ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა „ლენდ-ლიზის“ აქტის მიღებით კვლავ გამოხატა მტკიცე მხარდაჭერა რუსეთის აგრესიასთან პირისპირ მებრძოლი უკრაინისადმი, რაც საბოლოო გამარჯვების მოპოვებისათვის აუცილებელია. ეს გადაწყვეტილება დასტურია იმისა, რომ ფასეულობებისათვის ბრძოლაში უკრაინის გვერდითაა წესებზე დაფუძნებული საერთაშორისო წესრიგის ერთგული აქტორები და ამ პროცესში გლობალური ლიდერის ფუნქციას ამერიკის შეერთებული შტატები იკავებს, - ამის შესახებ ანალიტიკური ცენტრის „ჯეოქეისის“ ამერიკისმცოდნეობისა და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის მიმართულების ხელმძღვანელმა, პროფესორმა ხათუნა ბურკაძემ განაცხადა.
„მეორე მსოფლიო ომის დროს, 1941 წელს ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტმა ფრანკლინ დელანო რუზველტმა „ლენდ-ლიზის“ შესახებ კანონს ხელი მოაწერა. „ლენდ-ლიზის“ სახელმწიფო პროგრამის ამოქმედებით ამერიკის შეერთებული შტატები მოკავშირეებს დაუბრკოლებლად, ბიუროკრატიული ბარიერების გარეშე, აწვდიდა იარაღს, რაც გადამწყვეტ ფაქტორს წარმოადგენდა ომში გამარჯვებისათვის. სამწუხაროა, რომ ათეული წლების შემდეგ მსოფლიო კვლავ აღმოჩნდა ანალოგიური საფრთხის წინაშე, რომელიც მყისიერ რეაგირებას მოითხოვს. 81 წლის შემდეგ ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტი ჯოზეფ ბაიდენი „ლენდ-ლიზის“ აქტის ხელმოწერით მიზნად ისახავს უკრაინის სწრაფ, მოკლე პერიოდში სამხედრო თვალსაზრისით უფრო მეტად დახმარებას კრემლიდან მომდინარე საფრთხის შესაჩერებლად და მშვიდობის უზრუნველსაყოფად. დღეს მკაფიოა, რომ უკრაინაში წყდება საერთაშორისო სისტემის მომავალი. შემდგომი თვეები უნდა იქცეს გარდამტეხი ცვლილებების პერიოდად როგორც ევროპული, ასევე გლობალური უსაფრთხოებისათვის“, - აღნიშნა ხათუნა ბურკაძემ.
მისი თქმით, ამ მოცემულობის გათვალისწინებით საქართველომ უნდა გააძლიეროს სტრატეგიული კავშირები ამერიკის შეერთებულ შტატებთან მეტი თავდაცვითი და უსაფრთხოებითი შესაძლებლობების მოსაპოვებლად.
„დღეს, როგორც არასდროს, გვჭირდება ერთიანობა და ქვეყნის უსაფრთხოების დასაცავად ინტენსიური კომუნიკაციის წარმართვა მოკავშირეებთან, პარტნიორებთან, მათ შორის პროაქტიულად ინიციატივების შეთავაზება, რაც ხელს შეუწყობს ჩვენი საშინაო და საგარეო პოლიტიკური მიზნების მიღწევას“, - დასძინა ხათუნა ბურკაძემ.

“The US reaffirmed its strong support towards Ukraine by the adoption of the “Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022”. The Ukrainian people are fighting against Kremlin’s aggressive actions. They protect not only their territory, and democracy but also key values of the modern international system. Defenders of rules-based international order stand with Ukraine and the US has a leading role in the process of maintaining international security,” - said Dr. Khatuna Burkadze, Director of American and Euro-Atlantic Studies at Geocase.
“Lend-Lease Act” was used during World War II. In 1941 President Roosevelt signed the Lend-Lease bill to give aid to the allies. The Lend-Lease program made a valuable contribution to the victory during that time. Unfortunately, in the 21st century, the world faces a similar threat. To overcome this threat, 81 years later, President Biden signed the “Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022”. The Act aims at streamlining the process of getting military aid to Ukraine. Lend-Lease Act is a significant instrument for defending Ukraine and winning in Russia’s brutal war,” – underlined Dr. Khatuna Burkadze.
“In the extremely changing security environment, Georgia needs to enhance strategic ties with the United States and strengthen its defense, and security capabilities,” – added Dr. Khatuna Burkadze.