ანალიტიკურმა ცენტრმა „ჯეოქეისი“ საქართველო-ავსტრიის ორმხრივ ურთიერთობებზე ვებინარი გამართა
ავსტრიის ფედერალური კანცლერის კარლ ნეჰამერის საქართველოში ვიზიტის შემდგომ, ანალიტიკურმა ცენტრმა „ჯეოქეისი“ საქართველო-ავსტრიის ორმხრივ ურთიერთობებზე ვებინარი გამართა.
ვებინარის სპეციალური სტუმარი და მომხსენებელი იყო თომას მიულმანი, ავსტრიის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში. განხილვას მოდერატორობას „ჯეოქეისის“ თავმჯდომარე ვიქტორ ყიფიანი უწევდა.
ელჩმა მიულმანმა ავსტრიის კანცლერის საქართველოში ოფიციალური ვიზიტი მიმოიხილა და აღნიშნა, რომ ამ ისტორიულმა ვიზიტმა კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი ავსტრიის მხარდაჭერას საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისადმი და მის მისწრაფებას ევროკავშირში ინტეგრაციისკენ.
თომას მიულმანის თქმით, კანცლერს სამი ძირითადი გზავნილი ჰქონდა. ეს გზავნილები ეხებოდა: 1) ევროკავშირი მიერ დაწესებული თორმეტი რეკომენდაციის შესრულების მნიშვნელობას; 2) რუსეთის მხრიდან მის წინააღმდეგ დაწესებული ფინანსური სანქციების თავის არიდებისათვის საქართველოს ტერიტორიის გამოყენების შეუძლებლობას; 3) ავსტრიის მხრიდან საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის ურყევ მხარდაჭერას.
თომას მიულმანმა გასული რამდენიმე წლის განმავლობაში, Covid-ის კრიზისის მიუხედავად, საქართველოსა და ავსტრიას შორის ეკონომიკური ურთიერთობების ზრდაზე ისაუბრა, და აღნიშნა, რომ ავსტრიული კომპანიები საქართველოს ლოჯისტიკისა და ტურიზმის სექტორში მეტ ინვესტირებას გეგმავენ, რადგან ისინი საქართველოს ხედავენ, როგორც ჰაბს, განსაკუთრებით მას შემდეგ, რაც რუსეთის მხრიდან უკრაინის წინააღმდეგ აგრესიისა და ომის გამო მიწოდების ჯაჭვში ცვლილებები მოხდა.
მან ასევე აღნიშნა, რომ ავსტრიის საელჩო აპირებს მოაწყოს საქმიანი ღონისძიება, რომელიც საქართველოსა და ავსტრიის ბიზნეს-სექტორის წარმომადგენლებს შესაძლებლობას მისცემს შეხვდნენ და თანამშრომლობის პერსპექტივები განიხილონ. ელჩის თქმით, მსგავსი აქტივობები ხელს შეუწყობს ბიზნესის დიალოგს და ქვეყნებს შორის ეკონომიკური ურთიერთობების გაღრმავებას დაეხმარება.
განხილვაზე, ასევე, საუბარი შეეხო საქართველოს პერსპექტივას ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მიღებასთან დაკავშირებით და ქვეყნის მიერ ევროკომისიის თორმეტი რეკომენდაციის შესრულების პროცესს.
„ევროკავშირმა საქართველოსთან მიმართებაში ძალიან მკაფიო გზავნილი გააჟღერა და ახლა ჯერი თქვენზეა. თქვენ მარტო არ ხართ ევროინტეგრაციის გზაზე, ამ პროცესში ევროკომისია და ევროკავშირის წევრი ქვეყნები თქვენს გვერდით არიან, მაგრამ მნიშვნელოვანია ის, რომ საქართველომ თავისი საქმე თავად შეასრულოს. ამას პარტნიორები თქვენს მაგივრად ვერ გააკეთებენ. ეს თქვენი ცივილიზაციური არჩევანია, გახდეთ ევროპული ოჯახის წევრი“ - აღნიშნა ელჩმა მიულმანმა.
ვიქტორ ყიფიანმა მადლობა გადაუხადა ელჩს გამოწვევებით აღსავსე პერიოდში ავსტრიის მხრიდან საქართველოს ურყევი მხარდაჭერისთვის. „ეს გამოწვევები ყველას თანაბრად გვეხება და ჩვენი ძალისხმევის გაერთიანებას მნიშვნელოვანს ხდის. ერთობლივი ძალებით შევძლებთ დავძლიოთ დაბრკოლებები და მივაღწიოთ გრძელვადიან, სტაბილურ მშვიდობასა და კეთილდღეობას ევროპაში. – აღნიშნა მან.

Geocase has held a webinar on Georgia-Austria bilateral relations
Geocase has held a webinar on Georgia-Austria bilateral relations in the aftermath of Austrian Federal Chancellor Karl Nehammer's visit to Georgia.
H.E. Thomas Mühlmann, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Austria to Georgia, was a special guest and a speaker of the discussions, while the Geocase Chairman Victor Kipiani moderated the event.
Ambassador Mühlmann overviewed Federal Chancellor Karl Nehammer's recent official visit to Tbilisi and noted that it was a historic visit yet again emphasized Austria’s support of the territorial integrity of Georgia and its path towards the European Union integration.
According to Ambassador Mühlmann, the Chancellor brought three main messages to Georgia: 1) the importance of fulfilment of the twelve conditions by the European Union, 2) appreciation that the financial sanctions imposed against Russia are not circumvented on Georgia’s territory, and 3) Austria’s unwavering support of Georgia’s territorial integrity and sovereignty.
During his presentation, H.E. Thomas Mühlmann spoke about a steady increase in the economic relations between Georgia and Austria over the past couple of years despite the Covid crisis and the Austrian companies intend to invest more in Georgia’s logistic and tourist sector because they see Georgia as a hub, especially after the changes in the supply chain due to the Russian aggression and war against Ukraine.
He also mentioned that the Austrian Embassy intends to organize a business event that will give the Georgian and Austrian business representatives the opportunity to meet and discuss some points of cooperation. According to the Ambassador, such kind of activities will facilitate business-to-business dialogue and help to foster economic relations between the countries.
The discussions also covered Georgia’s objective to receive the EU membership candidacy status as well as the country’s progress in the process of fulfilling the twelve conditions by the EU Commission.
“European Union has given a very clear message and now it’s entirely on your shoulders to move forward. You are not alone in the European integration path, the European Commission and the member states will guide you. We will accompany you in this process but important thing is that things need to be done by Georgia. It isn’t that partners will do it for you as it is your generational choice to strive for European rapprochement”, - noted Ambassador Mühlmann.
Victor Kipiani thanked the Ambassador for Austria’s unwavering support of Georgia, especially in a time full of challenges. “Those challenges really put us all on the same page in terms of uniting our efforts to overcome the obstacles and to strive for a better world, for relatively long-term and stable peace and prosperity in Europe.” – he noted.