„ჯეოქეისისა“ და ალჯაზირას კვლევითი ცენტრის ერთობლივი ორგანიზებით  ონლაინ სემინარი გაიმართა
ანალიტიკური ორგანიზაცია „ჯეოქეისისა“ და ალჯაზირას კვლევითი ცენტრის ერთობლივი ორგანიზებით ონლაინ სემინარი „რეგიონალური ძალები და მათი პოლიტიკა სამხრეთ კავკასიაში მთიანი ყარაბაღის ომის შემდგომ“ გაიმართა.
ღონისძიების მიზანს წარმოადგენდა მთიანი ყარაბაღის მე-2 ომის სპეციფიკის განხილვა და მისი გავლენა როგორც სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებზე, ასევე მთელ რეგიონზე, ეკონომიკური, უსაფრთხოებისა და გეოპოლიტიკური ურთიერთობების თვალსაზრისით.
ონლაინ განხილვას მოდერაციას ალჯაზირას კვლევითი ცენტრი უწევდა. მასში მონაწილეობა მიიღეს „ჯეოქეისის“ თავმჯდომარემ, ვიქტორ ყიფიანმა, „ჯეოქეისის“ აღმოსავლეთმცოდნეობის მიმართულების დირექტორმა, ემილ ავდალიანმა, ალ ჯაზირას კვლევების ცენტრის მკვლევარმა ჰავაზ თაგიამ, და ანკარის შუა აღმოსავლეთის კვლევების ცენტრის (ORSAM, თურქეთი) მკვლევარმა, ვათექ ალ-სადუნმა.
ვიქტორ ყიფიანმა, სიტყვით გამოსვლისას, ომის შემდგომი რეალობა მიმოიხილა. მისი შეფასებით, სამხრეთ კავკასიაში არსებული რეგიონალური ახალი ძალთაწონასწორობა მთიანი ყარაბაღის მეორე ომის პირდაპირი შედეგია. ასეთი ეკვილიბრიუმი საკმაოდ არამდგრადი და ბუნდოვანია, მან მთავარ მიზეზად დაასახელა 2020 წლის 10 ნოემბრის ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმება, რომელიც, ანალიტიკოსის აზრით,  ნაჩქარევადაა შედგენილი და გარკვეულ ბუნდოვანებას შეიცავს.
ვიქტორ ყიფიანის შეფასებით, მნიშვნელოვანია გავითვალისწინოთ, რომ მოსკოვმა, გარკეულწილად, გაამყარა ურთიერთობები აზერბაიჯათან და მეტი ბერკეტი მოიპოვა სომხეთის საგარეო პოლტიკაზე გავლენის მოსახდენად. თუმცა, მისი აზრით, მიუხედავად იმისა, რომ სახეზე გვაქვს თურქეთსა და რუსეთს შორის გარკვეული სახის გეოპოლიტიკური კოჰაბიტაცია, რუსეთი რეგიონში მაინც რთულ მდგომარეობაში აღმოჩნდა.
ვიქტორ ყიფიანმა ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სამხრეთ კავკასიაში, განსაკუთრებით კი საქართველოში არსებული ე.წ. „გაყინული კონფლიქტები“ გეოპოლიტიკური ხასიათის კონფლიქტებია და რეგიონალური გავლენის მოპოვებისათვის ძალაუფლებებს შორის მეტოქეობას ასახავს.
რაც შეეხება კიდევ ერთ დაინტერესებულ მხარეს - თურქეთს, ანალიტიკოსის აზრით, ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ ხელშეკრულებიდან გამომდინარე, მოსალოდნელზე ნაკლები ბერკეტი შერჩა ხელთ. „თუმცა, უსაფრთხოების სფეროში თურქეთსა და აზერბაიჯანს შორის ურთიერთობები გაცილებით გამყარდა. ყარაბაღის ომი საფუძველს გვაძლევს, ვთქვათ, რომ რეგიონში აზერბაიჯანსა და თურქეთს შორის სტარტეგიული ალიანსი თითქმის უკვე შემდგარია და ეს ძალზე მნიშვნელოვანი ფაქტორია რეგიონში მოვლენების შემდგომი განვითარებისათვის“, - აღნიშნა ვიქტორ ყიფიანმა.
მოდერატორის კითხვაზე საქართველოსა და რუსეთს შორის არსებულ ურთიერთობებთან დაკავშირებით, ვიქტორ ყიფიანმა განმარტა: „საქართველოს დასავლური პოლიტიკური კურსი ამ ურთიერთობების მთავარი თანმდევი ფაქტორია. ქვეყნის ევრო-ატლანტიკურ სივრცეში ინტეგრაცია ქვეყნის კონსტიტუციითაა განსაზღვრული, რის საფუძველზეც საქართველო გააგრძელებს აღნიშნულ სივრცეში გაერთიანებისათვის სწრაფვას. როგორც ჩვენ ვამბობთ ხოლმე, ეს ქართველი ხალხის მიერ გაკეთებული არამარტო პოლიტიკური, არამედ  ცივილიზაციური არჩევანია და, იმედი გვაქვს, ამ სივრცეს მალე დავუბრუნდებით კულტურულად და მსოფმხედველობრივად. თუმცა, ეს არ ნიშნავს იმას, რომ საქართველო არ ცდილობს ან არ გააგრძელებს მეზობელ ქვეყნებთან, პირველ რიგში კი აზერბაიჯანთან და სომხეთთან, ღია, კეთილმეგობრული ურთიერთობების შენარჩუნებასა და გაღვივებას. ყარაბაღის ომის მიმდინარეობისას ყველა ღონეს მივმართეთ, რომ ნეიტრალური პოზიცია შეგვენაჩუნებინა და, როგორც რეგიონალურ მოთამაშეს, მაქსიმალური პასუხისმგებლობით გვემოქმედა. საქართველოს პოლიტიკური დღისწესრიგის მთავარი ღერძი ნატო-სა და დასავლურ პოლიტიკურ სივრცეში გაერთიანებარჩება“.
ვიქტორ ყიფიანმა სამხრეთ კავკასიის შემდგომ განვითარების შესახებ კომენტირებისას ხაზი გაუსვა რამდენიმე ძირეულ საკითხს: „ახალი მსოფლიო წესრიგის ჩამოყალიბებაზე ძირითადად  ორი ფაქტორს ექნება გავლენა: პირველი, როგორ განვითარდება ჩინეთსა და ამერიკის შეერთებულ შტატებს შორის ურთიერობა - შესაბამისად, ახალ გლობალურ წესრიგზე მოქმედი მოვლენები, თავისმხრივ, ზეგავლენას იქონიებს სამხრეთ კავკასიაზეც. მეორე ფაქტორს, რომელიც სამხრეთ კავკასიის წესრიგზე მოქმედებს, ორი მახასიათებელი გააჩნია: მრავალმხრივობა (მულტილატერალიზმი) და გაზრდილი მნიშვნელობის მქონე რეგიონალიზმი. სამხრეთ კავკასია, რომელიც მჭიდროდაა დაკავშირებული ახლო აღმოსალეთთან, ამავდროულად შავი ზღვის ფართო რეგიონის შემადგენელი ნაწილია. შავი ზღვის რეგიონი კი განაგრძობს რეგიონალურ ცენტრად და ერთ-ერთ საყრდენად ჩამოყალიბებას მომავალი მულტილატერალური გლობალური წესრიგის პირობებში“.
„ჯეოქეისის“ აღმოსავლეთმცოდნეობის მიმართულების დირექტორი, ემილ ავდალიანი თავის გამოსვლაში მიმდინარე  გლობალურ გეოპოლიტიკურ ცვლილებებს შეეხო.
„სამხრეთ კავკასიასა და ახლო აღმოსავლეთზე ორი ძირითადი ფაქტორი მოქმედებს: (1) ენერგეტიკისა და უსაფრთხოების სფეროების მზარდი ურთიერთკავშირი; (2) აშშ-ს საგარეო პოლიტიკის ვექტორის გადატანა დასავლეთ აზიის, შავი ზღვისა და სამხრეთ კავკასიის რეგიონიდან  ინდო-წყნარი ოკეანის რეგიონისაკენ. საერთო ჯამში, ამჟამად სამხრეთ კავკასია და ახლო აღმოსავლეთი ახლებურ მსოფლიო წესრგის ერგებიან,“ - აღნიშნა ემილ ავდალიანმა.
ჰავაზ თაგია გამოსვლისას საქართველოსა და გალფის ქვეყნების ურთიერთობს შეეხო. ორ რეგიონთან დაკავშირებული სხვადასხვა აქტუალური საკითხების განხილვასთან ერთად,  ხაზი გაუსვა ევროპა-აზიის გასაყარზე საქართველოს სტრატეგიულ გეოგრაფიულ მდებარეობას,  როგორც ხელსაყრელ ფაქტორს ინვესტიციების მოზიდვის კუთხით. მან ასევე ისაუბრა რეგიონში თურქეთის გავლენის ზრდის ტენდენციაზე და ყურადღება გაამახვილა საქართველოსათვის არხი „სტამბულის“ მნიშვნელობაზე.
ვატექ ალ-სადუნმა სამხრეთ კავკასიასა და ახლო აღმოსავლეთს შორის ურთიერთობა როგორც ისტორიულ, ასევე სოციალურ, კულტურულ და ეკონომიკურ ჭრილში განიხილა. ასევე, რუსეთის მიერ საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაცია და ამ ფაქტის მიმართ არაბული ქვეყნების პოზიცია შეაფასა. მან აფხაზითისა და ცხინვალის რეგიონის მაგალითზე აღნიშნა, რომ ყველა სეპარატისტულმა რეჟიმმა უნდა გაითვალისწინოს, რომ გონივრული არაა ნაციონალისტური ამბიციების დასაკმაყოფილებლად სამშობლოსაგან მოწყვეტა და ძალაუფლების მქონე ერთი რეგიონალური აქტორის იზოლაციაში აღმოჩენა არაფრის მომტანია და მხოლოდ დანარჩენი მსოფლიოსაგან მოწყვეტას ნიშნავს.
მან ასევე აღნიშნა, რომ არაბული და სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების აკადემიურ წრეებს შორის კომუნიკაციის გაზრდა მხოლოდ გააძლიერებს მათ თანამშრომლობას და გაამყარებს ორმხრივ კავშირებს.
ვებინარი დისკუსიის მონაწილეთათვის წარმოადგენდა ხელსაყრელ პლატფორმას რეგიონალური და გეოპოლიტიკური მოვლენების შესახებ მოსაზრებების გაცვლისა და საინტერესო შეფასებების გაჟღერების კუთხით. იგი აგრეთვე, ხელს შეუწყობს ანალიტიკურ ორგანიზაციებს შორის თანამშრომლობის გაფართოებას რეგიონალური ურთიერთობების გაღრმავებისა და განვითარებისათვის.

The joint seminar entitled ‘Regional Powers and their Policies in the South Caucasus in the aftermath of the 2nd Nagorno Karabakh War’ was organized in the framework of the cooperation between Geocase, Tbilisi based think tank, and Al Jazeera Center for Studies, an independent research institution.
The aim of the webinar was to discuss the specifics of the 2nd Nagorno Karabakh war and its impact on the South Caucasus countries as well as on the whole region in terms of economic, security, and geopolitical relations.
The discussions were moderated by Al Jazeera Center for Studies. Among the event participants were Victor Kipiani, Chairman of Geocase; Emil Avdaliani, Director of Middle East Studies at Geocase; Haoues Taguia, Researcher at Al Jazeera Centre for Studies; Watheq Al-Sadoon, Researcher at the Center for Middle Eastern Studies (ORSAM) in Ankara.
In his presentation, Victor Kipiani assessed the post-war reality and noted: “A new equilibrium of regional powers in the South Caucasus as it stands today is a direct result of the second Nagorno-Karabakh war. Such equilibrium although is quite murky and obscure enough. The key reason for that obscurity, if you ask me, is the agreement dated November 10th last year. It was drawn up in a bit hasty way and there are some still vague issues that appear in that agreement.
According to Kipiani, it's important to take into consideration that Moscow presumably has entrenched its political bonds with Azerbaijan, and also getting more leverage over the Armenian foreign policy than it had before. He assumes, there is a new type of geopolitical cohabitation of Russia and Turkey in the region, nevertheless, Russia got into a geopolitical quagmire and finds itself between a rock and a hard place.
In his speech he also underlined that the frozen conflicts in the south Caucasus, and particularly the frozen conflicts in Georgia, are essentially geopolitical conflicts and reflect competition of the powers for regional influence.
As for another major stakeholder – Turkey, the analyst believes that it got a little bit less leverage than it was expected as a result of ceasefire agreements. “Still, among the gains that Turkey has got are stronger security bonds with Azerbaijan, and today the fallout of the Nagorno Karabakh war gives us the basis to say that Azerbaijan and Turkey almost enjoy a strategic alliance in the region. This is a very important point for any further regional developments.”, - he noted.
On the moderator’s question regarding the current relations between Georgia and Russia, Victor Kipiani replied: “Western foreign policy trajectory is the mainstream. Integration with the Euro-Atlantic community is the constitutional provision, which set the force that Georgia will continue integrating with the Euro-Atlantic community. As we say in Georgia, this is not just the choice of the political process, it’s our civilizational choice. We, hopefully, are getting back to the community culturally, philosophically, and humanly. But it doesn’t mean that Georgia is not thriving and will not continue thriving to keep an open and good relationship with the adjacent countries, in the first place it’s Azerbaijan and Armenia. We did our best when the Nagorno Karabakh war rolled out to maintain neutrality and act as responsibly as we could as regional stakeholders. The key policy in the Georgian agenda is full political and military integration with NATO and the western political community.”
Commenting on the future developments and outlook of the South Caucasus, Victor Kipiani underlined several essential points: “A new shape of the global order would be determined by two main considerations: how the relationships between China and the United States will develop and, apparently, the developments shaping a new global order would have an impact on the emerging order of the South Caucasus as well. The second point which would have an impact on the South Caucasus regional order, are two trends: multilateralism and the increased importance of regionalism. The South Caucasus, with its close geopolitical links with the Middle East, simultaneously is an integral part of the broader Black Sea region. The Black Sea region will also continue its rise as the regional center and one of the pillars in the forthcoming multilateral global order.”
In his speech, Emil Avdaliani touched upon the current global geopolitical upheavals. “There are two major long-term developments impacting the South Caucasus and the Middle East: 1. Growing energy and security interconnection; 2. The shift in the US foreign policy away from West Asia, the Black Sea region, and the South Caucasus to the Indo-Pacific region. Overall, the South Caucasus and the Middle East are now adjusting to an emerging renegotiated world order,” - he remarked.
During his speech, Havaz Tagia talked about the relations between Georgia and the Gulf countries. While discussing various issues related to the regions, he emphasized Georgia's strategic geographical location at the crossroads of Europe and Asia as a favorable factor in terms of attracting investments. He also spoke about the growing trend of Turkish influence in the region, and stressed the importance of the Istanbul Channel for Georgia.
Watheq Al-Sadoon discussed the relations between the South Caucasus and the Middle East from the historical a well as social, cultural and economic perspective. He assessed Russian invasion of Georgian territories and the stance of the Arab countries to it. Al-Sadoon brought an example of the Georgian breakaway regions and remarked that all the separatist regimes should take into account that separating from the mother country and imprisoning themselves in one regional power in order to satisfy nationalistic ambitions is not wise and brings only the isolation from the rest of the world.
He, also, noted that increase in academic communication between the Arab region and the South Caucasus countries would only enhance their cooperation and boost bilateral ties.
Apart from being a very useful platform for the participating analyst to exchange and voice their insightful views on significant regional and geopolitical developments, the webinar also served the aim to expand cooperation between the analytical organizations in order to facilitate the process of further development of relations between the regions.