ქართველოლოგიის დღე წარმოადგენს ყოველწლიურ ღონისძიებას, რომელიც უესტმინსტერის უნივერსიტეტში 1987 წლიდან იმართება და მიზნად ისახავს ბრიტანელი საზოგადოებისათვის საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკური, ეკონომიკური და კულტურული მოვლენების შესახებ ინფორმაციის მიწოდებას.
წლევანდელმა კონფერენციამ, რომლის მთავარი თემა იყო "საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენა: 30 წლის შემდეგ" თავი მოუყარა დიპლომატებს, სახელმწიფო მოხელეებს, აკადემიური და ბიზნეს წრეების წარმომადგენლებს საქართველოსა და დიდი ბრიტანეთიდან. კონფერენცია დიდ ბრიტანეთსა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებულ სამეფოში საქართველოს საელჩოს მხარდაჭერით გაიმართა.
ღონისძიება საქართველოს პრეზიდენტის, ქალბატონი სალომე ზურაბიშვილის მიმართვით გაიხსნა.
კონფერენციას მოდერატორობას უესტმინსტერის უნივერსიტეტის მეცნიერები თამარა დრაგაძე, ნინა ფორაქიშვილი და პროფესორი პიტერ ლიდიარდი უწევდნენ.
სიტყვით გამოსვლისას, ვიქტორ ყიფიანმა მოკლედ მიმოიხილა საქართველოს დამოუკიდებლობის 30 წელი და ევროკავშირისკენ მიმავალ გზაზე ქვეყნისათვის მნიშვნელოვანი მოვლენები. მან განსაკუთრებით გაუსვა ხაზი ევროკავშირთან ასოცირებისა და 2014 წელს რატიფიცირებულ ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმებებს, ასევე, 2017 წელს ევროკავშირთან უვიზო რეჟიმის ამოქმედებას. მან აღნიშნა, რომ საქართველოს საკანონმდებლო ბაზის ევროპულ სტანდარტებთან და ნორმებთან შესაბამისობაში მოყვანა დღესაც ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტს წარმოადგენს და უმნიშვნელოვანესია ქვეყნის მიერ მკაფიოდ გაცხადებული მისწრაფება ევრო-ატლანტიკური უსაფრთხოების საერთო სისტემაში გაწევრიანებასთან დაკავშირებით.
„როგორც ბოლო წლებმა ცხადად აჩვენა, მშვიდობა და სტაბილურობა კრიტიკულად მნიშვნელოვანია. ამიტომ ვიმედოვნებთ, რომ სწორედ მშვიდობა და სტაბილურობა გააძლიერებს საქართველოს საერთაშორისო პოზიციას, უზრუნველყოფს მის შიდა მდგრადობას და ევროპასა და ევროატლანტიკურ საზოგადოებასთან ინტეგრაციის პროცესს უფრო ხანმოკლეს, უსაფრთხოს და იოლს გახდის. ჩვენ, რა თქმა უნდა, მზად ვართ, ამ მხრივ მცდელობა არ დავაკლოთ, თუმცა ჩვენი საერთაშორისო პარტნიორებისგანაც იმავეს მოველით. ეს მეტად მნიშვნელოვანია და, დიდი იმედი გვაქვს, ჩვენი მცდელობები სათანადოდ იქნება დაფასებული“, - აღნიშნა ვიქტორ ყიფიანმა გამოსვლის დასასრულს.

Victor Kipiani, the Chairman of Geocase, was invited to speak during the 34th Georgian Studies Day
The Georgian Studies Day is an annual event, held since 1987 by the School of Life Sciences at the University of Westminster, that aims to provide the British public with information on current political, economic and cultural developments in Georgia.
The conference was held under the auspices of the Embassy of Georgia to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.
This year's edition brought together diplomats, government officials, academics and businesses from both Georgia and the UK around the topic of ‘The Restoration of Georgian Independence: 30 Years On’. The event opened with an address given by the President of Georgia, Ms Salome Zourabichvili, and was convened by Dr Tamara Dragadze, Dr Nina Porakishvili and Professor Peter M Lydyard of Westminster University.
During his speech, Mr Kipiani briefly reviewed the past 30 years of Georgia’s independence and the milestones along its path towards the European Union—particularly the 2014 Association Agreement and Deep and Comprehensive Free Trade Agreement and the adoption of a visa-free regime in 2017. Mr Kipiani also emphasized Georgia’s efforts to adapt its domestic legal framework to European standards and norms as a key pillar of Georgia's integration with European fora, as well as Tbilisi's declared aspiration to join Euro-Atlantic security and defence structures.
'Peace and stability are of course critically important, and the past few years have been important ones in that respect. Hopefully, the very same peace and stability that would further reinvigorate Georgia’s international posture would also increase its domestic resilience as well as render the process of the country's integration with Europe and the Euro-Atlantic community shorter, safer and unchallenged. We are definitely ready to keep progressing down this path, but we also very much expect our international partners to do their fair share. This is very high on our agenda, and we very much hope that they will reciprocate,' concluded Mr Kipiani.