2022 წლის 28-29 ოქტომბერს სიბიუს ლუჩიან ბლაგას უნივერსიტეტთან არსებულმა გლობალური კვლევების ცენტრმა (რუმინეთი) გამართა საერთაშორისო კონფერენცია თემაზე "შავი ზღვის რეგიონის ქვეყნების თანამშრომლობის გამოწვევები და განვითარების გზები", რომელზეც მომხსენებლად მიწვეული იყო ანალიტიკური ცენტრი "ჯეოქეისის" თავმჯდომარე, ვიქტორ ყიფიანი.
მოგვიანებით ღონისძიების ორგანიზატორებმა გამოსცეს პუბლიკაცია, რომელიც შედგება შავი ზღვის უსაფრთხოების ფენომენთან დაკავშირებული ანალიტიკური ნაშრომებისაგან. აღნიშნულ პოლიტიკის დოკუმენტში, რომელიც შავი ზღვის რეგიონის ქვეყნების ეფექტიანი ურთიერთთანამშრომლობისათვის სტრატეგიულ რეკომენდაციებს შეიცავს, გამოქვეყნებულია ვიქტორ ყიფიანის ესსე სახელწოდებით "შავი ზღვის ფაქტორი: სიტყვიდან საქმეზე - ისე, როგორც არასდროს".
ესსეში განხილულია შავი ზღვის რეგიონის უსაფრთხოების მნიშვნელოვანი ფაქტორები, რომლებიც გავლენას ახდენენ გლობალურ გეოპოლიტიკასა და ეკონომიკაზე. ანალიზი, ასევე, გვთავზობს რეკომენდაციებს შავი ზღვის რეგიონის ქვეყნების უკეთესი კოორდინაციისა და მეტი უსაფრთხოებისათვის.

On 28-29 of October 2022 "Lucian Blaga" University of Sibiu, through the Global Studies Center (LBUS), organized the International Conference "Challenges and Development Paths for a Cooperative Identity in the Black Sea Region" where Victor Kipiani, the Chairman of Geocase, was invited to speak.
Later the organizer compiled the event spikers' analyses into a publication related to the Black Sea security phenomenon. The policy paper with strategic recommendations for comprehensive cooperation in the Black Sea region includes Victor Kipiani's essay entitled 'The Black Sea Factor: From Words to Deeds - Like Never Before'.
The essay covers essential issues of the Black Sea region security factors affecting global geopolitics and economy. The analysis also offers approaches and recommendations for better regional coordination and higher security.