ანალიტიკური ორგანიზაცია „ჯეოქეისი“-ს ორგანიზებით, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილის, კახაბერ კუჭავას მონაწილეობით, ონლაინ დისკუსია გაიმართა. ონლაინ შეხვედრის თემა გახლდათ „საქართველოს საარჩევნო რეფორმის საგარეო და საშინაო განზომილებანი“.
"ჯეოქეისი"-ს თავმჯდომარემ, ვიქტორ ყიფიანმა აღნიშნა: „მოქმედ კონსტიტუციაში საარჩევნო სისტემასთან დაკავშირებული ცვლილებები რიგითი ხასიათის შესწორებებს არ წარმოადგენს. ეს არის თვისობრივად განსხვავებულ მოდელზე გადასვლა, რაც ასევე უკავშირდება ქვეყანაში მყარი პოლიტიკური და პარტიული სტანდარტების ფორმირებას, ქვეყნის საშინაო და საგარეო კურსის განსაზღვრაში თანამონაწილეობისათვის ფართო შესაძლებლობების უზრუნველყოფას. სწორედ ასეთი მაღალი მიზნიდან გამომდინარე, ძალზე სასურველი იყო საკონსტიტუციო ცვლილებებზე საპარლამენტო განხილვებში ყველა ძირითადი პოლიტიკური ძალის ჩართულობა. საარჩევნო დღის წესრიგთან ერთად, ეს ასევე კარგი გზავნილი იქნებოდა ქართულ პოლიტიკურ კულტურაში ახლებური ქცევის კოდექსის დამკვიდრების მზაობისათვის. ამიტომაც, სრულიად გასაგებია ის სინანული, რაც ჩვენი ქვეყნის პარტნიორი ქვეყნების დიპლომატებმა გამოთქვეს ამ პროცესისგან ცალკეული პოლიტიკური ჯგუფების გვერდზე გადგომის გამო. ისევე როგორც გასაგებია და თანაბრად აღსანიშნია მათი მხრიდან ის პოზიტიური შეფასება, რაც ამ ცვლილებების მიღების შედეგად დაფიქსირდა“.
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილის, კახაბერ კუჭავას განცხადებით, საერთაშორისო თანამეგობრობა, ასევე პოლიტიკური დიალოგის ფასილიტატორები მიესალმებიან რეფორმების პაკეტის წარმატებით მიღებას და ამ პროცესს განიხილავენ, როგორც ისტორიულ მომენტს საქართველოს თანამედროვე საპარლამენტო ცხოვრებისთვის.
„ჯეოქეისი“-ს მკვლევარმა, პროფესორმა ხათუნა ბურკაძემ აღნიშნა, რომ საკონსტიტუციო ცვლილებებმა ხელი უნდა შეუწყონ საქართველოს დემოკრატიის მდგრადობას. მან ხაზი გაუსვა იმ ფაქტს, რომ გლობალური კრიზისის პირობებში საქართველო არა მხოლოდ გაუმკლავდა კოვიდ19-ის პანდემიის პირველ ტალღას, არამედ შეძლო მნიშვნელოვანი საარჩევნო რეფორმის განხორციელება. „საარჩევნო ცვლილებები უნდა იყოს წინაპირობა საქართველოს მიერ მიღწეული შედეგების შენარჩუნებისა და რეფორმების გაგრძელებისა, რაც აუცილებელია ქვეყნის ევროპული და ევროატლანტიკური მისწრაფებებისთვის,“ - დასძინა მან.
„ჯეოქეისი“-ს მკვლევარის, ბაჩო თორთლაძის განცხადებით, საარჩევნო კამპანიისა და კენჭისყრის დღის საქართველოს კანონმდებლობის, ევროპის საბჭოსა და ეუთო ოდირის სტანდარტების შესაბამისად წარმართვისთვის, უპირველეს ყოვლისა, აუცილებელია წინასაარჩევნო პოლიტიკური გარემოს დეპოლარიზაცია და საზოგადოების კონსოლიდირება ძირითადი საარჩევნო პრინციპების გარშემო. ამ მიმართულებით პასუხისმგებლობა ეკისრებათ პოლიტიკურ პარტიებსა და მედიას. აქცენტი პერსონალური პოლიტიკური თავდასხმებიდან უნდა გადავიდეს თემატურ დებატებზე. მნიშვნელოვანია, რომ ცალკეულ პოლიტიკურ პარტიებთან აფილირებული მედია ორგანიზაციები შეთანხმდნენ იმ მინიმალურ სტანდარტზე, რომელიც უზრუნველყოფს საარჩევნო საკითხების მეტ-ნაკლებად დაბალანსებულ გაშუქებას.
სექტორი3-ის თავმჯდომარემ, ქეთევან ჩაჩავამ საერთაშორისო ორგანიზაციების რეკომენდაციებისა და არჩევნების თანმდევი გამოწვევების შესახებ ისაუბრა.

On July 15, 2020, Geocase organized a virtual discussion on external & internal dimensions of the electoral reform of Georgia. Within the virtual meeting Mr Kakhaber Kutchava, Deputy Chairperson of the Parliament of Georgia, Dr Khatuna Burkadze, Research Fellow at Geocase, Mr Oleg (Bacho) Tortladze, Research Fellow at Geocase and Ms Ketevan Chachava, Chairwoman of Sector 3 addressed the audience and talked about the importance of the constitutional amendments, its external and internal dimensions and the development of Georgian electoral system.
Mr Victor Kipiani, Geocase Chair was a moderator of the online discussion. Mr Victor Kipiani highlighted: ‘In the current constitution, changes to the electoral system are not ordinary amendments: they are instead a shift to a qualitatively different model which also involves the formation of stable political and party standards as well as ensuring wide possibilities for participation in defining the country’s domestic and foreign policies. Given the special importance of this aim, it was very desirable for every main political party to be involved into parliamentary discussions of these constitutional amendments; and alongside the electoral agenda, this would have sent a very clear message of Georgia’s readiness to establish a new code of behaviour in politics’. ‘This is why both the disappointment that diplomats from our partner countries felt when this process of separate political groups was abandoned, and the praise they subsequently expressed following the adoption of these amendments, were equally understandable and noteworthy’- he added.
Mr Kakhaber Kutchava, Deputy Chairperson of the Parliament of Georgia emphasized that the international community, as well as the facilitators of the political dialogue, commended those who ensured the successful passing of the reform package and labelled this momentum as ‘historic’ in modern parliamentary life of Georgia.
Dr Khatuna Burkadze, Research Fellow at Geocase highlighted: ‘In years Georgia aspires to become an integral part of the European and Euro-Atlantic structures. Currently, the electoral reform is a precondition for maintaining accomplishments and continuation of reforms on the European and Euro-Atlantic path’. ‘The leading mechanism through which the state improves the quality of democracy is political pluralism, which guarantees the power-sharing and greater political representation. Other than that, the proportional electoral system is the most compatible with the parliamentary system, in which political parties learn cooperation through deliberation and consent. It is believed that the consensus-based policies enhance procedural democracy and produce democratic political outcomes’ –she added.
Mr Oleg (Bacho) Tortladze, Research Fellow mentioned: ‘Depolarizing the political environment and consolidating society around basic election principles are essential preconditions for a democratic election campaign and voting. Political parties and media outlets have a major responsibility in the implementation of the ODIHR and PACE recommendations and in ensuring a peaceful election. Personal attacks should shift to topic-based debates. Media organizations should set minimum ethical standards and ensure balanced coverage of election topics despite their political affiliations’.
Ms Ketevan Chachava, Chairwoman of Sector 3 talked about recommendations of the international organizations and challenges of elections including disinformation.