ხათუნა ბურკაძე - დიდი სტრატეგიის შემუშავებით შევძლებთ ქვეყნის ინტერესების უზრუნველყოფას
საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის მიმდინარე საკითხების შესახებ „ინტერპრესნიუსი“ „ჯეოქეისის“ ამერიკისმცოდნეობისა და ევროატლანტიკური მიმართულების დირექტორს, საერთაშორისო სამართლის დოქტორს, პროფესორს, ფლეტჩერის სამართლისა და დიპლომატიის სკოლის კურსდამთავრებულს, ჰარვარდის მოლაპარაკებების პროგრამის მონაწილეს ხათუნა ბურკაძეს ესაუბრა.
- ქალბატონო ხათუნა, 21-22 ოქტომბერს ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციის თავდაცვის მინისტერიალი გაიმართა.
მინისტერიალის ფარგლებში პირველად ისტორიაში ნატო-მ ხელოვნური ინტელექტის შესახებ სტრატეგია მიიღო.
რაა ამ სტრატეგიის მიზანი და რა პრინციპებს ეფუძნება ეს დოკუმენტი?
- ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის მიერ მიღებული სტრატეგია მიზნად ისახავს ხელოვნური ინტელექტის თავდაცვისა და უსაფრთხოების სფეროში გამოყენებას და ამ პროცესში შესაბამისი სამართლებრივი, ეთიკური სტანდარტების დაცვის უზრუნველყოფას.
აღნიშნული დოკუმენტი არის კიდევ ერთი დასტური იმისა, რომ საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები ცვლიან ომის წარმოების ფორმებს. როგორც 2018 წელს მასაჩუსეტსის ტექნოლოგიის ინსტიტუტიდან დაბრუნებისთანავე აღვნიშნე, საომარ ოპერაციებში რობოტების ჩართვა რეალობაა.
ხელოვნური ინტელექტი ყოველდღიურად იხვეწება. კომპიუტერული მეცნიერების მეშვეობით შექმნილი ინტელექტუალური კომპიუტერული მანქანა/პროგრამა უნარიანია ლოგიკური გადაწყვეტილებები მიიღოს. მას იყენებს თითქმის ყველა წამყვანი ორგანიზაცია. ის სხვადასხვა დარგში ინერგება, მათ შორის ჯანდაცვის, იუსტიციის, სოფლის მეურნეობის, განათლების, საგარეო და უსაფრთხოების სფეროებში.
ალიანსის თვალთახედვით, ხელოვნური ინტელექტი ცვლის გლობალური თავდაცვისა და უსაფრთხოების გარემოს. ის გვთავაზობს უპრეცედენტო შესაძლებლობებს. თუმცა მას თან ახლავს გამოწვევები. ტექნოლოგიები გავლენას ახდენენ ნატო-ს სამივე ძირითადი ფუნქციის განხორციელებაზე, იგულისხმება კოლექტიური თავდაცვა, კრიზისის მართვა და წევრ სახელმწიფოებს შორის უსაფრთხოების სფეროში თანამშრომლობა.
ნატო და მისი მოკავშირეები ხელს შეუწყობენ რეგულარულად მაღალი დონის დიალოგის წარმართვას იმ კომპანიებთან, რომლებიც ჩართულები არიან საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების განვითარებაში. ეს პროცესი იქნება წინაპირობა საერთო ხედვის შესამუშავებლად ხელოვნური ინტელექტის შესაძლებლობებსა და გამოწვევებთან მიმართებით.
ნატო-ს სტრატეგიის თანახმად, ხელოვნური ინტელექტის განვითარება უნდა მოხდეს საერთაშორისო სამართლისა და ეროვნული კანონმდებლობების შესაბამისად, განსაკუთრებით ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების დაცვის გათვალისწინებით.
ხელოვნური ინტელექტის აპლიკაციები უნდა იყოს გასაგები და პროცესი გამჭვირვალედ უნდა წარიმართოს. მნიშვნელოვანია, ნატოსა და წევრი ქვეყნების დონეზე განისაზღვროს სერტიფიცირების პროცედურები.
ასევე, ალიანსი გადადგამს ნაბიჯებს ხელოვნური ინტელექტის აპლიკაციებში მიკერძოებული მონაცემების გამოყენების თავიდან ასაცილებლად და მათი ობიექტური ინფორმაციით უზრუნველსაყოფად, რათა სწორი მონაცემების დამუშავებით სათანადო დასკვნები გაკეთდეს.
- საქართველომ, როგორც ალიანსის ასპირანტმა ქვეყანამ რა ნაბიჯები უნდა გადადგას ხელოვნური ინტელექტის გასავითარებლად?
- რაც შეეხება საქართველოს. მონაცემების ეპოქაში ყოველდღიურად იზრდება ციფრული პოლიტიკის შემუშავების აუცილებლობა. სწორედ აღნიშნული პოლიტიკის ფარგლებში უნდა განვავითაროთ ხელოვნური ინტელექტის შესახებ სტრატეგია, რომელიც ხელს შეუწყობს ეთიკური და სამართლებრივი ჩარჩოს შემუშავებას საერთაშორისო გამოცდილების საფუძველზე და თავიდან აგვარიდებს მაღალი რისკის შემცველი აპლიკაციების გამოყენებას.
სხვადასხვა დარგში ხელოვნური ინტელექტის მექანიზმის დანერგვა უნდა მოხდეს ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების დაცვით.
ასევე, ალიანსმა ინოვაციების ფონდი დააფუძნა, რომელიც 1 მილიარდი ევროს ღირებულების ინვესტიციას განახორციელებს ტექნოლოგიების მიმართულებით. ამ ფონდის ფარგლებში საქართველოსაც ექნება ფინანსური დახმარების მიღების შესაძლებლობა.
- გასულ კვირას მოსკოვმა მიიღო გადაწყვეტილება ნატო-ში მისი ოფისის დახურვის შესახებ. ნატო-სა და რუსეთს შორის ისედაც გაუარესებული ურთიერთობები ყოველდღიურად რთულდება.
ამ ფონზე როგორ შეაფასებდით ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის თავდაცვის მინისტერიალის შედეგებს რუსეთიდან მომდინარე საფრთხეების შეკავების თვალსაზრისით?
- რუსეთის ფედერაციის მზარდი აგრესიის ფონზე ჩრდილოატლანტიკურმა ალიანსმა დაამტკიცა გეგმა, რომელიც ეხება წევრი ქვეყნების დაცვას კრიზისა და კონფლიქტის დროს. ის ორიენტირებულია ალიანსის 1 მილიარდი მოქალაქის საფრთხეებისგან დაცვასა და უსაფრთხოების შესაძლებლობების განმტკიცებაზე.
ნატო-ს გენერალურმა მდივანმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა რუსეთის აგრესიულ მოქმედებებზე. მან აღნიშნა, რომ ალიანსი განავითარებს პოლიტიკური და სამხედრო ღონისძიებების პაკეტს რუსულ საფრთხესთან გასამკლავებლად. ეს პაკეტი მოიცავს ალიანსის საჰაერო და სარაკეტო თავდაცვის საშუალებების მნიშვნელოვან გაუმჯობესებას. ის გულისხმობს სადაზვერვო შესაძლებლობების გაძლიერებას, წვრთნების განხორციელებას და შეკავების ინსტრუმენტების მეტად განვითარებას.
ასევე, ამერიკის შეერთებული შტატების თავდაცვის მდივანმა, ლოიდ ოსტინმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების მე-5 მუხლის მნიშვნელობაზე, რომელიც ალიანსის წევრი სახელმწიფოების ურყევი ვალდებულებაა და ნიშნავს კოლექტიური თავდაცვის უზრუნველყოფას.
ნატო-ს გენერალური მდივნის, იენს სტოლტენბერგის განცხადებით, რუსეთი რჩება ევროპაში მშვიდობის ყველაზე დიდ დამრღვევად. იენს სტოლტენბერგმა ხაზი გაუსვა იმ ფაქტს, რომ ნატო-სა და რუსეთის ფედერაციას შორის ურთიერთობები, „ცივი ომის“ შემდგომ, ერთ-ერთ ყველაზე დაბალ ნიშნულზეა.
- რა განცხადებები გაკეთდა უშუალოდ საქართველოსთან დაკავშირებით, მათ შორის ალიანსის ღია კარის პოლიტიკის კონტექსტში?
- საქართველოსთან მიმართებით ნატო-ს გენერალურმა მდივანმა აღნიშნა, რომ ჩვენი ქვეყანა ალიანსისათვის ძალიან ღირებულ პარტნიორს წარმოადგენს. ასევე, მან განაცხადა, რომ მისი სპეციალური წარმომადგენელი ჰავიერ კოლომინა არის საკმაოდ გამოცდილი დიპლომატი, რომელიც ხელს შეუწყობს საქართველოსა და ნატო-ს შორის თანამშრომლობის გაღრმავებას.
ამასთანავე, ალიანსის მინისტერიალზე აღინიშნა, რომ რუსეთი ვერ დაბლოკავს სუვერენული სახელმწიფოების ნებას გახდნენ ნატო-ს წევრები. თანამედროვე საერთაშორისო სამართლის თანახმად, ყველა ქვეყანას აქვს უფლება თავად განსაზღვროს მისი საგარეო პოლიტიკური პრიორიტეტები.
შესაბამისად, სახელმწიფოები ვალდებულნი არიან დაიცვან საერთაშორისო სამართლის ფუნდამენტური პრინციპები. რუსეთის ფედერაციამ პატივი უნდა სცეს სხვა სახელმწიფოების სუვერენულ გადაწყვეტილებებს. სწორედ წესებზე დაფუძნებულ საერთაშორისო წესრიგს შეუძლია საერთაშორისო მშვიდობისა და უსაფრთხოების უზრუნველყოფა.
- თქვენ ამერიკის შეერთებული შტატების თავდაცვის მდივნის მიერ ნატო-ს თავდაცვის მინისტერიალზე გაკეთებული განცხადების შესახებ ისაუბრეთ. ბრიუსელში სტუმრობამდე, ლოიდ ოსტინი იმყოფებოდა საქართველოში, უკრაინასა და რუმინეთში.
როგორ შეაფასებდით ამერიკის შეერთებული შტატების თავდაცვის მდივნის ვიზიტს საქართველოში? რას გულისხმობს, ამ ვიზიტის ფარგლებში, გაჟღერებული საქართველოს თავდაცვისა და შეკავების გაძლიერების ინიციატივა?
- ამერიკის შეერთებული შტატების თავდაცვის მდივნის ლოიდ ოსტინის ვიზიტი არის კიდევ ერთი დასტური იმისა, რომ ამერიკის შეერთებული შტატებისათვის მნიშვნელოვანია, დაეხმაროს საქართველოს თავდაცვითი შესაძლებლობების განვითარებაში, განსაკუთრებით რუსეთის ფედერაციიდან მომდინარე მზარდი აგრესიის ფონზე.
აშშ-ს თავდაცვის მდივანმა გამოხატა ურყევი მხარდაჭერა საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის ხელშეუხებლობისადმი. მეტიც, მან განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა რუსეთის ფედერაციის მიერ 2008 წლის 12 აგვისტოს „ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ“ შეთანხმებით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების აუცილებლობაზე.
აშშ-ს თავდაცვის მდივნის ვიზიტმა თბილისში საფუძველი ჩაუყარა ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს შორის თავდაცვის სფეროში სტრატეგიული თანამშრომლობის ახალი ეტაპის დაწყებას.
ამის დასტურია ამერიკის შეერთებული შტატების თავდაცვის მდივნისა და საქართველოს თავდაცვის მინისტრის მიერ ხელმოწერილი ურთიერთგაგების მემორანდუმი საქართველოს თავდაცვისა და შეკავების გაძლიერების ინიციატივის შესახებ.
საქართველოს თავდაცვისა და შეკავების გაძლიერების ინიციატივა მოიცავს ორ მნიშვნელოვან კომპონენტს. პირველი კომპონენტი ეხება ორგანიზაციულ ცვლილებებს, რაც გულისხმობს თავდაცვის სექტორში ინსტიტუციური რეფორმების განხორციელებას. ხოლო მეორე კომპონენტი ნიშნავს თავდაცვის ძალების გაძლიერებას წვრთნებსა და ოპერაციებში მონაწილეობით.
საბოლოო ჯამში, ეს ინიციატივა მიზნად ისახავს საქართველოს თავდაცვისუნარიანობის გაზრდას, თავდაცვის ძალების ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის სტანდარტებთან კიდევ მეტად დაახლოებას და შეკავების პოლიტიკის ეფექტიანად განხორციელებას საფრთხეების თავიდან აცილების შესაძლებლობების განვითარებით.
ასევე, აღნიშნული ინიციატივა ხელს შეუწყობს ქვეყნის ევროატლანტიკური მიზნების მიღწევას. ის მიანიშნებს, რომ თავდაცვისა და უსაფრთხოების სფეროში საქართველოსათვის ამერიკის შეერთებული შტატები სტრატეგიულ პარტნიორზე მეტია, შეიძლება ითქვას, რომ სტრატეგიული მოკავშირეა.
ამერიკის შეერთებული შტატების თავდაცვის მდივანმა მადლობა გადაუხადა საქართველოს ავღანეთის სამშვიდობო მისიაში მონაწილეობისათვის. ოსტინის განცხადებით, საქართველომ ავღანეთში დიდი მსხვერპლი გაიღო. 32 საქართველოს მამაცი ჯარისკაცი დაიღუპა და 293 სამხედრო დაიჭრა. ამერიკა მათ პატივს მიაგებს.
- ვხედავთ, რომ ჩვენს რეგიონსა და სამეზობლოში უსაფრთხოების გარემო ყოველდღიაურად მძიმდება.
ვიხილეთ ავღანეთის კრიზისი. სულ ახლახან თურქეთის პრეზიდენტმა ერდოღანმა მიიღო გადაწყვეტილება 10 ქვეყნის ელჩის, მათ შორის ამერიკის დიპლომატიური მისიის ხელმძღვანელის, გერმანიისა და საფრანგეთის ელჩების "პერსონა ნონ გრატად" გამოცხადების შესახებ.
ამ ყველაფრის ფონზე როგორ უნდა შევძლოთ ქვეყნის საგარეო პოლიტიკური პრიორიტეტების განხორციელება?
- ნატო-ს თავდაცვის მინისტერიალზე განიხილეს ავღანეთის კრიზისი და ყურადღება გაამახვილეს 20-წლიანი ომის სიღრმისეული ანალიზის მნიშვნელობაზე. ასევე, ალიანსი კვლავ ერთობლივი ძალისხმევით გააგრძელებს ბრძოლას საერთაშორისო ტერორიზმის წინააღმდეგ.
რაც შეეხება დასავლეთისა და თურქეთის ურთიერთობებს, ურთიერთსაჭიროება უნდა იყოს მნიშვნელოვანი ფაქტორი მხარეებს შორის დღეს არსებული დაძაბული ურთიერთობის შესაცვლელად. ასევე, აღსანიშნავია, რომ თურქეთი ნატო-ს წევრი ქვეყანაა და ის მხარს უჭერს საქართველოს ჩრდილოატლანტიკურ ალიანსში წევრობას.
ამასთანავე, აუცილებელია, ამერიკის შეერთებული შტატების თავდაცვის მდივნის ვიზიტი განვიხილოთ არა მხოლოდ ორმხრივ, არამედ რეგიონალურ ჭრილში. როგორც უკვე აღნიშნეთ, ლოიდ ოსტინი საქართველოში ვიზიტის შემდეგ, იმყოფებოდა უკრაინაში, რუმინეთსა და ბრიუსელში. ეს ვიზიტი მიანიშნებს, რომ საქართველო, როგორც შავი ზღვის რეგიონის ქვეყანა სტრატეგიულად დასავლეთისათვის პრიორიტეტული სახელმწიფოა.
აშშ-ს თავდაცვის მდივანმა განაცხადა, რომ "შავი ზღვის რეგიონის უსაფრთხოება და სტაბილურობა ამერიკის შეერთებული შტატების ეროვნული ინტერესია და ნატო-ს აღმოსავლეთ ფლანგზე უსაფრთხოების კრიტიკული ნაწილია".
შესაბამისად, შავი ზღვის სანაპირო ქვეყნებს შორის თავდაცვისა და უსაფრთხოების საკითხებზე თანამშრომლობა უმნიშვნელოვანესია. უკრაინის თავდაცვის მინისტრის თქმით, ამერიკელ კოლეგასთან მოლაპარაკებების დროს ისაუბრეს შავ ზღვაში უსაფრთხოების უზრუნველყოფის „საგზაო რუკაზე“. მისი მიზანია ხელი შეუწყოს პატრულირებისა და სხვა ღონისძიებების განხორციელების შედეგად შავ ზღვაში მიმდინარე მოქმედებების შესახებ ინფორმაციის მიღებას.
სასურველია, მსგავსი „საგზაო რუკა“ შემუშავდეს საქართველოსთან მიმართებით და საქართველოს, უკრაინის საზღვაო შესაძლებლობების გასავითარებლად რეგიონალური ინიციატივა განხორციელდეს.
დღევანდელი მოცემულობის ანალიზით შეიძლება ითქვას, რომ ქვეყნის საგარეო პოლიტიკური მიზნების მისაღწევად დიდი სტრატეგიის შემუშავება გვჭირდება, რომლის თანახმად პარტნიორების წინაშე ჩვენს საერთაშორისო მნიშვნელობას უკეთ წარმოვაჩენთ.
ამისათვის საჭიროა ვიფიქროთ გლობალურ თუ რეგიონალურ პროექტებზე, მათ შორის საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების მიმართულებით, რომლის შესაძლებლობას, მაგალითად, რამდენიმე დღის წინ ალიანსის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება ხელოვნური ინტელექტის შესახებ იძლევა.
თუმცა მსგავსი სტრატეგიის შემუშავებას არაორდინალური და ინოვაციური მიდგომები სჭირდება. დღეს ციფრულ სამყაროში მონაცემებზე ორიენტირებული სახელმწიფოები იძენენ ახალ როლსა და მნიშვნელობას.
ასევე, აუცილებელია, საქართველოს, როგორც რეგიონალური ჰაბის პოტენციალის განვითარებისათვის ქვეყნის ინფრასტრუქტურული, სატრანსპორტო, ლოგისტიკური, ენერგეტიკული, საგანმანათლებლო და საფინანსო სისტემების განვითარება.
ამასთანავე, დემოკრატიული ინსტიტუტების განმტკიცება, კანონის უზენაესობის უზრუნველყოფა და რეფორმების განხორციელება ქვეყნის გამოკვეთილ საერთაშორისო როლთან ერთად შექმნის მყარ გარანტიებს, პარტნიორების მხარდაჭერით, მივაღწიოთ საგარეო პოლიტიკურ მიზნებს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის გზაზე. მისია შესრულებადია ერთიანობითა და სწორი სტრატეგიული ხედვით.

Dr. Khatuna Burkadze - Georgia as a Black Sea littoral state is strategically significant for the West
Interpressnews discussed the results of the NATO Defense Ministerial, the importance of the visit of the U.S.Secretary of Defense to Georgia and Georgia’s grand strategy with Prof. Dr. Khatuna Burkadze, Director of American and Euro-Atlantic Studies at Geocase, an alumna of the Fletcher School of Law and Diplomacy at Tufts University and the Harvard Program on Negotiations.
- On October 21-22, 2021 NATO Defense Ministerial was held at the NATO Headquarters in Brussels. Within the Ministerial NATO Defence Ministers agreed to NATO’s first-ever strategy for Artificial Intelligence (AI). What are the goals of this strategy?
- The strategy outlines how AI can be applied to defense and security and promotes setting legal and ethical standards for the use of AI. This decision has illustrated once again that information and communications technologies have profoundly changed the nature of battles, the notion of warfare. The involvement of robots in military operations is a reality due to the rapid technological advances. Artificial intelligence is a real instrument to provide automatic routine tasks in different fields (healthcare, education, the justice system, foreign and security policies, etc.).
Artificial Intelligence is changing the global defense and security environment. The power of artificial intelligence means using it more effectively in the process of analyzing big data. It promotes the creation of digital equivalents of workers with automatic routine task capabilities. Regardless of opportunities, artificial intelligence may pose some risks and challenges as well. Overall, the technological advances affect the three core tasks of the Alliance: collective defense, crisis management, and cooperative security.
NATO and Allies will also conduct regular high-level dialogues, engaging technology companies at a strategic political level to create a common understanding of the opportunities and risks arising from AI. AI applications will be developed and used in accordance with international and national laws including human rights law.
AI applications will be understandable and transparent, including through the use of review methodologies, sources, and procedures. The strategy also considers establishing NATO and national certification procedures. Proactive steps will be taken to minimize any unintended bias in the development and use of AI applications. AI applications should be provided with objective information. Based on such information, robots would be able to make the right conclusions.
- What kind of steps should Georgia take as an aspirant country of the Alliance to develop Artificial Intelligence?
- In the digital era Georgia should develop AI policy based on the international experience. The development of AI policy would facilitate the adoption of the legal framework with the focus of safeguarding fundamental rights and the establishment of an institutional mechanism for avoiding the utilization of high-risk applications.
Allies also signed an agreement on the establishment of a NATO Innovation Fund. The Alliance will invest 1 billion euros with innovators across the Alliance working on emerging and disruptive technologies. I suppose that the Innovation Fund will assist partner states of NATO including Georgia to implement innovative projects in the future.
-Russia announced the closure of its mission to NATO. In terms of growing tensions between Russia and NATO, how do you evaluate the decision of the NATO Defense Ministerial on deterring Russian aggressive actions?
-The Defense Ministers of NATO endorsed a new overarching plan to defend allies in crisis and conflict and to protect one billion people from any threat including threats coming from the Russian Federation.
NATO Secretary-General Jens Stoltenberg paid special attention to Russia's destabilizing behavior. “We are implementing a balanced package of political and military measures to respond to this threat", Stoltenberg said. This package includes important improvements to alliance air and missile defenses. It also calls for strengthening conventional capabilities, adapting exercises and intelligence.
At the NATO Defense Ministerial, the U.S. Secretary of Defense Lloyd Austin underscored that America’s commitment to Article 5 remains ironclad. NATO Secretary-General Jens Stoltenberg underlined that Russia remains the greatest disturber of the peace in Europe and the relations between the Alliance and Russia are now at the lowest point since the end of the Cold War.
- Did the Alliance make the statement regarding Georgia, especially in the context of NATO Open Door Policy at the Ministerial?
- NATO Secretary-General Jens Stoltenberg noted that Georgia remains a highly valued partner of the Alliance. He mentioned that his Special Representative, Javier Colomina is a very experienced diplomat who can contribute to strengthening the partnership between NATO and Georgia.
Also, the Alliance underscores that the foreign policy course is free from outside interference. According to international law, all states have the right to independently define foreign policy priorities. Therefore, the Russian Federation should respect the choice of sovereign states.
-You paid attention to the statement of the U.S. Secretary of Defense Lloyd Austin. Before visiting Brussels Lloyd Austin arrived in Tbilisi, Ukraine and Romania. How do you assess the results of the visit of the U.S. Secretary of Defense to Georgia?
-The visit of U.S. Defense Secretary Lloyd Austin has demonstrated that the U.S. continues to assist Georgia to enhance its defense and security capabilities especially in terms of increasingly aggressive actions of the Russian Federation. The U.S. Defense Secretary reaffirmed America’s steadfast support for Georgia’s sovereignty and territorial integrity. He paid special attention to the necessity of the implementation of 2008 ceasefire commitments by the Russian side.
This visit has encouraged to launch a new initiative. The U.S. Defense Secretary and the Georgian Defense Minister signed a Memorandum of Understanding on the new Georgia Defense and Deterrence Enhancement Initiative (GDDEI). It has illustrated that the U.S. is not only a strategic partner for Georgia, but also America is a strategic ally in the field of defense and security for us. GDDEI demonstrates the significance of the U.S.- Georgia relations. It aims to continue the modernization of the Georgian defense forces. GDDEI focuses on strengthening Georgia’s defense capabilities and fostering interoperability with NATO. This initiative will play an important role to achieve our Euro-Atlantic goals as well.
Also, the U.S. Defense Secretary expressed gratitude for Georgia’s significant contributions to the U.S. and NATO efforts to bring security and stability to Afghanistan.
-In the changed security environment how should we achieve our foreign policy goals?
- Georgia as a Black Sea littoral state is strategically significant for the West. The European tour of the U.S. Defense Secretary has shown it. This visit was important in the regional context as well. After the trip to Georgia, the U.S. Defense Secretary visited Ukraine, Romania, and Brussels within NATO Defense Ministerial. Furthermore, "The security and stability of the Black Sea are in the national interest of the United States and are critical to the security of NATO's eastern flank,” said Secretary Austin. In this regard, it is crucial to enhance regional cooperation among the Black Sea allies to develop maritime capacities.
Overall, Georgia should develop a grand strategy to ensure its interests. Also, we need to obtain a new function in the digital age and provide a common understanding of the impact of information and communications technologies on various fields including healthcare, education, the justice system, foreign and security policies. At the same time, it is vital to realize Georgia's potential as a regional hub. We need to develop the country's infrastructure, transport, logistics, energy, education and financial hub systems. It is essential to enhance trade relations with the European Union. Also, concluding a free-trade agreement between Georgia and the United States would encourage greater American investment in Georgia and deepen relations in the security sphere as well. Simultaneously, strengthening democratic institutions and protecting human rights are preconditions for the enhancement of relations with the allies, partners. Regardless of the challenges through democratic reforms, support of partners and implementation of strategically important projects we will be able to achieve our foreign policy goals on the path of European and Euro-Atlantic integration. The mission is possible if we have the right strategy and we can consolidate appropriate efforts.