედრო საზღვაო რეფორმა რეგიონში. ეს გრძელვადიან პერსპექტივაში კიდევ უფრო გაზრდიდა რუსეთის საზღვაო ძალას.
დასასრულს, რუსეთმა მოახერხა რეგიონის თავისთვის სასიკეთოდ დაცვა და ამით შექმნა უფრო ფართო და უკეთესი საზღვაო სანაპირო ზოლი, რაც სამომავლოდ რუსეთის სამხედრო ძალას გააძლიერებდა და, შესაბამისად, შეამცირებდა გარე აქტორების გავლენას შავ ზღვაზე. თუ სიტუაცია ომის დასრულების შემდგომ დარჩება მოსკოვის სასიკეთოდ, რუსეთს შეეძლება გააუმჯობესოს შავ ზღვაში ნავიგაციისა და საზღვაო საკომუნიკაციო ხაზების უზრუნველყოფა. ეს კიდევ უფრო გაზრდის სამხედრო, ეკონომიკურ და პოლიტიკურ გავლენებს და შეაფერხებს საშინაო კონფლიქტებს, აგრეთვე გამორიცხავს გარე ზეწოლის წარმოქმნის ალბათობას, რამაც შეიძლება ძირი გამოუთხაროს რუსეთის უსაფრთხოებას. აქედან გამომდინარე, შეიძლება ვიკამათოთ ფუტურისტული ასპექტიდან, რომ თუ რუსეთის მსგავსი მოქმედებები წარმატებით გაგრძელდება, იგი შეძლებს დაიცვას თავისი ეკონომიკა, აგრეთვე მისი უსაფრთხოების ინტერესები ხმელთაშუა ზღვაში.

What goals drove Russia in 2014 and 2015 during the escalation and ongoing conflict in Ukraine?
In this article we will talk about Russia's goals in 2014 and 2015, it will be analyzed from the categories of diplomacy, economy, and military directions.
Throughout various periods in history, the leaders of the Russian state have consistently exhibited a profound fascination with the Black Sea region, particularly the Crimean peninsula and its strategically vital port of Sevastopol. Following Russia's defeat in the Crimean War in 1856, when it was compelled to comply with conditions imposed by France and England, including the relinquishment of its military base in Sevastopol, Russia has persistently pursued routes to gain control over Crimea and exploit its potential for dominating the Black Sea region. This pursuit remains ongoing to this day.
During the era of Catherine the Great, Russia seized this strategically significant territory. However, in a later period, Nikita Khrushchev, the leader of the Soviet Social Republic, transferred this region to the Socialist Republic of Ukraine, where it remained under Ukrainian control even after the dissolution of the Soviet Union. Notably, for official Moscow, the port of Sevastopol retained immense importance for its geopolitical interests, as it was controlled through an agreement signed with Ukraine in 1997. This port plays a crucial role in supporting Russia's Black Sea Fleet, enabling it to project power in the region. Its significance was underscored during the 2008 Russia-Georgia war, as well as earlier conflicts like the Abkhazia war, during which Russia deployed its armed forces from the port of Sevastopol.
On the Crimean Peninsula before its annexation, there were two separate armies representing Ukraine and Russia respectively. Both sides were perceived as legitimate by the local population, and there was no doubt regarding their legitimacy. As mentioned earlier, in the 20th century, Khrushchev transferred the Crimean Peninsula to the Ukrainian Socialist Republic. However, since both territories were integral parts of the Soviet Socialist Republic, the transfer held more symbolic significance than strategic implications. At that time, nobody foresaw the collapse of the USSR and the subsequent struggle for a new balance of power in the region.
Given the substantial Russian population residing in Crimea, fostering active cooperation with the Russian Federation held great importance. Exploiting this situation, Russia employed covert operations, including the infiltration of Kremlin operatives disguised as local militia personnel, to gather information and influence the local climate. Furthermore, the Kremlin carried out a propaganda campaign aimed at stoking skepticism towards both local and central authorities, thereby making the population more receptive to the Kremlin's policies.
Undoubtedly, the Russian military played a substantial role in the annexation of Crimea. However, it is crucial to acknowledge the significant impact of Russian propaganda and agitation mentioned earlier. The events of 2014 served as a stark reminder that Russia's relations and attitudes towards the Western world and post-Soviet countries are not isolated or independent matters. Simultaneously, the expansion of the European Union and NATO towards the eastern borders, nearing Russia's vicinity, was perceived by the Kremlin as both a challenge and a threat, seen as encroaching upon Russian interests.
Throughout history, Russia has consistently viewed Ukraine as an intrinsic part of the Slavic world, particularly the Russian sphere of influence. It has regarded Ukraine's role as that of a buffer state positioned between Europe and Russia. To impede Ukraine's inclination towards the West, Russia made considerable efforts to redirect its trajectory away from the European Union, utilizing figures like Viktor Yanukovych. Subsequently, following the notable events of the Maidan Revolution in 2014, Russia initiated an active military campaign. These actions underscored Ukraine's pivotal position within the Kremlin's interests, highlighting its significance to Russian geopolitical objectives.
The events that unfolded in the heart of Kyiv in 2013, along with the preceding wave of protests, were sparked by the pro-Russian leader Viktor Yanukovych's refusal to sign Ukraine's Association Agreement with the European Union. These incidents escalated into violent clashes between protesters and state security forces, serving as a stark reminder of Russia's unwavering determination to extend its influence over the country. Consequently, by "recruiting" Ukraine into its fold, Russia aimed to establish an axis of absolute power within its leadership, leveraging the collaboration between the two states. Indeed, events unfolded in a manner that resulted in Russia experiencing a significant geopolitical setback. However, this setback did not deter Russia from pursuing its goals. Instead, it deliberately executed a two-fold campaign. The first objective was the annexation of Crimea, while the second involved fomenting a series of protests in eastern Ukraine, which eventually escalated into a full-fledged rebellion. By adopting this approach, Russia aimed to assert its control over Crimea and fuel unrest in eastern Ukraine, furthering its strategic interests in the region.
All this was very easy for Russia and it achieved its goals practically without resistance because, at the local level, the local population received the Russian military forces as friendly and considered them saviors.
While Putin's actions may appear contradictory to the goal of restoring the Soviet Union, it is evident that his primary objective is to maintain the current political system under his leadership. The ongoing events in Ukraine serve as a demonstration of how crucial internal stability is, particularly for Russian-speaking communities. Preserving his power and leadership within the existing political framework is of utmost importance to Putin. It is worth noting that the Russian economy has faced degradation in recent years, particularly following the 2008 financial crisis. Previously, Putin enjoyed an 80 percent popularity rating with the country experiencing a seven percent annual economic growth. However, the current situation has seen a slight decline in his popularity, now standing at around 60 percent. This decline coincided with a slowdown in economic growth, with the economy shrinking to 1.4 percent per year in 2013. Consequently, Russia, and specifically Putin, feared that this economic stagnation would not be temporary but rather become a systemic and irreversible issue.
Russia feels threatened by the West. It is particularly unacceptable for it to expand the European Union, and especially NATO, closer to its borders. The Ukraine crisis has turned into a zero-sum game where the winner gets everything and the loser gets nothing.
In 2010, Ukrainian President Yanukovych and then-Russian President Dmitry Medvedev signed the Kharkiv Agreement, which entailed a lease agreement for Russia's Black Sea Fleet in Crimea. This agreement extended from 2017 to 2042 and included provisions such as discounted gas imports worth around 40 billion dollars for Ukraine. The primary objective of this strategic move was to safeguard the sovereignty of the Russian fleet in the region, particularly if Ukraine aligned itself with the Western world. However, it is important to note that Russia's motivations in the Ukrainian and Crimean conflicts were not solely focused on stabilization and de-escalation. Rather, it aimed to secure its naval power in the Black Sea region and maintain dominance over the Black Sea Fleet in Sevastopol. This was done to mitigate potential threats that could undermine Russia's influence in the region.
The Black Sea region holds significant economic influence for Russia, serving as a crucial transit route for its energy exports to Europe. Before the 2022 war, Russia accounted for over 25 percent of Europe's total oil exports, with approximately one-third being transported via oil tankers through the Black Sea. Moreover, the region acts as a gateway to the Middle East, facilitating partnerships between Russia and numerous countries. Consequently, the Black Sea region represents a vital economic asset for Russia.
By annexing Crimea, Russia was able to secure its naval power and dominance in the area. It had further plans to develop Novorossiysk, one of its largest and most important shipping ports. Additionally, Russia had ambitious aspirations for the renewal of its Navy, which would be considered one of the most significant developments in the future. The implementation of these plans would bolster Russia's provision of navigation and enhance its control of sea lines and communication in the Black Sea. Russia would also increase its military and political exercises to exert control and prevent potential internal conflicts that could pose a threat.
By safeguarding its economic and security interests in the Mediterranean, Russia aimed to improve economic dynamics and protect its economy. Overall, these actions aimed to strengthen Russia's position and influence in the Black Sea region.
Following the annexation of Crimea, Russia gained the ability to construct and upgrade its bases in the Black Sea region, thereby bolstering its military power without interference from the West or Ukraine. The reconstruction of the Black Sea Fleet enables Russia to maintain sovereignty over Sevastopol and the broader Black Sea region. This provides an opportunity for Russia to enhance and modernize its military equipment, including coastal missiles, ground forces, aircraft, and transit routes.
While the annexation of Crimea has granted Russia certain advantages, it has also created new risks of tensions and confrontations in the Black Sea region. Regional and external actors have mobilized against Russia in response to these developments, posing challenges and potential conflicts in the area. It is important to recognize that the annexation of Crimea has not only altered the geopolitical landscape but has also sparked concerns and opposition from various stakeholders in the region.
The annexation of Crimea indeed served to bolster Russia's sovereignty and strengthen its control over the Black Sea Fleet, particularly in Sevastopol, as outlined in the Kharkiv Agreement. By gaining control over Crimea, Russia was able to secure and enhance its transit routes for energy exports to both Europe and Asia. Moreover, the inclusion of Crimea within the Russian Federation has reduced the pressure and influence exerted by external actors, most notably the United States and NATO. This has allowed Russia to exert greater control and diminish the influence of these external forces in the region.
It is indeed possible to argue that Russia's involvement and motivations in Ukraine and Crimea were not primarily driven by a desire to reduce unrest or protect the pro-Russian population within Ukraine. Instead, the situation with pro-Russians provided a convenient justification for Putin to intervene. By portraying itself as the protector of the pro-Russian population and defending them against perceived Western forces, Putin was able to boost his popularity among the Russian population. Simultaneously, Russia aimed to establish itself as a dominant state in the diplomatic arena, showcasing its ability to assert its interests and challenge Western influence. Therefore, Putin's Russia seemed to have pursued dual objectives, leveraging the situation to both consolidate domestic support and enhance its position on the global stage.
It is accurate to recognize that great powers strive to secure wealth and resources, as a strong economy leads to enhanced military power and defense capabilities. In this context, Russia's approach to the Black Sea region can be attributed to its pursuit of rich natural resources and strategic dominance, as well as the potential for profitable transit routes to Europe and Central Asia. The annexation of Crimea has presented opportunities for Russia to strengthen its economy and expand its influence in the region.
One of Russia's key economic goals in the Black Sea region is to control important transit routes and energy exports to Europe, given its significant contribution to Europe's oil consumption, accounting for over 25 percent. Additionally, Ukraine plays a notable role in the global grain market, ranking seventh in grain exports in 2014-2015, with 37.9 million tons of wheat. By gaining control over these resources, Russia could secure substantial profits from the wheat trade, exert influence over market prices, and leverage this resource as a mechanism for influencing other states.
The economic considerations associated with the Black Sea region align with Russia's aim to strengthen its economy, expand its market reach, and exert greater geopolitical influence. These factors highlight the economic motivations behind Russia's approach and engagement in the Black Sea region.
Considering that Crimea now belongs to Russia, it becomes clear that one of the reasons why the annexation of the peninsula was carried out; Economic benefits and a window of opportunity that involves adjusting the role of the main player in the Black Sea region and excluding Western influences.
Great powers also seek to gain land power through military means, as this is the best possible way to gain maximum control over the region. This means that the most important military assets for states are land forces, reinforced by strong air and naval forces. In other words, states try to strengthen their military potential to compete with the rest of the world, which consists of territorial hegemons. Before and during the Cold War era, the Black Sea region practically belonged to Russia, but after the collapse of the USSR, it became a more or less vulnerable region. However, in recent years, the actions of the United States and the West have forced Russia to strengthen its power in the region in order not to lose control and influence. In addition, another advantage of the Black Sea region from the Russian perspective is that this area is the way to the Middle East, where Russia has partnerships with many countries. Therefore, the Black Sea is a very important economic asset for Russia. Crimea, especially Sevastopol, plays a very important role for Russia since the Russian Black Sea Fleet is stationed there. After Ukraine's independence, it became Russia's goal to maintain its navy and bases in Crimea. However, the problem, arising in the context of the Ukraine crisis, was the fear that if Ukraine were to be admitted to the EU under the 2013 agreement, it would affect Russia's influence and dominance in the Black Sea in the long term.
The Kharkiv agreement would have given Russia the opportunity until 2042 to modernize and expand the Black Sea fleet. The annexation of Crimea, as well as the agreement signed in Kharkiv, increased the presence of the Russian fleet in the region and allowed it to begin the development of the Black Sea Fleet, which is assessed as one of the most ambitious military naval reforms in the region. This would further increase Russia's naval power in the long run.
In conclusion, Russia has managed to secure the region for its good and thereby created a wider and better coastline for itself, which will strengthen Russia's military power in the future and thus reduce the influence of external actors on the Black Sea. Russia can improve the provision of navigation and maritime communication lines in the Black Sea. This will further increase military, economic, and political influence and prevent domestic conflicts, as well as eliminate the possibility of external pressures that could undermine Russia's security. Therefore, it can be argued from a futuristic perspective that if Russia's actions like this continue successfully, it will be able to protect its economy as well as its security interests in the Mediterranean.