ხათუნა ბურკაძემ  AI-ის სამართლებრივ ჩარჩოზე მოხსენება ფლეტჩერში წარადგინა
კავკასიის უნივერსიტეტის აფილირებულმა პროფესორმა და ანალიტიკურ ცენტრ „ჯეოქეისის“ საგარეო პოლიტიკის მიმართულების ხელმძღვანელმა, ხათუნა ბურკაძემ ხელოვნური ინტელექტის სამართლებრივ ჩარჩოზე ფლეტჩერის სამართლისა და დიპლომატიის სკოლაში მოხსენება წარადგინა.
პროფესორ ხათუნა ბურკაძის ხედვით, ციფრულ რეალობასთან ადაპტაციისათვის დღევანდელი მოცემულობა მოითხოვს გარკვეული ტრადიციული მიდგომების შეცვლას ყველა საკვანძო მიმართულებით (განათლება, იუსტიციის სისტემა, ჯანდაცვა, აგრარული სფერო, ფინანსების მართვა, ენერგეტიკა, საგარეო პოლიტიკა, უსაფრთხოება და თავდაცვა, ტურიზმი). საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების სწრაფი განვითარების ფონზე, საჭიროა ტექნოლოგიებთან დაკავშირებულ საკითხებზე კონცენტრირება, რომლებიც წარმოადგენენ ციფრული რევოლუციის, ინოვაციური მიდგომების ხელშემწყობ საშუალებებს. ამ კონტექსტში, საერთაშორისო ციფრული წესრიგის განვითარების კვალდაკვალ, აუცილებელია ხელოვნური ინტელექტის სტრატეგიული, ეთიკური, სამართლებრივი ჩარჩოსა და მისი ზემოაღნიშნულ სფეროებში დანერგვის პროცესის, თანმდევი გამოწვევების კვლევა.
პროფესორმა ხათუნა ბურკაძემ აღნიშნა: „საჯარო და კერძო სფეროებში პროცესების დროულად და ეფექტიანად წარმართვისათვის ხელოვნური ინტელექტი შეიძლება ციფრულ თანამშრომლად, დამხმარედ მივიჩნიოთ, რამაც შესაძლოა გამოიწვიოს სამართლის ახალი სუბიექტის აღმოცენება ჰიბრიდული ფორმით – ფიზიკური და იურიდიული პირის სამართლებრივი მახასიათებლების გათვალისწინებით. ეს, ამავდროულად, აუცილებელია ხელოვნური ინტელექტის თანმდევი გამოწვევების პრევენციისათვის და ზიანის დადგომის შემთხვევაში, პასუხისმგებლობის სამართლებრივი ასპექტების დადგენისათვის. ამდენად, ეს პროცესი მნიშვნელოვანი წინაპირობაა პასუხისმგებლიანი და სანდო ხელოვნური ინტელექტის პრაქტიკაში დასანერგად“.
„ამასთან, AI-ის, როგორც ციფრული თანამშრომლის კონცეფციის განვითარება უნდა ეფუძნებოდეს ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო სტანდარტებსა და ეთიკურ ნორმებს. ის უნდა წარმოადგენდეს დასაქმებულის მიერ თავისი ფუნქციების განხორციელების ხელშემწყობ მექანიზმს და არ უნდა მოდიოდეს წინააღმდეგობაში ადამიანის კანონიერ ინტერესებთან, მათ შორის, შრომითი უფლებების ნაწილში.
ხელოვნურ ინტელექტთან დაკავშირებული ხედვების შემუშავება მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ AI-ის დანერგვის კონტექსტში, არამედ ქვეყნის ციფრული პოლიტიკის განხორციელების თვალსაზრისით. მით უფრო, რომ ხელოვნური ინტელექტი ციფრული ტრანსფორმაციისა და საჯარო მმართველობის ტრადიციული მიდგომების შეცვლის კონტექსტში მნიშვნელოვან ინსტრუმენტს წარმოადგენს“, - განაცხადა ხათუნა ბურკაძემ.
გააზიარე: