ელჩი დავით აფციაური ასტანის საერთაშორისო ფორუმზე სიტყვით წარსდგა
ანალიტიკური ცენტრის „ჯეოქეისის“ მრჩეველთა საბჭოს წევრმა, ელჩმა დავით აფციაურმა მონაწილეობა მიიღო 2023 წლის ასტანის საერთაშორისო ფორუმში და სიტყვით წარსდგა საპანელო განხილვაზე, რომელიც დაკავშირებული იყო საშუალო ძალის ქვეყნების დიპლომატიის საკითხებთან.
ელჩმა დავით აფციაურმა სიტყვით გამოსვლისას აღნიშნა საშუალო ძალის ქვეყნების გაზრდილი როლი თანამედროვე გლობალურ პოლიტიკასა და ეკონომიკაში, ხაზი გაუსვა საქართველოს მნიშვნელობას თანამშრომლობის ახალ მოდელებში. დავით აფციაურმა, ასევე, რამდენიმე ინტერვიუ მისცა ყაზახეთის წამყვან სატელევიზიო არხებს ფორუმის ფარგლებში განხილული საკითხების ირგვლივ.
ასტანის საერთაშორისო ფორუმი, რომელიც ასტანის ეკონომიკური ფორუმის საფუძველზე შეიქმნა, ამჟამად განსახილველ საკითხთა ფართო სპექტრს მოიცავს და წარმოადგენს მძლავრ პლატფორმას სხვადასხვა ქვეყნის მთავრობების, საერთაშორისო ორგანიზაციების, ბიზნესისა და აკადემიური წრეების მაღალი დონის დელეგატების შეხვედრისათვის გლობალურ გამოწვევებთან  საბრძოლველად გზებსა და გადაწყვეტილებებზე სამსჯელოდ.
ფორუმის მოდერატორთა შორის იყვნენ CNN-ის წამყვანი ჟურნალისტი, რიჩარდ ქუესტი და BBC-ის ცნობილი ჟურნალისტი და ტელესახე, სტივენ კოული.

Ambassador David Aptsiauri spoke at the Astana International Forum
Ambassador David Aptsiauri, a member of the advisory board of Geocase, participated in the 2023 Astana International Forum and spoke at a panel discussion related to the issues of the Middle Power Countries Diplomacy.
In his speech, Ambassador David Aptsiauri noted the increased role of middle-power countries in modern global politics and economy, he emphasized the importance of Georgia in new models of cooperation. David Aptsiauri also gave interviews to the leading television channels of Kazakhstan on the topics discussed within the framework of the forum.
The Astana International Forum, which was created on the basis of the Astana Economic Forum, currently covers a wide range of issues and serves as a powerful platform for high-level delegates from foreign governments, international organizations, business and academic circles to engage in a dialogue and seek solutions to the global issues.