ნიკოლოზ ხატიაშვილი GLOBSEC-ის ბრატისლავას გლობალური უსაფრთხოების ფორუმს აფასებს
ანალიტიკური ცენტრის „ჯეოქეისის“ მკვლევარი საგარეო პოლიტიკის მიმართულებით, ნიკოლოზ ხატიაშვილი GLOBSEC-ის ბრატისლავას გლობალური უსაფრთხოების ფორუმს აფასებს.
„გლობსეკი-ს ფორუმი წარმოადგენს ევროპის ერთ-ერთ ყველაზე გავლენიან ფორუმს, სადაც სხვადასხვა ქვეყნის ლიდერები, პოლიტიკოსები, მკვლევარები და საერთაშორისო ექსპერტები იკრიბებიან და განიხილავენ უსაფრთხოების ყველაზე მნიშვნელოვან საკითხებს, გლობალურ გამოწვევებსა და მათი გადაჭრის გზებს. წლევანდელი ფორუმის მთავარ თემას წარმოადგენდა რუსეთის მიერ უკრაინაში წარმოებული ომი და აგრესია, ასევე, ევროპის უსაფრთხოების მომავალი. მნიშვნელოვანია, საქართველოსთვის ისეთი მოვლენების წინ, როგორიც არის ნატო-ს მადრიდის სამიტი და საქართველოსთვის ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების შესახებ გადაწყვეტილება, საქართველო წარმოდგენილიყო აღნიშნულ ფორუმზე მთავრობის წევრებით და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებით, რადგან ფორუმი იძლევა საშუალებას, რომ გაიმართოს შეხვედრები და შედგეს პირდაპირი კომუნიკაცია ისეთ ადამიანებთან, რომლებიც დიდ როლს თამაშობენ საერთაშორისო პოლიტიკური დღის წესრიგის ჩამოყალიბებაში და მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებების მიღებაში“,- განაცხადა ნიკოლოზ ხატიაშვილმა.
ნიკოლოზ ხატიაშვილის თქმით, მას, როგორც ფორუმის მონაწილეს ჰქონდა შესაძლებლობა, პირველი პირებისგან მოესმინა გზავნილები ევროპის უსაფრთხოების მომავალთან და უკრაინაში მიმდინარე რუსულ აგრესიასთან დაკავშირებით.
„აშკარაა, რომ რუსეთის თავდასხმამ უკრაინაზე თავდაყირა დააყენა მთელი საერთაშორისო სისტემა და გამოიკვეთა რიგი პრობლემებისა, რომლებიც ითხოვენ მყისიერ გადაწყვეტილებებს. ევროპა ერთიანია, როგორც არასდროს უკრაინის ირგვლივ და იმედი მაქვს, რომ ერთიანი ძალისხმევით შესაძლებელი იქნება რუსეთის შეჩერება, უკრაინაში ომის შეწყვეტა და მისი ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენა.
ახალი გეოპოლიტიკური რეალობა მოითხოვს ევროპის მხრიდან მტკიცე ნაბიჯებს და ახალ მიდგომებს, რომლებიც  მომავალში აღარ მისცემს აგრესორ რუსეთს უკრაინაში ჩადენილი დანაშაულის განმეორების საშუალებას. ევროპელი ლიდერები კარგად აცნობიერებენ, რომ რაც დღეს ხდება უკრაინაში, რუსეთის აგრესიული და იმპერიალისტური პოლიტიკის გაგრძელებაა, რომელიც მან დაიწყო საქართველოში 90-იან წლებში და გააგრძელა 2008 წელს, რაც საბოლოო ჯამში დასრულდა საქართველოს ტერიტორიების 20%-ის ოკუპაციით,“-განაცხადა ნიკოლოზ ხატიაშვილმა.
ნიკოლოზ ხატიაშვილის აზრით, უკრაინაში მიმდინარე ომმა ცხადყო, რომ საქართველოს გარეშე შეუძლებელი იქნება ევროპის და შავი ზღვის რეგიონის უსაფრთხოების ახალი წესრიგის ჩამოყალიბება.
„ერთ-ერთი  მიმართულება რაშიც იკვეთება საქართველოს მნიშვნელოვანი როლი, არის გეოპოლიტიკური პოტენციალი, რომლითაც მას შეუძლია აგრესორი რუსეთის გვერდის ავლით, ევროკავშირის ქვეყნებისთვის ენერგო რესურსების და საქონლის ახალი სატრანზიტო დერეფნების განვითარება, რაც ევროპის გრძელვადიან სტრატეგიულ მიზანს წარმოადგენს. სწორედ ფორუმის მსვლეოლობისას მოვისმინე ეს გზავნილები ევროპელი ლიდერებისგან. მნიშვნელოვანია, რომ ევროკავშირმა მიიღოს ლოგიკური და პრაგმატული გადაწყვეტილება და საქართველოს მიანიჭოს ევროკავშირის კანდიდატი წევრის სტატუსი. ფორუმზე გაჟღერებული გზავნილები და მასში მონაწილეთა განწყობები იძლევა ოპტიმიზმის საფუძველს, რომ საქართველო მიიღებს ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსს, რაც მნიშვნელოვანი გზავნილი იქნება აგრესორი რუსეთისთვის, რომ ევროპა და მთლიანად ცივილური სამყარო დგას საქართველოს გვერდით. სწორედ საქართველოს უსაფრთხოების და მდგრადი განვითარების უალტერნატივო გარანტიაა ქვეყნის ევროკავშირსა და ნატო-ში წევრობა“,-განაცხადა ნიკოლოზ ხატიაშვილმა.

Nikoloz Khatiashvili assesses the GLOBSEC Global Security Forum in Bratislava
Nikoloz Khatiashvili, a research fellow on foreign policy at the think tank Geocase assesses the GLOBSEC Global Security Forum in Bratislava.
The GLOBSEC Forum is one of the most influential forums in Europe, where leaders, politicians, researchers and international experts from different countries gather to discuss the most important security issues, global challenges and ways to address them. The main topic of this year's forum was Russia's war and aggression against Ukraine, as well as the future of European security. It is important that before the events as crucial for Georgia as the NATO Madrid Summit and the decision regarding granting Georgia the status of EU candidate, Georgia was represented at the forum by the members of the government and the non-governmental sector as the forum provides an opportunity to hold meetings and communicate directly with people who play an important role in shaping the international political agenda and making important decisions.”- noted Nikoloz Khatiashvili.
According to Khatiashvili, as a forum participant, he had the opportunity to hear messages from the first persons regarding the future of European security and the ongoing Russian aggression in Ukraine.  “It is clear that Russia's attack on Ukraine has turned the entire international system upside down and revealed a number of pressing issues that require immediate solutions. Europe is united as never before when it comes to Ukraine, and I hope that with joint efforts it will be possible to stop Russia, end the war in Ukraine and restore its territorial integrity. The new geopolitical reality requires firm steps from Europe and new approaches that will restrain the aggressor Russia from repeating the crimes committed in Ukraine in the future. The European leaders are well aware of what is happening in Ukraine today is a result of Russia's aggressive and imperialistic politics that commenced in Georgia in the 1990s and continued in 2008, which eventually ended with the occupation of 20% of Georgia's territory."- stated Nikoloz Khatiashvili.
To Nikoloz Khatiashvili, the ongoing war in Ukraine has shown that it will be impossible to establish a new security order in Europe and the Black Sea region without Georgia.
One of the domains in which Georgia can play an important role is the geopolitical potential with which it can develop new transit corridors for energy resources and goods to the EU countries by detouring the aggressor Russia, and this is Europe’s long-term strategic goal. It was during the forum that I heard these messages from the European leaders. It is important that the EU makes a logical and pragmatic decision and grants Georgia the status of an EU candidate. The messages voiced during the forum and the attitudes of the participants give grounds for optimism that Georgia will receive the status of an EU candidate, which will be an important message for the aggressor Russia that Europe and the entire civilized world stand by Georgia. Georgia's EU and NATO membership has no alternative in terms of guaranteeing Georgia's security and sustainable development," emphasized Nikoloz Khatiashvili.