ხათუნა ბურკაძემ საჯარო ლექცია ევროინტეგრაციის თემაზე თბილისის ამერიკულ სივრცეში  წაიკითხა
ხათუნა ბურკაძემ, EPAG-ის მმართველი საბჭოს წევრმა და „ჯეოქეისის“ საგარეო პოლიტიკის მიმართულების ხელმძღვანელმა, თბილისის ამერიკულ სივრცეში საჯარო ლექცია წაიკითხა თემაზე - "საქართველოს ევროპული მომავალი: კანდიდატობიდან წევრობამდე".
ხათუნა ბურკაძემ ახალგაზრდებთან საუბრისას განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა საქართველოს ევროპული მომავლის მნიშვნელობაზე და განიხილა მისი ისტორიული, საშინაო და საგარეო ასპექტები. მან საქართველოს ევროინტეგრაციის ეტაპები მიმოიხილა. პროფესორმა ბურკაძემ იმსჯელა ევროპული საბჭოს მიერ 2023 წლის 14 დეკემბერს საქართველოსათვის ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების შესახებ მიღებულ გადაწყვეტილებაზე, მის პოლიტიკურ, ეკონომიკურ განზომილებაზე.
ხათუნა ბურკაძემ აღნიშნა: „მნიშვნელოვანია, რომ  ქვეყანამ განახორციელოს ევროპული რეფორმები, რომლებიც აუცილებელი პირობაა გეოპოლიტიკური შესაძლებლობის გამოსაყენებლად და საქართველოს ევროპული მისწრაფებების მისაღწევად. გაწევრიანების თაობაზე ევროკავშირთან მოლაპარაკების დასაწყებად საჭიროა იმ ქმედითი ნაბიჯების გადადგმა, რომლებიც შესაბამისობაში იქნებიან ევროპულ ღირებულებებთან და ხელს შეუწყობენ ევროკომისიის რეკომენდაციების გათვალისწინებით საკანონმდებლო, ინსტიტუციური ცვლილებების განხორციელებას.“
“საქართველოს ევროკავშირში წევრობა ჩვენი მოქალაქეებისათვის ევროკავშირის მოქალაქეობის სტატუსის მინიჭებას ნიშნავს, რაც ევროპული შესაძლებლობების ფანჯრის სრულფასოვან გაღებაზე მიანიშნებს. ეს კი საკუთარი მიზნების განხორციელების საუკეთესო, დემოკრატიული, დაცული, სტაბილური საშუალებაა. ის მოიცავს ევროპული გაერთიანების ყველა წევრი ქვეყნის ტერიტორიაზე შესაბამისი შესაძლებლობების გამოყენებას, მათ შორის პროფესიული განვითარების თუ ბიზნეს გეგმის იმპლემენტაციის მიმართულებებით. ამასთანავე, ეს გულისხმობს თითოეული ჩვენგანის კანონიერი ინტერესის უზრუნველყოფის ქმედითი ინსტრუმენტების არსებობას და, კანონის წინაშე თანასწორუფლებიანობის სრული დაცვით, მათზე ხელმისაწვდომობას. სწორედ სამართლის უზენაესობის პატივისცემაა აუცილებელი მოქალაქის უფლებების სათანადოდ რეალიზებისათვის და ამ მიმართულებით მთელი რიგი გარანტიების შექმნისათვის,” - განაცხადა ხათუნა ბურკაძემ.

Dr. Khatuna Burkadze, a member of the EPAG Board and Director of Foreign Policy Studies at Geocase, delivered a public lecture entitled "Georgia's European Future: From Candidacy to Membership" at American Space in Tbilisi.
Dr. Khatuna Burkadze paid special attention to the importance of Georgia's European future and discussed its historical, domestic and foreign aspects. She reviewed the stages of Georgia's European integration. Professor Burkadze discussed the decision made by the European Council on December 14, 2023, to grant Georgia the status of a candidate for EU membership, and its political and economic dimensions.
Dr. Khatuna Burkadze noted: "We should implement European reforms, which are necessary conditions for using geopolitical opportunities and achieving Georgia's European aspirations. We need to take effective steps following European values and carry out legislative and institutional changes, taking into account the recommendations of the European Commission. This process is essential to start negotiations on accession to the European Union”.
"Georgia's membership in the European Union means granting the status of European Union citizenship to our citizens, which indicates the full opening of the window of European opportunities. It is the best, democratic, stable way of achieving citizens' goals. At the same time, this process creates legal guarantees for realizing individuals' rights and freedoms," added Dr. Khatuna Burkadze.