„ჯეოქეისის“ ორგანიზებით ონლაინ დისკუსია „შავი ზღვის სტრატეგიული გარემოს სტაბილიზაციის გზები და გამოწვევები" გაიმართა
ღონისძიება მიზნად ისახავდა რუსეთის მიერ უკრაინაში სამხედრო შეჭრის შედეგად შავი ზღვის რეგიონში მომავალი გამოწვევების და რეგიონული უსაფრთხოების ახალი წყობის, ასევე საქართველოსა და რუმინეთს შორის შესაძლო ეკონომიკური და ენერგეტიკის მიმართულებით თანამშრომლობის შესაძლებლობების შესწავლას.
ღონისძიებას, რომელიც რუმინეთის ლუკიან ბლაგას უნივერსიტეტის გლობალური კვლევების ცენტრთან და რუმინეთის პოლიტიკური და ადმინისტრაციული კვლევების ეროვნულ სკოლასთან თანამშრომლობით გაიმართა მოდერაციას უწევდა „ჯეოქეისის“ მკვლევარი საგარეო პოლიტიკის მიმართულებით, ნიკოლოზ ხატიაშვილი.
მოწვეული მომხსენებლები კი გახლდნენ ჯეოქეისის" თავმჯდომარე, ვიქტორ ყიფიანი; საქართველოს პარლამენტისაგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე, ნიკოლოზ სამხარაძე; საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე, ლაშა დარსალია;  იულიან ფოტა, რუმინეთის სახელმწიფო მდივანი; ანტონია კოლიბაშანუ,    Geopolitical Futures-ის უფროსი ანალიტიკოსი, პოლიტიკისა და ადმინისტრაციული კვლვების ეროვნული სკოლის ლექტორი (რუმინეთი); ლეონელა ლეკა, უფროსი ანალიტიკოსი, გლობალური კვლევების ცენტრი, სიბიუს ლუკიან ბალაგას უნივერსიტეტი, (რუმინეთი); პროფ. სილვიუ ნატე, სიბიუს ლუკიან ბალაგას უნივერსიტეტის გლობალური კვლევების ცენტრის დირექტორი (რუმინეთი).
დისკუსიის მონაწილეებმა რუსეთის მხრიდან უკრაინაზე განხორციელებული სამხედრო მოქმედებების გამო შავი ზღვის რეგიონის წინაშე უსაფრთხოების თვალსაზრისით გაჩენილი ახალი საფრთხეებისა და საერთაშორისო ურთიერთობების ახალი ერის დასაწყისის შესახებ იმსჯელეს.
დისკუსიისას, „ჯეოქეისის“ თავმჯდომარემ ყურადღება გაამახვილა უსაფრთხოების ახალი მექანიზმების შექმნაზე, რომელიც კიდევ უფრო გააძლიერებს შავი ზღვის უსაფრთხოების არქიტექტურას, რომელიც განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს, როგორც ევროპული უსაფრთხოების მნიშვნელოვანი ნაწილი.
„საქართველოს პერსპექტივიდან, გვსურს აღვნიშნოთ, და ვფიქრობ უკრაინელებიც დაგვეთანხმებიან, რომ როდესაც ევროპის ან ევროატლანტიკური უსაფრთხოების ახალ მოდელზე ვსაუბრობთ, უნდა გავითვალისწინოთ, რომ ასეთი მოდელი ვერ იქნება წარმატებული საქართველოსა და უკრაინის გარეშე. თუ ცხოვრებას იმავე გეოპოლიტიკურ ვაკუუმში გავაგრძელებთ, ევროპელი ლიდერებიც დარჩებიან ჩვეული კომფორტის ზონაში და ამასთანავე, უსაფრთხოებას მიიღებენ, როგორც მარტივად ბოძებულს (თუმცა, ამ ყველაფერს მარტივად ბოძებულს უკვე ვეღარ ვუწოდებთ), ვფიქრობ, ევროპის ახალ წესრიგზე საუბარი უბრალოდ თავის მოტყუება იქნება, და როგორც ბატონმა სილვიუ ნატემ აღნიშნა, ეს მხოლოდ დროებით მოგვგრის შვებას შემდგომი სრულმასშტაბიანი აგრესიის ფაქტამდე.“- აღნიშნა მან.
დასასრულს დისკუსიის მონაწილეებმა ხაზი გაუსვეს მსგავსი განხილვებისა და დიალოგის მნიშვნელობას საქართველოსა და რუმინეთს შორის ურთიერთობების გაღრმავების ხელშეწყობის, ასევე საერთო მიზნების, ამოცანების მიღწევის კუთხით. გამოითქვა მზაობა ანალოგიური ფორმატის ღონისძიებების კვლავ გასამართად.

Geocase Has Co-Organized an Online Discussion "Paths and Challenges for Stabilizing Black Sea's Strategic Environment”
Geocase, in cooperation with the Global Studies Center at the Lucian Blaga University of Sibiu (Romania), and in partnership with the National School of Political and Administrative Studies (SNSPA, Romania), has organized an online discussion "Paths and Challenges for Stabilizing Black Sea's Strategic Environment”.
The aim of the event was to explore the future challenges and the new set of regional security in the Black Sea region as a result of Russia's military invasion of Ukraine, as well as the possibilities for possible economic and energy cooperation between Georgia and Romania.
Nikoloz Khatiashvili, a Research Fellow on Foreign Policy at Geocase, moderated the discussions.
Distinguished guests and speakers included Dr. Nikoloz Samkharadze, Chair of the Foreign Relations Committee, Parliament of Georgia; Mr. Lasha Darsalia, First Deputy Minister, Ministry of Foreign Affairs of Georgia; Mr Victor Kipiani, Chairman of Geocase; Mr. Iulian Fota, State Secretary, Ministry of Foreign Affairs of Romania; Dr. Silviu Nate, Director, Global Studies Center, Lucian Blaga University of Sibiu, Romania; Dr. Antonia Colibășanu, Senior Analyst & COO at Geopolitical Futures, USA, and Lecturer at SNSPA, Romania; Dr. Leonela Leca, Senior Analyst at the Global Studies Center, Lucian Blaga University of Sibiu (LBUS), Romania.
The discussion participants discussed the new security threats to the Black Sea region that emerged due to Russia's military aggression towards Ukraine as well as the beginning of a new era in international relations.
During the webinar, the Chairman of Geocase emphasized the importance of creating the new security mechanisms for the purpose of further strengthening the Black Sea security architecture, providing that it is a significant part of European security.
"From Georgian perspective we say, and Ukrainians will also agree, that when we speak about new European or Euro Atlantic security design there would be no proper design by leaving Georgia and Ukraine out of that new order. If we would continue to reside in the same geopolitical vacuum and if European leaders continue to remain in the same comfort zone taking the security as granted, which is not granted anymore, I think that speaking about the quality of new European security order would be just cheating ourselves and getting just temporary relief pacifying aggressor before another full-scale aggression erupts" - he stated.
At the end of the webinar, the participants stressed the role of such discussions and dialogue in promoting and bolstering relations between Georgia and Romania, in order to achieve common goals and objectives. They also expressed readiness to hold similar events in the future.