ანალიტიკური ცენტრის “ჯეოქეისის” მკვლევარმა, ნიკოლოზ ხატიაშვილმა ქ. ლონდონში შეხვედრები გამართა ევროპული რეფორმების ცენტრის (Center for European Reform) საგარეო პოლიტიკური მიმართულების ხელმძღვანელთან, იენ ბონდთან და დიდი ბრიტანეთის გეოსტრატეგიული საბჭოს (Council on Geostrategy) დამფუძნებლებთან - ჯეიმს როჯერსთან და ვიქტორია სტარიჩთან. შეხვედრების მთავარ განსახილველ საკითხებს წარმოადგენდა საქართველო-ბრიტანეთის კავშირების გაძლიერება, უკრაინაში მიმდინარე ომი და რუსული აგრესია, საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული ვითარება, საქართველოს საგარეო პოლიტიკური პრიორიტეტები და გამოწვევები, შავი ზღვის უსაფრთხოება და რუსული დეზინფორმაცია. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა საქართველოსა და დიდ ბრიტანეთს შორის ახალი თანამშრომლობის ფორმატების ჩამოყალიბების პოტენციალზე და ამ პროცესში აკადემიური წრეების ჩართულობის მნიშვნელობაზე.
ნიკოლოზ ხატიაშვილი, ასევე, შეხვდა ჩეთჰემ ჰაუსის (Chatham House) წარმომადგენლებს და კინგს კოლეჯის (King’s College) აკადემიურ პერსონალს, მათ შორის, ბრიტნეთის პრემიერ მინისტრის ყოფილ მრჩეველს ეროვნული უსაფრთხოების საკითხებში, სერ მაიკ ლაილ გრანტს. საუბრის მთავარ თემას წარმოადგენდა საქართველო-ბრიტანეთის ურთიერთობების გაღრმავების პერსპექტივები და ქართულ და ბრიტანულ აკადემიურ წრეებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავება.
„უკრაინაში მიმდინარე ომის და ახალი გეოპოლიტიკური რეალობის ფონზე ჩნდება ახალი შესაძლებლობები, რომ ჩვენი ორმხრივი კავშირები კიდევ უფრო გავაძლიეროთ და ახალი სტიმული მივცეთ მათ. ამ მიმართულებით მნიშვნელოვანია, უკვე არსებული უორდროპის სტრატეგიული დიალოგის მაქსიმალურად ათვისება და ახალი თანამშრომლობის ფორმატების შექმნა, სადაც ჩართულები იქნებიან საქართველოს და დიდი ბრიტანეთის აკადემიური წრეების წარმომადგენლები. არსებობს ბევრი საერთო შეხების წერტილი, მათ შორის, ისეთი თემების ირგვლივ, როგორიც არის შავი ზღვის უსაფრთხოება და რუსულ დეზინფორმაციასთან ბრძოლა, რასთან დაკავშირებითაც დიდი ბრიტანეთის კვლევითი ცენტრების მხრიდან ძალიან მაღალი ინტერესი არსებობს,“ - განაცხადა ნიკოლოზ ხატიაშვილმა.

Nikoloz Khatiashvili, the Geocase research fellow, held meetings in London with Ian Bond, the Director of Foreign Policy, Centre for European Reform, and the founders of the Great Britain Council on Geostrategy - James Rogers and Viktorija Starych-Samuolienė. During the meetings, discussions touched upon the strengthening of Georgian-British ties, the ongoing war in Ukraine and Russian aggression, the current situation in the occupied territories of Georgia, Georgia's foreign policy priorities and challenges, as well as the security of the Black Sea and Russian disinformation. Special attention was paid to the potential of establishing new formats of cooperation between Georgia and Great Britain, and the importance of the involvement of academic circles in this process.
Nikoloz Khatiashvili also met with representatives of Chatham House and the academic staff of King's College, including the former adviser to the British Prime Minister on national security issues, Sir Mark Lyall Grant. The main topic of the conversation was the prospects of strengthening Georgian-British relations and fostering cooperation between Georgian and British academia.
"In the background of the ongoing war in Ukraine and the new geopolitical reality, some new opportunities emerge to further strengthen our bilateral ties and give them new impetus. In this regard, it is important to make the most of the existing Wardrop Strategic Dialogue and create new cooperation formats representatives of Georgia's and Great Britain's academic circles will be involved in. There are many common concerns, including the Black Sea security issues as well as countering Russian disinformation and British think tanks show high interest in cooperation in this regard," noted Nikoloz Khatiashvili.