ანალიტიკურ ცენტრ ჯეოქეისის თავმჯდომარემ, ვიქტორ ყიფიანმა საერთაშორისო სამოქალაქო ავიაციის ორგანიზაციის (ICAO) გენერალურ მდივანს, ხუან კარლოს სალაზარ გომესს და ICAO-ს საბჭოს პრეზიდენტს, სალვატორე შაკიტანოს ოფიციალური წერილით მიმართა. ვიქტორ ყიფიანმა მათ მოუწოდა დაუყოვნებლივ მიიღონ ზომები რუსეთის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთის რეგიონში, სოხუმის აეროპორტის უკანონო ფუნქციონირების გამო.
წერილის საფუძველი გახდა 2025 წლის 7 თებერვალს რუსული სამგზავრო თვითმფრინავის სოხუმის აეროპორტში დაშვება, რაც მოსკოვსა და ოკუპირებულ რეგიონს შორის დაგეგმილი რეგულარული ფრენების წინ უკანონო საცდელ ფრენას წარმოადგენდა. ჯეოქეისის თავმჯდომარემ ხაზი გაუსვა, რომ მსგავსი ოპერაციები არღვევს საერთაშორისო სამართალს, ICAO-ს რეგულაციებს და ლახავს საქართველოს სუვერენიტეტს, რადგან რეგიონი რუსეთის ფედერაციის ოკუპაციის ქვეშ რჩება.
ჯეოქეისმა ICAO-ს მოუწოდა:
• კიდევ ერთხელ დაადასტუროს საქართველოს სუვერენიტეტის, ტერიტორიული მთლიანობის და ერთიანი საჰაერო სივრცის მხარდაჭერა;
• სათანადოდ შეაფასოს რუსეთის ქმედებები, როგორც ICAO-ს პრინციპებისა და საერთაშორისო სამართლის დარღვევა;
• მიიღოს ეფექტური ზომები რუსეთის ფედერაციის სამოქალაქო ავიაციის პასუხისმგებელი ორგანოებისა და რუსული ავიაკომპანიების მიმართ, რომლებიც აფხაზეთში ფრენების განხორციელებას აპირებენ.
„სოხუმის აეროპორტის არაავტორიზებული ფუნქციონირება ფუნდამენტური საავიაციო პრინციპებისა და საერთაშორისო სამართლის პირდაპირი დარღვევაა“, - განაცხადა ყიფიანმა. „ICAO-მ გადამწყვეტი ზომები უნდა მიიღოს გლობალური საავიაციო უსაფრთხოებისა და სუვერენიტეტის სტანდარტების დასაცავად.“
ამით ანალიტიკური ცენტრი ჯეოქეისი ადასტურებს საერთაშორისო სამართლის, რეგიონული უსაფრთხოების და საქართველოს საჰაერო სივრცეზე ქვეყნის კანონიერი იურისდიქციის ადვოკატირების ერთგულებას.

Victor Kipiani, Chairman of Geocase, has formally addressed a letter to Juan Carlos Salazar Gomez, Secretary General of the International Civil Aviation Organization (ICAO), and Salvatore Sciacchitano, President of the ICAO Council, urging immediate action regarding the illegal operation of Sokhumi Airport in the Russian-occupied region of Abkhazia, Georgia.
The letter follows the February 7, 2025, landing of a Russian passenger jet at Sokhumi Airport, marking an illegal test flight ahead of planned regular flights between Moscow and the occupied region. Mr. Kipiani underscored that such operations violate international law, ICAO regulations, and Georgia’s sovereignty, as the region remains under occupation by the Russian Federation.
Geocase calls on ICAO to:
• Reaffirm its support for Georgia’s sovereignty, territorial integrity, and unified airspace;
• Condemn Russia’s actions as a breach of ICAO principles and international law;
• Demand accountability from Russian civil aviation authorities and airlines operating illegally in occupied Abkhazia.
“The unauthorized operation of Sokhumi Airport is a direct violation of fundamental aviation principles and international law,” stated Kipiani. “ICAO must take decisive action to uphold global aviation safety and sovereignty standards.”
With this letter, Geocase reaffirms its unwavering commitment to advocating for international law, regional security, and Georgia’s rightful jurisdiction over its airspace.