ანალიტიკური ორგანიზაცია “ჯეოქეისის” ალუმნიმ, გული ბეკურიშვილმა მონაწილეობა მიიღო აზერბაიჯანში გამართულ სასწავლო პროგრამაში სახელწოდებით Caspian Basin Studies (CBS) 2021
ანალიტიკური ორგანიზაცია “ჯეოქეისის” წარდგინებით, ორგანიზაციის ალუმნიმ, გული ბეკურიშვილმა  13 - 20 ნოემბერს მონაწილეობა მიიღო ბაქოში, აზერბაიჯანში, გამართულ ინგლისურენოვან სასწავლო პროგრამაში სახელწოდებით Caspian Basin Studies (CBS) 2021, რომელიც ხორციელდება ADA University Executive Education პროგრამის ფარგლებში, აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დაფინანსებით. პროგრამაში ჩართული იყო 21 პრაქტიკოსი დიპლომატი და კვლევითი ორგანიზაციის წარმომადგენელი მსოფლიოს 19 ქვეყნიდან. ADA უნივერსიტეტის საგანმანათლებლო პროგრამა დაარსდა 2007 წელს, რომელიც ამზადებს როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო საჯარო მოხელეებსა და  დიპლომატებს.
სასწავლო პროგრამა მოიცავდა 4 მოდულს - 1. ეკონომიკა და განვითარება, 2. საგარეო პოლიტიკა, გეოპოლიტიკა და უსაფრთხოება,  3. პოლიტიკა, რელიგია და საზოგადოება, 4. ენერგოპოლიტიკა და გარემო. მონაწილეებს ჰქონდათ შესაძლებლობა მიეღოთ  უახლესი ინფორმაცია რეგიონში მიმდინარე პროცესებზე უნივერსიტეტის პროფესორებისგან, მოქმედი და ყოფილი დიპლომატებისგან და მთავრობის წარმომადგენლებისგან. სასწავლო პროგრამა სიტყვით გახსნა ADA უნივერსიტეტის ასოცირებულმა ვიცე-რექტორმა, აიგუნ ჰაჯიევამ.  მონაწილეები შეხვდნენ წამყვან პოლიტიკურ ფიგურებს, მათ შორის, ჰიკმეთ ჰაჯიევს, პრეზიდენტის მრჩეველს საგარეო პოლიტიკის საკითხებში.
კურსის ფარგლებში განხორციელდა გასვლითი ღონისძიება აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტროში, სადაც სამინისტროს წარმომადგენელმა, ლეილა აბდულაევამ ისაუბრა აზერბაიჯანის საგარეო პოლიტიკის პრიორიტეტებსა და გამოწვევებზე. მონაწილეებს ჰქონდათ შესაძლებლობა დაესვათ კითხვები.
ლეილა აბდულაევამ ტვიტერზე გამოაქვეყნა:
„ძალიან საინტერესო შეხვედრა გვქონდა უცხოური ანალიტიკური ცენტრებისა და აკადემიური ინსტიტუტების წარმომადგენლებთან ADA University Caspian Basin Studies Program-ის ფარგლებში. მოხარული ვარ, რომ მათ აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტროში ვუმასპინძლეთ და ვისაუბრეთ აზერბაიჯანის საგარეო პოლიტიკის პრიორიტეტებზე პოსტ-კონფლიქტურ ზონაში.“
მონაწილეებმა მოინახულეს მთიანი ყარაბაღი, ასევე, ქალაქი აღდამი (ცნობილი როგორც “Ghost Town”, “Hiroshima of Caucasus), იმირატი პანაჰ ალი-ხანის სასახლე, აზერბაიჯანის პურის მუზეუმი, აღდამის მეჩეთი და სხვა კულტურულ-ისტორიული ნაგებობები.
კურსი ოფლაინ სივრცეში, უნივერსიტეტის კამპუსში ჩატარდა და გასვლითი ღონისძიებები კოვიდ რეგულაციების დაცვით განხორციელდა.

Guli Bekurishvili, an alumna of the Geocase think tank, participated in the English-language training program Caspian Basin Studies (CBS) 2021 in Baku, Azerbaijan, on November 13-20. The training program was held within the framework of the ADA University Executive Education and funded by the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan.
The program involved 21 practicing diplomats and representatives of research organizations from 19 countries around the world. The ADA University Education Program was established in 2007 in order to train local and international public officials and diplomats.
The program comprised of 4 modules: Economy and Development; Foreign Policy; Geopolitics and Security; Politics, Religion and Society; Energy Policy and Environment.
The program participants had the opportunity to receive the latest information on the developments in the region from the university professors, current and former diplomats, and government officials.
The training program was opened by Ms Aigun Hajiyeva, the Associate Vice-Rector of ADA University. Participants met with leading political figures, including Mr Hikmet Hajiyev, the Foreign Policy Advisor to the President of Azerbaijan.
During the course, an off-premise event was held at the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan, where the Ministry representative, Ms Leyla Abdullayeva, spoke about the priorities and challenges of Azerbaijan's foreign policy. The participants had the opportunity to ask questions and discuss topics of their interest.
Ms Abdullayeva posted on Twitter: “Had a very interesting meeting w/ representatives of foreign think tanks & academic institutions within @ADAUniversity Caspian Basin Studies Program. Was glad to host them @AzerbaijanMFA & speak on foreign policy priorities of #Azerbaijan in a post-conflict area.”
The program participants visited Nagorno-Karabakh, as well as the city of Aghdam (known as Ghost Town, Hiroshima of the Caucasus), the Palace of Panah-Ali Khan, the Bread Museum of Azerbaijan, the Aghdam Mosque, and other cultural and historical sites.
The course was held on the university campus, and all activities were conducted in compliance with Covid regulations.