ანალიტიკური ორგანიზაცია „ჯეოქეისის“ ორგანიზებით ონლაინ დისკუსია „სამხედრო-პოლიტიკური ვითარება უკრაინის აღმოსავლეთში, რუსეთის მხრიდან საფრთხე და ამჟამინდელი მოვლენების გავლენა სამხრეთ კავკასიაზე“ გაიმართა, რომელსაც მოდერატორობა „ჯეოქეისის” თავმჯდომარემ, ვიქტორ ყიფიანმა გაუწია.
ვიქტორ ყიფიანმა ყურადღება გაამახვილა უკრაინაში განვითარებული მოვლენების მნიშვნელობაზე მთელი კავკასიის რეგიონისა და უშუალოდ, საქართველოსთვის, ასევე რუსეთის მხრიდან საერთო საფრთხის არსებობაზე.
„უკრაინაში განვითარებული მოვლენები ყოველთვის საინტერესო და აქტუალურია საქართველოსთვის, ის, თუ როგორ განვითარდება მოვლენები უკრაინაში, განმსაზღვრელი მნიშვნელობის იქნება როგორც მთლიანად კავკასიის რეგიონისთვის, ასევე უშუალოდ ჩვენი ქვეყნისთვის“,- განაცხადა ვიქტორ ყიფიანმა.
„თავდაცვის სტრატეგიის ცენტრის“ თავმჯდომარემ, უკრაინის ყოფილმა თავდაცვის მინისტრმა, ანდრეი ზაგოროდნიუკმა რუსეთის სამხედრო-პოლიტიკური მოქმედებები უკრაინაში ისტორიულ დისკურსში მიმოიხილა და დაასახელა ფაქტორები, რამაც უკრაინის სამხრეთ აღმოსავლეთში დღევანდელი ვითარება განაპირობა.
„რუსეთს საბჭოთა რეალობის აღდგენა სურს მთელს რეგიონში, ესაა მისი რეალური მოტივაცია, მას არ აწყობს შემდგარი, ევროინტეგრაციის გზაზე მყოფი მეზობლები და განსაკუთრებით, უკრაინა, მის მიერ ჩაფიქრებული სცენარი გაცილებით მასშტაბური იყო, ვიდრე გამოუვიდა. მოსკოვს სურდა მთელი ქვეყნის ჩათრევა სამხედრო კონფლიქტში,- ოდესა, ნიკოლაევი, დნეპროპეტროვსკიც კი იყო მისი სამიზნე, მიუხედავად იმისა, რომ ის საზღვარზე არ მდებარეობს. თუმცა რუსეთმა გადააჭარბა საკუთარი ძალაუფლების შეფასებისას, ვერ გათვალა მის ქმედებებზე უკრაინის ხელისუფლებისა და სამოქალაქო საზოგადოების ასეთი უკუკავშირი, საერთაშორისო საზოგადოების მხარდაჭერა და ახლა ვართ იქ, სადაც ვართ,“-განაცხადა ანდრეი ზაგოროდნიუკმა.
ადმირალმა (გადამდგარი), უკრაინის სამხედრო წარმომადგენელმა ნატოში (2006-2007წწ.), უკრაინის თავდაცვის მინისტრის ყოფილმა მოადგილემ (2014წ), იგორ კაბანენკომ უკრაინის საზღვართან რუსეთის მიერ მობილიზებული დიდძალი სამხედრო ტექნიკისა და სამოქმედო სტრატეგიის შესახებ ისაუბრა. უკრაინის აღმოსავლეთში ორი თვის განმავლობაში სამხედრო ტექნიკის, საზღვაო თუ სახმელეთო რესურსების მობილიზებაში მილიონობით რუბლი დაიხარჯა და ეს ყველაფერი 10-ჯერ აღემატებოდა უკრაინის სამხედრო რესურსს. მისი თქმით, რუსეთს უკან დახევა დამარცხებად მიაჩნია და არა - კომპრომისად.
„რუსეთი უამრავ საბაბს იყენებს იმისთვის, რომ გაამართლოს თავისი სამხედრო მოქმედებები უკრაინის სამხრეთ-აღმოსავლეთში, თუმცა ყველასთვის ნათელია, რომ ის ცდილობს ძალის დემონსტრირებას და ელოდება შესაბამის მომენტს, რათა განახორციელოს ღია აგრესია. გარკვეული საგარეო თუ საშინაო ფაქტორების გამო ამ დრომდე ამის საშუალება მას არ მიეცა. არ გამოვრიცხავ მოქმედებები დაიწყოს ჯერ ჰიბრიდული ომის, შემდგომ კი ცეცხლის გახსნით. ამ ყველაფერს კი მისი ცნობილი ხელწერით - ე.წ. „სამშვიდობო წესრიგის დამყარების“ მისიით შეეცდება. არავითარ შემთხვევაში არ შეიძლება მოდუნება, ამას ვურჩევ ქართველ კოლეგებსაც, რადგან რუსეთი ელოდება მომენტს ღია აგრესიის განსახორციელებლად,“- აღნიშნა იგორ კაბანენკომ.
უკრაინის არმიის გენერალმა, გენერალური შტაბის უფროსმა და უკრაინის შეიარაღებული ძალების მეთაურმა (2014-2019წწ), სამხედრო მეცნიერებათა კანდიდატმა, ვიქტორ მუჟენკომ დისკუსიაში მონაწილეობისას აღნიშნა, რომ რუსეთს სამხედრო ოპერაციის განხორციელება ხანგრძლივ პერიოდზე აქვს გათვლილი. მისი თქმით, 2021 წლის ივლისიდან რუსეთი სამხედრო ძალის გადანაწილებას უკრაინიდან უკვე ბელორუსიისკენ დაიწყებს.
„რუსეთის სამხედრო მოქმედებები ხანგრძლივი დროის პერსპექტივაშია გაწერილი. მას უამრავი სამხედრო სამოქმედო სცენარი აქვს. ვფიქრობ, მოქმედებათა მეორე ნაწილს უკვე ივლისის თვიდან დაიწყებს, თუმცა მნიშვნელოვანია, აშშ-ის პრეზიდენტ ბაიდენისა და რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტ, ვლადიმერ პუტინის ივნისის შეხვედრის შედეგები. იქამდე ვფიქრობ რუსეთისგან უამრავი პროვოკაციაა მოსალოდნელი,“- განაცხადა მუჟენკომ.
რეზერვის გენერალ მაიორმა, ანალიტიკური კვლევისა და ჰიბრიდული საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლის ცენტრის ხელმძღვანელმა, სერგეი სავჩენკომ რუსეთის მხრიდან არსებულ ჰიბრიდულ საფრთხეებზე გაამახვილა ყურადღება.
„2014 წლიდან აგრესორი აწარმოებს უკრაინასთან ჰიბრიდულ ომს, რის შემდგომაც სცენარის მიხედვით ის ცვლის ინსტრუმენტებს და გადადის ღია აგრესიიის მოცემულობაზე. ახლა ამ ომის ერთ-ერთი ოპერაციის ეტაპზე ვიმყოფებით, რომელსაც პოლიტიკურ-სტრატეგიული ამოცანები აქვს და ჩვენ პირობითად ვუწოდებთ ოპერაცია „ფედერალიზაციასა“ და ოპერაცია „ხალხის მმართველობას“. რუსეთის სამხედრო მოქმედებათა ალგორითმი შემდეგია: უკრაინა წყვეტს ურთიერთობას დასავლეთთან, შედის ღრმა სოციალ-ეკონომიკურ კრიზისში, რის საფუძველზეც ინიშნება რეფერენდუმი, ხოლო თუ ამ სცენარის განხორციელების შეფერხების მცდელობა იქნება, რომელიმე რეგიონიდან წამოსულ პროვოკაციას რუსეთი ცეცხლის გახსნით უპასუხებს და დაიწყება ღია აგრესია,“- განაცხადა სავჩენკომ.
გადამდგარმა გენერალ-მაიორმა, ნატოსა და ევროკავშირში საქართველოს თავდაცვისა და სამხედრო წარმომადგენლობის ყოფილმა ხელმძღვანელმა, „ჯეოქეისის“ მკვლევარმა, ვახტანგ კაპანაძემ, ვებინარში მონაწილეობისას ყურადღება გაამახვილა რუსეთის პოლიტიკაზე, რომელიც უგულებელყოფს ყველა ოფიციალურ შეთანხმებასა და საზღვრის ხელშეუხებლობის დოკუმენტს, რაც საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ დამოუკიდებელ ქვეყნებთან გაფორმდა.
„რუსეთს სურს ყველას აჩვენოს საკუთარი ძალა, რომ ის არის მთავარი მოთამაშე თუნდაც ამ რეგიონში, ძალის დემონსტრირება სურს არა მხოლოდ საქართველოსა და უკრაინასთან მიმართებაში, არამედ ყველა ყოფილი საბჭოთა ქვეყნის დასანახად, რომელიც ფიქრობს ან შეიძლება ფიქრობდეს, თუ რამდენად სანდო და ძალაუფლების მქონე პარტნიორია დღეს მისთვის რუსეთი,“-აღნიშნა ვახტანგ კაპანაძემ.
„ჯეოქეისის“ თავმჯდომარემ, ვიქტორ ყიფიანმა შეჯამებისას აღნიშნა, რომ უკრაინასა და საქართველოს სახელმწიფოებს პარტნიორობის აუთვისებელი რესურსი აქვს, რომელიც სამომავლო დისკუსიების თემაა. მან ასევე „ჯეოქეისის“ ვებინარების ფარგლებში სამომავლო ონლაინ დისკუსია დაანონსა მიმდინარე მოვლენებში დასავლეთის როლისა და შავი ზღვის რეგიონში თურქეთის ფაქტორის გათვალისწინებით.
„საქართველოსა და უკრაინას როგორც პოლიტიკური, ასევე სამხედრო-სტრატეგიული პარტნიორობის აუთვისებელი რესურსი აქვთ. მიუხედავად ყველა ფაქტორისა, აგრესიის საპასუხოდ ყველაზე ღირსეული პასუხი იქნებოდა უკრაინისა და საქართველოს შემდგარი სახელმწიფოებრიობა, რომელიც თავისუფალია რუსული გავლენებისგან. ეს კი შესაძლებელია ორივე სახელმწიფოში გარდამტეხი შიდა რეფორმების გზით, “-აღნიშნა ვიქტორ ყიფიანმა.
იხილეთ ონლაინ დისკუსია „სამხედრო-პოლიტიკური ვითარება უკრაინის აღმოსავლეთში, რუსეთის მხრიდან საფრთხე და ამჟამინდელი მოვლენების გავლენა სამხრეთ კავკასიაზე“

The online discussion “Military-Political Situation in Eastern Ukraine, the Threat from Russia and the Impact of Current Events on the South Caucasus” was moderated by Viktor Kipiani, Chairman of Geocase.
Kipiani stressed the importance of the developments in Ukraine and the existence of a common threat from Russia to the entire Caucasus region as well as Georgia in particular.
“Developments in Ukraine are always interesting and relevant for Georgia, how events will develop in Ukraine will be decisive for the Caucasus region as a whole, as well as for our country,” said Kipiani.
Andriy Zagorodnyuk, Chairman of the Center for Defense Strategies and former Minister of Defense of Ukraine (2019-2020), reviewed Russia's military-political actions in the country in a historical discourse and named the factors that contributed to the current situation in southeastern Ukraine. “Russia wishes to restore the Soviet reality in the whole region. This is its real motivation, it does not like its successful neighbors on the path to European integration, and especially Ukraine. The scenario conceived by Russia was much larger than it turned out in reality.
“Moscow wanted to involve the whole country in a military conflict – Odessa, Nikolaev, even Dnepropetrovsk were its target, even though it is not located on the border. "However, Russia has overestimated its power, failed to take into account such feedback from the Ukrainian authorities and civil society, the support of the international community, and now we are where we are,” said Zagorodnyuk.
Retired Admiral, Ukraine's military representative to NATO (2006-2007), and former Deputy Defense Minister of Ukraine (2014), Igor Kabanenko spoke about the large-scale military equipment and action strategy utilized by Russia along the Ukrainian border.
Millions of rubles were spent in mobilizing military equipment, naval or land resources in eastern Ukraine for two months, all of which were 10 times more than Ukraine's military resources. According to Kabanenko, Russia saw the retreat as a defeat, not a compromise. “Russia uses various excuses to justify its military actions in the southeast of Ukraine,” he said, “but it is clear to everyone that Russia is trying to demonstrate force and is waiting for the right moment to carry out open aggression. Due to certain external or domestic factors, Russia has not been allowed to do so thus far.
“I do not exclude the possibility of firstly, starting a hybrid war and then opening fire. All this with Russia’s famous handwriting – the will to ‘establish a peaceful order’. We cannot relax, under any circumstances. I advise my Georgian colleagues to do the same, because Russia is waiting for the moment to carry out open aggression.”
General of the Ukrainian Army and former Chief of General Staff and Commander of the Armed Forces of Ukraine (2014-2019), Viktor Muzhenko, during the discussion, noted that Russia has a long-term military operation. According to him, from July 2021, Russia will start redeploying military forces from Ukraine to Belarus. "Russia's military actions have been planned in the long run,” he said. “It has lots of military action scenarios. I think the second part of the action will start in July. However, the results of the meeting between US President Biden and the President of the Russian Federation, Vladimir Putin, in June, are important. Until then, I think a lot of provocations are expected from Russia."
Sergei Savchenko, Major General of the Reserve, Head of the Center for Analytical Research and Combating Hybrid Threats, drew attention to the hybrid threats posed by Russia. "Since 2014, the aggressor is having a hybrid war with Ukraine, after which, according to the scenario, Russia changes its tools and moves to open aggression. We are now at the stage of one of the operations of this war, which has political-strategic tasks. We call them: Operation Federalization and Operation People's Government.
"Russia's algorithm of military action is as follows: Ukraine cuts ties with the West, enters a deep socio-economic crisis, calls a referendum, and if there is an attempt to delay this scenario, Russia responds to provocation from any region by opening fire and launching open aggression."
Retired Major General Vakhtang Kapanadze, former head of Georgia's Defense and Military Representation in NATO and the European Union and a research fellow at Geocase, focused on Russia's policy, which ignores all formal agreements and non-binding border agreements. "Russia wants to show everyone its strength, that it is a major player even in this region," said Kapanadze.
In conclusion, Kipiani noted that the states of Ukraine and Georgia have an untapped resource of partnership, which is a topic for future conversations. He also announced a future online discussion as part of the Geocase webinars, taking into account the role of the West in current events and the Turkish factor in the Black Sea region.
"Georgia and Ukraine have untapped resources for both political and military-strategic partnership. In spite of all the factors, the worthiest response to the aggression would be the statehoods of Ukraine and Georgia free from Russian influence. This is [only] possible through groundbreaking internal reforms in both states," said Victor Kipiani.