ანალიტიკური ცენტრი „ჯეოქეისი“ მოხარულია, გაცნობოთ რომ მის მრჩეველთა გუნდს ჰენრიკ ს. ვერენსკიოლდი შეუერთდა.
ჰენრიკ ს. ვერენსკიოლდი დამფუძნებელი და მთავარი რედაქტორია ნორვეგიულენოვანი ჟურნალისა Geopolitika.no, რომელიც ორიენტირებულია საერთაშორისო ურთიერთობებსა და გეოპოლიტიკაზე. Geopolitika.no-ს პარტნიორობის ფართო საერთაშორისო ქსელი გააჩნია, მათ შორისაა ანალიტიკური ცენტრი „ჯეოქეისი“. დაარსების დღიდან (2024 წლის 1 მარტი) ჟურნალი სწრაფად იქცა გავლენიან გამოცემად გეოპოლიტიკის მიმოხილვის სფეროში. გამოცემის სტატიები ვრცელდება არა მხოლოდ ნორვეგიაში, არამედ საფრანგეთსა და აღმოსავლეთ ევროპაშიც.
ჰენრიკ ვერენსკიოლდს მუშაობის დიდი გამოცდილება აქვს როგორც საგარეო ურთიერთობების სფეროში, ასევე გეოპოლიტიკურ ჟურნალისტიკაში. იგი თავდაპირველად საერთაშორისო ურთიერთობების მიმომხილველი ჟურნალისტი და კომენტატორი იყო, მოგვიანებით საერთაშორისო ურთიერთობის საკითხების რედაქტორი გახდა და ახლა მთავარი რედაქტორია. გარდა ჟურნალისტური კარიერისა, ჰენრიკს მნიშვნელოვანი გამოცდილება აქვს ანალიტიკურ სფეროშიც, აქვეყნებს აკადემიურ ნაშრომებსაც.
ჰენრიკ ვერენსკიოლდის ინტერესთა სფერო ფართო სპექტრს მოიცავს, რომელიც ფოკუსირებულია დიდი ძალაუფლებათა დაპირისპირებაზე, გლობალურ გეოპოლიტიკაში ევროპის როლზე და პოლიტიკურ რეალიზმზე. განსაკუთრებით კი აინტერესებს, თუ როგორაა ეს საკითხები დაკავშირებული ევროპის მეზობელ რეგიონებში უსაფრთხოების გამოწვევებთან, მათ შორის ტერორიზმის მზარდ საფრთხეებთან, მიგრაციასთან და საერთაშორისო ურთიერთობებში ძალის იარაღად გამოყენებასთან.
ჰენრიკ ვერენსკიოლდი ფლობს პარიზის ამერიკული უნივერსიტეტის ბაკალავრის ორ ხარისხს - საერთაშორისო ბიზნესის ადმინისტრირებაში და საერთაშორისო ურთიერთობებში. იგი, ასევე, ნორვეგიის ბიზნეს სკოლის პოლიტიკური ეკონომიკის მაგისტრია.
ჰენრიკი თავისუფლად საუბრობს ნორვეგიულ, ინგლისურ, ფრანგულ და ესპანურ ენებზე.  ასევე, კარგად ფლობს პორტუგალიურს და საშუალო დონეზე კი - კლასიკურ არაბულს.
ჩვენთვის ძალიან სასიხარულოა ჰენრიკ ვენერსკიოლდის "ჯეოქეისში" შემოერთება, რადგან მისი ცოდნა და გამოცდილება მნიშვნელოვნად გამოსადეგი იქნება გლობალური გეოპოლიტიკური საკითხების კვლევისა და ანალიზის საქმეში.

Geocase is pleased to announce that Henrik S. Werenskiold, the founder and Editor-in-Chief of Geopolitika.no, has joined the organization as an advisor.
Henrik S. Werenskiold is a distinguished figure in the field of international affairs and geopolitical journalism. As the founder of Geopolitika.no, a Norwegian-language journal with a strong focus on global geopolitics, Werenskiold has established a reputation for insightful analysis and thought leadership. Since its inception on March 1, 2024, Geopolitika.no has rapidly grown in influence, with its articles reaching audiences not only in Norway but also in France and Eastern Europe.
Based in Oslo, Mr. Werenskiold brings extensive international experience to Geocase. His career in foreign affairs and geopolitical journalism spans several decades, during which he has served in various capacities including foreign affairs journalist, commentator, and editor.
Mr. Werenskiold’s expertise covers a broad spectrum of geopolitical topics, with a particular emphasis on great power competition, Europe's role in global geopolitics, and political realism. He has a deep interest in security challenges, including the threats posed by terrorism, migration, and the increasing use of force in international relations.
In addition to his journalistic achievements, Werenskiold has a rich background in the think tank industry and has made valuable contributions to academic discourse in his field. His educational background includes two bachelor’s degrees in International Business Administration and International Affairs from the American University of Paris, as well as a master’s degree in Political Economy from BI Norwegian Business School. Werenskiold is multilingual, fluent in Norwegian, English, French, and Spanish, with additional proficiency in Portuguese and Classical Arabic.
Geocase is honored to welcome Henrik S. Werenskiold as an advisor. His extensive knowledge and experience will be invaluable as the think tank continues to expand its research and analysis on global geopolitical issues.