ნატო შავი ზღვის რეგიონში
მოცემულ სტატიაში საუბარი იქნება ჩრდილოატლანტიკურ ორგანიზაცია - ნატო-ზე, როგორც ერთიანი უსაფრთხოების პოლიტიკის განმსაზღვრელ ორგანიზაციაზე, რომელიც შავი ზღვის რეგიონში წარმოადგენს მხარეს. სტატიაში საუბარი იქნება ორგანიზაციის მიზნებსა და გეგმებზე, ამასთან, შევეხებით რუსეთის ფაქტორსაც, როგორც ერთ-ერთი ყველაზე ანგარიშგასაწევ ძალას.
ცივი ომის და სსრკ-ს დაშლის შემდგომ, აშშ-ს ხელმძღვანელობით, ნატო-ს გაფართოება დაიწყო აღმოსავლეთის მიმართულებით. ქვეყნები, როგორიცაა ჩეხეთი, უნგრეთი, პოლონეთი, ბულგარეთი, რუმინეთი, სლოვაკეთი, სლოვენია, ესტონეთი, ლატვია და ლიეტუვა, გახდნენ ორგანიზაციის წევრი სახელმწიფოები. ზოგიერთი ახალი წევრი სახელმწიფო სამხედრო ალიანსში იყო სსრკ-სთან ცივი ომის დროს, მაგ.: ვარშავის პაქტი (ჩეხეთი, უნგრეთი,პოლონეთი) და ასევე სხვა პოსტსაბჭოთა სახელმწიფოები, როგორიცაა ბალტიის რეგიონი (ესტონეთი, ლატვია და ლიეტუვა). ამან გამოიწვია რუსეთის გაღიზიანება, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც ნატო-მ დაიწყო ბალტიის რეგიონის მიმართულებით გაფართოება. სწორედ ამ მოვლენებს მოჰყვა რუსეთის დუმა-ში მღელვარება და წევრები მოითხოვდნენ უსაფრთხოების საბჭოს მოწვევას, რათა განხილულიყო საზღვრისპირა რეგიონში შეიარაღებული ძალების დამატებითი ნაწილების განთავსების იდეა, თუმცაღა, აღსანიშნავია, ერთი დეტალი, რომ, გაფართოების მიუხედავად, კრემლმა რამდენიმე საჰაერო და საზღვაო სადაზვერვო სპეციალური ოპერაცია ჩაატარა ბალტიის ზღვის რეგიონში, რითაც ხაზი გაუსვა მის როლს რეგიონში და აგრეთვე დამოკიდებულებას, რაც იყო მოცემულ ვითარებასთან შეუგუებლობა. ამასთან, საინტერესოა ერთი მოვლენა, რომელიც 2009 წელს მოხდა: ნატო-ს 2009 წლის გაფართოების დროს კრემლი არ წასულა ალბანეთისა და ხორვატიის გაწევრიანების წინააღმდეგ, იყო ირიბი განცხადებები ოფიციალური პირებისგან, რომ ნატო-ს გაზრდა ევროპის კონტინენტზე შემაშფოთებელია და ძირს უთხრის უსაფრთხოებას კონტინენტზე (NBC News, 2009).
შესაბამისად, იმის გათვალისწინებით, რომ რუსეთისთვის გამაღიზიანებელი იყო ნატო-ს გაფართოების თითოეული ეტაპი, ეს კი გამომდინარეობდა იქიდან, რომ სწორედ ამ გაფართოების იდეა ერთიანი და ძლიერი ევროპის ჩამოყალიბება იყო, რაც აგრეთვე რუსული გავლენების აღმოფხვრის წინაპირობაც იყო, ოფიციალურ რუსეთს არ გადაუდგამს პროაგრესიული ნაბიჯები ორგანიზაციის მის სიახლოვეს გამოსარიცხად.
მიუხედავად რუსეთის გაფრთხილებისა, რომ ნატო არ უნდა გაფართოვდეს აღმოსავლეთით, ეს პროცესი მაინც გრძელდებოდა. 2008 წელს ნატო-მ (ბუქარესტის სამიტზე) გამოაცხადა, რომ უკრაინა და საქართველო გახდებიან წევრები, რასაც რუსეთი განიხილავდა როგორც სტრატეგიულ საფრთხეს, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც გორბაჩოვს, საბჭოთა რესპუბლიკის ლიდერს, დაჰპირდნენ, რომ ნატო არ წავიდოდა აღმოსავლეთისკენ. მთავარი მიზეზი, რის გამოც რუსეთი ასე მწვავედ რეაგირებდა გაფართოებაზე, განპირობებული იყო უკრაინისა და საქართველოს გეოპოლიტიკური მისწრაფებებით, ის თვლიდა, რომ ეს პროცესები გავლენას მოახდენდა ქვეყნის უსაფრთხოებასა და სტრატეგიულ ინტერესებზე.
შავი ზღვის რეგიონი, ყოველთვის დიდი ინტერესის მატარებელი იყო ნატო-სთვის, ეს აუზი დამაკავშირებელ რგოლს წარმოადგენს კასპიის, ხმელთაშუა ზღვისა და ეგეოსის ზღვებს შორის, იგი, ამავდროულად, ძალიან სტრატეგიული დერეფანია ახლო აღმოსავლეთთან დასაკავშირებლად, ეს კი აორმაგებდა დიდი ძალების, მათ შორის ნატო-ს, ინტერესებს რეგიონში. ცივი ომის დასრულების შემდგომ, აშშ-ს ინტერესში ხვდება შავი ზღვის რეგიონი, ამისთვის არსებობდა 3 კონკრეტული მიზეზიც: დემოკრატიის გავრცელება, უსაფრთხოების სფეროში თანამშრომლობა და, რაც მისთვის ყველაზე დიდი მნიშვნელობის მატარებელი იყო, ენერგორესურსების დივერსიფიცირება. საპირწონედ კი, რუსეთის ინტერესებთან კრიტიკულად შეუთავსებელი აღმოჩნდა ამ რეგიონში წარმოდგენილი დამოუკიდებელი სახელმწიფოების დემოკრატიული განვითარება, დასავლეთისა და ნატო-ს სტანდარტებთან დაახლოება. ასევე, მოსკოვისთვის მიუღებელი იყო შავი ზღვის რეგიონის გამოყენებით ევროპის კონტინენტზე ენერგო-პროექტების განვითარება. აქედან გამომდინარე, რუსეთი, იმისათვის რომ რეგიონის ქვეყნებს არ მიეღწიათ დასახული მიზნებისკენ და ხელი შეეშალა მათი ევროატლანტიკური ინტეგრაციისათვის, ქმნიდა ან/და ინარჩუნებდა კონტროლს რეგიონში არსებულ კონფლიქტურ კერებზე, რასაც შემდგომ იყენებდა მანიპულაციისთვის და იძულებისთვის. მოკლედ, შავი ზღვის რეგიონში არსებული კონფლიქტების ნაირგვარობის მიუხედავად, სწორედ თითოეული მათგანი იმართებოდა და იმართება რუსული ინტერესების ქვეშ, იქნება ეს ყარაბაღის, აფხაზეთი-ცხინვალის თუ ყირიმისა და აღმოსავლეთ უკრაინის კონფლიქტები.
რუსეთსა და ნატო-ს შორის დაძაბულობის რამდენიმე მიზეზი არსებობს შავი ზღვის რეგიონში, პირველი გახლავთ, რუსული სამხედრო ძალის დიდი რაოდენობით კონცენტრაცია რეგიონში და წარმოშობილი კონფლიქტები. მეორე, რეგიონი წარმოადგენს გარკვეული სახის პლაცდარმს, სადაც რუსეთისა და ნატო-ს სამხედრო ძალებს უწევთ მჭიდროდ ურთიერთქმედება, რაც აგრეთვე არის წყარო მუდმივი დაძაბულობისა.
ამასთან, საინტერესოა ის ფაქტი, რომ მიუხედავად იმისა, რომ, ხშირ შემთხვევაში, ნატო-ს წევრ სახელმწიფოებს საერთო ინტერესები ამოძრავებთ, ხდება ისე, რომ არსებულ გამოწვევებთან გასამკლავებლად ტაქტიკის შემუშავების თაობაზე სხვადასხვა ხედვა ჩამოუყალიბებიათ.  ერთ-ერთ მიზეზად თუ რატომაც არ არის ნატო შავ ზღვაში სათანადოდ წარმოდგენილი გახლავთ თურქეთი და მისი ბოლო დროინდელი პოლიტიკა. მაგალითისთვის, 2001 წელს თურქეთის ინიციატივით შეიქმნა მრავალეროვნული სამხედრო-საზღვაო ჯგუფი სახელად „ბლექსიფორ“ი. (BlackSeafor(2001). ორგანიზაციაში გაწევრიანებული იყო; რუსეთი, საქართველო, უკრაინა, ბულგარეთი, რუმინეთი. ამ მოდელის შექმნით თურქეთი შეეცადა შავი ზღვის რეგიონში ნატო-ს წარმომადგენლობის შესუსტებით მისი როლი გაეზარდა, რაღაც დონეზე იმუშავა კიდევაც და ერთ-ერთი მიზეზი, რატომაც არის ნატო-ს ფლანგი დღესდღეობით ყველაზე სუსტი შვი ზღვის რეგიონში გახლავთ ზემოთ ხსენებული მოვლენა. თუმცა, თურქეთს აქვს დაძაბული ვითარება სირიასთან და მას სჭირდება ნატო-ს თავდაცვითი სისტემები, ამიტომაც მას უწევს, რეგიონის უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მიზნით, ბალანსის გამონახვა თანამშრომლობის მიმართულებით რუსეთსა და ნატო-ს შორის.
უნდა აღინიშნოს, რომ რუმინეთი ნატო-ში გაწევრიანების შემდგომ ხდება მნიშვნელოვანი პლაცდარმი ორგანიზაციისთვის, ვარშავის სამიტზე სწორედ რუმინეთი იყო, რომელიც გამოვიდა ინიციატივით შექმნილიყო ნატო-ს შავი ზღვის ფლოტი, რამაც დადებითი შეფასებებიც მიიღო როგორც ბერლინში, ისე ნატო-ს შტაბ-ბინაში და ვაშინგტონში. ამასთან, ბულგარეთი გამოირჩეოდა შედარებით მეტი თავშეკავებულობით შავ ზღვაში, რითაც ერიდებოდა რუსეთის მეტად გაღიზიანებას, თუმცა, უკრაინის კონფლიქტმა და განვითარებულმა მოვლენებმა ერთიანად შეცვალა ამ ქვეყნის მიდგომაც, იგი 2021 წლიდან თავში ედგა ნატო-ს საზღვაო წვრთნების ოპერაციებს შავ ზღვაში, ოპერაციის სახელი „ზურგის ქარია“ და იგი ბოლოს 2022 წლის ივლისში ჩატარდა, სადაც მონაწილეობას 24 საბრძოლო და დამხმარე კატარღა, 5 სამხედრო თვითმფრინავი, 4 ვერტმფრენი და 1400-მდე სამხედრო იღებდა. ამ წვრთნების ჩატარებას რამდენიმე მიზანი და მიზეზი ჰქონდა, ერთი ის, რაც ზემოთ ითქვა, რომ იზრდება ალიანსის ინტერესები შავი ზღვის რეგიონში და მეორე გახლავთ, რუსეთის დომინანტობისა და საზღვაო მონოპოლიის მინიმუმ შესუსტება.
უკრაინაში წარმოშობილმა კონფლიქტმა აჩვენა, რომ შავი ზღვის წყლებში მიმდინარე მოვლენები, პირდაპირ კავშირშია და გავლენას ახდენს ევროპის უსაფრთხოების სისტემაზე. აღსანიშნავია, რომ ვარშავის სამიტამდე ნატო-ს არ ჰქონდა პროაქტიური გეგმა შავი ზღვის რეგიონში საკუთარი როლის თაობაზე (2016). ვარშავის სამიტზე შედგა შეთანხმება, რითაც გამოიკვეთა, რომ პარტნიორი ქვეყნების თავდაცვისუნარიანობის გაუმჯობესება პირდაპირ ინტერესში მოდის ნატო-ს ინტერესებთან, რაც, საბოლოო ჯამში, გააძლიერებს ევროპის უსაფრთხოებას.  სწორედ აქედან გამომდინარე, უკრაინის სამხედრო პოტენციალის გაძლიერება განიხილება ორგანიზაციის აღმოსავლეთ ფლანგის გაძლიერებად.

NATO in the Black Sea Region
In the given article, the focus will be on the North Atlantic Treaty Organization (NATO) as a defining organization of collective security policy, representing the Western Hemisphere in the Black Sea region. The article will discuss the objectives and strategies of the organization, taking into account the role of Russia as one of the most significant actors in the region.
After the Cold War and the dissolution of the USSR, NATO began expanding eastward. Countries such as Czechia, Hungary, Poland, Bulgaria, Romania, Slovakia, Slovenia, Estonia, Latvia, and Lithuania became members of the organization. During the time of the Cold War and the conflict with the USSR, some new members joined the NATO alliance, such as the Warsaw Pact countries (Czechia, Hungary, Poland) and other post-Soviet states, including the Baltic region (Estonia, Latvia, and Lithuania). These actions irritated Russia, especially when the NATO enlargement process continued in the Baltic region. Accordingly, to these events, excitement has followed the representatives of Russia’s Duma. The officials demanded the deployment of troops to ensure security and to enforce the idea of adding additional forces to the region in line with established parameters. However, one important detail is that despite the deployment of troops, several aerial and special operations were carried out in the region of the Baltic Sea, which included disrupting the line of command in the region and affecting the established procedures. An interesting thing that happened in 2009, during NATO expansion in 2009, the Kremlin did not go against the accession of Albania and Croatia, there were indirect statements from officials that the enlargement of NATO on the European continent is disturbing and undermines the security of the continent.
Accordingly, taking into account that each stage of NATO's expansion was exciting for Russia, and this stemmed from the fact that the very idea of this expansion was the formation of a united and strong Europe, which was also a prerequisite for the elimination of Russian influences, official Russia did not take pro-aggressive steps to exclude its proximity to the organization.
Despite Russia's warning that NATO should not expand to the East, this process continued. In 2008, NATO announced (at the Bucharest summit) that Ukraine and Georgia would become members, which Russia saw as a strategic threat, especially when Gorbachev, the leader of the Soviet Republic, was promised that NATO would not go East. The main reason why Russia reacted so strongly to the expansion was due to the geopolitical aspirations of Ukraine and Georgia, which it believed would affect the country's security and strategic interests.
The Black Sea region has always been of great interest to NATO, this basin is a connecting link between the Caspian, Mediterranean, and Aegean seas, it is at the same time a very strategic corridor to connect with the Middle East, which doubled the interests of the great powers in the region, among them NATO. After the end of the Cold War, the Black Sea region is in the interest of the USA and there were 3 specific reasons for this; The spread of democracy, cooperation in the field of security, and third and most important for the US, the diversification of energy resources. On the other hand, the democratic development of the independent states represented in this region and the convergence with the standards of the West and NATO turned out to be critically incompatible with the interests of Russia. It was also unacceptable for Moscow to develop energy projects on the European continent using the Black Sea region without him. Therefore, Russia, in order to prevent the countries of the region from achieving their goals and hindering their Euro-Atlantic integration, created and/or maintained control over the conflict centers in the region, which it then used for manipulation and coercion. In short, regardless of the variety of conflicts in the Black Sea region, each of them was and is being managed under Russian interests, be it the conflicts of Karabakh, Abkhazia-Tskhinvali, or Crimea and Eastern Ukraine.
There are several reasons for the tension between Russia and NATO in the Black Sea region, the first of which is the concentration of a large number of Russian military forces in the region and the resulting conflicts. Second, the region is a kind of springboard where Russian and NATO military forces have to interact closely, which is also a source of constant tension.
On the other hand, It is rather interesting that despite the fact that in many cases NATO member states are driven by common interests, it happens that they have formed different visions for developing tactics to deal with existing challenges. One of the reasons why NATO is not properly represented in the Black Sea is Turkey and its recent policy. For example, in 2001, a multinational military-naval organization named "Blackseafor" was created on the initiative of Turkey. (BlackSeafor(2001). The member states of the organization were; Georgia, Russia, Ukraine, Bulgaria, Romania, and Turkey. By creating this model, Turkey tried to increase its role by weakening NATO's representation in the Black Sea region, it even worked at some level, and one of the reasons why NATO's flank is currently the weakest in the Seven Sea region is the above-mentioned event. However, Turkey has a tense situation with Syria and it needs NATO defense systems, so it has to find a balance in the direction of cooperation between Russia and NATO in order to ensure the security of the region.
However, it should be noted that after joining NATO, Romania becomes an important springboard for the organization. At the Warsaw summit, it was Romania that came up with the initiative to create the NATO Black Sea Fleet, which received positive evaluations both in Berlin and in the NATO headquarters and Washington. Bulgaria used to be more restrained in the Black Sea, thus avoiding provoking Russia too much. But after the war between Ukraine and Russia, the policy has changed, since 2021, Bulgaria has been the head of the NATO naval training operations in the Black Sea, the name of the operation is "Breeze" and it was last held in July 2022, where 24 combat and support boats, 5 military aircraft, 4 helicopters, and up to 1400 soldiers participated. There were several goals and reasons for conducting these exercises, one of which was stated above to increase the alliance's interests in the Black Sea region, and the other was to at least weaken Russia's dominance and maritime monopoly.
The conflict in Ukraine has shown that the events taking place in the Black Sea are directly connected and affect the European security system. It should be noted that before the Warsaw Summit, NATO did not have a proactive plan regarding its role in the Black Sea region (2016). An agreement was reached at the Warsaw Summit, thus highlighting that improving the defense capabilities of partner countries is in direct interest with NATO's interests, which will ultimately strengthen European security. That is why the strengthening of Ukraine's military potential is considered to strengthen the eastern flank of the organization. But until the war is raging and the future/outcome of this conflict is still uncertain, it is rather impossible to speak clearly about the very future of the organization.