„ჯეოქეისის“ თანაორგანიზებით ონლაინ დისკუსია „საქართველო-აზერბაიჯანის სტრატეგიული ურთიერთობები“ გაიმართა
ანალიტიკური ორგანიზაცია „ჯეოქეისის“ თანაორგანიზებით ონლაინ დისკუსია „საქართველო-აზერბაიჯანის სტრატეგიული ურთიერთობები“ გაიმართა, რომელსაც მოდერატორობას უწევდნენ „ჯეოქეისის“ თავმჯდომარე, ვიქტორ ყიფიანი და აზერბაიჯანის დიპლომატიური აკადემიის (ADA) უნივერსიტეტის პრორექტორი, ფარიზ ისმაილზადე.
სამხრეთ კავკასიაში განახლებული პოლიტიკური ლანდშაფტის გათვალისწინებით, საქართველო-აზერბაიჯანს შორის სტრატეგიული ურთიერთობების, გაჩენილი ახალი შესაძლებლობებისა თუ გამოწვევების შესახებ იმსჯელეს მოწვეულმა სპიკერებმა, ელჩებმა თედო ჯაფარიძემ და ზურაბ გუმბერიძემ, ADA-ს უნივერსიტეტის საზოგადოებრივ და საერთაშორისო საქმეთა სკოლის დეკანმა ანარ ვალიევმა და ელჩმა, AIR Center-ის თავმჯდომარემ ფარიდ შაფიევმა.
„ძლიერი და წარმატებული აზერბაიჯანი არის საქართველოს სტრატეგიული ინტერესი და ასევე,  ძლიერი და წარმატებული საქართველო არის აზერბაიჯანის სტრატეგიული ინტერესი და ეს შემთხვევითი არ არის. დღეს ჩვენ გვაქვს მზარდი ურთიერთკავშირი, რაც აისახება რამდენიმე მნიშვნელოვან ფაქტორში. პირველი რაც ჩვენ გვაქვს, ესაა  ტრადიციულად   ძლიერი კავშირი კულტურის დარგში, რაც ნამდვილად ყველას გვეამაყება. მეორე,  გამაერთიანებელი ფაქტორია საქართველოს მოქალაქეები, რომლებიც ეთნიკურად აზერბაიჯანელები არიან და ეთნიკურად ქართველი აზერბაიჯანის მოქალაქეები. ბოლოს, რაც არანაკლებ მნიშვნელოვანია, - ეს არის სამხრეთ კავკასიის საერთო რეგიონალური ინტერესები, მშვიდობა და სტაბილურობა, საერთაშორისო სამართლისა და წესრიგის პატივისცემა,“- განაცხადა ვიქტორ ყიფიანმა.
დისკუსიისას ელჩმა, თედო ჯაფარიძემ ისტორიულ კონტექსტში მიმოიხილა ორი ქვეყნის მეგობრული სტრატეგიული ურთიერთობების განვითარება და ამ ურთიერთობათა მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
„საქართველოსა და აზერბაიჯანის სტრატეგიული თანამშრომლობის კვალდაკვალ, ორივე ქვეყანა რეგიონის ინტერესების გათვალისწინებით მოქმედებს და ეს უმნიშვნელოვანესია, რადგან ერთიანი ხედვის, თანაგანცდის გარეშე წარმოუდგენელია აზერბაიჯანისა და საქართველოს ქვეყნების დამოუკიდებლობის, სუვერენიტეტის, უსაფრთხოების, სტაბილურობის, ეკონომიკური კეთილდღეობის უზრუნველყოფა,  მსხვილი საერთაშორისო პროექტების განხორციელება,"-განაცხადა თედო ჯაფარიძემ.
მოწვეულმა სპიკერმა, ელჩმა, AIR Center-ის თავმჯდომარემ, ფარიდ შაფიევმა ყურადღება გაამახვილა ყარაბაღის ომის შემდგომ შეცვლილ ვითარებაზე რეგიონში. მან აღნიშნა, რომ აზერბაიჯანს დიდ საერთაშორისო წნეხთან გამკლავება მოუწია.
„საქართველოსა და აზერბაიჯანს შორის მტკიცე მეგობრული და სტრატეგიული ურთიერთობებია, რაც გამოიხატება ისტორიულ, პოლიტიკურ, ეკონომიკურ, ჰუმანიტარულ, მდგრად ურთიერთობებში. ბუნებრვია, გამუდმებით არის იმის საჭიროება რომ ორივე მხარემ ერთმანეთს დაუდასტუროს ამ მხრივ ურყევი პოზიცია. მაშინ როდესაც 27 წლის შემდეგ მოხდა აზერბაიჯანის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენა, აზერბაიჯანი არა მხოლოდ რუსეთის სახელმწიფოსგან, არამედ დასავლეთის, აშშ-ის ადმინისტრაციის, საფრანგეთის და ზოგადად ევროკავშირის მხრიდანაც იყო ზეწოლის ქვეშ და სწორედ ამიტომაც უფრო მეტ შედეგზე აღარ კონცენტრირდა. ახლა კი გვაქვს ის მოცემულობა, რაც გვაქვს,“-განაცხადა დიპლომატმა.
ელჩმა, ზურაბ გუმბერიძემ დისკუსიაში მონაწილეობისას მიმოიხილა ორი ქვეყნის ჩართულობით განხორციელებული მსხვილი საერთაშორისო პროექტები.
„ძალიან იშვიათია 10 წლის განმავლობაში 5 უმსხვილესი საერთაშორისო პროექტის განხორციელება, როგორებიცაა ევრაზიის სატრანსპორტო კორიდორი, ბაქო–სუფსას ნავთობსადენი, ბაქო-თბილისი-ერზრუმის გაზსადენი, ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის ნავთობსადენი, ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზა, რომელთა რენტაბელურობა არ დამდგარა ეჭვის ქვეშ და რომელთა წარმატება მეტად დააკავშირებს ჩვენს ქვეყნებს და მომავალ თაობებს.“
ვიქტორ ყიფიანმა დისკუსიის შეჯამებისას ყურადღება გაამახვილა მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტისას საქართველოს პოზიციაზე. მან აღნიშნა, რომ მისი პირადი მოსაზრებაა რომ საკითხზე მსჯელობისას არ გავცდეთ საერთაშორისო სამართლის ფარგლებს.
„საერთაშორისო სამართალი გვკარნახობს ქვეყნის დამოუკიდებლობისა, სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის პატივისცემას. საქართველოს პოზიცია მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტისას სწორედ რომ საერთაშორისო სამართლიდან გამომდინარეობს და ეს არის ამოსავალი. აქვე მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ საქართველოს პროდასავლურობა, ქვეყნის იმგვარი საგარეო პოლიტიკის კურსი კი არ არის, რომელიც ღილაკის დაჭერით შეიძლება შეიცვალოს; ეს არის საზოგადოებაში არსებული ფართო კონსესუსის შედეგი, მისი ცივილიზაციური არჩევანია. დღესდღეობით, საერთაშორისო ურთიერთობებში მრავამლხრივობის განახლებული ფორმები მკვიდრდება. ამ ჭრილში, მიმაჩნია, რომ რეგიონშიც ახლებური გადაწყვეტების პოვნაა შესაძლებელი. რა თქმა უნდა, იდეალური იქნება დღეს სამხრეთ კავკასიის ერთიან სამოქმედო, ეკონომიკურ სივრცის შექმნაზე საუბარი.  თუმცა, სამწუხაროდ, ახლო მომავალში,  ეს შეუძლებლად მესახება. ამიტომ, უფრო მეტად მოზანშეწონილია მაქსიმალურად გამოვიყენოთ აზერბაიჯანსა და საქართველოს შორის უკვე არსებული კარგი პრაქტიკა, რაც სამაგალითოა. თუ გადავხედავთ მსოფლიო რუკას, ძნელად თუ ვნახავთ ორი განსხვავებული კულტურის, რელიგიის, მაგრამ მრავალ საკვანძო ასპექტით დაკავშირებულ ორ ერს, თანაც ორივეს ასეთ რთულ რეგიონში. ერთი სიტყვით, რაც უფრო მჭიდრო სტრატეგიულ-მეგობრული ურთიერთობები დაგვაკავშირებს, მით უფრო გავაძლიერებთ ერთმანეთს. ასეთი შეკავშირებით ასევე შევზღუდავთ რეგიონის პროცესებში მავნე გარე ძალების უხეშ ჩარევასა და ჩვენთვის არასასურველი ნების თავზე  მოხვევას“- განაცხადა ვიქტორ ყიფიანმა

The Georgian thinktank Geocase, in cooperation with ADA University, Azerbaijan, co-organized the online discussion “Georgia-Azerbaijan Strategic Relations”.
Victor Kipiani, Chairman of Geocase and Fariz Ismailzade, Vice Rector of ADA University, moderated the event.
Ambassadors Tedo Japaridze and Zurab Gumberidze, Anar Valiev, Dean of the ADA University School of Public and International Affairs, and Farid Shafiev, Chairman of the AIR Center, were invited to speak at the discussions.
The speakers discussed new opportunities and challenges of Georgia-Azerbaijan strategic relations in light of the renewed political landscape in the South Caucasus.
“A strong and prosperous Azerbaijan is in the strategic interest of Georgia and, likewise, a strong and prosperous Georgia is in the strategic interest of Azerbaijan and it is not accidental. Today we have a growing interconnectedness, which is reflected in several important factors. The first thing we have is a traditionally strong connection in the field of culture that really makes us all proud. The second unifying factor is Georgian citizens who are ethnically Azerbaijani and ethnic Georgian citizens of Azerbaijan. Last but not least, the common regional interests of the South Caucasus, peace and stability, respect for international law and order,” said Viktor Kipiani.
During the discussion, His Excellency Tedo Japaridze reviewed the development of friendly strategic relations between the two countries in the historical context and spoke about the importance of these relations.
“Following the strategic cooperation between Georgia and Azerbaijan, both countries act according to the interests of the region, and this is important, because without a common vision – compassion – it is inconceivable to ensure independence, sovereignty, security, stability, economic prosperity of each country and to implement such international projects,” stated Japaridze.
The invited speaker, His Excellency Farid Shafiev, focused on the changed situation in the region after the Karabakh war. He noted that Azerbaijan had to deal with great international pressure.
“Georgia and Azerbaijan have strong friendly and strategic relations, which are reflected in the historical, political, economic, humanitarian, sustainable relations. Naturally, there is a constant need for both sides to affirm each other's unwavering position in this regard. When Azerbaijan's territorial integrity was restored after 27 years, Azerbaijan was under pressure not only from the Russian state, but also from the West, the US administration, France and the European Union in general, and therefore the Republic of Azerbaijan did not concentrate on more results. Now we have the reality we have,” the diplomat said.
His Excellency Zurab Gumberidze reviewed the large scale international projects implemented with the strategic partnership of the two countries. “It is very rare to implement 5 such large-scale international projects in 10 years, such as the Eurasian Transport Corridor, Baku-Supsa oil pipeline, Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline, Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, Baku-Tbilisi-Kars railway, which are not yet under construction, whose success will greatly connect our countries and future generations.”
Summing up the discussion, Viktor Kipiani focused on Georgia's position during the Nagorno-Karabakh conflict. He noted that his personal opinion is that this issue should be discussed beyond the scope of international law.
“International law dictates the respect of a country's independence, sovereignty, and territorial integrity. Georgia's position in the Nagorno-Karabakh conflict stems from international law and this is the starting point.
“It is also important to note that Georgia's pro-Western nature is not even the course of the country's foreign policy, which can be changed at the touch of a button. It is the result of a broad consensus in society, it’s a civilized choice. Today, renewed forms of pluralism are settling in international relations. In this context, I believe that new solutions can be found in the region as well. Of course, it would be ideal today to talk about creating a common action, an economic space in the South Caucasus. However, unfortunately, in the near future, this will be impossible for me. Therefore, it is more advisable to make the best use of the good practice already existing between Azerbaijan and Georgia, which is exemplary. If we look at the world map, it is difficult to see two nations connected by two different cultures and religions, but with many key aspects, both in such a difficult region. In a word, the closer the strategic-friendly relations connect us, the more we will strengthen each other. "Such a connection will also limit the gross interference of harmful external forces in the processes of the region and the will of the unwanted other,” said Victor Kipiani.