ანალიტიკური ცენტრი „ჯეოქეისის“ თავმჯდომარე, ვიქტორ ყიფიანი მოწვეული იყო საერთაშორისო კონფერენციაზე - Challenges and Development Paths for a Cooperative Identity in the Black Sea Region - რომელსაც ორგანიზება ლუჩიან ბლაგას უნივერსიტეტში არსებულმა გლობალური კვლევების ცენტრმა (რუმინეთი) გაუწია.
კონფერენციის მიზანს შავი ზღვის რეგიონის ფენომენზე მსჯელობა და რუმინეთის, უკრაინის, საქართველოსა და მოლდოვას წინაშე არსებული უსაფრთხოების, გეოპოლიტიკური და გეოეკონომიკური გამოწვევების დაძლევის გზების ძიება წარმოადგენდა.
ღონისძიება ჰიბრიდულ ფორმატში გაიმართა და მასში მონაწილეობას ზემოაღნიშნული ქვეყნებიდან წამყვანი ანალიტიკოსები, ექსპერტები, ასევე სახელმწიფო უწყებებისა და  დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები იღებდნენ.
კონფერენციის სპეციალური სესიის მომხსენებლებს შორის იყვნენ რუმინეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს სტრატეგიულ საკითხთა დეპარტამენტის გენერალური დირექტორი, ირინა ზიდარუ;  უკრაინის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი რუმინეთში, იჰორ პროკოპჩუკი; საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს საერთაშორისო ეკონომიკური ურთიერთობების დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე, ბექა ჩხეიძე; Ukrainian PRISM-ის უსაფრთხოების კვლევების პროგრამის დირექტორი და Ukraine Analytica-ს მთავარი რედაქტორი, ჰანა შელესტი; ქართული ანალიტიკური ცენტრის „ჯეოქეისის“ თავმჯდომარე, ვიქტორ ყიფიანი;, ასოც. პროფ., IDIS Viitorul-ის ყოფილი აღმასრულებელი. დირექტორი და მოლდოვის რესპუბლიკის ყოფილი ელჩი შეერთებულ შტატებში, იგორ მუნტეანუ.
ღონისძიება გახსნეს და დისკუსიას მოდერატორობას უწევდნენ გლობალური კვლევების ცენტრის უფროსი ანალიტიკოსი, ლეონელა ლეკა და ამავე ორგანიზაციის დირექტორი, სილვიუ ნატე.
სიტყვით გამოსვლისას, ვიქტორ ყიფიანმა შავი ზღვის უსაფრთხოების საკითხები რუსეთის ახალი გეოპოლიტიკური სტრატეგიის კონტექსტში განიხილა და აღნიშნა, რომ შავი ზღვა დიდი გლობალური ძალების კონკურენციის ობიექტი ხდება და შავი ზღვის რეგიონის ქვეყნები კარგად უნდა აღიჭურვონ და მოემზადონ როგორც არსებული, ასევე ახალი გამოწვევების დასაძლევად.
„გლობალური უსაფრთხოების მოდელი განჭვრეტად მომავალში იქნება უფრო კომბინირებული, გაერთიანებული და ურთიერთდაკავშირებული. გლობალური უსაფრთხოების მომავალი დაფუძნებული იქნება რეგიონალური დაქსელვის (hub-and-spoke) მოდელებზე. იქნება უფრო მკვეთრად გამოხატული რეგიონალური ცენტრები. ისინი ერთმანეთს გაუწევენ კონკურენციას მეტი უსაფრთხოებისა და ინვესტიციებისათვის, ეს კი კიდევ ერთი სტიმული უნდა იყოს ჩვენთვის, რომ გავერთიანდეთ, გავაერთიანოთ ჩვენი ძალისხმევა და მცდელობა არ დავაკლოთ ამ კონკურსში გასამარჯვებლად. შავი ზღვის ქვეყნების თანამშრომლობის ინსტიტუციონალიზაცია არის ის, რასაც ახლა უნდა განვიხილავდეთ“, - განაცხადა ვიქტორ ყიფიანმა.
ამასთან დაკავშირებით, ვიქტორ ყიფიანმა გამოსვლისას გააჟღერა თავისი იდეა შავი ზღვის დეკლარაციის შესახებ, რომელსაც ხელს შავი ზღვის თანამოაზრე ქვეყნები (რუსეთის გარდა) მოაწერდნენ. როგორც მან აღნიშნა, დეკლარაცია, სხვა საკითხებთან ერთად, კონცენტრირებული იქნება კორუფციული და განსაკუთრებული გავლენის ზონებისგან თავისუფალი რეგიონის ჩამოყალიბებაზე, რეგიონული ინფრასტრუქტურის დივერსიფიკაციაზე, სოციალურად და ეკოლოგიურად მდგრადი პროექტების განხორციელებაზე, შავი ზღვის რეგიონის ეკონომიკური პოტენციალის განვითარების მიზნით, რეგიონული თავისუფალი სავაჭრო ზონის შექმნაზე. უსაფრთხოებაზე საუბრისას, მან ყურადღება გაამახვილა ქვეყნებს შორის შედარებით მცირე ალიანსების შექმნაზე და მაგალითისათვის AUKUS (ავსტრალია-ბრიტანეთი-აშშ ალიანსი) მოდელი მოიყვანა.
ვიქტორ ყიფიანმა ხაზგასმით აღნიშნა, მსოფლიომ უნდა იცოდეს, რომ შავი ზღვა ევრაზიული უსაფრთხოების განუყოფელი კომპონენტია, ვინაიდან იგი ერთდროულადაა დაკავშირებული ევროპასთან, ახლო აღმოსავლეთთან და აზიასთან.
„უსაფრთხოების თვალსაზრისით, შავი ზღვის რეგიონის ერთიანობის საფუძველი საერთო რისკების, საფრთხეებისა და გამოწვევების აღქმაა“, - აღნიშნა ვიქტორ ყიფიანმა თავისი სიტყვის შეჯამებისას.
სადისკუსიო სესიის დასასრულს, კითხვა-პასუხის რეჟიმიში, მონაწილეებს საშუალება ჰქონდათ კიდევ უფრო მეტი ინფორმაცია მიეღოთ განხილული საკითხებისა და რეგიონში განვითარებული მოვლენების შესახებ.

The Geocase Chair Victor Kipiani has been invited to speak at the international conference - Challenges and Development Paths for a Cooperative Identity in the Black Sea Region – organized by the Global Studies Center at Lucian Blaga University of Sibiu (Romania).
The aim of the conference was to analyze the Black Sea phenomenon and identify the ways to tackle common security, geopolitical and geo-economic challenges facing the Black Sea region countries - Romania, Ukraine, Georgia and Moldova.
The event was held in a hybrid format and its participants included prominent analysts and experts as well as authority and diplomatic corps representatives from the abovementioned countries.
Among the distinguished speakers of the special session that opened the conference were H.E. Ms. Irina Zidaru, Director General for Strategic Affairs, MFA Romania; H.E. Mr. Ihor Prokopchuk, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Ukraine to Romania; Mr Beka Chkheidze, Deputy Director of International Economic Relations Department at the Ministry of Foreign Affairs of Georgia; Dr. Hanna Shelest, Security Studies Program Director, Ukrainian PRISM & Editor-in-Chief of Ukraine Analytica; Mr Victor Kipiani, the Chairman of the Georgian think tank Geocase; and Dr. Igor Munteanu, Assoc. Prof., former Exec. Director of IDIS Viitorul and former Ambassador of The Republic of Moldova in the United States.
Ms Leonela Leca, the Senior Analyst and Mr Silviu Nate, the Director at the Global Studies Center addressed the audience with a welcome speech and moderated the discussions.
During his presentation, Victor Kipiani discussed the Black Sea security issues in the context of Russia’s new strategic geopolitical approach. He mentioned that the Black Sea is becoming a fulcrum of great power competition and the Black Sea region countries should be well equipped and well prepared to deal with and tackle the existing as well as emerging challenges.
“Global Security model in a foreseeable world would be combined, unified and united. The future of global security will be based on hub-and-spoke models. There will be more articulated regional centres. Those regional centres will be competing with each other for more security umbrellas and more investments as well, this is another incentive for us to team up, join our efforts and do our best to win in this competition. Institutionalizing the cooperation of the Black Sea nations is something that we should be looking at,”- stated Victor Kipiani.
In this regard, The Geocase Chair voiced his idea about the Black Sea Declaration which would be signed by the Black Sea like-minded nations (except Russia). According to Kipiani, the declaration, among other issues, would focus on the area free of corrupt and special influence zones, diversifying regional infrastructure, implementing socially and environmentally sustainable projects, also, setting up a regional free trade area to develop the economic potential of the Black Sea region. In terms of security, he underlined the formation of relatively small alliances between countries and cited the AUKUS (Australia-Britain-USA alliance) model as an example.
Kipiani underlined the world should understand that the Black Sea is an integral component of Eurasian security as it simultaneously has connections to Europe, the Middle East and Asia.
“The foundation of the Black Sea unity in terms of security is a common perception of risks, threats and challenges,”- summed up his speech Victor Kipiani.
In the end, during the Q&A session, participants learned more details about the topics discussed and gained further insight into the region's developments.