ამა წლის 22 იანვარს შედგა „ჯეოქეისის“ თავმჯდომარის, ვიქტორ ყიფიანისა და მრჩეველთა საბჭოს წევრის, ანდჯეი კლიმჩიკის გაცნობითი შეხვედრა ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელთან საქართველოში, კრისტიან ურსთან.
ვიქტორ ყიფიანმა ევროპის საბჭოს ხელმძღვანელს „ჯეოქეისის“ მიზნებსა და ამოცანებზე, ასევე დღემდე გაწეულ სამუშაოზე უამბო, ხოლო კრისტიან ურსის მხრიდან ხაზი გაესვა სამოქალაქო ორგანიზაციებთან ერთობლივი მუშაობის მნიშვნელობას ქვეყნის წინაშე მდგარი გამოწვევების დასაძლევად. ანდჯეი კლიმჩიკის მხრიდან გახმოვანდა ევროპის საბჭოს ოფისთან თანამშრომლობის რიგი კონკრეტული ღონისძიებების ჩატარება, რაზედაც საუბრის მონაწილეებმა მზაობა გამოთქვეს.
ვიქტორ ყიფიანის შეთავაზებით კრისტიან ურსთან მორიგი შეხვედრა „ჯეოქეისის“ ოფისში შედგება, სადაც კიდევ უფრო დაკონკრეტდება ევროპის საბჭოს ოფისთან თანამშრომლობის ფორმატი.

On 22 January 2020, Mr Victor Kipiani, the Chairman of Geocase, and Mr Andrzej Klimczyk, a member of the advisory board, held an introductory meeting with Mr Cristian Urse, the Head of the Council of Europe Office in Georgia.
Mr Kipiani told Mr Urse about Geocase’s mission and objectives and its work to date. Mr Urse emphasized the importance of co-operating with civil society organizations as part of efforts to help Georgia overcome the challenges that it currently faces. Mr Klimczyk mentioned the possibility of organizing a number of events in co-operation with the Council of Europe Office, a suggestion which was readily accepted by the meeting’s participants.
At Mr Kipiani’s invitation, Mr Urse will visit the Geocase offices in the near future in order to further discuss ways in which the two organizations could work together.