„ჯეოქეისის“ ორგანიზებით ვებინარი თემაზე "აპარტეიდის დემოკრატიით შეცვლის სამხრეთ აფრიკული გამოცდილება: მიღწევები, მიმდინარე გამოწვევები და გაკვეთილები გლობალური საზოგადოებისთვის" გაიმართა. ვებინარს საპატიო სტუმარი, როლფ მაიერი გაუძღვა. იგი ორგანიზაციის In Transformation Initiative (ITI) დამფუძნებელი დირექტორია, გახლდათ სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის ყოფილი მინისტრი, პოლიტიკოსი და მთავარი პირი იმ ისტორიული მოლაპარაკებების პროცესისა, რომელმაც დაასრულა აპარტეიდი.
ვებინარს მოდერატორობას „ჯეოქეისის“ თავმჯდომარე, ვიქტორ ყიფიანი უწევდა. მან სტუმარი საზოგადოებას წარუდგინა და აღნიშნა, რომ ქართველი აუდიტორიისა და ექსპერტთა წრისათვის ეს იყო პირველი ღონისძიება, რომელიც საშუალებას მისცემდა აუდიტორიას სამხრეთ აფრიკა დაენახა არა მხოლოდ აპარტეიდის დასრულების ჭრილში, არამედ გაეგო ქვეყნის შიდა პოლიტიკისა და საგარეო ურთერთობების შესახებაც.
როლფ მეიერმა მოკლედ მიმოიხილა სამხრეთ აფრიკაში აპარტეიდის რეჟიმი და მსმენელებს საკუთარი ისტორიის შესახებაც უამბო, თუ როგორ ფუნდამენტურად შეიცვალა აპარტეიდის მხარდამჭერ ძალზე კონსერვატიულ ოჯახში აღზრდილმა ადამიანმა მსოფლმხედველობა და მოგვიანებით პოლიტიკით მხოლოდ იმ მიზნით დაკავდა, რომ ქვეყანაში ცვლილებები განეხორციელებინა აპარტეიდის დასასრულებლად. ცვლილებებზე მუშაობა კი სწორედ მაშინ დაიწყო, როცა პარლამენტში მაშინდელი მმართველი პარტიის - ნაციონალური პარტიის წევრად აირჩიეს. „ზოგი ამბობს, რომ ცვლილებების მოხდენა შეუძლებელია, მე კი საკუთარ გამოცდილებაზე დაყრდნობით ვიტყვი, რომ ეს შესაძლებელია, თუ საქმისათვის თავს გადადებ და მას დიდი შინაგანი რწმენით მიუდგები“, - აღნიშნა მან.
სიტყვით გამოსვლისას, როლფ მეიერმა განსაკუთრებით გაუსვა ხაზი სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის პირველი შავკანიანი პრეზიდენტის, ნელსონ მანდელას, 1989-1994 წლებში სამხრეთ აფრიკის პრეზიდენტის, ფრედერიკ ვილემ დე კლერკისა და არქიეპისკოპოსის, დესმონდ ტუტუს ისტორიულ დამსახურებას აპარტეიდის დასრულების შემდგომ სამხრეთ აფრიკის ხალხებს შორის შერიგებისა და მშვიდობის მიღწევის კუთხით.
„თუ მსგავს ვითარებაში ლიდერობა გსურთ, მტკიცე შინაგანი რწმენა უნდა გაგაჩნდეთ, წინააღმდეგ შემთხვევაში, მხოლოდ ოპორტუნიზმით ვერ შესძლებთ დაარწმუნოთ სხვები და გაუძღვეთ მათ. ბევრი პოლიტიკოსი მინახავს, რომელთაც, შესაძლოა, კარგი განზრახვები ჰქონდათ, მაგრამ ოპორტუნისტული მიდგომებით და შინაგანი რწმენის არქონის გამო ვერაფერს გახდნენ“, - განაცხადა როლფ მეიერმა.
მან რეჟიმის ცვლილების შემდეგ პოლიტიკური ძალადობის აღმოფხვრაზეც ისაუბრა და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ პრობლემის გარშემო სამოქალაქო საზოგადოების, პროფკავშირების, ბიზნეს საზოგადოებისა და სხვა წრეების საკუთარი ინიციატივით გაერთიანებამ შესაძლებელი გახადა კონსესუსის მიღწევა და ხელი მოეწერა ეროვნულ სამშვიდობო შეთანხმებასაც, რომლის მეშვეობითაც შეწყდა პოლიტიკური ძალადობა და მოხერხდა კონსტიტუციასთან დაკავშირებით მოლაპარაკებების დაწყება. დღესდღეობით კი საზოგადოების ბაზისურ დონეზე წარმატებით წარმოებული დიალოგის კონცეფციას სამხრეთ აფრიკა იმ ქვეყნებსაც უზიარებს, რომელთაც მსგავსი შიდა კონფლიქტები გააჩნია.
როლფ მეიერის თვალსაზრისით, სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის საზოგადოების გახლეჩილ მხარეებს შორის მოლაპარაკებების წარმატებით დასრულება სამმა ძირითადმა ფაქტორმა განაპირობა, ესენია: მოლაპარაკებების პროცესის ინკლუზიურობა, მხარეებს შორის ნდობის ჩამოყალიბება, ინიციატივებსა და შედეგებზე პასუხიმგებლობის საკუთარ თავზე აღება. შედეგად აპარტეიდის რეჟიმიდან დემოკრატიულ ფორმაციაზე მშვიდობიანი გადასვლა მოხერხდა. მისივე თქმით, ასევე მნიშვნელოვანი იყო პროცესის გამჭვირვალობა და მასში მედიის გადამწყვეტი როლი - კონსტრუქციული მიდგომა და პროგრესისადმი ინტერესი.
თუმცა, მიუხედავად ყველაფრისა, როლფ მეიერის აზრით, ისეთივე წარმატებით ვერ განხორციელდა ქვეყნის სოციალურ-ეკონომიკური ტრანსფორმაცია და, შესაბამისად, სამხრეთ აფრიკის ეკონომიკური მოდელი რეფორმირებას საჭიროებს.
ღონისძიების მოდერატორმა, ვიქტორ ყიფიანმა დასკვნით ნაწილში მადლობა გადაუხადა სტუმარს უაღრესად საინტერესო და ინფორმატიული ვებინარისთვის და აღნიშნა, რომ ქართველ აუდიტორიას შესანიშნავი შესაძლებლობა მიეცა უფრო დეტალურად გაცნობოდა სამხრეთ აფრიკის მშვიდობის, შერიგებისა და კომპრომისის მიღწევის გამოცდილებას. ასევე, მიეღო ძალზე პრაქტიკული რჩევები ესოდენ მაღალი ავტორიტეტისა და კომპეტენციის მქონე პირისაგან.

Geocase Hosted a Webinar on South African Experience of Transition from Apartheid to Democracy
Geocase hosted a webinar on ‘South African Experience of Transition from Apartheid to Democracy: achievements, ongoing challenges and lessons to learn for global community’ conducted by the distinguished guest Mr Roelf Meyer, Founding Director of South African organization In Transformation Initiative (ITI), former South African Minister, politician and Chief Negotiator in the historic process that ended apartheid.
The webinar was moderated by Mr Victor Kipiani, the Chairman of Geocase. He welcomed the guest and introduced him to the audience. The moderator noted that the webinar was the very first ever event offered to the Georgian audience and the community of experts which portrayed South Africa not only in terms of ending the apartheid but its internal politics, external ramifications.
Mr Roelf Meyer briefly overviewed a history of the apartheid regime in South Africa and shared his own story how the person with a very conservative background raised in the family supporting apartheid experienced a fundamental change in his standpoint and later entered politics with one purpose: to make a change in order to end apartheid. And when he was elected in the parliament as a member of the that-time ruling party – the National Party, he started working for the change from within. “People say it’s impossible to bring about change, I’m saying from my own experience: I know it is possible if you work from within on a dedicated basis and full commitment”, stated Mr Meyer.
During his speech, he particularly emphasized the historical merit of Nelson Mandela, South Africa’s first black president, Frederik Willem de Klerkand, President of South Africa from 1989 to 1994, and Archbishop Desmond Tutu, who played an enormous role in favor of peace and reconciliation of the South African people after the demise of apartheid.
“You need inner conviction if you want to stand up as a leader under such circumstances. You can’t lead and persuade others just being an opportunist. So many times, I’ve observed politicians who might have had good intentions but they were totally opportunistic in their approaches with no inner conviction”.
Speaking about ending political violence after the regime change Mr Meyer underscored that it was the civil society along with labor unions, the business community and others who were unified to work towards a peace agreement, and the National Peace Accord was adopted which helped to control the political violence and helped to start constitutional negotiations. The concept of this inter-communal dialogue has now been started to be exported to the countries where there is conflict at the local level.
According to Mr Roelf Meyer, there were three factors that made negotiations successful: the inclusiveness of the process, building trust, taking ownership, and responsibility.  Successful negotiations led to a smooth transition from apartheid to democracy. He also stressed that the process was very transparent and the role of the media was crucial as it was very constructive and interested in progress.
However, as Mr Meyer pointed out, the socio-economic transformation of the country was humble thus the economic model of the country needs to be redefined.
In the end, Mr Victor Kipiani summarized the event, thanked the guest for the outmost insightful webinar and noted that it was a great opportunity for the Georgian audience to look closer at the South African experience of peacebuilding, reconciliation, and compromise, as well as learn some very practicable lessons from the person of such high authority and interesting background.