„ჯეოქეისის“ არარეზიდენტი მკვლევარი საერთაშორისო ურთიერთობების მიმართულებით, ნიკოლოზ ხატიაშვილი ვარშავის უსაფრთხოების ფორუმის (WSF) დემოკრატიის ქსელში გაწევრიანდა
„ჯეოქეისის“ არარეზიდენტმა მკვლევარმა საერთაშორისო ურთიერთობების მიმართულებით, ნიკოლოზ ხატიაშვილმა, კაზიმირ პულასკის ფონდის ინიციატივით გამართულ ონლაინ ფორმატის შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა, სადაც ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის სამოქალაქო საზოგადოებისა და ექსპერტთა ორგანიზაციების ერთობლივი პროექტების განსახორციელებლად შექმნილი ახალი პლატფორმა - ვარშავის უსაფრთხოების ფორუმის (WSF) დემოკრატიის ქსელი - განიხილეს.
ონლაინ ფორმატის შეხვედრას ესწრებოდა სამოქალაქო საზოგადოების 20-ზე მეტი წარმომადგენელი ბელარუსიდან, ჩეხეთიდან, ესტონეთიდან, საქართველოდან, უნგრეთიდან, ლატვიიდან, ლიეტუვიდან, პოლონეთიდან, რუსეთიდან, სლოვაკეთიდან და უკრაინიდან.  ქსელის დაფუძნებას, რომელიც მიზნად ისახავდა რეგიონის ქვეყნებში დემოკრატიული განვითარებისათვის ორგანიზაციების ხმების გაძლიერებას მხარდაჭერა გამოუცხადა აშშ-ის ეროვნულმა დემოკრატიულმა კავშირმა (NED).
ინიციატივის ოთხი პრიორიტეტია: დემოკრატიის მშენებლობისა და გამაძლიერებელ პროექტებში ჩართული თანამოაზრეების შეკრება; რეგიონული დემოკრატიული მდგრადობის გაძლიერებასთან დაკავშირებული მიმდინარე პროექტების გაზიარება და შესწავლა; საერთაშორისო ორგანიზაციებთან ერთობლივი თანამშრომლობის პროექტებში მონაწილეობის პერსპექტივების განხილვა.
WSF-ის დემოკრატიის ქსელი მიზნად ისახავს კაზიმირ პულასკის ფონდის პარტნიორების მხარდაჭერას, კანონმდებლების, საზოგადოებრივი აზრის შემქმნელების, ლიდერებისა და მეცნიერების უფრო ფართო აუდიტორიის ინფორმირებას უსაფრთხოების პოლიტიკაში დემოკრატიული პრინციპების დაცვის მნიშვნელობის შესახებ  განსაკუთრებით უსაფრთხოების კრიზისის დროს.

Mr Nikoloz Khatiashvili a non-resident Foreign Policy Research Fellow at Geocase has joined The Warsaw Security Forum Democracy Network, initiated by the Casimir Pulaski Foundation.
The Warsaw Security Forum Democracy Network will be a platform for Central and Eastern European civil society and expert organizations to discuss and develop joint projects.
Mr Khatiashvili attended the online meeting during which the twenty representatives of the civil society from Belarus, Czechia, Estonia, Hungary, Latvia, Lithuania, Poland, Russia, Slovakia, and Ukraine discussed the project designed to amplify the voice of organizations fighting for the integrity of the democratic process.
The four priorities set before the Network are: to gather like-minded individuals involved in democracy-building and democracy-strengthening projects; to share and explore ongoing projects related to strengthening regional democratic resilience; to brainstorm and possibly contribute to joint collaborative projects with international organizations; to influence the Warsaw Security Forum’s 2022 agenda on democracy-related issues.
The WSF Democracy Network is designed to support Casimir Pulaski Foundation’s partners to reach out and inform a broader audience of policy-makers, opinion-shapers, scholars, and community leaders about the importance of upholding democratic principles in security policy – particularly in times of security crisis. The network has been established with the support of the National Endowment for Democracy (USA).