კავკასიის უნივერსიტეტის აფილირებულმა პროფესორმა და ანალიტიკურ ცენტრ „ჯეოქეისის“ საგარეო პოლიტიკის მიმართულების ხელმძღვანელმა, ხათუნა ბურკაძემ ხელოვნური ინტელექტის სამართლებრივ ჩარჩოზე ფლეტჩერის სამართლისა და დიპლომატიის სკოლაში მოხსენება წარადგინა.
პროფესორ ხათუნა ბურკაძის ხედვით, ციფრულ რეალობასთან ადაპტაციისათვის დღევანდელი მოცემულობა მოითხოვს გარკვეული ტრადიციული მიდგომების შეცვლას ყველა საკვანძო მიმართულებით (განათლება, იუსტიციის სისტემა, ჯანდაცვა, აგრარული სფერო, ფინანსების მართვა, ენერგეტიკა, საგარეო პოლიტიკა, უსაფრთხოება და თავდაცვა, ტურიზმი). საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების სწრაფი განვითარების ფონზე, საჭიროა ტექნოლოგიებთან დაკავშირებულ საკითხებზე კონცენტრირება, რომლებიც წარმოადგენენ ციფრული რევოლუციის, ინოვაციური მიდგომების ხელშემწყობ საშუალებებს. ამ კონტექსტში, საერთაშორისო ციფრული წესრიგის განვითარების კვალდაკვალ, აუცილებელია ხელოვნური ინტელექტის სტრატეგიული, ეთიკური, სამართლებრივი ჩარჩოსა და მისი ზემოაღნიშნულ სფეროებში დანერგვის პროცესის, თანმდევი გამოწვევების კვლევა.
პროფესორმა ხათუნა ბურკაძემ აღნიშნა: „საჯარო და კერძო სფეროებში პროცესების დროულად და ეფექტიანად წარმართვისათვის ხელოვნური ინტელექტი შეიძლება ციფრულ თანამშრომლად, დამხმარედ მივიჩნიოთ, რამაც შესაძლოა გამოიწვიოს სამართლის ახალი სუბიექტის აღმოცენება ჰიბრიდული ფორმით – ფიზიკური და იურიდიული პირის სამართლებრივი მახასიათებლების გათვალისწინებით. ეს, ამავდროულად, აუცილებელია ხელოვნური ინტელექტის თანმდევი გამოწვევების პრევენციისათვის და ზიანის დადგომის შემთხვევაში, პასუხისმგებლობის სამართლებრივი ასპექტების დადგენისათვის. ამდენად, ეს პროცესი მნიშვნელოვანი წინაპირობაა პასუხისმგებლიანი და სანდო ხელოვნური ინტელექტის პრაქტიკაში დასანერგად“.
„ამასთან, AI-ის, როგორც ციფრული თანამშრომლის კონცეფციის განვითარება უნდა ეფუძნებოდეს ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო სტანდარტებსა და ეთიკურ ნორმებს. ის უნდა წარმოადგენდეს დასაქმებულის მიერ თავისი ფუნქციების განხორციელების ხელშემწყობ მექანიზმს და არ უნდა მოდიოდეს წინააღმდეგობაში ადამიანის კანონიერ ინტერესებთან, მათ შორის, შრომითი უფლებების ნაწილში.
ხელოვნურ ინტელექტთან დაკავშირებული ხედვების შემუშავება მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ AI-ის დანერგვის კონტექსტში, არამედ ქვეყნის ციფრული პოლიტიკის განხორციელების თვალსაზრისით. მით უფრო, რომ ხელოვნური ინტელექტი ციფრული ტრანსფორმაციისა და საჯარო მმართველობის ტრადიციული მიდგომების შეცვლის კონტექსტში მნიშვნელოვან ინსტრუმენტს წარმოადგენს“, - განაცხადა ხათუნა ბურკაძემ.

Dr. Khatuna Burkadze, a professor at Caucasus University and Director of Foreign Policy Studies at the Georgian think tank Geocase, delivered a speech on the legal framework of artificial intelligence at the Fletcher School of Law and Diplomacy.
Prof. Dr. Khatuna Burkadze highlighted: “The digital era is transforming traditional approaches across various fields, fostering innovations that enhance efficiency and timeliness. The effective implementation of modern technologies and automated methods accelerates decision making by enabling the rapid processing of large datasets. Furthermore, these technologies facilitate continuous communication across borders and ensure the continuity of operations, even during crises. In this context, artificial intelligence (AI) serves as a crucial tool for accelerating the development of new initiatives. Clearly defining its role can significantly advance digital transformation in different sectors (education, healthcare, agriculture, energy, finance, foreign affairs, and security and military policy)”.
“As AI is increasingly integrated into key systems, there should be clear rules for accountability if it causes harm. In the future, this may become the basis for a clear determination of the legal personality of AI. AI may become a modern digital juridical person, taking into account the components of an electronic person. A state will grant it legal status based on certain restrictions to protect the legal interests of a natural person, especially in terms of labor rights, and simultaneously, the scope of the liability of AI should be determined following its specific characteristics.
AI should be developed as an effective instrument for performing tasks in different sectors without infringing upon fundamental human rights. Such an approach excludes the usage of malicious applications for unlawful and unethical purposes and tasks. Successful digital transformation requires identifying the opportunities and challenges of this process and adopting legal norms at national, regional, and global levels to guarantee the responsible application of AI tools,” said Prof. Dr. Khatuna Burkadze.