ნიკოლოზ ხატიაშვილი: რუსეთის მიერ გამოცხადებული ნაწილობრივი მობილიზაცია ერთმნიშვნელოვნად მიუთითებს, რომ სამხედრო და პოლიტიკური თვალსაზრისით, რუსეთი უმძიმეს ვითარებაშია
ანალიტიკური ცენტრი „ჯეოქეისის“ საგარეო პოლიტიკის მკვლევარმა კრემლის მიერ გამოცხადებული ნაწილობრივი სამხედრო მობილიზაცია შეაფასა და აღნიშნა: „რუსეთის მიერ გამოცხადებული ნაწილობრივი მობილიზაცია ერთმნიშვნელოვნად მიუთითებს, რომ სამხედრო და პოლიტიკური თვალსაზრისით, რუსეთი უმძიმეს ვითარებაშია. უკრაინის მიერ ბოლო პერიოდში განხორციელებულმა კონტრშეტევებმა მნიშვნელოვანი სამხედრო და მორალურ-ფსიქოლოგიური დარტყმა მიაყენა რუსეთის შეიარაღებულ ძალებს, რაც მთლიანად ჯარის დემორალიზებას იწვევს.“
„ამას ემატება რუსეთის სამხედრო-ტექნიკური რესურსების პრობლემები. ერთ მხარეს არის უკრაინა, რომლის სამხედრო რესურსები ყოველდღიურად ივსება თანამედროვე და ძლიერი დასავლური შეიარაღებით, ხოლო მეორე მხარეს არის რუსეთი, რომლის სამხედრო და ადამიანური რესურსები სწრაფად იწურება და მათი შევსების მაჩვენებელი ძალიან დაბალია,“ - განაცხადა ნიკოლოზ ხატიაშვილმა.
მისი თვალსაზრისით: „ეს ის მოცემულობაა, როდესაც დრო რუსეთის წინააღმდეგ მუშაობს. 300000 რეზერვისტის გაწვევა და მათი ჩართვა ომში, გაზრდის რუსეთის მოსახლეობაში უარყოფით დამოკიდებულებას ხელისუფლების მიმართ, რაც მეტად გაამწვავებს ქვეყნის შიგნით არსებულ პოლიტიკურ სიტუაციას. ამ ვითარებაში რუსეთი სავარაუდოდ შეეცდება დაკავებული ტერიტორიების შენარჩუნებას, რეფერენდუმის სწრაფად ჩატარებას და ომის შემდგომ ესკალაციას, რაშიც აქტიურად გამოიყენებს რეზერვისტებს. მნიშვნელოვანია, რომ უკრაინამ ხელი შეუშალოს კრემლის ამოცანების მიღწევას, მათ შორის დიპლომატიური გზებით, ხოლო დასავლეთმა გააგრძელოს უკრაინის მხარდაჭერადა, უწყვეტ რეჟიმში გააგრძელოს შეიარაღების მიწოდება და გამოიყენოს ყველა არსებული პოლიტიკური ბერკეტი, რადგან ახლა დადგა ის მომენტი, როდესაც ომი ახალ ფაზაში გადადის და საჭიროებს მოქნილ და პრაგმატულ ნაბიჯებს“.

Nikoloz Khatiashvili: The partial military call-up announced by Russia clearly indicates that from a military and political perspective, Russia is in the most difficult situation
Foreign policy research fellow of the think tank Geocase evaluated the partial military call-up announced by the Kremlin and noted: “The partial military call-up announced by Russia clearly indicates that from a military and political perspective, Russia is in a most difficult situation. The recent counter-attacks by Ukraine inflicted significant military and psychological impact on the Russian armed forces, demoralizing the army as a whole”.
“In addition, Russia is having serious problems regarding military and technical resources. On the one side is Ukraine, whose military resources are filled-up daily with modern and powerful Western weapons, and on the other side is Russia, whose military and human resources are rapidly depleting and their replenishment rate is very low," said Nikoloz Khatiashvili.
As he mentioned “This is a situation where time is working against Russia. The call-up of 300,000 reservists and their involvement in the war will increase the negative attitude of the Russian population towards the government. That will greatly aggravate the political situation inside the country. As a result, Russia will likely try to preserve occupied territories of Ukraine, quickly conduct a referendum and further escalate the war, and for that purpose, it will actively deploy reservists. It is important for Ukraine to prevent the achievement of the Kremlin's objectives, including through diplomatic means, and for the West to continue supporting Ukraine, continue the supply of arms and use all available political tools, because now is the moment when the war enters a new phase and requires flexible and pragmatic approaches”.