„ჯეოქეისისა“ და ინდური გლობალური ანალიტიკური ორგანიზაციის Tillotoma Foundation-ის ერთობლივი ორგანიზებით, საქართველო-ინდოეთის ურთიერთობების შესახებ ონლაინ ღონისძიება გაიმართა.
ონლაინ დისკუსიაზე, რომელსაც თანამოდერატორობას „ჯეოქეისის“ თავმჯდომარე, ვიქტორ ყიფიანი და Tillotoma Foundation-ის წარმომადგენელი, ტანიშა აჩარია უწევდნენ, საქართველო-ინდოეთის ორმხრივი თანამშრომლობის კულტურული, პოლიტიკური, რეგიონალური და ეკონომიკური ასპექტები, ასევე, სამხრეთ კავკასიაში ინდოეთის პოლიტიკის საკითხები განიხილეს.
ღონისძიების საპატიო სტუმრები და მომხსენებლები იყვნენ: ინდოეთის ყოფილი ელჩი საქართველოსა და სომხეთში, აჩალ კუმარ მალჰოტრა, „ჯეოქეისის“ აღმოსავლეთმცოდნეობის მიმართულების დირექტორი, ემილ ავდალიანი, Tillotoma Foundation-ის დასავლეთ და ცენტრალური აზიის ცენტრის ხელმძღვანელი, მინა სინგ როი და „ჯეოქეისის“ თავმჯდომარის მოადგილე, ბაქარ ფალავანდიშვილი.
„ჯეოქეისის“ თავმჯდომარემ, ვიქტორ ყიფიანმა მადლობა გადაუხადა კოლეგებს დისკუსიის თანაორგანიზებისათვის. მისი თქმით, მსგავსი ღონისძიებების ხელს შეუწყობს ინდოეთსა და საქართველოს შორის თანამშრომლობის გაღრმავებას.
სიტყვით გამოსვლისას, ვიქტორ ყიფიანმა აღნიშნა: „ერთი მხრივ ევროპისა და აზიის მიჯნაზე საქართველოს სტრატეგიული მდებარეობა და მისი როლი სხვადასხვა სატრანზიტო დერეფნებში, ხოლო მეორე მხრივ კი ინდოეთის გლობალური მასშტაბი და მზარდი შესაძლებლობები მეტ მოლოდინებს აჩენს. ინდოეთის საგარეო პოლიტიკის სპეციფიური ნიუანსების გათვალისწენებით, ვაცნობიერებთ რუსეთ-ინდოეთის კავშირებს, თუმცა გარკვეული რეგიონალური ასპექტების გამო ინდოეთის საგარეო პოლიტიკა და საქართველოს მოლოდინები მეტად პრაგმატული და რეალისტური უნდა იყოს. რეგიონზე გავლენები და კონკურენცია იზრდება, რაც როგორც გეოპოლიტიკურ ჭრილში, ასევე, ბიზნესის თვალსაზრისითაც უნდა გაანალიზდეს“.
ელჩმა აჩალ კუმარ მალჰოტრამ წარსულში საქართველო-ინდოეთის პოლიტიკური ურთიერთობების შედარებით დაბალი ტემპის შესახებ ისაუბრა, რის მიზეზადაც რუსეთის ფაქტორი დაასახელა, თუმცა, აღნიშნა, რომ ამ ფაქტს სავაჭრო და ეკონომიკური ურთიერთობების განვითარება არ შეუფერხებია.
„ვფიქრობ, მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო-ინდოეთის ურთიერთობის პოლიტიკური ნაწილი დაბალი აქტივობით გამოირჩევა, არ არსებობს მოცემულობა, რომელიც ამ ორ ქვეყანას შორის ეკონომიკურ და სავაჭრო ურთიერთობებს დააბრკოლებს. ინდოეთისა და საქართველოს მთავრობებმა, ორივე ქვეყნის კერძო სექტორთან ერთად, მხარდამხარ უნდა იმუშაონ და მოიძიონ ყველა ის შესაძლებლობა, რომელიც პოტენციურ ინვესტორებში ნდობის განმტკიცებას შეუწყობს ხელს,“ - განაცხადა ელჩმა მალჰოტრამ.
„ინდოეთის მთავრობას ვურჩევდი, საქართველოსთან პოლიტიკური ურთიერთობის დონის ასამაღლებლად ჩამოყალიბდეს რეზიდენტი დიპლომატიური მისია და თბილისში გაიხსნას საელჩო, ან თუნდაც საკონსულო, რათა საზოგადოებრივი, სავაჭრო და ინვესტიციებთან დაკავშირებული ურთიერთობები უფრო დინამიურად გაგრძელდეს.“ - დასძინა მან.
„ჯეოქეისის“ აღმოსავლეთმცოდნეობის მიმართულების დირექტორმა, ემილ ავდალიანმა -საქართველო-ინდოეთის პოლიტიკური ურთიერთობების რეგიონულ კონტექსტზე და რეგიონში ინდოეთის შესაძლო ინტერესებზე ისაუბრა. მან ხაზი გაუსვა იმ სფეროებს, სადაც, მრავალპოლარული სამყაროს ჩამოყალიბებისა და მასში სამხრეთ კავკასიის ადგილის გამოკვეთის გათვალისწინებით, ინდოეთს შეუძლია უფრო გააქტიურდეს. ამ მხრივ, მან აღნიშნა შესაძლო თანამშრომლობის შემდეგი ასპექტები: ეკონომიკა (საქართველოს განსაკუთრებით მომგებიანი გეოგრაფიული ადგილმდებარეობიდან და დასავლეთთან აქტიური სავაჭრო ურთიერთობებიდან გამომდინარე), მაღალი ტექნოლოგიები, ტურიზმი და სამხედრო თანამშრომლობა. ასევე, ხაზი გაუსვა ინდოეთის, როგორც პოტენციური დამბალანსებლის როლს სხვა რეგიონალურ მოთამაშეებს შორის.
„ინდოეთი შედარებით მოკრძალებული მოთამაშეა ცენტრალურ აზიაში, სამხრეთ კავკასიასა და ახლო აღმოსავლეთში, თუმცა, ახლა სწორედ ის მომენტია, როცა ინდოეთს აქვს შანსი გახდეს უფრო დიდი მოთამაშე ეკონომიკური და, თუნდაც, გეოპოლიტიკური თვალსაზრისითაც,“ - დასძინა ემილ ავდალიანმა.
პროფესორ მინა სინგ როის თქმით, საქართველო-ინდოეთის პარტნიორობის წინსვლისათვის მნიშვნელოვანია თბილისში ინდოეთის საელჩოს გახსნა რათა დიპლომატიური ურთიერთობები შემდეგ ეტაპზე გადავიდეს. ასევე, უნდა განმტკიცდეს ეკონომიკური კავშირებიც, ამ მხრივ განსაკუთრებულ გავლენას ქვეყნებს შორის თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმების გაფორმება იქონიებს. „სოფლის მეურნეობის, განათლების, ტურიზმის, ფოლადის წარმოებისა და ენერგეტიკის მიმართულებით თანამშრომლობა შესაძლებელია უფრო მეტად განვავითაროთ, თუმცა, ტელე-მედიცინა, ტელე-განათლება, კავშირგაბმულობა და ინფრასტრუქტურა, ის სფეროებია, რომელთაც მეტი ყურადღება უნდა დაეთმოს თანამშრომლობის შესაძლებლობების იდენტიფიცირების მიზნით“, -აღნიშნა პროფესორმა სინგ როიმ. მან, ასევე, ხაზი გაუსვა „ჯეოქეისსა“ და Tillotoma Foundation-ს შორის პროფესიონალური კავშირების განვითარების მნიშვნელობას და ერთობლივი კვლევების განხორციელებას ენერგეტიკის, ინფრასტრუქტურის, ვაჭრობის ან რეგიონალური უსაფრთხოების სფეროებთან დაკავშირებით.
„ჯეოქეისის“ თავჯდომარის მოადგილემ, ბაქარ ფალავანდიშვილმა სიტყვით გამოსვლისას ყურადღება გაამახვილა საქართველოსა და ინდოეთს შორის ორმხრივ სავაჭრო ურთიერთობაზე და მსმენელს საქართველოს ძირითადი სავაჭრო პარტნიორების შესახებ სტატისტიკა მიაწოდა. 2021 წლის მონაცემები ეხებოდა საქართველოს მიერ ძირითად სავაჭრო პარტნიორებთან ექსპორტზე გატანილ საქონელს. მისი თქმით, საქართველომ ექსპორტის 80% იმ ქვეყნებში განახორციელა, რომლებთანაც თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმება აქვს გაფორმებული (ევროკავშირი, დსთ-ს ქვეყნები, ჩინეთი, ჰონკონგი). ასევე, ისაუბრა ინდურ ტატა ჯგუფთან დაკავშირებით, რომელმაც 700 მილიონ დოლარზე მეტი ინვესტიცია განახორციელა საქართველოში, აჭარის რეგიონში შუახევის ჰიდროელექტროსადგურის მშენებლობაში. „აღნიშნული ინვესტიცია და ტატა ჯგუფის მონაწილეობა ამ პროექტში უმნიშვნელოვანესი მოვლენა იყო საერთაშორისო სტანდარტების დაცვის თვალსაზრისით.“
„მიუხედავად იმისა, რომ დღეს ინდოეთსა და საქართველოს შორის სავაჭრო ურთიერთობა არც თუ ისე მძლავრია, არსებობს თანამშრომლობის მკაფიო პერსპექტივები და ვიმედოვნებთ, რომ თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმების გაფორმება მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ამ მხრივ ურთიერთობების განვითარებას”. - შეაჯამა ბაქარ ფალავანდიშვილმა.
ვებინარი კითხვა–პასუხის რეჟიმში გაგრძელდა. დასასრულს, ანალიტიკური ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა თანამშრომლობის გაგრძელებასა და საერთო პროექტებზე მუშაობისათვის მზაობა გამოთქვეს.

Among the distinguished speakers of the event were: Ambassador Achal Kumar Malhotra, Former Indian Ambassador to Georgia and Armenia, Dr Emil Avdaliani, Director of Middle East Studies, Geocase, Dr Meena Singh Roy, Head, West & Central Asia Centre, Tillotoma Foundation, and Mr Baqar Palavandishvili, Deputy Chairman, Geocase.
Ms Tanisha Acharya of the Tillatoma Foundation and Mr Victor Kipiani, Chairman of Geocase, co-moderated the event.
The main topics of the conclave included cultural, political, regional and economic aspects of the India-Georgia bilateral cooperation as well Indian policy issues in the South Caucasus.
Ms Tanisha Acharya opened the discussions with a welcome speech and highlighted the importance of the similar kind events for building up and bolstering partnership between the two countries.
Mr Victor Kipiani thanked the Tillotoma Foundation representatives for teaming up with Geocase for the joint event which, according to him, would contribute to boost good spirit cooperation between India and Georgia.
He put special emphasis on India’s Foreign Minister Mr Subrahmanyam Jaishankar’s visit to Georgia in July, 2021, which involved meetings with various Georgian political leaders covering bilateral and regional issues. Mr Kipiani also mentioned history of India-Georgia collaboration including Georgia’s support on India’s successful candidature of non-permanent membership of the United Nations Security Council.
Victor Kipiani noted: “Georgia’s key geostrategic location at the juncture of Europe and Asia and its role in various transit corridors on one side, and on the other side, India’s global heft gross prospects definitely puts us in the position to expect more. With all the appreciations of the underwaters of Indian foreign policy, we acknowledge and are conscious of Russian-Indian connections but the regional implications obviously prompt Indian foreign policy and Georgian expectations to be more down-to-earth and more realistic. The conquest and the competition for the region picks up that should be considered geopolitically as well as business-wise in the region.”
Amb. Achal Kumar Malhotra touched upon the reasons of relatively low level of Georgia-India political relationship in the past and named Russia’s factor as the major obstruction however he noted that trade and economic relations were not affected by that fact and have progressed.
“I think the political part of the relationship may still move at a measured kind of pace but there is no bar on developing the economic and trade relationship between the two countries. Indian and Georgian governments, along with the private sectors have to work in tandem and explore the opportunities […] and measures which can be undertaken to generate a certain degree of confidence amongst the potential investors”- stated Amb. Malhotra during his speech.
He also mentioned: “I would recommend to the Government of India to raise the political level. And the least they can do immediately is to establish a resident diplomatic mission and embassy in Tbilisi or at least a consulate so that the relationship between the counselor and people-to-people contacts as well as trade and investments can be pursued more vigorously.”
Dr Emil Avdaliani talked about the regional context of India-Georgia political relationships and possible interests of India in the region.  He emphasized the areas where India could play a bigger role in light of the emerging multipolar world and considering the place of the South Caucasus in it. In this regard he highlighted aspects of possible cooperation: Economy – due to Georgia’s particularly beneficial geographical position as well as its active trade relations with the West, high-tech technologies, tourism, and military cooperation. He also stressed India’s potential role as a balancer among other active regional players.
“India is a relatively modest player in central Asia, the South Caucasus and in the Middle East however now there is the momentum for India to play a bigger role at least economically and perhaps geopolitically too.” – said Dr Avdaliani.
According to Dr Meena Singh Roy, in order to advance the India-Georgia partnership opportunities diplomatic relations should be taken to the next level by opening an Indian Embassy in Georgia, economic relations should also be intensified, Free Trade Agreement would have a special impact in this regard. “Agriculture, education, tourism, steel and power sectors in Georgia offer new areas we can further develop however tele-medicine, tele-education, connectivity and infrastructure development are the areas which need more focus to be shed upon,” – she noted. Dr Meena Singh Roy also underlined importance of the dialogue between Geocase and Tillotoma Foundation with the focus on doing some joint studies on energy, infrastructure, trade, or regional security. As she mentioned more interaction between the youth, cultural circle and private sector members also can be very beneficial to bolstering relations between the two countries.  “Georgia and India have realized the potential of each other and I think that it is the new momentum that we see today but there are greater opportunities in terms of expectations and what can be delivered by more practical and pragmatic approach”.
Baqar Palavandishvili concentrated on the bilateral trade relationship between Georgia and India and gave statistics on Georgia’s main trade partners. Figures of the year 2021 concerned the commodity goods Georgia exporting to its major trading partners and underlined that the 80 percent of the Georgia’s export was made to the countries with which it has a free trade agreement (EU, CIS countries, China, Hong Kong). He also spoke about Georgia-India economic relationship success story concerning Indian Tata Group which invested more than USD 700 million in Georgia’s hydroelectric power plant in Adjara region – Shuakhevi HPP which is one of the most important projects in hydro sector in Georgia since its independence. According to him, the investment and Tata Group participation in this project served as the benchmark for many international standards in terms of compensation elevations considering the circumstances of the most vulnerable groups in the region.
“Despite the fact that today the trade relationship between India and Georgia is modest there is a great avenue of cooperation and hopefully conclusion of the free trade agreement will greatly facilitate the bilateral trade relationship between India and Georgia” – concluded Mr Palavandishvili at the end of his presentation.
The webinar was finalized by the Q&A session. The organizations expressed willingness to continue cooperation and observe further opportunities for future mutual projects.